AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Letní vyrážka koní

05.09.2018

Letní vyrážka koní

I když už je léto za námi, máme před očima spoustu drobností, které nám toto období budou ještě nějakou dobu připomínat… třeba suvenýry vystavené na poličce nebo pěkné opálení. S letním počasím ale mohou být spojeny i nepříjemnosti. Pro chovatele koní je jednou takovou letní vyrážka koní (či letní dermatitida), která dokáže jejich miláčky velmi potrápit. Jedná se o alergickou reakci, tedy přehnanou imunitní odezvu organismu na složky slin krev sajícího hmyzu. Ty se do těla koně dostanou při kousnutí zejména pakomárky nebo muchničkami. Prokázána je genetická predispozice, zejména původem severská plemena trpí těmito problémy častěji. Vliv na rozvoj alergie může mít i stav metabolismu a imunity zvířete, cizorodé látky v prostředí či složení krmné dávky. Důležitý je vyrovnaný příjem minerálních látek a vyvarovat se nadbytku bílkovin a příliš energetického krmiva. Existují i komerční krmné doplňky či směsi určené pro koně trpící letní vyrážkou. Osvědčuje se zejména doplnění potravy o omega 3 nenasycené mastné kyseliny. Diagnóza je stanovena na základě sezónnosti onemocnění, výskytu změn v typických místech a vyloučení jiných kožních onemocnění (např. plísňová onemocnění, svrab…). Rozvíjí se však i laboratorní diagnostika, která umožňuje odhalení onemocnění na základě vyšetření krve.

 

Po rozvoji alergické reakce dochází k nesnesitelnému svědění, kterého se koně snaží zbavit drbáním, čímž si mohou kůži značně poškodit. Rány pak mohou být infikovány bakteriální infekcí. Pro koně je to velice stresující, poškození kůže může být opravdu rozsáhlé a s každou „muší“ sezónou se zhoršuje. Vědci se zabývají možností léčby tzv. hyposenzibilizací, kdy se díky podávání malých množství alergenů snižuje přecitlivělost. Nejedná se o možnost dostupnou pro každého. Při boji s letní vyrážkou ale mohou pomoci i naše přípravky, které díky repelentnímu působení éterických olejů odpuzují hmyz a působí hojivě na již vzniklé rány.

 

Směs éterických olejů INSEKTIN lze aplikovat buď přímo na srst nebo přidávat do olejů či lihových základů. Mezi součásti směsi patří např. repelentně působící eukalyptový, mátový, bazalkový či citronelový éterický olej. Levandulový olej pak působí nejen repelentně, ale i protizánětlivě. Hřebíčkový olej tlumí bolest, šalvějový zas dokáže likvidovat široké spektrum bakterií. V případě ošetření koní je vhodné použít jako základ olej FAUNA LECITOL N a ředit tak, aby INSEKTIN tvořil 20 % směsi. Jeden díl vzniklé směsi smíchaný s 9 díly vody pak aplikujte na srst. Ideální je aplikaci opakovat po 3 dnech až týdnu dle aktuální situace (mytí, zmoknutí…). Je možné použít i přímo směs Insektinu s Lecitolem na postižená místa.

 

Při rozvoji kožních změn a silném svědění doporučujeme použít mycí oleje HY-‑DERMAL nebo HY-‑INSI. HY-‑DERMAL kůži zklidňuje díky meduňkovému éterickému oleji, druhý jmenovaný se vyznačuje také repelentními účinky.

 

Na rány způsobené drbáním je vhodný HELP BALZAM nebo MYCOS BALZAM, které kromě podpory hojení působí antisepticky a tlumí otok a bolest. MYCOS BALZAM s vysokým obsahem lanolinu dobře kryje ránu, nemísí se s vodou. Rány je před nanesením nutno očistit a omýt např. výše uvedenými mycími oleji.

 

MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.