AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Suchozemské želvy

08.07.2019

Suchozemské želvy

V současné době se dá sehnat několik druhů suchozemských želv, které mají jiné požadavky na péči, protože pochází z různých kontinentů. Jelikož některé druhy jsou chráněny, musí mít chovatel vystaven certifikát CITES.Taková zvířata musí být nahlášena na daných úřadech, cílem je zamezení pašování.

 

Nejčastěji doporučovaný druh pro začátečníky je želva stepní neboli čtyřprstá (Testudo horsfieldii), která je nejméně náročná na chov a nepodléhá registraci CITES. Tato želva pochází z Kazachstánu, Afghánistánu, Pákistánu. Celoročně by měla být v teráriu, kde bude mít veškeré potřebné podmínky. V letních měsících může být chována i ve venkovním výběhu, kde je důležitá pozornost před únikem ze zahrady nebo před napadením jiného zvířete.

 

Pro želvu připravte dostatečně velké terárium, které ji bude vyhovovat i v dospělosti. Samice jsou větší, dorůstají kolem 25cm a samci pak mají cca 15cm. Dno by měla tvořit vyšší vrstva písku nebo substrát z rašeliny a písku. Vyšší vrstva proto, že se rády zahrabávají, tím se ochlazují nebo chrání. Důležitý je zdroj světla UVA a UVB, úkryt, mělká miska na vodu a stravu (díky krunýři mají omezený pohyb hlavou), teploměr, vlhkoměr. Teplota v teráriu se pohybuje kolem 25-30°C, pod žárovkou i 40°C. V našich podmínkách se želva nemusí zazimovávat, jen ji nechte odpočinout v temném koutě nebo ve zhasnutém teráriu. Toto období může trvat 2-5 dní, projevuje se odmítnutím potravy nebo zahrabáním.

 

Základem krmiva jsou plevele a byliny i s květy (smetánka, jetel, jitrocel), listy jahodníku, ostružiníku, lípy, vrby. Ovoce a zeleninu podáváme výjimečně, ze salátů jsou vhodné např. polníček a rukola. Potravu obohacujeme vápníkem ve formě sépiové kosti, jejím okusem si želva udržuje i správný tvar rohoviny čelisti.

 

Skla terária omývejte 1x týdně AROMA SANITOLem, jako prevenci proti bakteriím a plísním používejte 1x měsíčně přípravek FAUNA DESINF, který už neomývejte z kořenů ani dekorací. Na misku proti vodnímu kameni doporučujeme použít ORANGE ACIDOL, který je nutné pořádně smýt!

 

Vodní lázeň, ve které se želvy rády vyprazdňují, připravíte smícháním mycího oleje HY-INSI nebo HY-NEUTRAL s éterickými oleji z borovice, jalovce, mateřídoušky, cedru, čajovníku. Tyto lázně blahodárně působí i na kvalitu krunýře.

 

Pokud chcete neutralizovat pachy u větších zvířat, používejte likvidátory pachu OREEGO TOMMY vonící po citrusech nebo TOMCAT TOMMY s meduňkou.

 

Šárka Kapuciánová