AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Poradna

MVDr. Alena Vaníčková, PhD.

MVDr. Alena Vaníčková, PhD.

a.v@aromafauna.eu

6.3.2020 Kočičí rýma:
Dobrý den, mám tři kočky a psa. U jednoho z kocourů byla diagnostikována infekce Mycoplasma spp. a Feline herpesvirus type 1. Chtěla bych se zeptat, co mohu použít z aromafauny, abychom se potíží zbavily nebo je alespoň omezili. Kocour je léčený, ale začal pšíkat i druhý....Uklízím Sanitolem a používám EO do aromalampy. Moc děkuji, M. Kalová

Odpověď:
Vážená paní Moniko, uvedené patogeny jsou běžnými původci tzv. kočičí rýmy. Přenáší se blízkým kontaktem s nemocným zvířetem nebo od bacilonosiče, který nemá žádné projevy, ačkoli nemoc přenáší. U mladých zvířat probíhá komplikovaněji, mohou vznikat i vředy na rohovce. Léčbu naordinovanou veterinářem (v některých případech antibiotika) můžeme podpořit i pomocí éterických olejů. Využít lze nosní olej FAUNA RINIS obsahující éterický olej z heřmánku. Pokud kočka snáší vůni éterického oleje, můžete do difuzéru, aromalampa nebo do pelíšku nakapat éterický olej z mateřídoušky, fenyklu nebo dobromysli. Důležitá je i péče chovatele – kvalitní krmivo, dostatek vody, teplo a klid. Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

4.3.2020 Přípravky pro dezinfekci:
Dobrý den nakupuji od vás převážně čistící pr. Orange -Sanitol se kterým jsme maximálně spokojeni. Chci se zeptat v souvislosti s Koronavirem, jakou desinfekci poskytuje. Mám úklidovou firmu a některým klientům s tímto uklízím. A četla jsem také ohlasy některých zákazníků, že desinfikují i papouškům. V této souvislosti bych také potřebovala poradit protiparazitní přípravek pro papoušky, pejsky a snad i lidi. Děkuji Marie V.

Odpověď:
Vážená paní Marie, ORANGE-SANITOL obsahuje terpenické složky, které mohou působit proti virům, nicméně je určen k použití ředěný s vodou, ne primárně jako desinfekce. Analogickým přípravkem je AROMA SANITOL, který je navíc obohacen o proti virům působící thymol. Desinfekci povrchů vždy musí předcházet důkladné omytí a čištění, pro což jsou tyto prostředky ideální. Pro následnou desinfekci pak použijte postřik přípravkem THYMICON nebo FAUNA DESINF. Sice nedisponujeme testy prokazujícími přímo účinnost proti současnému coronaviru COVID-19, nicméně tento virus není proti běžným desinfekčním prostředkům odolný. Dle provedených laboratorních vyšetření jsou tyto neředěné přípravky při době působení 5 minut nebo po zaschnutí baktericidní, fungicidní i virucidní (tzn. hubí viry), s dostatečnou rezervou v dezinfekčním působení. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je pro desinfekci dostačující přípravek obsahující 75 % alkoholu, dle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí v USA (CDC) je pro desinfekci rukou dostačující 60 % alkohol. Toto kritérium přípravky THYMICON i FAUNA DESINF splňují, obsahují navíc éterické oleje taktéž známé působením proti virům (tymiánový, hřebíčkový, čajovníkový). Kombinace čištění AROMA SANITOLEM nebo ORANGE-SANITOLem a desinfekce FAUNA DESINF nebo THYMICONem je ideální i pro hygienu klecí, příbytků a chovatelských potřeb při chovu papoušků i jiných zvířat. Co se týče přípravků působících proti parazitům lidí a zvířat, mohu doporučit směs éterických olejů ENDOPARAZIN. Osvědčil se proti škrkavkám i tasemnicím u psů, u lidí třeba při infekci roupy. Podává se v dávce 1 kapka na 7 kg živé hmotnosti po dobu 7 dní, psům buď do želatinové tobolky, nebo nakapejte na granule či maso (zvíře si však na novou chuť bude chvíli zvykat). Při napadení tasemnicemi lze dávku zvýšit na 3 kapky na 7 kg živé váhy. Po týdenní přestávce je možné kůru opět zopakovat. Pejsek by měl mít přístup k dostatku vody. Provádíme dle potřeby, většinou 4x ročně. Lidé si směs přidávají třeba do tvarohové pomazánky nebo nakapou do želatinové tobolky, kterou následně spolknou. Vzhledem k tomu, že se jedná o koncentrovaný přípravek, je použití u ptáků poněkud problematické. K ředění je možné použít pupalkový olej a dle hmotnosti pak nanést na zrní. U ptáků lze použít také PAPENDO, dietetický veterinární přípravek k podpoře trávení. Antiparazitární účinek zajišťují éterické oleje, např. česnekový, tymiánový či jalovcový. Přípravek je vhodné podávat denně do krmiva, a to 1 – 3 kapky na 400 g hmotnosti zvířete, po dobu jednoho měsíce. Antiparazitární účinky však vzhledem k nižšímu obsahu éterických olejů nejsou tak výrazné, jedná se hlavně o celkovou podporu zažívacího systému. Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

