AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Chameleon jemenský

18.06.2019

Chameleon jemenský

Chameleon jemenský pochází z Jemenu a Saudské Arábie. Tento druh terarijního zvířete je nejvíce náročný na chov. Většinou se dožívá v zajetí 4 – 5 let.

 

Jelikož se jedná o stromového ještěra, důležitý prostor je do výšky. Pro vybavení dna je vhodné smíchat vrstvu písku s rašelinou nebo přímo substrát, který udržuje vlhko. Nezbytné jsou pevné větve a liány různých průměrů, které kombinujeme s živými nejedovatými nebo i umělými rostlinami. Pomáhají udržovat vlhkost a poskytnou tak i zvířeti úkryt. Pro lepší udržení vlhkosti můžeme naistalovat vodopád, který zaručí dostatek vody. Jinak necháme na dně misku a pravidelně rosíme. Důležitou součástí je výhřevná žárovka a zdroj světla s UVB. UVB záření pomáhá vytvářet vitamin D3 a předchází metabolickým onemocněním. Pokud tento zdroj chybí, onemocní plaz křivicí, což je pak nevratné onemocnění kostí. Bez tohoto osvětlení se v kostech neukládá vápník a kosti se bortí. Teplota během dne by se měla pohybovat mezi 25 - 30°C, v noci se světla vypínají, aby si zvíře dostatečně odpočinulo. Pro kontrolu nainstalujeme teploměr a vlhkoměr.

 

Základem krmení jsou cvrčci, sarančata, mouchy a švábi. Potravu obalujeme ve směsi vitamínů a minerálů.

K lepšímu svlékání zvířete přispějete tím, že přidáte do rozprašovače s vodou mycí olej HY-INSI nebo HY-NEUTRAL s levandulovým éterickým olejem. Postřik vytvoříte smícháním 100ml HY-NEUTRAL s 30 kapkami éterického oleje. Z této směsi použijeme 0,5 ml do 100 ml vody. Pro péči o plazy jsou vhodné také éterické oleje z borovice, jalovce, čajovníku, šalvěje. Proti plísňovým onemocněním kůže se doporučuje použít MYCOS BALZAM.

K čištění terária se doporučuje 1x za měsíc použít přípravek AROMA SANITOL nebo FAUNA DESINF.

 

Šárka Kapuciánová