AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Vápenka u ptáků

25.08.2020

Vápenka u ptáků

Častým onemocněním opeřenců je vápenka, která je způsobena parazitickým roztočem. Tomuto onemocnění se nejčastěji říká ptačí svrab. Nejvíce postižené bývají andulky a z drůbeže jsou to slepice, ojediněle i sovy, případně další druhy papoušků.

Vápenka se vyskytuje na zobáku a nohách, což způsobuje rohovité šupinky. Paraziti si tak dělají chodbičky a živí se kůží a kožní lymfou.

 

Pozor, tento druh roztoče se velice rychle přenáší a dokáže přežít i mimo svého hostitele!

Léčba je sice jednoduchá, ale pokud se nepodchytne ihned v začátku, tak může mít dlouhý průběh. Nemoc může delší dobu probíhat skrytě a projeví se až při zvýšeném stresu a oslabení. V pokročilém stádiu napadení se projevuje zhoršeným dýcháním a apatií. U nemocné drůbeže způsobuje deformace nebo i ztrátu prstů. Do mezer v porušené tkáni se tak dostávají nečistoty, hlína a běháky jsou citlivější na bakteriální infekci. Postižené slepice kulhají, hubnou, klesá i snůška.

 

K léčbě je úspěšně využíván antiparaziticky působící ivermektin nebo moxidektin. Nevýhodou těchto látek je dlouhá ochranná lhůta pro drůbež využívanou pro produkci potravin (tj. období, po které by se po aplikaci nemělo konzumovat maso či vejce). Pokud jsou postiženy nohy, lze však využít přípravek HOOFINOL CARE. Pro aplikaci na hlavě či u očí není vhodný z důvodu koncentrace použitých éterických olejů. Dávkování je 2 – 3 krát denně po dobu 1 – 2 týdnů, díky dávkovacímu aplikátoru se snadněji nanáší.

 

Urychlení hojení může napomoci i dostatek vitamínů, imunitu podpoříte i přípravkem IMUNOFAUNA.

Důležitou součástí je v této době vydezinfikovat celé prostředí. Klec omýt přípravkem AROMA SANITOL a veškerou výbavu v kleci vystříkat přípravkem FAUNA DESINF. Ke zvýšení účinnosti doporučujeme bidýlka i veškerou výbavu vystříkat a zabalit do uzavřeného sáčku a nechat působit. Poté nemusíte už nic oplachovat.

 

Hygiena je proto na prvním místě.

 

Šárka Kapuciánová