AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Poradna

MVDr. Alena Vaníčková, PhD.

MVDr. Alena Vaníčková, PhD.

a.v@aromafauna.eu

15.10.2019 ENDOPARAZIN pro psy a papoušky?:
Dobrý den, zakoupil jsem u Vás uvedený přípravek, který chci použít na prevenci proti vnitřním parazitům u našich psů a papoušků. Nikde jsem nenašel jeho přesné dávkování a periodiku opakování. Děkuji za odpověď. S pozdravem Michal F.

Odpověď:
Vážený Pane Michale, přípravek ENDOPARAZIN působí proti střevním parazitům, osvědčil se proti škrkavkám i tasemnicím. Podává se v dávce 1 kapka na 7 kg živé hmotnosti po dobu 7 dní, psům buď do želatinové tobolky, nebo nakapejte na granule či maso (zvíře si však na novou chuť bude chvíli zvykat). Při napadení tasemnicemi lze dávku zvýšit na 3 kapky na 7 kg živé váhy. Po týdenní přestávce je možné kůru opět zopakovat. Pejsek by měl mít přístup k dostatku vody. Provádíme dle potřeby, většinou 4x ročně. Vzhledem k tomu, že se jedná o koncentrovaný přípravek, je použití u ptáků poněkud problematické. K ředění je možné použít pupalkový olej a dle hmotnosti pak nanést na zrní. U ptáků lze použít také PAPENDO, dietetický veterinární přípravek k podpoře trávení. Antiparazitární účinek zajišťují éterické oleje, např. česnekový, tymiánový či jalovcový. Přípravek je vhodné podávat denně do krmiva, a to 1 – 3 kapky na 400 g hmotnosti zvířete, po dobu jednoho měsíce. Antiparazitární účinky však vzhledem k nižšímu obsahu éterických olejů nejsou tak výrazné, jedná se hlavně o celkovou podporu zažívacího systému. Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

8.10.2019 Lenka Oravová:
Dobrý den. Před 7 dny jsem u psa (3měsíční rotvailer) začala vnímat zápach z ucha. Jiné obtíže neměl. Bolestivost, třepání hlavou nebo škrábání nebylo. Použila jsem jako první pomoc EO šalvěj, 2x denně 1 kapku. Zvýšilo se množství mazu. Dnes jsem byla na veterině nechat ucho prohlédnout a případně naočkovat. Cytologie prokázala přítomnost kvasinek, koků a ještě nečeho, co jsem zapomněla. Dle slov paní veterinářky úplná ZOO. Podle stavu v mikroskopu by to prý bylo na celkovou antibiotickou medikaci. A rozhodně by neočkovala. Protože pes je jinak úplně bez příznaků a čilý, dohodly jsme se na lokálním ošetření antibiotiky. Na čištění ucha máme použít Epiotic 3x denně a kapky OTIMIX 2x denně 10 kapek. Za tři dny kontrola. Jaký by byl postup s přípravky AROMAFAUNA? Děkuji, Oravová Lenka.

Odpověď:
Vážená Paní Lenko, píši ohledně Vašeho dotazu týkajícího se zánětu ucha u Vašeho pejska. Přímo do ucha ani na kůži bych neředěný éterický olej nepoužívala – může pak naopak spíše dráždit. Pro pomoc při péči o uši trpící zánětem mohu z našich přípravků doporučit ušní olej FAUNA OTIS. Čajovníkový, tymiánový, jalovcový i šalvějový éterický olej zajišťují působení proti širokému spektru bakterií i parazitů a pomáhají tlumit zánět. Dávkování: 1-2 kapky 2x denně. Po ustoupení příznaků možné aplikovat 1 kapku do každého ucha pro denní péči a prevenci. Pokud by byl zánět způsoben kvasinkami, je pak vhodnější ušní olej CANDIEAR. Takové záněty však mohou mít primárně i jinou příčinu (atopická dermatitida, alergie na krmivo, …). Dávkování: Pro preventivní použití aplikujte 1× týdně 1–2 kapky do ucha. Při potížích je nutno zvýšit dávkování na 1–2 kapky 1‑2× denně po dobu 7–10 dní. Po týdenní přestávce pokračujeme v aplikaci dle potřeby a místní reakce. Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

