AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

PÁV KORUNKATÝ (Pavo cristatus)

29.10.2020

PÁV KORUNKATÝ (Pavo cristatus)

nebo také páv modrý. Patří do čeledi bažantovitých a jeho domovinou je Indie a Srí Lanka.

Pávi jsou chováni již tisíce let. Stěží si lze představit zámecký park nebo zoo bez těchto okrasných ptáků a jejich typického toku. Tok samce je velmi nápadný a doprovázen hlasitým charakteristickým voláním. Pávi žijí ve skupinkách, tu tvoří většinou jeden samec a několik slepic. Na noc samci hřadují v korunách stromů, samice hnízdí nejčastěji na zemi.

Samci páva korunkatého mají hlavu, krk a břicho zbarvené modře, záda jsou zelenohnědá a křídla hnědá, černě pruhovaná. Na první pohled by se dalo říct, že chloubou pávů je jejich ocas. V případě pávů se nejedná o ocas, ale o velmi prodloužené vrchní krovky ocasní, které tvoří vlečku s typickými pavími oky. Vlečka může dosahovat až 1,5 metru a tvoří ji přibližně 200 per.

Samice jsou zbarveny hnědošedě s dozelena vybarveným krkem a bývají oproti samcům menší. Snášejí až 8 vajec a mláďata se líhnou po 28 dnech. O ta se samice stará sama.

Společným znakem obou pohlaví je několika centimetrová korunka na hlavě.

Pávi jsou všežravci, většinu potravy jsou schopni si najít sami. Nepohrdnou rostlinami, semeny nebo hmyzem a sem tam sezobnou i drobnější obojživelníky nebo plazy. V zimním období si rozhodně zaslouží přikrmovat, aby nestrádali. Jejich imunitu můžeme podpořit přidáváním IMUNOFAUNY do vody.

Veterinární péče o pávy není moc náročná. Stejně jako ostatní drůbež se mohou nakazit vnějšími nebo vnitřními parazity. Při výskytu vnějších parazitů (čmelíků) můžeme pávy ošetřit přípravkem FAUNA PARROT. Nesmíme zapomenout ani na jejich příbytky a místa, kde často hřadují nebo hnízdí. Ty můžeme vystříkat FAUNA DESINFem.

Zajímavosti:

Symbol páva značí Krista, nesmrtelnost, ale i pýchu nebo přepych.

Páv je národním ptákem Indie.

Indové věří, že křik páva přivolává déšť.

Pro budhisty je symbolem moudrosti.

Dožívají se až patnácti let, rekordně 23 let.

Jsou výbornými hlídači.

Vyšlechtěna byla i bílá a strakatá forma páva korunkatého.