AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Navádění, motivace a odměňování psa pamlsky

14.01.2016

Navádění, motivace a odměňování psa pamlsky

Ten poměrně složitý název dnešního povídání souvisí s otázkou, kterou lidé pokládají velice často: „Kdy mám pamlsky přestat používat, u jak starého psa?“ Odpovídám většinou: „Nikdy, daleko důležitější je, jak pamlsky používáte.“ Možná, že si málokdo z vás uvědomuje, i když to v praxi asi podle citu tak děláte, že pamlsky je možné používat třemi způsoby: pro navádění, motivaci a odměňování.

 

 

Navádění je první fáze nácviku nové dovednosti. Pamlsek drží psovod v ruce tak, aby pes o něm věděl, chtěl ho, dobýval se k němu, ale nemohl jej sebrat. Psovod řekne povel, na který má pes reagovat, a pohybem ruky s pamlskem navede psa do požadované polohy. Psa pochválí a pamlsek mu dá. Takže navádění se dá použít u cviků, které se týkají polohy těla psa, třeba sedni, lehni, vstaň, nebo chůze u nohy a podobně. Jinde použít nejde, a například u aportování je naprosto nevhodné, naváděný pes by asi pustil aport a šel si rovnou pro pamlsek.

 

 

Když už pes nový cvik chápe a je potřeba jeho provádění upevnit, může přijít na řadu motivace. Při ní pes pamlsek v ruce psovoda vidí, ale už není rukou naváděn, musí na povel zareagovat sám a pohledem na pamlsek je jen motivován k co nejlepšímu provedení cviku. Po jeho dokončení a pochvale pamlsek dostane.

 

 

A když už si je pes v novém cviku naprosto jistý a provádí ho dostatečně rychle a správně, je možné začít brát pamlsek do ruky až po jeho ukončení. Pes v průběhu cviku pamlsek nevidí, jen ze zkušenosti věří, že ho dostane. Cvik provede a teprve pak se pamlsek objeví a pes je jím odměněn. Časem pak nemusí odměna přicházet ani po každém cviku, stačí jen občas.

 

 

Takže třeba mé psy pamlsky provázejí po celý život. Ale snažím se, abychom vždycky plynule prošli skrz  fáze motivace a případně navádění a co nejrychleji skončili ve fázi odměňování, která pak pokračuje do nekonečna, jen četnost pamlsků se mění podle potřeby.

 

 

A jaké pamlsky používat? To hodně závisí na tom, naco psa naučíme. Když ho odmala budeme pamlskovat uzenou makrelou, těžko pak bude reagovat na kostičky sušeného chleba. Proto je třeba hodnotu požívaných pamlsků zvažovat a vybírat je podle situace. Další důležitá zásada při používání pamlsků je - potřebuji psa navést, motivovat nebo odměnit, ne ho nakrmit. Proto je dobré používat nejmenší kousky pamlsků, jaké fungují. Pes je rychle sní, nemusí je dlouho žvýkat, a tak chce rychle další. Třeba při používání nejobvyklejších pamlsků, piškotů, to znamená nedávat celé piškoty, ale maximálně čtvrtky, nebo i menší kousky.

 

 

Pokud piškoty nestačí, když na ně pes dostatečně nereaguje, je potřeba zkoušet jiné pochoutky. Třeba nízkotučný tvrdý sýr, který budete mít uložený při pokojové teplotě, aby hezky voněl. Nebo můžete zkusit vařené kuřecí maso, česnekový salám, můžete vyzkoušet kde co. Ale u všech průmyslově vyráběných potravin si dejte pozor na množství, které psovi dáte. Průmyslové potraviny jsou většinou slané a to není pro psy dobré. Tak je používejte s mírou. Totéž často platí i o průmyslově vyráběných pamlscích pro psy. Třeba chutnají, ale nejsou moc zdravé.

 

 

Když potřebuji hlídat váhu psa, například u štěněte nebo u feny po kastraci, a přitom předpokládám velkou spotřebu pamlsků,  používám obyčejné granule, které odeberu z denní krmné dávky. Pes pak dostane k jídlu o pamlsky menší množství a já mám přesný přehled o tom, kolik toho za den sní. Říká se, že někteří pracovní psi ve výcviku, slyšel jsem o tom třeba u celníků v USA, dostanou vlastně celou krmnou dávku jako pamlsky při výcviku.

 

 

Pokud byste chtěli vašemu psovi připravit skvěle chutnající a zdravé domácí pamlsky, doporučuji vám, upečte mu játrové pamlsky podle následujícího receptu.. Navíc zkušenost říká, že pes který nezareaguje ani na tyhle, prostě asi není žrout a je potřeba ho motivovat jinak.

 

 

Budete potřebovat:

1/2 kg jater 1 větší vejce 1/2 čajové lžičky sušeného česneku

majoránku 1 - 2 hrníčky polohrubé mouky nebo vloček

 

Příprava: V kuchyňském robotu rozmixujte játra, přidejte vajíčko, česnek a majoránku, pořádně všechno promíchejte.. Pak postupně přidávejte mouku  nebo vločky, přesné množství podle potřeby.  Těsto by mělo být husté, ale tak tekuté, aby se dalo nalít a rozetřít na pečící papír na plechu. Pak pečte asi 30 minut v troubě předehřáté na 180°C.

 

Po upečení nechte placku trochu vychladnout a nakrájejte jí na kostičky velikosti zhruba 0,5 x 1 cm, to úplně stačí, tloušťka by vám měla vyjít asi 0,5 cm. Po úplném vychladnutí  dejte pamlsky k rychlé spotřebě do ledničky, tam vydrží asi týden. Pro delší skladování je dejte do mrazáku.

 

Uvidíte, jak budou játrové pamlsky vašemu pejskovi chutnat a co bude kvůli nim pro vás ochoten udělat.Tak si  to oba užijte.

       

                                                               

Ivan Benda