AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Poslův mlýn 2015

14.01.2016

Poslův mlýn 2015

Od 8. do 15.srpna letošního roku se do rekreačního střediska Poslův mlýn jižně od Doks sjelo 21 psů se svými páníčky, jejich příbuznými a přáteli, kterých bylo dohromady 35. Sešli se tu na pátém rekondičně integračním pobytu pořádaném Ligou vozíčkářů, který skvěle organizačně připravila a vedla Irena Bartoňová.

 

 

Jako každý rok, v dopoledních výcvikových seminářích jsme řešili především problémy a dotazy, které se v průběhu roku majitelům s jejich psy vyskytly. Většinou šlo o nedostatek důslednosti v uplatňování poslušnosti nebo i málo výrazný a sebevědomý způsob komunikace se psem. Problémů ale nebylo moc, a tak jsme se v odpoledních výcvikových blocích mohli pustit do nácviku dalších dovedností.

 

 

   Například jsme učili psy klientů rozlišování a vyhledávání pachů, které pro ně od přírody nemají žádný význam. Stejně jako to dělají třeba psi hledající drogy nebo výbušniny. My jsme pro jistotu takové nebezpečné věci nahradili kořením, hřebíčkem, ale jinak jsme je učili naprosto stejným způsobem.. Od známého pachu dobrých pamlsků, psi postupně přešli k hledání kombinace pamlsků a koření, potom ke hledání samotného koření s rychlou odměnou pamlskem, a pak už pejsci hledali jen čisté koření s odměnou  následující až po přinesení nálezu páníčkovi. Psi byli moc šikovní, během dvou odpoledních lekcí se to naučili všichni.

 

 

Páníčci byli nadšeni i z praktického využití takového výcviku - stačí si dát pár kousků koření do klíčenky u klíčů nebo pouzdra na doklady a ty vám nejen budou příjemně vonět, ale pes vám je pohotově najde, ať už je omylem založíte kamkoli.

 

 

   Romana Fajmanová, jako každý rok, řídila dění u agility překážkové dráhy, i když letos jsme kvůli vysokým teplotám museli tenhle výcvik omezit. Ale i tak si tu všichni užili spoustu legrace. Dál Romana se svou fenkou Eighty  všem předvedly, jak vypadá přesná poslušnost při výcviku obedience.

 

 

   Na žádost klientů a i vzhledem k počasí jsme opět zařadili blok výcviku vodní záchranařiny. Poučeni z loňska, kdy bylo v rybníce poprvé málo vody, že písečná pláž byla dlouhá, na vozíku se na ní nedalo vjet, a psí nechtěli ve vodě daleko od páníčků moc pracovat, letos jsme s každým psem prošli celý nácvik od začátku. S postupným vzdalováním od psovoda a přechodem do vody to psi zvládli naprosto skvěle a nakonec toho svého figuranta z vody všichni vytáhli.

 

 

   Tradiční závody na závěr rekondice jsme letos nahradili nesoutěžním „Dnem dovedností“, který se skládal z překážkové agility dráhy, testu skupinového odložení psů za ztížených podmínek, hlavně u psů oblíbeného aportování buřta, či disciplíny „Kolik věcí přineseš“, kdy se pes musí správně rozhodnout, kterou z hromady věcí poházených na zemi zrovna páníčkovi podá. A nevěřili byste, jak takové rozhodování dá některým zkušeným asistenčním psům zabrat. Ve druhé části Dne dovedností se konala přehlídka filmových dvojic „Český Alík“, ve které se představila spousta nádherných týmů, třeba Červená Karkulka i s doprovodem, pes Fík s Ájou, kteří si ovšem vyměnili role, nebo udatný lovec Pampalíny s tygrem.  Ceny se rozdávaly v tolika kategoriích, že nakonec všichni zúčastnění byli oceněni.

 

 

   Alena Sedlačíková měla připravené semináře pro páníčky. Vysvětlovala jim, jak.různými technikami probudit svoje tělo a mysl k lepšímu životu. Připravila pro ně základy akupresury, aby různé tělesné bolesti nemuseli potlačovat jen prášky. Učila je třífázovému jógovému dýchání, aby si na ně vzpomněli ve chvílích psychické zátěže, kdy většina lidí spontánně přestává dýchat a problémy tím prohlubuje, a místo toho si vzpomněli na Alenina slova, několikrát se zhluboka nadechli a s nově nabytou životní silou problém překonali. Pořádné dýchání je i základem jejího cvičení na vozíku, při kterém se vozík používá jako pomůcka pro protažení svalů. Připravila jim úvod do autogenního tréninku, jako pomůcky pro každodenní relaxaci a případně prostředku k postupnému přeprogramování vlastního podvědomí.

 

 

   Pokračoval seminář o využití etologie při přímé komunikaci se psy. Loňská část byla o tom, jak se má chovat člověk při komunikaci se psy, aby si navzájem co nejlépe rozuměli. Letošní pokračování zase o tom, čím i vycvičený pes doopravdy je, tedy šelmou. Jak psi vnímají sebe navzájem a jak toho využít při práci s nimi, aby ke psům člověk přistupoval co neotevřeněji a bez předsudků.

