AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Ještěrky a želvičky

13.05.2019

Ještěrky a želvičky

Když si pořídíme terarijní zvířátko, tak si spousta budoucích chovatelů myslí, že nic tak zvláštního nepotřebují, ale opak je pravdou.

 

Každodenní péče o plazy znamená především kontrolu stavu zvířat, podmínek v teráriu a fungování technického vybavení (topení, světlo, spínací hodiny, termostat, případně další automatické systémy, u akvaterária i vodní filtr). Frekvence krmení závisí na druhu a velikosti. Mláďata a drobné plazy krmíme pokud možno denně, větší druhy 2-3x týdně. Denně kontrolujeme také vlhkost, a pokud je to třeba, rosíme celé terárium nebo některé části (např. mech pod úkrytem). K lepšímu svlékání zvířete přispějete tím, že přidáte do rozprašovače s vodou HY-INSI nebo HY-NEUTRAL s meduňkou, levandulí. Pokud možno okamžitě odstraňujeme výkaly, nárazově znečištěnou vodu a zbytky potravy. Nehledě na to musíme vymývat nádoby s vodou a měnit vodu alespoň 2x týdně. Ve větších želváriích může být interval výměny delší, záleží však na výkonnosti filtru a také na tom, jak často zvířata přijímají potravu (a tedy, jak často se vyprazdňují). Všichni plazi čas od času svlékají starou pokožku - někteří v celku (hadi), jiní po částech. V této době často potřebují větší vlhkost - intenzivnější rosení a každopádně misku s vodou i u druhů, které běžně nepijí. U hadů dbáme na to, aby v teráriu nebylo živé krmivo. Některá zvířata se potřebují při svlékání kůží o něco zachytit - stačí k tomu běžné terarijní dekorace (kořeny, kameny). Jinak není v této době nutná žádná zvláštní péče.

 

Pokud je zvíře chováno v nevyhovujících podmínkách, je pak náchylnější i k onemocněním. Při výskytu plísňových onemocnění kůže pomůže MYCOS BALZAM. Všem plazům můžeme udělat radost, když jim připravíme koupel v mycím oleji HY-NEUTRAL  s vybraným éterickým olejem. Proti roztočům se hodí éterický olej z čajovníku, proti plísním a kvasinkám lavandin. Mnoho éterických olejů působí proti bakteriím a to i včetně salmonel (např. šalvěj).

 

Dezinfekce terárií je doporučena 1x měsíčně AROMA SANITOLem v kombinaci s FAUNA DESINF.