AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Poradna

MVDr. Alena Vaníčková, PhD.

MVDr. Alena Vaníčková, PhD.

a.v@aromafauna.eu

21.11.2018 Paraziti u kotěte:
Dobrý den, máme doma tříměsíční kotě - kocourka a ráda bych pro něho používala Vaše přípravky. Byla bych Vám proto vděčná za radu co a jak mohu používat. Chtěla bych ideálně něco proti parazitům vnějším i vnitřním, abychom mu nemuseli dávat klasické veterinární přípravky. Kocour pobývá doma i venku. Moc děkuji a přeji hezký den. Jana Paříková

Odpověď:
Vážená Paní Jano, zasílám Vám souhrn k přípravkům, které by bylo možné použít pro Vaši kočičku. Pro ochranu před klíšťaty a obtížným hmyzem doporučuji následující přípravky: - FAUNA SPOT: přípravek aplikujeme na místa se zvýšeným výskytem krevního a lymfatického řečiště (slabiny, uši) a na místa, kde se nejčastěji klíště uchytí. Lehce vetřete do srsti a na pokožku. Doba působení je 2 až 3 týdny. Pokud je zvíře koupáno/umýváno, je potřeba aplikovat častěji. Nanášejte spíše přes den – díky obsahu éterického oleje z citronové trávy může působit na zvíře stimulačně, což není večer žádoucí. Neaplikujte těsně před odchodem, pro rozvinutí účinku éterických olejů je potřeba delší doba. - INSI SPRAY - aplikujeme jej do srsti nebo i na oblečení, nejlépe před procházkou. Přípravek je na lihovém základě. Účinek se zvyšuje, pokud používáte na koupání a mytí HY-INSI, HY-FLEA nebo HY-NEUTRAL s přidanými éterickými oleji.Po aplikaci těchto přípravků není třeba omezovat kontakt s dětmi, složení není toxické pro zvířata ani lidi. - Proti střevním parazitům je určeno PAPENDO. Jedná se o schválený veterinární dietetický přípravek k podpoře trávení a je účinný i právě proti vnitřním parazitům. Antiparazitární účinek zajišťují éterický oleje, např. česnekový, tymiánový či jalovcový. Základem je rýžový a neemový olej. Koncentrovanější je pak směs éterických olejů. ENDOPARAZIN obsahující např. éterické oleje z česneku či tymiánu.Působí proti vnitřním parazitům, osvědčil se proti škrkavkám či tasemnicím, u lidí úspěšně pomáhá při nakažení roupy. Podává se v dávce 1 kapka na cca 7 kg živé hmotnosti po dobu 7 dní. Lze jej tedy využít u dospělé kočky, kapku rozmíchat např. v paštice či taveném sýru a podat poměrnou část dle váhy zvířete. - Antibakteriální, protizánětlivé a adstringentní účinky éterických olejů využíváme i v našem zubním oleji FAUNA DENTOL. Při pravidelném používání napomáhá nejen odbourávání zubního kamene, ale i omezení jeho vzniku. Při krvácivosti a zánětech dásní se při používání zubního oleje velmi rychle projeví zlepšení. Přiměřené množství oleje nakapeme přímo do tlamy nebo na lžičku. Obsažené éterické oleje podporují přirozenou střevní mikroflóru i samotné trávení, případné polknutí tedy není na závadu. Do budoucna můžete ocenit i následující přípravky: - ušní olej FAUNA OTIS, pomáhá při zánětech ucha, účinný je i při boji s ušním svrabem - nosní olej FAUNA RINIS, používaný při infekcích dýchacích cest - IMUNOFAUNA, přípravek pro podporu imunity - při napadení blechami mycí olej HY-FLEA + FAUNA DESINF pro desinfekci domácnosti, pelíšku, hraček atd. Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

