AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Kvasinky v psím uchu… Co s nimi?

09.05.2018

Kvasinky  v psím uchu… Co s nimi?

Záněty uší patří mezi časté potíže, se kterými musí naši psí mazlíčci zamířit na nechtěnou návštěvu k veterináři. Při postižení zevního zvukovodu hovoříme o tzv. otitis externa, onemocnění však může při dalším rozvoji zasáhnout i střední ucho. Jedním z mikroorganismů, které v nemocném uchu mohou být při podrobnějším vyšetření zjištěny, jsou kvasinky. Nejčastěji se jedná o druh Malassezia pachydermatis.

 

Avšak i když se může zdát, že je zdroj nepříjemností odhalen, není tomu tak. Tato kvasinka se totiž vyskytuje běžně i ve zdravém uchu a své negativní schopnosti uplatní až tehdy, pokud k tomu dostane příležitost a vytvoří se pro ni podmínky. Prvotní příčinou zánětu tak může být např. alergie na složku potravy, atopická dermatitida či napadení parazitickými roztoči. Kvasinky se mohou rozvinout i vlivem hormonální poruchy. Takovou poruchou je třeba snížená činnost štítné žlázy, kdy se mění složení ušního mazu, čímž dojde i ke změně „mikroklimatu“ a následně i ušní mikroflóry. Některá plemena jsou k problémům s ušima předurčena díky anatomické stavbě svého boltce – je jasné, že kokršpanělovi ucho nevětrá úplně nejlépe. Při zvýšené vlhkosti se tak opět zvyšuje pravděpodobnost rozvoje kvasinek. Kvasinky mohou využít i předchozí léčby ucha antibiotiky, kdy je mikroflóra ucha také pozměněna. Zásadní je tedy vždy zjistit primární příčinu zánětu a tu řešit. Často prospěje zaměřit se celkově na pejskovu stravu a upřednostnit kvalitu…

 

Vyhýbejte se přehnané péči nevhodnými přípravky, pokud je ucho zdravé. Můžete tím kůži ucha zbytečně podráždit. Nevhodné pro péči o uši jsou vatové tamponky. Jejich použitím může dojít k poranění nebo maz zatlačíme hlouběji do zvukovodu. Zevní zvukovod totiž není rovný, ale je ve svém průběhu zalomený.

 

Jak na pejskovi poznáte, že ho trápí uši? Narušením mikroprostředí ve zvukovodu se následně zvyšuje sekrece žláz. Změněný maz je pozorovatelný při prohlídce ucha, můžeme zaznamenat i nepříjemný pach. Ucho je zarudlé a bolestivé na dotek. Pejsek potřásá hlavou, tře si postižené místo tlapkou, otírá si uši o zem, může být neklidný až agresivní.

 

Pro péči o uši je Vašim pejskům a kočkám již řadu let k dispozici ušní olej FAUNA OTIS. Čajovníkový, tymiánový, jalovcový i šalvějový éterický olej zajišťuje působení proti širokému spektru bakterií i parazitů a pomáhá tlumit zánět. Přípravek však primárně nebyl zamýšlen na boj s kvasinkami. A protože bychom kvasinkám rádi „vyšli vstříc“, zaměřili jsme se na vytvoření nové receptury. V budoucnu se tedy můžete těšit na ušní olej CANDIEAR, který by měl pomoci i při péči o uši trpící přemnožením kvasinek.

 

 

MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.