AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

VYZPOVÍDALI JSME NAŠI VETERINÁŘKU

30.09.2019

VYZPOVÍDALI JSME NAŠI VETERINÁŘKU

-        Správné zoohygienické podmínky pro chov koně?

Správná zoohygiena je zásadní nejen při péči o kopyta, jedná se o opatření, kterými můžeme předejít řadě zdravotních problémů… Zahrnuje pravidelné čištění a desinfekci prostor, ale i chovatelských pomůcek a přepravních prostředků. Vhodné je např. i provádět karanténu nově ustajovaných zvířat, aby nedošlo k zavlečení infekčních chorob do chovu.

Co se týče kopyt… může být škodlivá zejména vlhká podestýlka a čpavek uvolňující se při nedostatečném odklizu a čištění. Důležité je očištění kopyt po návratu z výběhu zejména v období, kdy je vlhko a bláto.

-        Co je hniloba?

Jedná se o onemocnění kopyt spočívající v rozvoji škodlivých mikroorganismů (např. bakterie Fusobacterium necrophorum) na základě jiných predispozičních faktorů jakými jsou špatná údržba a čištění kopyt, chybné úpravy kopyt, vrozené abnormality, nedostatek pohybu, špatná zoohygiena. Někteří koně k ní jsou náchylnější i díky dědičně dané horší kvalitě rohoviny nebo tvaru kopyta.

Důležitý pro tvorbu kvalitní kopytní rohoviny je dostatek pohybu zvířete a správné krmení. Negativně působí extrémní mechanické přetěžování. Péče také spočívá v pravidelných úpravách kopyt, případně v aplikaci přípravků k ochraně kopyt před škodlivými vlivy vnějšího prostředí.

-        Jak ji poznáme?

V oblasti střelu dochází ke změně rohoviny, která ztrácí svoji konzistenci a stává se z ní tmavá mazlavá hmota, kde se pak mohou uchytit další mikroorganismy.

-        Kdy se vyskytuje?

Většinou na podzim a na jaře, tedy v období, kdy je vlhko, které přispívá k rozvoji hniloby.

-        Jak ji řešit s AromaFaunou?

Vhodná je kombinace našich tří přípravků z řady pro koně.

 

HOOFINOL RAPID – lihový přípravek s širokým spektrem účinku určený k desinfekci kopyt, použitelný k denní péči. Osvědčil se ale právě i u kopyt trpících hnilobou. Při akutní „vlhké“ hnilobě dochází během několika dní k zasušení a zastavení procesu změny rohoviny. Můžeme jím napustit gázu nebo jiný savý materiál a umístit do střelové rýhy a případně zabandážovat. Aplikujeme denně. Vhodná je následná kombinace s HOOFINOL CARE a HOOFINOL BALM.

HOOFINOL CARE – přípravek hustší konzistence v dávkovacím aplikátoru. Po očištění a odstranění změněné rohoviny aplikujeme do kopytní rýhy. Díky lanolinu do postižené oblasti neproniká vlhkost a dobře se uvolňují účinné molekuly přítomných éterických olejů. Zpočátku používat 1x až 2x denně, později obden. V případě potřeby zabandážujte. Přípravek se velmi osvědčil i při ošetřování podlomů či jiných ran, ošetření kůže kolem korunky a na patkách či při ošetřování suchých kopyt.

HOOFINOL BALM – řidší přípravek pro denní péči o kopytní stěnu, zlepšuje stav rohoviny a pružnost, chrání proti vysychání a praskání. Éterické oleje působí preventivně proti rozvoji bakterií či plísní.

Je ale vždy potřeba zaměřit se na primární příčinu potíží s kopyty a taktéž provést jejich odpovídající úpravu, odstranit změněnou rohovinu či využít podkovářské práce.

 

Složení přípravků HOOFINOL, proč vybrat právě naši řadu?

Přípravky obsahují směs éterických olejů třeba z tymiánu, čajovníku, levandule či zeravu, což zajišťuje působení proti širokému spektru bakterií. Laboratorně potvrzen byl i účinek proti plísním a kvasinkám, které se uplatňují při nemoci bílé čáry či hnilobě kopyta. Hřebíčkový olej navíc působí místně proti bolesti. Přítomny jsou i vitamíny, které mají řadu pozitivních vlastností (působí např. antioxidačně). Účinnost přípravků byla ověřena i „v terénu“ řadou chovatelů a ve spolupráci s veterinárními lékaři. Dle informací veterinářů byly díky našim přípravkům zvládnuty i odolné případy hniloby, se kterými se zvířata dlouhodobě potýkala.