3.3.2020 Popraskané polštářky na packách:
Dobrý den, náš patnáctiletý americký kokršpaněl má velice popraskané polštářky na předních packách. Začal také pokulhávat. Byli jsme na veterině a bylo nám doporučeno packy mazat modrou indulonou. Bohužel bez účinku. Můžete nám doporučit některý z přípravků? Mirka P.

Odpověď:
Vážená paní Mirko, pro péči o tlapky při těchto potížích je vhodný balzám FAUNA PADS (https://eshop.aromafauna.eu/fauna-pads). Díky obsahu lanolínu dobře k polštářkům přilne. Obsažené éterické oleje podporují hojení, působí protizánětlivě a mají antimikrobiální účinky. Promazávejte několikrát denně, určitě vždy před a po procházce. Budu ráda za informaci, zda přípravek pomohl. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

26.2.2020 Kožní potíže v okolí čenichu psa:
Dobrý den paní doktorko, prosím o radu pro našeho 7letého ovčáka. Kolem čenichu a podél tlamy kde to má stále mokré,se mu rozlézá zřejmě plíseň,skoro nemá žádné chlupy na čenichu. Občas jezdí tlamou po zemi a u nozder si to roztrhne a teče mu krev a dělají se mu strupy. Zkoušela jsem mast Cicaderma,Batrafen,chytrou houbu. Omývám šalvějí.Problém je,že si vše hned slíže,což není dobré vzhledem k chemii. Přikládám foto nemocného čenichu. Děkuji mnohokrát za Vaši odpověď. S přáním pěkného dne, Alena M.

Odpověď:
Vážená paní Aleno, změny na tlamě a čumáku mohou mít více příčin, pokud by tedy přetrvávaly déle, bylo by na místě navštívit veterinárního lékaře. Může se jednat o bakteriální nebo plísňovou infekci, ale i o příznak atopické dermatitidy nebo autoimunitního onemocnění. Pro péči při bakteriální či plísňové infekci bych doporučila použít MYCOS BALZAM. Jedná se o éterické oleje v lanolinovém základě. Přípravek dobře ulpívá, nepropouští vlhkost a měl by tak více odolávat olizování a působení slin. Používejte 2x denně. Budu ráda za informace, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem. MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

26.2.2020 Alergie u koní:
Dobrý den, moc prosím o radu. Mám kobylu, která má alergii na prach a plíseň. Je celý den venku, ale i přesto má někdy kašel, proto jsem jí koupila inhalátor a inhalujeme Vincentu, nebo chlorid sodný. Je možné použít eukalyptus EO do inhalátoru? Případně kolik kapek a s čím? Chtěla bych ho přidávat i do krmení. Děkuji za odpověď Kateřina S.