21.11.2018 Atopická dermatitida:
Prosím o radu našemu pejskovi, který snad odjakživa má úmornou vyrážku po celém těle a dokáže si ji seškrábat až do krve.Zabírají mu pouze speciální stereoidní léky z Francie, které mu dodává náš veterinář, ale ty nemůže brát také pořád a jsou velice finančně nákladné. Před týdnem mu byly provedeny alergologické testy a byla mu zjištěna alergie na roztoče, tj. výsledky: Dermatophagoides Farinae (XXX),Dermatophagoides Pteronyssinus (xx), Agarus Siro (x),Tyrophagus (xx). Prosím Vás, zda-li by mu mohl pomoci nějaký Váš prostředek, neboť je to velice hodný a tolerantní šestiletý staflík, který díky tomuto omezení doprovázené úmorným svěděním zažívá pravá muka... Předem Vám velice děkuji za vaši odpověď a pokud mi budete moci poradit a pomoci, budu zajisté Vaší věrnou zákaznicí, tak jako kolegyně z práce, neboť opravdu přírodní produkty ty jakoby v dnešním světě člověk pohledal.. Přeji příjemný zbytek dne. S pozdravem Michaela P.

Odpověď:
Vážená Paní Michaelo, při atopické dermatitidě, u Vašeho pejska způsobené alergickou reakcí na roztoče, pomáhají zlepšit zdravotní stav esenciální oleje z levandule, římského heřmánku, hřebíčku, dobromysli, máty, tea tree či Pelargonium graveolans. Na potíže bych Vám tedy doporučila vyzkoušet následující přípravky: - HY-DERMAL, mycí olej na srst obsahující meduňkový olej, který je vhodný pro citlivou pokožku. Využít můžete i mycí olej HY-FLEA, který zároveň působí proti vnějším parazitům. - dobře aplikovatelný FEEL BALZAM ANTIPRAZIN pro zklidnění kůže a omezení svědění. Balzám obsahuje složky s antimikrobiálními a antimykotickými účinky, což pomáhá zamezit sekundární kvasinkové či bakteriální infekci, která může atopickou dermatitidu komplikovat. Použití při koupeli: Vmasírovat malé množství do pokožky a zhruba 30 minut nechat působit, poté opláchnout teplou vodou. Zpočátku doporučujeme častější používání (i denně) a teprve později prodlužovat intervaly mezi aplikacemi. Použití bez oplachu při intenzivnějších kožních změnách: 1 polévkovou lžíci balzámu smíchat s 300 ml teplé vody. Vzniklou emulzi rovnoměrně vetřít do kůže. - Pozitivní efekt má doplnění stravy o polynenasycené omega-3 a 6 mastné kyseliny (výborný je pupalkový olej, 1 až 2 lžičky denně). - Vyzkoušejte i desinfekční prostředek FAUNA DESINF, který je vhodný pro psí pelíšek i domácnost. Pelíšek po aplikaci zakryjte (pro zvýšení účinnosti). V případě atopické dermatitidy je totiž třeba omezit alergeny, jimiž jsou třeba právě roztoči, neboť jsou spouštěči reakce. I proti nim přípravek působí, jedná se o přípravek s laboratorně potvrzeným širokým spektrem účinku. Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

21.11.2018 Onkologické onemocnění část 1.:
Dobrý den, chtěla bych se poradit jaké oleje použít u psa,5let měsíc po odstranění nádoru na lymfatické uzlině. Momentálně se mu našly metastáze v plicích. Klinicky je pes bez problému. Dáváme mu reishi s kořenem pampelišky. Chtěla bych doplnit ještě o nějaké ether.oleje,které by mohl inhalovat,příp na vnitřní užití. Děkuji,Šponarová

Odpověď:
Vážená Paní Šponarová, v případě onkologického onemocnění je určitě nezbytné respektovat pokyny ošetřujícího veterinárního lékaře. Z éterických olejů je svými pozitivními účinky při onkologických onemocněních známý ten ze zeravu západního (Thuja occidentalis). Lze jej tedy pro podporu protinádorové léčby využít. Podávejte opravdu v nízkých dávkách, tento éterický olej je ve vyšších dávkách toxický. Podávejte vnitřně. Kolik váží Váš pejsek? Éterický olej se podává v dávkování 1 kapka na 70 kg živé váhy 2x denně. K ředění je ideální použít pupalkový olej. (Např. pokud pejsek váží 10 kg, odměřte si 7 lžiček pupalkového oleje, v němž rozmícháte 1 kapku éterického oleje ze zeravu. Z této směsi pak podáte jednu lžičku 2x denně). Pro podporu imunity lze využít i přípravek IMUNOFAUNA s extraktem z eleutherococcu. Budu ráda za informace, zda naše výrobky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