7.10.2019 Blechy:
Dobrý deň, u môjho psa sa vyskytli blchy, aj napriek dobrej starostlivosti a čistote. Kúpila som teda umývací olej HY-FLEA a zo začiatku ho zriedený každý deň striekala na srsť a nechala pôsobiť (neskôr asi raz za týždeň). Zároveň som si zadovážila aj ORANGE SANITOL, ktorým umývam domácnosť a FAUNA DESINF, ktorým striekam všetky látkové povrchy, posteľ, pelech. Takisto som všetko často prala a často vysávala, psíka vyčesávala a kúpala spomínaným olejom. Už sú to však 2 mesiace, vypoužívala som umývací olej a stále nejakú tú blšku na ňom nájdem. Robila som niečo zle, vedela by som ešte niečo urobiť? Prípadne kúpiť znova ten umývací olej alebo iný prípravok? Vopred ďakujem za odpoveď Anderková

Odpověď:
Vážená Paní Anderková, dle toho, co píšete, postupujete správně. Při zablešení doporučujeme mycí olej HY-FLEA používat denně, preventivně pak jedenkrát týdně. Použití mycího oleje HY-FLEA: Před nanesením oleje je důležité srst důkladně namočit a opláchnout, aby nabobtnala a lépe se následně zbavila nečistot. Množství 5–10 ml oleje naředíme do 100 ml vody, protřepeme a následně aplikujeme do hodně mokré srsti směrem od hřbetu. Provedeme masáž a srst opláchneme vlažnou vodou. Lze i naředit mycí olej HY-FLEA 1:2 s teplou vodou a nastříkat přímo do srsti. Účinek mycího oleje můžete ještě podpořit aplikací repelentně působícího přípravku FAUNA SPOT (aplikace 1x za 2 týdny) nebo INSI SPRAY (aplikace denně). Jedním z vývojových stádií blechy je kukla, která je velmi odolná a může zůstat životaschopná i několik měsíců. Je tedy opravdu důležité provádět důkladnou očistu prostor, kde se pes pohybuje. Může se také stát, že stálým zdrojem blech je pes či jiné zvíře, se kterým je Váš pejsek v kontaktu. V příloze zasílám i články na toto téma, které byly otisknuty v našem časopise… S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D. --- MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

3.10.2019 Hot spot:
Dobrý den paní doktorko, před 10 dny se můj pes flat coated retrívr, 6 let, začal škrábat na hlavě- líci, po oholení mokvající flek 2x1 cm . U veterináře mi řekli, že se jedná o dermatitidu asi po kousnutí hmyzem. Dostal antibiotické kapky a Betadine k dezinfekci. Flek se rozrůstal, svědil a přidány antibiotika. Užívá je 6. den, ale nemám pocit, že by se to zlepšovalo. Ztvrdlá kůže asi 6x5 cm, kolem to praská a svědí. Zatím jsme žádný podobný problém neměli. Krmím BARFem, teď přidávám probiotika, žádná změna nebyla. Prosím Vás o radu jak postupovat a jaké přípravky a jak používat, vně i vnitřně. Děkuji za radu a přeji Vám hezký den Eva Z.

