AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Morče a VITAMIN C

27.05.2019

Morče a  VITAMIN  C

Morčata si, stejně jako lidé, nedokáží sama vytvářet  VITAMIN C (kyselina askorbová), proto potřebují hodně ovoce a zeleniny, aby byl tento nedostatek nahrazen. Nejvhodnější je zařadit do jídelníčku např. červenou papriku, čerstvou trávu, brokolici, naklíčené obilí, jablka, špenát. Naopak v kupovaném listovém salátu, čínském zelí nebo okurce je vitamínů obecně minimum.

 

Při nedostatku čerstvého ovoce a zeleniny, převážně v období zimy, je  NUTNÉ podávat denně vitamín C v pitné vodě. Nejčastější problémy, které na nedostatek vitamínu poukazují, mohou být nechutenství, apatie, hubnutí, kulhání, potíže se zuby, snížená imunita, špatné hojení ran, potíže s reprodukcí nebo špatná srst. Doporučená denní dávka je proto v tento okamžik zvýšena. Vyšší nároky na doplňování vitamínu C do potravy mají i samice v období březosti.

 

V obchodech se již běžně setkáváme s krmivem pro morčata, kde je informace na obalech ,,+ C,, bohužel nikdo už neví, v jakém stavu a kvalitě je zmiňovaný vitamín. Dospělé morče denně potřebuje 20 mg vitamínu C.

 

Doporučené dávkování: 0,5 g vitamínu C rozmíchat v 10 ml vody, z roztoku pak denně nakapeme 30 kapek do 250 ml pitné vody. Vitamín C se poměrně rychle rozkládá, nevyužitý roztok skladujte v temnu a chladu, větší objemy dopředu nepřipravujte.

 

Šárka Kapuciánová