1.11.2018 Péče o psa po operaci:
Právě v tuto chvíli je operována naše fenečka zlatého retrívra,.. natrhl se jí zkřížený vaz na zadní pacce ( v koleni). Jsme šťastni, že se vůbec tato operace dá provést, chirurgie je naštěstí na vysoké úrovni,... a nás teď bude čekat delší pooperační péče o naši fenku. Kloub je samozřejmě postižením nateklý, bolavý a taky operace udělá své. Zajímalo by mě, jestli i na takový případ, samozřejmě až se jizva trochu zahojí, je možné působit třeba nějakým krémem, aby se koleno i okolní tkáně dostaly zase do formy a vše se dobře zhojilo. Mnohokrát děkuji! S přáním krásného dne, Iveta A.

Odpověď:
Vážená paní Iveto, pro hojení pooperační rány mohu doporučit přípravek HELP BALZAM. Účinné složky éterických olejů z anýzu a fenyklu mají hojivé a regenerační vlastnosti. Je vhodný k masáži malých ran, drobných poranění, jizev či zánětlivých procesů. Balzám může tišit a tlumit bolest. V případě problematického hojení rány je možné ji zakápnout i přímo levandulovým éterickým olejem (LEVANDULE EXTRA), který má mj. antibakteriální účinky. Pro rehabilitaci lze pak využít masážní přípravek FAUNA THERMOL. Hlavními obsahovými složkami jsou prokrvující éterické oleje z rozmarýnu a černého pepře a chilli, které jsou schopny proniknout do hlouběji uložených tkání. Po jeho aplikaci se dostaví pocit tepla. Důsledkem lokálního prohřátí může být útlum, až vymizení bolesti. Tento masážní olej je používán i fyzioterapeuty pro lepší prokrvení tkání a snadnější uvolnění zatuhlých svalů. Při protahování zkrácených svalů a šlach je velice důležité, aby tkáně byly prohřáté. Vzhledem k obsahu dráždivých složek však rozhodně nesmí přijít do kontaktu s pooperační ránou. Používejte jej až po jejím zhojení. Imunitu pejska můžete podpořit přípravkem IMUNOFAUNA. Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

1.11.2018 Pavouci:
Dobrý den, velmi prosím o radu, jaký z vašich přípravků/olejíčků by mohl pomoci proti pavoukum. Jsme prizemni, relativne novy byt (10let), ale mame strasne pavucin a pavouku i když v oknech a ve dveřích na terasu mame site. Mockrát dekuji za radu. Preji pekny den Petra E.

Odpověď:
Vážená Paní Petro, přípravek určený přímo k hubení pavouků v sortimentu nemáme. Éterické oleje, které používáme v našich výrobcích, působí na hmyz i roztoče. Pavouci jsou roztočům příbuzní, naše desinfekční prostředky by na ně tak mohly působit negativně. Možností by tedy bylo použití přípravku FAUNA DESINF, který je ve formě spray. Nevím, na jaké povrchy byste přípravek aplikovala – bylo by potřeba jej na malé ploše vyzkoušet, aby nedocházelo k nežádoucím změnám. Aplikaci je třeba opakovat, vzhledem k vypařování účinných látek. Dále by bylo možné vyzkoušet čisticí prostředek AROMA SANITOL s obsahem éterických olejů z pomeranče a tymiánu, které by pavouky mohly odpuzovat. Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