Odpověď:
Vážená Paní Evo, nevím, zda je dotaz ještě aktuální, nicméně pro ošetřování takovýchto akutních změn je osvědčený postup, kdy mokvavé místo zakapeme přímo neředěným levandulovým éterickým olejem (působí protizánětlivě a antibakteriálně) a poté promažeme přípravkem HELP BALZAM, který podporuje hojení. Kůži je také možné případně omývat mycím olejem HY-DERMAL pro citlivou pokožku. Budu ráda za informace, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

3.10.2019 Svědění, vykusování srsti na nohách:
Krásný podvečer přeji, mám na Vás dotaz ohledně našeho pejska 18 měsíčního plemene mudi. Asi před 4 měsíci se začal škrabat na nožkách, vykusoval si srst... Začala se mu dělat holá místa, vylízaná, vykousaná, vyškrabaná v okolí tlapek, na zadních končetinách zezadu pod koleny k tlapkám na předních končetinách v loktech. Veterinářka nám udělala stěry na svrab, pod mikroskopem nic takového nenašla, dala mu antibiotika (bral 6 dnů), já sama začala dávat Colostrum, Acidophilus, Carnosin společnosti Starlife od Roberta Změlíka. Také jsem jej okoupala v šamponu proti kvasinkám Malaseb šampon - ten mám pouze chvíli, nevím zda jej mám dále používat. Po čase mu začala na postižených místech zarůstat srst, ale nyní opět pozoruji že za poslední týden opět začaly stejné problémy, škrabe se, vykusuje... Naše psy krmíme Barfem-syrovým masem. V žádném případě nekrmíme lidským jídlem (pečivo, vařené zbytky aj.), dávám jen sušené pamlsky z masa, které vyrábí paní z vedlejší vesnice, má svou výrobnu masa pro psy. Ostatní psi , máme ještě dalších 5 pejsků, problémy nemají, jen on. Prosím Vás o radu, jak bych mohla pejska vyléčit, zda jste se s tím někdy setkali. Posílám Vám nějaké foto co jsem pořídila, nejsou moc kvalitní ale určitě tam jde postižené místo vidět.. Děkuji Vám za Váš čas a odpověď. Dagmar G.

Odpověď:
Vážená Paní Dagmar, bohužel pouze na základě fotografií nelze určit diagnózu. Pro doporučení vhodného přípravku by bylo třeba zjistit původ kožních problémů. Nicméně bych určitě nedoporučovala mytí šampony, které odmývají kožní film a kůže a srst je pak ještě náchylnější. Navíc díky specifické srsti plemene mudi by mytí šampony mohlo způsobit změny srsti. Léčba proti svrabu byla prováděna nebo ne? Podobné změny by mohly být pozorovány i při demodikóze. Při těchto parazitárních onemocněních kůže je kromě klasické léčby možno z našich přípravků využít mycí olej HY-NEDEMOD v kombinaci s krémem NEDEMOD. Zmíněné projevy by mohly být příznakem atopické dermatitidy nebo potravinové alergie, jež se může projevit i u zvířat krmených BARFem. Pejsek může být citlivý i na nějaký chemický přípravek používaný v domácnosti nebo mít alergii na roztoče… nevím, zda se diagnostika ubírala i tímto směrem. Je potřeba se tedy zaměřit na příčinu. Příznaky mohou pomoci tlumit následující přípravky: - HY-DERMAL, mycí olej na srst obsahující meduňkový olej, který je vhodný pro citlivou pokožku. - FEEL BALZAM ANTIPRAZIN pro zklidnění kůže a omezení svědění. Balzám obsahuje složky s antimikrobiálními a antimykotickými účinky, což pomáhá zamezit sekundární kvasinkové či bakteriální infekci, která může dermatitidu komplikovat. Použití při koupeli: Vmasírovat malé množství do pokožky a zhruba 30 minut nechat působit, poté opláchnout teplou vodou. Zpočátku doporučujeme častější používání (i denně) a teprve později prodlužovat intervaly mezi aplikacemi. Použití bez oplachu při intenzivnějších kožních změnách: 1 polévkovou lžíci balzámu smíchat s 300 ml teplé vody. Vzniklou emulzi rovnoměrně vetřít do kůže. - Pozitivní efekt má doplnění stravy o polynenasycené omega-3 a 6 mastné kyseliny (výborný je pupalkový olej, 1 až 2 lžičky denně). - při alergii na roztoče je vhodné v domácnosti používat FAUNA DESINF – pelíšek, gauč, postel postříkáme a přikryjeme pro lepší působení. Lze jím ošetřit i hračky atd. Pokud by příčinou změn byly kvasinky, je vhodné postižená místa mazat MYCOS BALZAMem, obsahuje složky účinné proti kvasinkám a je možné jej aplikovat při březosti i v době kojení. Pro omývání je možné použít mycí olej HY-NEUTRAL, do kterého přidáme směs éterických olejů CANDISAN v 10% koncentraci. Budu ráda za informace, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

