AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

ASPERGILÓZA U PTÁKŮ

20.07.2021

ASPERGILÓZA U PTÁKŮ

Aspergilóza u ptáků

Aspergilóza je onemocnění způsobené plísněmi rodu Aspergillus (zejména druh A. fumigatus), které postihuje dýchací systém (trachea, plíce a hlavně vzdušné vaky), ale i další vnitřní orgány (játra, ledviny, zažívací aparát, oko, …) a kůži. Infikována může být domácí drůbež, papoušci, dravci i další druhy. Nejedná se o klasickou infekci, které se přenáší z jednoho jedince na druhého. Zdrojem jsou spory plísně v prostředí. Nakazí se ptáci, kteří mají sníženou imunitu vlivem jiného probíhajícího onemocnění, stresu, špatné výživy nebo jsou chováni v nevyhovujícím, špatně větraném a vlhkém prostředí. Nebezpečí hrozí také ze zaplísněného krmiva.

Ptáci obtížně dýchají, jsou celkově slabí, ve špatné kondici, mají výtok z nozder. Další příznaky souvisí s jednotlivými postiženými orgány.

Onemocnění je obtížně léčitelné, hlavní je jednoznačně prevence. Domácí drůbež asi léčit nebudeme, při léčbě dražších exotických ptáků a dravců je potřeba dlouhodobá aplikace antimykotik, endoskopicky jsou odstraněna ložiska v dýchacím aparátu. Je určitě potřeba péče veterinárního lékaře. Svými účinky k podpoře léčby mohou přispět i éterické oleje.

-        Oblast těla na neopeřených místech potírejte v 0,5% koncentraci éterickými oleji přidanými do olejového základu, např. FAUNA LECITOL N. Vhodné jsou éterické oleje z kopaivy, dobromysli, tymiánu, rozmarýnu, pelargonie, hřebíčku nebo eukalyptu (E. globulus nebo radiata)

-        Výše uvedené éterické oleje lze uvolňovat do ovzduší ideálně pomocí difuzéru nebo je nakapejte na větvě nebo jiný dřevěný materiál ve voliéře.

-        Podávejte přípravek IMUNOFAUNA do pitné vody.

 

MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.