1.11.2018 Péče o kotě:
Dobrý den, máme doma tříměsíční kotě - kocourka a ráda bych pro něho používala Vaše přípravky. Byla bych Vám proto vděčná za radu co a jak mohu používat. Chtěla bych ideálně něco proti parazitům vnějším i vnitřním, abychom mu nemuseli dávat klasické veterinární přípravky. Kocour pobývá doma i venku. Moc děkuji a přeji hezký den Jana Paříková

Odpověď:
Vážená Paní Jano, zasílám Vám souhrn k přípravkům, které by bylo možné použít pro Vaši kočičku. Pro ochranu před klíšťaty a obtížným hmyzem doporučuji následující přípravky: - FAUNA SPOT: přípravek aplikujeme na místa se zvýšeným výskytem krevního a lymfatického řečiště (slabiny, uši) a na místa, kde se nejčastěji klíště uchytí. Lehce vetřete do srsti a na pokožku. Doba působení je 2 až 3 týdny. Pokud je zvíře koupáno/umýváno, je potřeba aplikovat častěji. Nanášejte spíše přes den – díky obsahu éterického oleje z citronové trávy může působit na zvíře stimulačně, což není večer žádoucí. Neaplikujte těsně před odchodem, pro rozvinutí účinku éterických olejů je potřeba delší doba. - INSI SPRAY - aplikujeme jej do srsti nebo i na oblečení, nejlépe před procházkou. Přípravek je na lihovém základě. Účinek se zvyšuje, pokud používáte na koupání a mytí HY-INSI, HY-FLEA nebo HY-NEUTRAL s přidanými éterickými oleji. Po aplikaci těchto přípravků není třeba omezovat kontakt s dětmi, složení není toxické pro zvířata ani lidi. - Proti střevním parazitům je určeno PAPENDO. Jedná se o schválený veterinární dietetický přípravek k podpoře trávení a je účinný i právě proti vnitřním parazitům. Antiparazitární účinek zajišťují éterický oleje, např. česnekový, tymiánový či jalovcový. Základem je rýžový a neemový olej. Koncentrovanější je pak směs éterických olejů ENDOPARAZIN obsahující např. éterické oleje z česneku či tymiánu. Působí proti vnitřním parazitům, osvědčil se proti škrkavkám či tasemnicím, u lidí úspěšně pomáhá při nakažení roupy. Podává se v dávce 1 kapka na cca 7 kg živé hmotnosti po dobu 7 dní. Lze jej tedy využít u dospělé kočky, kapku rozmíchat např. v paštice či taveném sýru a podat poměrnou část dle váhy zvířete. - Antibakteriální, protizánětlivé a adstringentní účinky éterických olejů využíváme i v našem zubním oleji FAUNA DENTOL. Při pravidelném používání napomáhá nejen odbourávání zubního kamene, ale i omezení jeho vzniku. Při krvácivosti a zánětech dásní se při používání zubního oleje velmi rychle projeví zlepšení. Přiměřené množství oleje nakapeme přímo do tlamy nebo na lžičku. Obsažené éterické oleje podporují přirozenou střevní mikroflóru i samotné trávení, případné polknutí tedy není na závadu. Do budoucna můžete ocenit i následující přípravky: - ušní olej FAUNA OTIS, pomáhá při zánětech ucha, účinný je i při boji s ušním svrabem - nosní olej FAUNA RINIS, používaný při infekcích dýchacích cest - IMUNOFAUNA, přípravek pro podporu imunity - při napadení blechami mycí olej HY-FLEA + FAUNA DESINF pro desinfekci domácnosti, pelíšku, hraček atd. Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

1.11.2018 Suchá pokožka:
Dobrý den, našla jsem na internetu olejové koupání pejsků a měla bych dotaz. Mám 2letou anglickou kokřičku (hnědobílá) a má nyní problém se srstí. Podle veterinářky má suchou pokožku i suchou, cuchající srst. Jako štěně byla v pohodě, ale jak jsme začali jezdit na výstavy vyžadující profi úpravu srsti (koupání,trimování a střih), začala se drbat jako z vysušené pokožky. Blechy nemá, je držena v domácnosti v čistém prostředí. Prosím o radu, jak se těchto potíží šetrně zbavit.Krmím velmi kvalitní granule a začala jsem přidávat lososový olej, ale žádné zlepšení nevidím. Je možné zlepšit tento stav ošetřením přípravky aromafauna a které z nabídky použít? Moc děkuji za rady a těším se na odpověď, s pozdravem pěkného dne Vynikalová H.

