AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Blechy... věčné téma...

14.01.2016

Blechy... věčné téma...

Mezi nejčastější dotazy patří, zda máme nějaký přípravek na blechy. Mycí olej na srst HY-FLEA je vděčným pomocníkem.

 

 

Likvidace blech je složitý a dlouhodobý proces. Nestačí naše miláčky ošetřit jednou, ale je nutno „odblešení“ opakovat několikrát. Stejně tak si musíme uvědomit, že je potřeba dezinfikovat i pelíšky a místa, kde se naši miláčci nejvíce vyskytují.

 

 

Blecha klade vajíčka v několika po sobě jdoucích snůškách. Celkový počet nakladených vajíček může být až pět set. Doba vývoje vajíček je druhově a teplotně závislá a pohybuje se mezi pěti až šestnácti dny, pak se líhnou chlupaté, červovité, beznohé larvy se zřetelnou hlavou, krátkými tykadly, silnými kusadly a kousacím ústním ústrojím. Larvální vývoj prochází třemi stadii a trvá od šesti do dvanácti dní. Tato doba je druhově a teplotně závislá. Poslední stadium si vytvoří kokon a zakuklí se v něm. Kukla blechy je nekousavá a během několika málo dní, zpravidla kolem deseti, se z ní vyklube dospělý jedinec. Doba stadia kukly je pouze druhově závislá. Všichni dospělí jedinci tohoto řádu se živí krví svých hostitelů, kterými jsou buď ptáci anebo savci (tzn. teplokrevní obratlovci). Druhově odlišné je, zda žijí na svém hostiteli anebo v místě, kde se obvykle zdržuje, tedy v hnízdě, noře atp.

 

 

Většina druhů blech tráví celý život na svém hostiteli, druhy žijící mimo něj chodí na hostitele jen pro potravu. Vzhledem k potravní nenáročnosti je řada druhů schopna živit se krví více živočichů, až třiceti. Další velmi zajímavou schopností blech je schopnost vydržet dlouho (až rok) bez potravy. Blechy sají výrazně větší množství krve než jsou schopny zpracovat, až o 60 %. Nezpracované zbytky vylučují a ty jsou pak potravou larev.

 

 

Právě pro tato fakta se nedá přesná doba používání – ošetřování určit. HY-FLEA obsahuje oleje, které působí na rozmnožovací systém blech a ty nejsou schopny se množit. Je však nutno počkat a přípravek aplikovat po dobu, než se vajíčka vylíhnou, zakuklí a odkuklí se dospělý jedinec, který má schopnost se množit.

 

 

A jak na to s AROMAFAUNOU? Pokud doporučím na ošetření mycí olej HY-FLEA, dost často slýchám: „Ale já naši kočku nekoupu.“ „Náš pes žije venku, koupe se jen v rybníku.“ Ale to vůbec není důvod k tomu mycí olej nepoužít. AROMAFAUNA má pro veliké množství variant použití multifunkční. Mycí oleje není potřeba důkladně omývat a toho se dá využít právě u zvířat, která se nekoupou.

 

 

Mycí olej HY-FLEA rozmícháme s vodou v poměru 1 : 1 a naneseme na srst a kůži, lehce vmasírujeme. Namíchaný roztok nanášíme pravidelně každý den po dobu nezbytně nutnou… Pro snadnější aplikaci mohu doporučit lahvičku s rozprašovačem.

 

 

Další přípravek, který nesmí chybět, je FAUNA DESINF. Ošetříme jím pelíšky, sedačky a prostory, kde se zvíře vyskytuje a kde může blecha být. FAUNA DESINF nastříkáme na plochu, přikryjeme fólií, postačí fólie na zakrytí nábytku při malování a necháme působit. Tento proces opět opakujeme. Pokud by se zvíře hodně drbalo, můžeme FAUNA DESINF aplikovat i na pokožku. Obsažené éterické oleje budou působit chladivě. Na klasickou údržbu domácnosti, omývání ploch, vytírání používáme AROMA SANITOL.

 

 

Na celém neštěstí s blechami je pozitivní alespoň to, že doporučené přípravky příjemně voní a jsou plně bezpečné pro zdraví našich zvířat, naše zdraví a hlavně zdraví našich dětí. Věřím, že i právě proto se trpělivost při ošetřování vyplatí.

 

Michaela Švorcová