AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Leguán zelený (Iguana iguana)

13.08.2019

Leguán zelený (Iguana iguana)

Tento stromový a zemní ještěr pochází ze Střední a Jižní Ameriky. Většinu dne tráví ve vysokých stromech a při deštích se zdržuje u země, kde je tepleji. Je aktivní přes den, kdy výborně šplhá a plave. Je oblíbeným ještěrem pro začátečníky, kdy se dá perfektně ochočit. Počítat musíte s jeho velikostí, protože dorůstá až do 2m délky. Proto je vhodné zvolit i dostatečné velké terárium, které doporučujeme pořídit rovnou jako pro dospělého jedince.

 

Terárium by mělo být vybaveno podestýlkou z písku a rašeliny, nezbytné jsou silné větve a plošiny, které můžete kombinovat s živými rostlinami. Vhodné živé rostliny jsou potos, dracéna, fíkus, různé palmy, zelenec, bromélie, ibišek, můžete je doplnit i o umělé. Důležitá je miska na krmení a hlubší miska s vodou jako bazén. Důležitou součástí jsou žárovky, které budou splňovat zdroj tepla a UVB záření pro růst a zdravý vývoj. Pro vaši kontrolu přidejte do terária teploměr a vlhkoměr. Teplota přes den by měla dosahovat 25-30°C, přes noc pak klesá na pokojovou teplotu. Vlhkost by měla být kolem 60-70%.

 

Leguán je býložravec, proto základem stravy jsou plevele, byliny, zelenina a ovoce, 1x za měsíc můžete zkusit podat i živočišnou bílkovinu. Potravu podávejte již natrhanou nebo nastrouhanou, protože leguáni nekousají, pouze polykají. Do stravy přidávejte potřebné vitamíny a minerály.

 

Jelikož se často stává, že se leguán špatně svlékne převážně v záhybech končetin, doporučujeme vytvořit lázeň do bazénku. Aplikujte pár kapek éterického oleje ze šalvěje, čajovníkuborovice nebo jalovce přímo do vody. Můžete i použít mycí olej HY-INSI nebo HY-NEUTRAL s levandulovým éterickým olejem (100 ml HY-NEUTRAL + 30 kapek levandule). Směs 0,5 ml mycího oleje smícháme se 100 ml vody a aplikujeme rozprašovačem (před aplikací protřepat). Rosit můžete i několikrát denně. Proti plísňovým onemocněním kůže se hodí MYCOS BALZAM a drobné poranění nebo zatrhnutý dráp řešte HELP BALZAMem.

 

Důležitou prevencí je čistota a pravidelná údržba terária. 1x za měsíc používejte AROMA SANITOL na omytí terária a FAUNA DESINF s rozprašovačem doporučujeme pro dezinfekci výbavy terária, poté nemusíte již oplachovat. Pokud vám vznikne vodní kámen na skle nebo v miskách použijte ORANGE ACIDOL, který určitě důkladně smyjte nebo vypláchněte!

 

Mnoho úspěchů přeje Šárka Kapuciánová