Odpověď:
Vážená paní Kateřino, koní trpících alergiemi bohužel poslední dobou přibývá. Společně s léčbou naordinovanou veterinářem lze zvířeti ulevit i dalšími opatřeními: udržovat nízkou prašnost ustájení, speciální doplňky krmení, zvýšit příjem antioxidantů (např. vitamín C) a omega 3- a 6- nenasycených mastných kyselin (např. pupalkový olej). Pozitivní efekt při dušnosti a kašli přinášejí některé éterické oleje: tymián (široké spektrum antimikrobiálních účinků, působí protizánětlivě), Eucalyptus globulus nebo citriodora (pomáhá při alergiích, rozšiřuje dýchací cesty), borovice (uklidňuje, stimuluje funkci nadledvin), … U kobyl je vhodné využít i bazalkový a pelargoniový éterický olej. Pokud je inhalátor uzpůsobený i k použití éterických olejů, lze jej použít. Co se týče eukalyptu, oba výše uvedené druhy máme v nabídce na e-shopu. Nepoužívejte eukalyptus koala, může být pro zvířata dráždivější. Možností je i směs éterických olejů ATEMOL. Zpočátku začněte jen s jednou kapkou a pozorujte, jak bude kůň reagovat. V následujících dnes můžete dávku postupně zvyšovat až na cca 10 kapek. Dle ohlasů od chovatelů mohu doporučit i následující postup: podávejte eukalyptový éterický olej nebo směs éterických olejů ATEMOL 3x denně po 5 kapkách (na pamlsek, cukr či do medu). Borovicový a eukalyptový olej je vhodné použít ve směsi s FAUNA LECITOL N i na mazání spodní oblasti krku (oblast trachey) a hřbetu nosu (ne přímo u nozder). Používáme koncentraci 3-5 % (tj. 90 až 150 kapek éterických olejů celkem na 100 ml lecitolu). Pelargoniový nebo bazalkový éterický olej lze použít ve 20-25% koncentraci opět v základu FAUNA LECITOL N (tj. 20-25 ml na 100 ml lecitolu). Směs používejte opět k mazání oblasti krku. Budu ráda za informace, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem. MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

21.2.2020 Candida Albicans u kočky:
Dobrý den, u kočky se v dutině ústní objevila Candida Albicans ( laboratorní vyšetření), dásně jsou zarudlé a páchne z tlamky, můžete mi prosím doporučit některý z vašich přípravků? Děkuji, s pozdravem Katka H.

Odpověď:
Vážená paní Kateřino, při těchto problémech je možné využít přípravek FAUNA ORAL. Obsahuje éterické oleje z čajovníku, hřebíčku, tymiánu a šalvěje, které proti kvasinkám působí. U lidí se přímo do úst při výskytu kvasinek kape neředěná směs éterických olejů CANDIÖL, to by však pro kočku bylo příliš intenzivní dávkování. Přípravku FAUNA ORAL podávejte do tlamičky půl čajové lžičky denně. Takovéto onemocnění může být příznakem snížené imunity (např. v důsledku některých virových chorob) nebo jiného onemocnění. Imunitu lze podpořit přípravkem IMUNOFAUNA, který se přidává do vody. Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

14.2.2020 Svědivé místo v srsti:
Dobrý den, mám bílého pudla. Má svědivé místo, které mu zbarvilo srst do rezava, asi nějaké kvasinky. Nevíte co by mu pomohlo? Díky Petra

Odpověď:
Vážená paní Petro, ze zaslaného popisu bohužel nemohu úplně přesně určit původce problémů Vašeho pejska, pouze na základě vzhledu se nedá říci, zda se jedná o kvasinky. Většinou se pro péči při těchto problémech osvědčil přípravek FAUNA DESINF. Lihový přípravek obsahuje éterické oleje z čajovníku, levandule a tymiánu působící proti širokému spektru bakterií, éterický olej z hřebíčku navíc tlumí bolest. Pokud zaznamenáme, že se pejsek škrábe, místo postříkáme (po očištění od sekretu). Svědivé místo je vhodné i zakápnout přímo éterickým olejem z levandule a po nastříkání FAUNA DESINF ošetřit hojivým HELP BAMZAMem, v případě kvasinek MYCOS BALZAMem (zde bude možná potřeba dlouhodobější aplikace, než dojde k úplnému vymizení příznaků). Pro omývání ran i pejska celého je vhodné používat mycí oleje (HY-DERMAL, HY-INSI), které jsou šetrné pro kůži i srst (nesmývají kožní film jako šampony) a působí pozitivně při kožních problémech. Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

