AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Sluníčko pomáhá, ale…

13.05.2019

Sluníčko pomáhá, ale…

 Sluníčko je pro nás i zvířata velmi užitečné – jeho záření např. umí přirozeně likvidovat některé škodlivé mikroorganismy. Při plísňových onemocněních kůže je žádoucí, aby byla kůže vystavována slunci, neboť podporuje uzdravení. Díky sluníčku si obratlovci v kůži vytvářejí vitamín D3 (cholekalciferol), který je následně přetvářen na aktivní formu vitamínu D. Jak se postupně ukazuje, tento vitamín má více funkcí, než se dříve zdálo… Reguluje metabolismus vápníku a fosforu, podporuje růst a tvorbu kostí a zubů, ovlivňuje imunitní systém zvířat, podporuje hojení, příznivě působí na celkovou látkovou přeměnu, zdravotní stav a plodnost. Zvýšené nároky na příjem mají jedinci při růstu, březosti, laktaci, ptáci a plazi při tvorbě vajec.

Je užíván v přípravcích jako podpůrná terapie při infekčních onemocněních dýchacího a trávicího systému (průjmy, pneumonie). Živočišné druhy s vysokým obsahem vitamínu D ve své přirozené potravě (tj. i pes a kočka) zřejmě prostřednictvím syntézy v kůži vytvářejí jen jeho malé množství. Jsou tak odkázaní na množství obsažené v krmivu. V kůži je vytvářen ve větším množství u řady druhů býložravců a všežravců (např. u prasat, koní, drůbeže, ovcí, skotu, …).

 

Blíží se však období, kdy sluníčko nabírá na síle a sluneční záření může působit škodlivě na kůži i srst zvířat. Chránit je potřeba zejména příslušníky bezsrstých plemen. Pro péči o citlivou kůži např. naháčů využijete FELLEOL. Tento tekutý vosk chrání před UVA a UVB zářením. Použité rostlinné oleje jsou známé svými regeneračními schopnostmi. Jojobový olej/vosk vykazuje přírodní UV faktor 4. FELLEOL je výborný i pro péči o srst se sklonem k vytváření dredů, usnadňuje rozčesávání, působí i proti zabarvení srsti v okolí očních partií a zvýrazňuje přirozenou barvu srsti, pomáhá regenerovat poškozenou a suchou srst.

 

MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.