 

 

V návaznosti na to všechno a společně pro páníčky i jejich psy jsme připravili akci „Podívej se na svět očima svého psa“. Protože nejsem básník a jinak si náplň toho dopoledne popsat netroufám, uvedu vám trochu zkrácenou verzi průvodního dopisu, který jsme pro navození té správné nálady rozdali klientům:

 

 

"Prohlubuj komunikaci se svým psem. Podívej se na svět skrze smysly svého psa. Pronikni do toho, jak vidí svět on; lépe si porozumíte."

 

Jdi se psem do přírody, ale nepohybujte se pořád vpřed, najdi si krásné místo, zastavte se, ztište se, dej psovi volno a vnímej; sebe, jeho a okolí. Přestaň vnímat čas, nic vás nehoní, máte volno. Zkus lépe uchopit okamžik v přírodě skrze svého psa. Sleduj svého psa, čeho si všímá. Vnímá daleko víc věcí kolem sebe než my

 

Pes se zastaví ,zavětří, někam se zahledí, zastav se také, a uvidíš něco, kolem čeho bys prošel bez povšimnutí – brouka v trávě, zvíře v křoví…..Poslouchej šumění listí nad hlavou, vnitřně se uvolni, nadechni se lesního vzduchu, poslouchej svůj dech, nespěchej a hlavně si řekni „ Je mě nádherně! Nejsem sám!“ (Neboj se to vyslovit nahlas, pes s tebou bude souhlasit.) Všimni si jak pes zareaguje na tvoje sdělení………

 

Tenhle zážitek si schovej  do paměti, a až budeš mít nějaké potíže, smutek, vzpomeň si na ten výlet a potvrdíš si, že na světě je krásně. Nenechej si nikdy tento zážitek vzít!!!! Kdo se to naučí, má lehčí život a lépe překonává podivné nástrahy na své cestě životem. Navíc v přírodě si srovnáš hodnoty života. Každý den, kdy si neřekneš: „Je mě hezky, krásně“ a nepohladíš svého psa – kamaráda, je ztracený den!!!

 

 

Ilustrační příhoda (...kdo bude hlídat?) :

   Na konci rekondice před dvěma roky nás čekal už jen večer závěrečný táborák. Celý týden všechno klapalo, rekondice byla úspěšně skoro za námi,  já měl z toho dobrý pocit a cítil jsem uvolnění. Vzal jsem psy - tehdy jsem měl Indyho a Briu - a šli jsme se projít před večeří do lesa. Došli jsme na písečný pahorek nad cestou. Slunce prozařovalo stromy, bylo teplo, ale  v lese  byl chladivý stín a mezi stromy profukoval příjemný vítr. Posadil jsem se do trávy, a díval jsem se, jak dole po cestě chodí lidé a nevědí o nás, nemají tušení, že je někdo sleduje. Psi si lehli vedle mě, chvíli se taky dívali, a když zjistili, že teď nikam  dál nepůjdem, položili hlavy do mechu a usnuli. Ještě nějakou chvíli jsem se díval kolem sebe, užíval si pocitu dobře udělané práce, příjemného vzduchu, ticha, klidu a oddechování psů. To mě nakonec taky zmohlo. Lehnul jsem si na záda, chvíli sledoval koruny borovic a za chvíli jsem  usnul.

 

 

   Za nějaký čas jsem se probudil a cítil jsem, že je něco jinak. Kouknul jsem na psy - Indy ležel na stejném místě a spal dál, ale Bria tiše seděla před námi, sledovala okolí a hlídala. V tu chvíli mi došlo, co se mezi tím stalo. Když jsme na to místo přišli, uložili se a já koukal dolů z kopce, psi se cítili v bezpečí a klidně usnuli. Jenže pak jsem usnul i já. Psi mají lehké spaní, když cítí, že to potřebují, tak se mezi tím probudili, zjistili, že já už usnul taky, a tak si Bria sedla a instinktivně převzala hlídání. Byla na řadě, ve smečce hlídají ti níž postavení.

 

   Někteří klienti byli překvapeni tím , co jim tenhle půlden odhalil. Říkali, že je nikdy před tím nenapadlo se v přírodě se psem zastavit, vždycky tam jeli jen na vyvenčení nebo na procházku, jako cílenou relaxaci byl doposud zvyklý to brát  málokdo - přestože někteří mají psy už dlouhá léta.

 

   Tak, pokud máte doma nějakého čtyřnohého kamaráda, mám pro vás na závěr dnešního vyprávění jedno doporučení. Přečtěte si předcházející řádky ještě jednou, vezměte si svačinu, láhev vody a vodítko, a vyrazte za vlastními společnými zážitky do přírody. Krásné chvíle vám přejí

 

Ivan Benda a psi