AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Včela životodárná

06.02.2018

Včela životodárná

Mnozí vnímají včelu medonosnou jako obtížný hmyz, který je svým bzučením vyrušuje při popíjení nedělní kávy na zahrádkách restaurací stejně jako vosy. Přitom na jejich drobném tělíčku leží obrovské břímě. Takové, jaké si jen stěží dokážeme představit…

 

Jejich životníúděl začíná s prvními jarními paprsky, kdy včely začínají létat a shánět potravu. Obživa včel se skládá z pylu (bílkovinné složky) a nektaru hmyzosnubných květů (glycidové složky). Sesbíraný nektar včely mísí se svými slinami a enzymy. Sliny včel zbavují nektar a propolis škodlivých látek. Tuto směs pak vkládají to pláství a zavíčkují voskem. Výsledkem této práce je tekuté zlato – med. Další vzácnou surovinou je propolis, lepkavá pryskyřičná látka z pupenů a listů rostlin smíchaná se včelími slinami. Včely jej používají v úlu ke tmelení. Propolis je velmi cennou esencí, která má dezinfekční a antibakteriálníúčinky. Celý proces, tak jak ho známe z učebnic pro základníškoly, vypadá velice jednoduše… Na květ ovocného stromu přiletí včelka, vezme si nektar a opyluje květ. Ona z nektaru vyrobí med a lidé budou mít z opylených květů ovoce. Takto tomu možná bylo před nástupem pesticidů, herbicidů. Ošetřování plodin chemickými prostředky vede k pomalé, ale jisté likvidaci včel, protože tyto jedy oslabují jejich obranyschopnost. Ty jsou pak daleko náchylnější k různým nemocem a může tak velice snadno dojít k vyhynutí celého včelstva. Včely se ale kromě pesticidů potýkají i s dalšími problémy. Jedním z nich je nedostatek potravy. Nové vyšlechtěné odrůdy rostlin nemusí být pro včely tak výživné jako odrůdy původní. Laicky řečeno, vyšlechtěné rostliny nemusí obsahovat dostatečné množství nektaru. Další riziko představují choroby a paraziti, proti kterým nejsou včely schopny se bránit kvůli snížené obranyschopnosti.

 

Je snadné ukázat prstem na zemědělce a sadaře, kteří „ošetřují“ plodiny pesticidy. Na vině mohou být i zahrádkáři. Ani ti se mnohdy nedokážou obejít bez chemických prostředků v boji proti plevelům či parazitům. Stejně tak mohou nevědomky včely ochuzovat o potravu. Ve vidině moderních symetrických zahrad bez jediného plevele likvidují kvetoucí louky a zahrady a dávají přednost zeleným plackám anglických trávníků.

 

Je třeba si uvědomit, že včely nedělají tuto nedocenitelnou práci jen pro nás. Pokud dojde k vymření včel (ať už důsledkem používání pesticidůči nedostatkem potravy), bude ohrožen celý ekosystém. Bez opylených rostlin nebude úroda, ze kteréžijí lidé, živočichové a jiné organismy.

 

Přípravky řady AROMAFLORA jen využívají darů přírody. Snoubí se v nich éterické oleje rostlin, které jednoduše nevoní parazitům, houbám či plísním. Je dobré si uvědomit i fakt, že to, co škodí včelám, jistojistěškodí i nám, lidem. Neměli byste lepší pocit, kdybyste své rozkvetlé třešně ošetřovali něčím, co voní, co rádi dýcháte a víte, že to neublíží ani vám, ani vašemu okolí? Přípravky z řady AROMAFLORA jsou stvořené pro ošetřování ovocných stromů a jiných rostlin voňavou, ale především bezpečnou cestou. Cestou, která neublíží ani těm nejmenším, ale zároveň nejpotřebnějším… včelám medonosným… včelám životodárným.

 

 

Život včely v číslech aneb věděli jste že…?

– Pro získání 1 kg medu včela potřebuje až 6 000 000 květů.

– Pro naplnění svého nektarového váčku musí včela navštívit přibližně 100 květů.

– Včela je schopná za pouhé dva týdny nalétat zhruba 8 000 km.

– Včela za letu vidí jen odstíny černé a bílé. Barevně začíná vidět až po snížení rychlosti letu pod 5 km/hod., a to kvůli šetření energie. Každá včela si totiž vezme jen tolik medu, kolik potřebuje na sběr nektaru a let zpět k úlu.

Proto je vhodné zvážit, čím naše zahrady, pole a louky ošetřujeme, aby závěrečný citát nedošel naplnění.

 

Pokud by zmizely na zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

               Albert Einstein

 

Iva Šimonková