4.2.2020 Kvasinky v uších:
Dobrý den, chci se zeptat. Mám zde u sebe ve studiu klientku, která má pejska rasy Akita. Dnes byla u veterináře a byla diagnostikována kvasinka v uších ale nějaká speciální (MALLADEZIA PACHYDETMSTIS) s tím, že toto je již do konce života. Dá se prosím něco na to vymyslet, nebo co je potřeba k odstranění. Nevěřím, že to je do smrti. Děkuji Mandát

Odpověď:
Dobrý den, pane Mandáte, píši ještě doplnění ohledně Vašeho dotazu týkajícího se kvasinek v uších psa. Kvasinka Malassezia pachydermatis je nejčastější, která je při kvasinkových infekcích ucha zjišťována. Vyskytuje se běžně i ve zdravém uchu a na kůži a své negativní schopnosti uplatní až tehdy, pokud k tomu dostane příležitost a vytvoří se pro ni podmínky. Prvotní příčinou zánětu tak může být např. alergie na složku potravy, atopická dermatitida či napadení parazitickými roztoči. Kvasinky se mohou rozvinout i vlivem hormonální poruchy nebo využijí předchozí léčby ucha antibiotiky, kdy je mikroflóra ucha také pozměněna. Zásadní je tedy vždy zjistit primární příčinu zánětu a tu řešit. Často prospěje zaměřit se celkově na pejskovu stravu a upřednostnit kvalitu… Při zánětech obecně je prospěšné podávat nenasycené omega-3 a 6 mastné kyseliny (pupalkový olej, 1 čajová lžička denně). Pro pomoc při zánětech uší způsobených kvasinkami již máme k dispozici ušní olej CANDIEAR, jak uvedla paní Švorcová. Dávkování: při potížích 1 kapku do ucha 1‑2× denně po dobu 7–10 dní. Po týdenní přestávce pokračujeme v aplikaci dle potřeby a místní reakce. Pro preventivní použití 1× týdně 1–2 kapky do ucha. Mám zpětnou vazbu od veterinářky, která s námi spolupracuje – s úspěchem CANDIEAR použila např. u šarpeje trpícího častými otitidami. Po vyléčení pak majitelka přešla na preventivní používání FAUNA OTIS 1x týdně a pes je již delší dobu bez těchto problémů… Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

31.1.2020 Zánět dělohy u feny:
Dobrý den, byli jste mi doporučeni. Mám fenu 11 měsíců corgi cca 12 kilo. Má zánět dělohy. Léčí se 5.den Noroclavem a dostala dvě injekce Prostaglandinu. Na sonu stále hnus v děloze je a učůrává a vidím, jak ten hnis z ni jde. Do pondělí bude brát atb a pokud nebude čistá jde kastrovat. Je to fena z Ukrajiny, kterou jsem pořizovala pro ozdraveni chovu u nás. Samozřejmě ji nechci ohrozit na životě, ale kastrace bude pro nás dost velký zásah. Nemate nějaké bylinky pro podporu uzdravení zánětu dělohy? Ivana K.

Odpověď:
Vážená paní Ivano, při takto závažném akutním stavu se obávám, že Vám výraznou pomoc nabídnout nemůžeme. Jako podporu při infekcích je možné využít IMUNOFAUNU, k podpoře imunity lze podávat vnitřně éterický olej z tymiánu (např. do pupalkového oleje 2-3 kapky 2x denně), pro hygienu a omývání intimních partií mycí olej HY-DERMAL. Přeji, ať je léčba úspěšná. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

