AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

APPALOOSA

15.10.2019

APPALOOSA

Název APPALOOSA vznikl podle řeky Palouse protékající státy Washington a Idaho. Patří nádherným koním, kteří stáli už po boku indiánů kmene Nez Percé. Tento kmen vedl kočovný způsob života, věnoval se především rybolovu a lovu bizonů. Během své cesty se setkali s divokými koňmi. Přestože neměli žádné zkušenosti s jejich chovem, podařilo se jim vyšlechtit toho houževnaté plemenoOd ostatních plemen je rozeznáte díky pestrému, jedinečnému zbarvení. To se dělí do 6 skupin.

1) Leopard – tygrovaný

2) White blanket – bílá deka

3) Frost- skvrnitý hřbet

4) Spotted blanket – skrvnitá deka

5)Snowflake- sněhová vločka

6) Marble – mramorový

 

Toto plemeno se často využívalo při práci s dobytkem pro jeho mrštnost, rychlost, vytrvalost a silné končetiny. V dnešní době můžeme tyto koně, mimo westernových soutěží, vidět v parkuru a drezuře. Jsou velice všestranní a vyhledávaní pro svou klidnou, mírumilovnou povahu a pohodlné chody.

U appaloosy se můžeme často setkat s měsíční slepotou, což je bolestivý stav vedoucí mnohdy až k úplnému oslepnutí. Koně, kteří mají světlé znaky v okolí očí a čumáku jsou náchylnější ke spáleninám od slunce. Proto dbejte na jejich ochranu, například pomocí přípravku FELLEOL.

 

Kateřina Glozová