Odpověď:
Vážená Paní Vynikalová, s velkou pravděpodobností se opravdu může jednat o následek dlouhodobého používání přípravků s obsahem tenzidů, tedy šamponů. Alternativou šamponu jsou speciální beztenzidové oleje na mytí srsti, které klasické šampony zcela nahrazují. Oleje neodmašťují pokožku ani srst a ta je díky tomu přirozeně lesklá. Nesmývají totiž kožní film, který kůži a srst chrání a je tedy potřebný. Ačkoliv se jedná o olej, srst není mastná a nepramínkuje. Mycí oleje mohou zlepšovat prokrvení pokožky a tím reaktivovat činnost chlupových kořínků. Je nutné si však uvědomit, že zlepšení stavu může trvat i měsíce (stejně jako trvalo měsíce pokožku poničit tak, že došlo ke zjevnému projevení příznaků poškození). Mytí oleji má svá specifika a je třeba získat v něm praxi. Nakonec je však díky mycím olejům koupání a následné fénování i česání snazší. Neporušená srst i snadněji schne. Množství 5–10 ml oleje naředíme do 100 i více ml vody, protřepeme a následně apliku¬jeme do hodně mokré srsti směrem od hřbetu. Před nanesením oleje je důležité srst důkladně namočit, aby nabobtnala a lépe se následně zbavila nečistot. U dlouhosrstých plemen olej apliku¬jeme v řadách a lehce vmasírujeme do srsti a pokožky. Potom srst důkladně opláchneme vlažnou vodou. Pokud by se po opláchnutí vodou srst zdála mastná, doporučujeme použít lihový přípravek určený k ošetření srsti nebo tužící tonikum na srst FELL-TONIKUM. Srsťové tonikum s vůní hřebíčku, tymiánu a čajovníku pro ucelenější péči o srst a pokožku. Díky obsaženému panthenolu a výtažku z komonice lékařské může vykazovat regenerační účinky. Při zánětlivých projevech v pokožce doporučuji mycí olej HY-DERMAL. Meduňka v něm obsažená je významná svými antibakteriálními účinky, zároveň pokožku zklidňuje. Péči o srst psů (včetně výstavních) lze zvládnout opravdu pouze pomocí mycích olejů. Osvědčený je HY-FLEA, který zároveň odpuzuje blechy a jiné parazity. Srst po něm může být poněkud těžší. Další možností je HY-INSI obsahující rovněž repelentně působící éterické oleje. Video s využitím mycích olejů je dostupné např. na těchto webových stránkách: http://www.danetta.wbs.cz/Video---vyuziti-aromafauny.html Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

1.11.2018 Chronická rýma či kašel:
Dobrý den, jako suvenýr z dovolené na venkově jsme si přivezli kocoura. Kocour má nějakou chronickou rýmu a kašel nebo co. Zvěrolékařka navrhla léčbu 30 dní antibiotiky. Do toho se mi moc nechce. Při představě co udělají ATB s člověkem natož se zvířetem. Mám doma Eleutherococcový extrakt. Užívá ho manžel. Myslíte, že je mohu dát i kocourovi? Předem děkuji za Váš čas. Zdraví a hezký den přeje Terezie V.