 

Co bych zdůraznila jako výhody…

- produkt je určen jak pro kopyta trpící hnilobou, tak pro denní péči

- příjemná konzistence pro aplikaci

- složení není toxické pro lidi ani zvířata, nehrozí nebezpečí při pozření (což je problém u přípravků na bázi dehtu)

- přípravky ani při časté aplikaci u koní s opakující se hnilobou kopyt nezatěžují metabolismus, složky nejsou škodlivé

- přípravky jsou vhodné i pro péči o podlomy, ale i jiné rány a zranění

- obsažené éterické oleje mají repelentní účinky – uleví zvířeti od hmyzu

- složky se širokým spektrem účinku (proti bakteriím, plísním, kvasinkám)

 

 

Zkušenosti veterinářů a chovatelů s našimi přípravky pro péči o kopyta:

-  Vaše přípravky jsem rozdala chovatelům, kteří mají koně s problémovými kopyty. Majitelé byli velmi spokojeni s aplikační formou, konzistencí a rychlou a efektivní účinností přípravku HOOFINOL CARE.“

 

-  „Díky první polovině zimy bohaté na bláto jsem od chovatelů mohla nasbírat zpětnou vazbu ohledně účinnosti Vašich přípravků na kopyta. Ohlasy majitelů byly velmi pozitivní, dokonce i úporné a historicky velmi odolné případy hniloby kopyt u koní byly díky Vašim přípravkům úspěšně zvládnuty. Obecně jednalo‑li se o akutní a vlhký proces hniloby, lépe účinkoval HOOFINOL RAPID. Během několika dní kopyta krásně vysušil a proces hniloby zastavil. Na dohojení nebo ošetření suchých kopyt, ošetření kůže kolem korunky a na patkách se zase velmi osvědčil HOOFINOL CARE. Pokud máte v úmyslu přivést Vaše výrobky na trh, určitě bych o ně měla zájem. Všichni klienti, kteří vzorky vyzkoušeli, byli velmi spokojeni a mají o Vaše výrobky zájem též.“

 

-  „Přípravky jsem využila u deseti koní trpících hnilobou kopyt, k desinfekci po očištění byl použit HOOFINOL RAPID, následně byl aplikován HOOFINOL CARE. HOOFINOL CARE velmi vyhovoval svou konzistencí, dobře drží. Ošetření bylo prováděno 1–2× denně po dobu 2 až 6 týdnů. U všech koní došlo k uzdravení. V jednom případě rozsáhlejší mazlavé hniloby bylo kopyto první 3 dny bandážováno.

 

Přípravky jsem využila i u paznehtních vředů skotu, ošetřeno bylo 15 krav (tampon napuštěný HOOFINOL RAPID). Zvířatům se navíc ulevilo od hmyzu. HOOFINOL CARE jsem s úspěchem použila při ošetření mírných dermatitid u psů či při ošetření hot spotů.“

 

Paní chovatelka D. H.: „Při ošetřování svého koně, kterému se často vrací hniloba kopyt, jsem ráda vyzkoušela nové přípravky na ošetření kopyt. Po odstranění změněné rohoviny kůň citlivě reagoval na HOOFINOL RAPID (lihový přípravek). Hniloba zasahovala hlubší vrstvy a koně to zřejmě štípalo. Využila jsem tedy více HOOFINOL CARE. Dobře se na kopyto aplikoval, první 4 dny jsme jej mazali denně, později obden po 2 týdny. Kopyto se rychle uzdravilo. Navíc jsem ráda, že mohu použít přípravky založené na rostlinách, žádnou chemii. Všechny příjemně voní.“

Paní chovatelka K. F.: „Ráda bych Vám podala zprávu o účincích přípravků, které jste mi doporučili na ošetřování kopyt. Na hnilobu kopyt mi byl zaslán přípravek, který účinkuje perfektně (HOOFINOL CARE). Hniloba byla pryč během třech dnů. Ošetřovali jsme teď v lednu, nemrzne a je vlhko, kopyta trpí. Účinek byl téměř okamžitý. Proti hmyzu používáme přípravek INSEKTIN, stříkáme celé koně a funguje báječně. Používáme na odčervení ENDOPARAZIN, dále i CANDIÖL, koníci jsou spokojení a mají krásnou srst. Poníkovi Lucince na svědivou srst dáváme FELL BALZAM ANTIPARAZIN, také funguje, narostla jí dokonce opět hříva.“

 

Kateřina Glozová