AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Parazité koní

03.09.2019

Parazité koní

Kolikrát lidským okem neviditelní, přesto velice zákeřní. Vyskytují se všude kolem nás a spousta z nich má v oblibě naše chlupaté řehtající miláčky.  Na trhu je mnoho chemických přípravků, ale příroda má vždy navrch.  Bakterie, viry i parazité si na často používané látky vybudují rezistenci, tudíž ony přípravky přestávají účinkovat. AROMAFAUNA k výrobě svých přípravků využívá produkty získávané z rostlin obsahujících řadu účinných látek a díky tomu se nesetkává s problémy ohledně rezistence. Necháváme sílu bylinek samovolně vyhledat slabiny škůdců a tím získáváme přípravky i s antiparazitárními účinky. 

Potkáváme se s vnitřními i vnějšími parazity. Několik často se vyskytujících si krátce představíme.

 

ŠKRKAVKA patří k nejčastějším a největším parazitům koně. Do těla se dostane pozřením vajíček, dále putuje a žije v tenkém střevě a jeho okolí. Způsobuje ucpání střev, žlučovodů a vývodů slinivky břišní.

ROUPI žijí v tlustém střevě, dospělí jedinci migrují ke konečníku, do jehož okolí samičky kladou vajíčka a způsobují svědění. Postupným otíráním a odpadáváním do podestýlky či krmiva dochází k dalšímu nakažení.

TASEMNICE proniká do těla po jejím pozření. Larva se ve střevě mění v dospělce, kde klade vajíčka. Ta odcházejí trusem ven. Koně infikovaní nízkým počtem tasemnic nemusí vykazovat klinické příznaky. Při vyšším napadení se vyskytuje průjem, kolika, zánět pobřišnice.

 

Na vnitřní parazity doporučujeme použít směs éterických olejů ENDOPARAZIN. Jedná se o přípravek s charakteristickou česnekovou vůní. Obsažené oleje z česneku a tymiánu napomáhají očistě od vnitřních parazitů. Aplikuje se na krmivo nebo do želatinových tobolek.

Proti vnějším parazitům je vhodné použít ANTIPARAZIN. Jedná se o směs éterických olejů (tymiánový, rozmarýnový, eukalyptový, levandulový…), která odpuzuje parazity žijící v srsti zvířete. Je vhodné ho smíchat s jojobovým olejem nebo s FAUNA LECITOL N, cca v 10% koncentraci. Jemně vmasírujeme přímo do vlhké srsti zvířete.  Jedná se například o tyto parazity:

 

VŠENKY, jež žijí v srsti zvířat, způsobují nepříjemné svědění až vypadávání srsti.

Pro KLÍŠŤATA A KOMÁRY je na výběr z mnoha přípravků obsahujících éterické oleje s repelentními účinky.

INSEKTIN – Obsažené éterické oleje jsou známy svojí schopností odpuzovat létavý hmyz a parazity. Navíc tato příjemně vonící směs vykazuje i osvěžující a uklidňující účinky.

INSI SPRAY – Přípravek na bázi lihu s nádhernou vůní tymiánu, cedru a lavandinu, který lze aplikovat do srsti obdobným způsobem jako jiné repelenty. Éterické oleje totiž nejen příjemně voní, ale mají i repelentní účinky, tedy odpuzují hmyz či roztoče. Hlavní předností přípravku je, že po aplikaci přípravku nehrozí zvířeti nebezpečí nežádoucích účinků.

FAUNA SPOT– Díky základu z jojobového oleje se éterické oleje lépe fixují na srst a dochází k jejich pomalému uvolňování. Účinnost přípravku je zhruba 3 týdny.

REPELIN – Zemitá vůně vetiveru, hřebíčku, pelargonie, s bylinnou vůní tymiánu, rozmarýnu, odlehčená ravensárou a citronovým eukalyptem.

TROPFINOL – Bylinná vůně bazalky, tymiánu, rozmarýnu odlehčená elemi, citronelou a svěží mátou.

GELSINEX – Lehká sladká růžová palma, s teplou skořicí, badyánem a hřebíčkem, odlehčená svěžestí kajeputu a ravensáry s hořkým podtónem citronely.

Nezapomeňte, že parazité se dostávají do širokého okolí. Proto je třeba vydezinfikovat pomůcky na čištění, deky, ohlávky i prostory, v nichž se zvíře nacházelo. S tímto nelehkým úkolem vám pomůže FAUNA DESINF. Jedná se o lihový dezinfekční přípravek vhodný k lokální i celoplošné aplikaci. Použité éterické oleje z tymiánu, čajovníku, hřebíčku a levandule mají dezinfekční účinky. Navíc krásně voní. Věnujte koním a svému okolí tu nejlepší péči.

 

Kateřina Glozová