Kanuka je botanický poklad z Tasmánie. Zjistěte, proč je potřeba ji mít ve své domácí lékárničce!
Kunzea ambigua
Kanuka je keřovitá rostlina řazená do čeledi myrtovitých, stejně jako kajeput, myrta, čajovník, hřebíčkovec, eukalyptus/blahovičník nebo manuka/balmín (tyto rostliny jsou si dokonce vzhledově velmi podobné). Je tedy ve skvělé společnosti rostlin se silnými antimikrobiálními schopnostmi. Pochází z Tasmánie, vyskytuje se také na Novém Zélandu. Své latinské jméno získala podle německého botanika Gustava Kunze.
Je nazývána také „tick bush“ z anglického tick-klíště a bush-keř. Divoká zvířata totiž vyhledávají k odpočinku místo po kanukou, aby je svými repelentními schopnostmi ochránila před nepříjemnými parazity, zejména klíšťaty a komáry. Při aplikaci na kůži v přípravcích v podobě spotu je zvířaty velmi dobře tolerována díky nízké dráždivosti. Dá se aplikovat na štípance a kousance od hmyzu, zmírní otok a svědění.
Éterický olej se získává parní destilací listů a větviček. Výsledkem je světle žlutá až žlutá viskózní kapalina se svěžím, čistým, medicinálním aromatem s nádechem koření. Aroma kanuky si našlo cestu i do výroby parfémů.
Hlavními obsahovými složkami jsou alfa-pinen, 1,8-cineol, alfa-terpineol, bicyklogermakren, globulol, viridiflorol, spathulenol, ledol. Cineolu obsahuje oproti čajovníku a eukalyptu malé množství, silice je proto pro kůži velmi málo dráždivá. Zajímavostí je, že mezi hlavními komponenty naleznete 5 seskviterpenů, které jsou zodpovědné za výrazné protizánětlivé účinky.
Pro odpařování a vdechování je ideální při nachlazení a chřipce. Mírní migrény a bolesti hlavy, úzkost. Celkově zklidňuje, je pomocníkem pro relaxaci a klidný spánek. Prokázány jsou antimikrobiální účinky proti Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli a Candida albicans. Může být součástí přípravků při plísni nehtů.
Lze podávat vnitřně, ideálně v tobolkách. Může zmírňovat příznaky chronického zánětu střev. Denní dávka je pro dospělého člověka určena zpočátku na 2, maximálně však 15 kapek, dávku během dne rozdělte do 2 až 3 dílů. Působí proti střevním parazitům.
Při bolestech v krku lze kanuku užívat ke kloktání, přináší pomoc i při bolesti zubů.
Neředěný éterický olej aplikujte na štípance a kousance od hmyzu, zmírní otok a svědění. Výborný pro ošetření štípanců koní trpících letní vyrážkou.
Pro repelentní účinky použijte na srst ředěný na 20 % v neutrálním základu (např. FAUNA LECITOL N). Koním vetřete i do žíní a hřívy.
Fyzioterapeuty je éterický olej oceňován jako perfektní součást masážních přípravků. Přináší výraznou úlevu při namožení svalů a otocích a při bolestech doprovázejících artrotické změny na kloubech, např. u koní na spěnkovém. Ředěný na 3-5 % v neutrálním základu (FAUNA LECITOL N) použijte pro uvolnění po intenzivní fyzické zátěži, závodech i práci, po přepravě na delší vzdálenosti.
Mast obsahující kanuku přináší skvělé výsledky při ošetřování podlomů u koní. V koncentraci 20 % přidejte do rozpuštěného BAMBUCKÉHO MÁSLA, zvolit lze i TŘEZALKOVÝ OLEJ. Dle intenzity změn se mast aplikuje po týden až měsíc, do vyhojení. Ideální je po očištění aplikovat 2x denně.
Je součástí naší novinky KANUSPOT, deodoračního přípravku pro kočky a malé psy při zvýšeném výskytu klíšťat, blech a hmyzu. Využít jej můžete i pro králíky a morčata chované ve venkovních výbězích. Schopnosti kanuky jsou zde spojeny s účinky éterických olejů z TYMIÁNU, ROZMARÝNU, HŘEBÍČKU, PELARGONIE, CITRONELY a zklidňujícího KOZLÍKU, FENYKLU a KOPAIVY. Lihovo-olejový základ tvoří nosné oleje RICINOVÝ a NEEMOVÝ, které mají pečující účinky na pokožku.
Zajímáte se o účinky bylin a jejich možné využití v běžném životě nebo při zdravotních obtížích Vás a Vašich domácích mazlíčků? Spoustu zajímavých informací naleznete na našich webových stránkách našeho HERBÁŘE.