Odpověď:
Vážená Paní Terezie, nemohu samozřejmě takto na dálku posoudit zdravotní stav Vašeho kocoura, stanovit nutnost aplikace antibiotik je opravdu na ošetřující paní veterinářce. Některé naše přípravky a éterické oleje však mohou pomoci. Eleutherococcový extrakt lze využít. Je vhodné jej nakapat do napáječky nebo misky s vodou (dávkování: 1 kapka přípravku na 4 kg hmotnosti zvířete 3x denně po dobu jednoho měsíce). Silné předávkování se může projevit maximálně nespavostí. Kúru lze opakovat i třikrát, vždy s týdenní až dvoutýdenní přestávkou. Pro zvířata je však vhodnější přípravek IMUNOFAUNA, který eleutherococc rovněž obsahuje. Navíc je zde obsažen éterický olej z mateřídoušky a saturejky, které působí pozitivně při infekcích dýchacího systému. Dávkování je stejné. Při rýmě je účinným pomocníkem nosní olej – FAUNA RINIS (1 kapka 2x denně). Při kašli se osvědčila směs éterických olejů ATEMOL – kapku kápněte do pelíšku či na náprsenku zvířete. Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

31.10.2018 Odčervení koček:
Dobrý den, máte v nabídce i přípravky na odčervení koček, prosím. Děkuji, Barbora Jansa

Odpověď:
Vážená Paní Barboro, proti střevním parazitům je určen přípravek PAPENDO. Jedná se o schválený veterinární dietetický přípravek k podpoře trávení. Obsahuje éterické oleje (např. česnekový, tymiánový či jalovcový) účinné i právě proti vnitřním parazitům. Základem je rýžový a neemový olej. Koncentrovanější je pak směs éterických olejů ENDOPARAZIN obsahující taktéž éterické oleje z česneku či tymiánu. Osvědčil se proti škrkavkám či tasemnicím, u lidí úspěšně pomáhá při nakažení roupy. Podává se v dávce 1 až 2 kapky na cca 7 kg živé hmotnosti po dobu 7 dní. Lze jej tedy využít u dospělé kočky - rozmíchat třeba v paštice či taveném sýru a podat poměrnou část dle váhy zvířete. Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

23.5.2018 MEZIPRSTNÍ ZÁNĚTY:
Dobrý den, prosím o radu, mám 15 měsíčního Anglického bulteriéra, který opakovaně trpí na meziprstní záněty, již podruhé musel být problém řešen antibiotiky. Ráda bych našla cestu, jak tomuto problému předejít. Bulíci na to podle všeho trpí hodně, už jsem vyzkoušela kdeco, bylinky vně i dovnitř, každou babskou radu, kterou jsem našla :-)... Dnes dobral druhá antibiotika, stav je jednoznačně lepší než na začátku, jen se obávám, že se to může zase vrátit. Když problém kulminuje, je to dost ošklivé, tmavě červené bulky, naplněné hnisem, jedna praskne, objeví se další, podle mě to musí být dost nepříjemné, i když on to snáší hrdě... Pokud by to pomohlo, mohla bych nafotit, i když teď už to nevypadá tak ošklivě, jsou to už spíš zbytky a lehce olysalé tlapky v místech okolo zánětu. Předem děkuji za radu S pozdravem Monika V.

Odpověď:
Vážená Paní Vyhlídková, v případě, že se jedná o bakteriální zánět či infekci kvasinkovou či kožními plísněmi, doporučila bych Vám přípravek MYCOS BALZAM. Obsažené silice z mateřídoušky a čajovníku jsou známé svými silnými antibakteriálními i antimykotickými účinky. Díky vysokému podílu lanolínu se nemísí s vodou a nedochází k očištění balzámu zvířetem při olizování a přípravek dobře drží na postižené kůži, brání před vlhkostí. Ošetřování bývá dlouhodobé, i měsíce. Postižené místo natírejte 1× denně. K omývání při odstraňování krust můžete využít mycí olej HY-DERMAL, určený pro zklidnění zánětlivé pokožky. Budu ráda za informaci, zda přípravek Vašemu pejskovi pomohl. Oceníme i poskytnutí fotografií – nejlépe před a po následné aplikaci (pro ukázku působení dalším chovatelům). V meziprstí se vyskytují ale i případy demodikózy. V takovém případě uvedené přípravky nebudou zcela účinné. Pomocný přípravek pro ošetření kůže s demodikózou však budeme mít již brzy k prodeji. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Pošlete nám dotaz