31.1.2020 Endoparazin u koní:
Dobrý den, po nějaké době se na vás opět obracím s prosbou o radu. Velmi si vždy vážím vaší ochoty pomoci. Oceňuji možnost se obrátit na někoho, kdo si vždy ví rady... Děkuji moc ze srdce... Tentokrát bych se ráda zeptala na používání ENDOPARAZINU u koní. Z minulosti mám pozitivní zkušenosti používáním u ovcí, koz, kachen, slepic, koček a psů. Minulý rok jsem ho zkoušela dávat i koním. Rozbor však nedopadl nejlépe i po týdenní kúře. Podávala jsem příslušný počet kapek dvěma dospělým koním a roční kobylce. Dospělí koně měli invazi parazity i po kúře nižší, ale kobylka měla opravdu masivní nález různých druhů. Viditelné byly v trusu i roupy. Musela jsem tedy aplikovat chemické přípravky. Protože je mi ale tento způsob nepříjemný a z dlouhodobého hlediska bych si odvažovala tvrdit i pro zdraví zvířat nebezpečný, stále se snažím hledat přírodní a šetrnou cestu ke zvířatům i přírodě... Právě teď aplikuji znova kúru ENDOPARAZINU. Je to šestý den. Dávkování jsem zvolila mírně vyšší. ENDOPARAZIN podávám čtyřem koním.Před chvílí mi psala chovatelka koní, od které máme kobylku (která teď už rok je u nás). Paní mi psala, že jiné hříbě od nich mělo koliku (naše kobyla jí měla z neznámých důvodů před třemi týdny), šlo na operaci kvůli obtočené kličce střeva a tam doktoři našli ve střevě tasemnici, která by také prý mohla být důvodem koliky u hříběte. Údajně by to mohl být i důvod u naší kobylky. Též jsem se dozvěděla, že z rozboru trusu nic nelze poznat a že prý mám nasadit širokospektrý přípravek, který hubí i tasemnice. Takže mi samozřejmě vznikají různé otázky, na které bych se moc ráda zeptala vás... 1. Kolik dní mám ENDOPARAZIN koním podávat? 2. Stačí dávkování 1 kapka na 7 kg? 3. Jak si poradit s tasemnicí, když bych připustila, že ji může kobyla mít také? Koně nijak radikálně nehubnou, ale těžko posoudit, zda to, že nemají nadváhu je vlivem počasí (jsou celoročně ustájeni venku) či vlivem nějakých parazitů... Na závěr bych chtěla jen dodat, že opravdu velmi věřím v to, že příroda kolem nás byla vytvořena tak důmyslným způsobem, že v ní můžeme hledat nejen odpovědi na mnohé otázky života, ale i pomoc při různých potížích. Pevně doufám, že snad bude nějaký způsob, který by obešel dnešní moderní drijáky, které sice párkrát zaberou, ale kdo ví,co po nich zůstane... Velmi vám děkuji za váš čas i úsilí a těším se na odpověď... S přáním hezkého dne L. Klinská

Odpověď:
Vážená paní Klinská, moc si vážím Vaší důvěry a používání našich přípravků. Dávkování ENDOPARAZINu u koní je poněkud složitější vzhledem k velikosti zvířete a rozsahu zažívacího systému. Např. u psů máme ověřeno, že je možné podávat až 3 kapky na 7 kg živé váhy za den, přičemž tasemnice většinou odcházejí až při vyšším dávkování. Trvání kúry je 7-10 dní, následovat by měla týdenní přestávka. Máme informace i od chovatelů koní, že přípravek podávají v tomto dávkování, nicméně přímou zpětnou vazbu ohledně tasemnic u koní bohužel nemám. Začervení a tasemnice opravdu mohou být jedním z důvodů rozvoje koliky. Ohledně způsobu odčervení se stále vedou debaty – trendem je spíše aplikace antiparazitik na základě koprologického vyšetření, ne paušální odčervení. Klasická syntetická antiparazitika budou samozřejmě v tomto směru mít vždy vyšší účinnost. Další otázkou je, zda je přirozené, aby bylo zvíře zcela bez parazitů, neboť je jimi přirozeně ovlivňováno nastavení imunity. Při výrazném začervení je však třeba jednat vždy. Pokud budete u koní pokračovat v aplikaci i s vyšším dávkováním, budu ráda za zpětnou informaci o působení, případně pokud budete mít informace z následného laboratorního vyšetření. Dotaz týkající se ANTIOXI a CANDIÖLu prý Vám již zodpověděla paní Švorcová. Pokud byste měla jakékoli další dotazy, neváhejte se na mne obrátit. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Pošlete nám dotaz