AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Chameleon pardálí (Furcifer pardalis)

17.02.2020

Chameleon pardálí (Furcifer pardalis)

Ve volné přírodě se vyskytuje na Madagaskaru a okolních ostrovech.

Jsou to nejvíce zbarvení chameleoni, kteří jsou pro to velice žádaní. Ohromí vás svojí velikostí. Jedná se o největší druh, který dorůstá v dospělosti až 50 cm. Samci jsou podstatně větší a nápadnější než samice. Kresba se skládá z barev – zelená, cihlově červená, tyrkysově modrá, u samic i růžová. Mezi ostatními druhy je agresivní, proto je to samotářské zvíře. Dožívá se kolem 5 let.

Aktivní je přes celý den, kdy loví hmyz. Potravu loví vystřelením svého lepkavého jazyka, který může být dlouhý i 30 cm.

U nás je nejvíce dostupný chameleon jemenský, kterého známe v barvách zelená a hnědá.

Terárium pro jeden exemplář je vhodné 70 x 70 x 150 cm, více dospělců se nedoporučuje.

Na dno je vhodná namíchaná rašelina. Nedoporučuje se lignocel, z důvodu možného ucpání střev. Osadit ho je možné vzrostlými rostlinami, hodně oblíbený je ficus benjamin a bromélie. Důležitý je dostatek větví a lián o průměru bezpečného obejmutí. Optimální vlhkost udržujeme pomocí zařízení k rosení – vodopád. Tento druh chameleona reaguje na tekoucí vodu s využitím i k pití. Vlhkost by měla být běžně 50 – 60%. Teplota u dna se udává kolem 25°C a pod tepelným zdrojem až do 35°C. Důležitý je zdroj UVB, který umožňuje zpracování vitamínu D3. Díky tomu se ukládá vápník do kostí. Při jeho nedostatku se může objevit chřadnutí kostí a tzv. křivice, což je nezvratné onemocnění kostí.

Mezi hlavní krmení patří cvrčci, sarančata, švábi, červi, můžou se podávat i menší myší holata. Veškeré krmení předem obalte v dostupných vitamínech a minerálech. Někteří mají rádi i květy rostlin jako pampelišku, ibišek.

Na podporu svlékání můžete použít přípravek REPTIDERM, který smícháte s mycím olejem HY – NEUTRAL. Aplikujete v rozprašovači přímo na zvíře a obsažené éterické oleje působí i protizánětlivě. K provonění terária a uvolnění dýchání doporučujeme přípravek REPTIRESPI, který obsahuje nejen borovici. Můžete nakapat na větve nebo na dřevěný předmět uvnitř.

Díky vlhkému prostředí se zaměřte určitě na čistotu a dezinfekci. Tuto činnost provádějte pravidelně 1x za měsíc přípravky AROMA SANITOL a FAUNA DESINF.

Šárka Kapuciánová