AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Gekončík noční

08.10.2019

Gekončík noční

Gekončík noční pochází z území Afghánistánu, Pákistánu a Indie. Noční, protože jsou aktivní převážně v noci. Řadí se do skupiny nenáročných zvířat pro domácí chovy i začátečníků. Zajímavostí je, že mláďata mají na těle pruhy a jak dospívají, tak se tyto pruhy mění na žluto-hnědé tečky a skvrny.

 

Dorůstají až 20 cm, proto jsou vhodná terária od 60 cm délky pro jednoho jedince. Pokud jich chcete chovat více, pak se doporučují dvě samice na jednoho samce. Samci jsou totiž velice aktivní při páření a mohli by jedné samici ublížit. Dva samci se také nesnesou, tak můžete chovat jen více samic. Dno terária vysypte jemným pískem, pak vytvořte spoustu úkrytů z větví, kamenů i umělých skalek nebo jen obráceného květináče. Vše dobře upevněte, aby se nic nesesunulo na zvíře. Důležitou součástí je infračervená žárovka, která splní zdroj nočního světla a tepla, můžete ji doplnit i topným kamenem. Teplota v teráriu by měla být až 35 °C, pokud tak není, zvíře si lehne právě na topný kámen. Vložte jednoduchou misku na vodu, bazének není nutný.

 

Potravu gekončíci vyžadují živou. Běžně jsou dostupní cvrčci, šváby, sarančata, občas můžete podat moučné červy nebo zophobase. K tomu určitě přidávejte vitamíny a minerály v prášku, ve kterých obalíte hmyz. Mláďatům podávejte vitamíny každý den, od 1 roku stačí 1x za týden.

V našich podmínkách se již tato zvířata nezazimovávají. Pouze stačí nechat chladnější část v teráriu, kde si zvířata odpočinou pár dní. Potom určitě odlovte zbytek hmyzu, aby je nezačal otravovat, misku s vodou ponechte. Můžete nakapat na dřevo směs éterických olejů REPTIRESPI- pro uvolnění dýchání a zklidnění.

 

Důležité je vědět, že nikdy nesmíte pomáhat gekončíkovi se svlekem. Svléká se postupně a navíc si svůj svlek pojídá, protože je bohatým zdrojem minerálních látek. Pokud chcete udělat své ještěrce radost, vytvořte ji vodní lázeň z mycího oleje HY-NEUTRAL se směsí éterických olejů REPTIDERM.

Prevenci čištění terária provádějte 1x za měsíc přípravkem AROMA SANITOL nebo doporučuji FAUNA DESINF ve spreji, který už nemusíte oplachovat. Pokud Vám po rosení vzniká vodní kámen, použijte ORANGE ACIDOL.

 

Šárka Kapuciánová