AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Péče o zuby našich zvířecích miláčků

20.04.2017

Péče o zuby našich zvířecích miláčků

Péče o zuby našich zvířecích miláčků

 

Každý z vás si určitě každý den čistí zuby-a většinou ne jen jednou. Je to samozřejmá součást naší ranní a večerní hygieny a ani se nad tím nepozastavujeme. Pro koho z majitelů psa je ale stejnou samozřejmostí i péče o zuby vašeho domácího mazlíčka?

 


Onemocnění zubů psů a koček patří mezi časté důvody návštěvy veterinárního lékaře. Většina psů a koček starších pěti let trpí v určitém rozsahu periodontitidou-zánětem ozubice (tj. tkáň ukotvující zub v čelisti), což může mít za následek až ztrátu zubu. I když domácí masožravci nejsou odkázáni na lov jako zdroj své potravy, přesto je ztráta zubů limituje při zpracování krmiva, péči o srst, při obraně a dalších projevech chování. Tomu lze zabránit souborem preventivních opatření a péčí o zuby. Také zubní kaz se může vyskytnout i u psů či koček, nebývá to však tak častý problém, jako u lidí.

 

 


Dutinou ústní prochází spoustu mikroorganismů-bakterií, virů, parazitů i plísní. Některé bakterie umí vytvářet zubní plak-tedy biofilm, díky kterému jsou chráněny proti vnějším vlivům, a dobře lpí na povrchu zubu. Za jeho vznikem nestojí jeden konkrétní druh bakterie-ale podílejí se jich až stovky. Po čištění zubů začne plak vznikat prakticky ihned. Dle vědeckých studií jsou již řádově minuty po čištění na jednom milimetru čtverečním povrchu zubu usídleny miliony bakterií. Plak je hlavním substrátem pro rozvoj zánětu dásní (gingivitis), který bez léčby postupuje na ostatní struktury a vzniká tak periodontitida. Onemocnění se zprvu rozvíjí plíživě a bohužel může být zaznamenáno až při rozsáhlejším zánětu, kdy již pes pociťuje bolet a začne např. odmítat krmení.

 


Pokud dojde k mineralizaci plaku, mluvíme o tzv. zubním kameni. Jeho vznik ovlivňuje pH v ústech a tedy i složení krmiva a také žvýkání. Zubní kámen slouží dalším bakteriím jako povrch vhodný k zachycení a dalšímu rozvoji plaku.

 


Pro zdraví zubů a dásní je důležitá vyvážená strava s dostatkem bílkovin, vitamínů a minerálů. Diskutována je však i struktura krmiva. Současná strava strukturou většinou neodpovídá přirozené potravě psa či kočky. Nebyl ale prokázán rozdíl v tvorbě plaku u zvířat krmených měkkým krmením či granulemi. Dobré výsledky však byly zjištěny u některých řad krmení, které podporují žvýkání. Kromě pravidelného čištění a poskytnutí materiálu ke žvýkání lze proti tvorbě zubního plaku účinně využít i některé esenciální oleje a jejich složky, jako jsou thymol, eugenol a eukalyptol.

 


Antibakteriální, protizánětlivé a adstringentní účinky esenciálních olejů využíváme i v našem zubním oleji určeném nejen pro psy, ale i kočky, králíky a koně. FAUNA DENTOL při pravidelném používání napomáhá nejen k odbourávání zubního kamene, ale i k omezení jeho vzniku. Při krvácivosti a zánětech dásní se při používání zubního oleje velmi rychle projeví zlepšení, s postupem času pak potíže zcela odezní. Přiměřené množství oleje, dle velikosti zvířete, nakapeme přímo do tlamy nebo na lžičku. Pokud je zvíře zvyklé na používání zubního kartáčku, naneseme olej na kartáček a zuby vyčistíme. Případné polknutí oleje není na závadu, neobsahuje totiž žádné látky, které by mohly být při požití nebezpečné. Není narušována mikrobiální rovnováha v dutině ústní. Při používaní zubního oleje doporučujeme pravidelně odmašťovat zubní kartáček.

 

MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

 


Literatura:
Hale, F. A. Dental caries in the dog. Veterinary dentistry, 2009, 50, 1301-1304
Girão, V. C. C. Nunes-Pinheiro, D. C. S. Morais, S. M. Sequeira, J. L. Gioso, M. A. A clinical trial of the effect of a mouth-rinse prepared with Lippia sidoides Cham essential oil in dogs with mild gingival disease. Preventive Veterinary Medicine, 2003, 59, 95–102
Logan, E. I. Dietary Influences on Periodontal Health in Dogs and Cats. Veterinary Clinics Small Animal Practice, 2006, 36, 1385–1401