29.9.2019 Jitka Riesová:
Dobrý den, chovám boloňsképsíky a jsou roční období, kdy mi více slzí. Ráda bych se těchto neduhů zbavila a to pokud možno trvale.

Odpověď:
Vážená Paní Jitko, bohužel toto plemeno je k slzení náchylné. Může se jednat zejména o důsledek anatomického utváření oka a slzných kanálků v kombinaci s drážděním oka okolní srstí. Pokud se jedná o závažnější stavy, kdy by docházelo k zánětu tkání oka a zdravotním problémům, je samozřejmě na místě vyhledat veterináře. O takové potíže se ale, předpokládám, nejedná. „Běžné“ slzení lze těžko odstranit, jelikož je následkem změn daných šlechtěním daného plemena. Může pomoci vystříhání srsti kolem očí, aby nedocházelo ke dráždění, což není reálné u výstavních psů. V některých případech pomohla aplikace přípravku FAUNA RINIS, nosního oleje (denně jedna kapka do každé „nosní“ dírky). Mohu také doporučit přípravek, který pomůže se zmírněním nebo odstraněním tmavého zbarvení srsti u oka, které je právě následkem slzení. Jedná se o přípravek FELLEOL. Jde o tekutý vosk na srst, jehož základ tvoří jojobový olej a olej z vlašských ořechů. Díky jojobovému oleji nedochází k uchycení pigmentů na srsti. Při ošetření v okolí oka je třeba dbát, aby se přípravek do oka nedostal, lze jej využívat i u zvířat výstavních. Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

18.9.2019 Petra Kubecová:
Dobrý den, paní doktorko, obracím se na vás s prosbou ohledně bradavice u mé 8leté fenky. Mezi lopatkami má bradavici, která je tam beze změny velikosti už 4 roky. Nechali jsme dříve dělat vyšetření, které ukázalo, že se jedná o tukovou bulku. Chtěla jsem se zeptat, jak pečovat o fenku, abychom předešli možnému zvětšení či dalšímu vývoji vzhledem k jejímu věku. Vyndání bulky je jen v nezbytně nutném případě. Jinak bradavice jí nesvědí, nijak svým chováním na toto neupozorňuje. Děkuji předem za odpověď. Přeji hezký den, Petra Kubecová

Odpověď:
Vážená Paní Petro, pokud se jedná pouze o tukovou bulku, která fenku nijak netrápí či neomezuje, doporučuji pouze sledovat, zda v místě nedochází k nějaké změně. Bohužel nemáme dostupný žádný přípravek, který by např. podpořil její zmenšení. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

5.9.2019 Náhrada kortikoidů:
Dobrý den, můj jezevčík je 1.3. po operaci 2 plotének /Vetcentrum Stodůlky/,operace proběhla výborně. Další ploténka je vyhřeznutá mezi lopatkami a nelze operovat. Aby pejsek mohl chodit, bere kortikoidy Medrol a začal u něj Cusingůw syndrom, má zvětšená játra a špatné jaterní testy. Chtěla bych mu Medrol vysadit a nahradit něčím přírodním, anebo snížit dávku na minimum. Nyní bere 4 mg, vážila 8kilo, nyní váha 11,1kilo!!! Chudinka nabrala tak, že se sotva unese!! Můžete mi,prosím poradit, slyšela jsem že by mohla pomoc houba Reishi a jiné byliny. Děkuji za radu. Zuzana

Odpověď:
Vážená paní Zuzano, bez konzultace s ošetřujícím veterinářem bych vysazení léků nedoporučovala – při podávání kortikosteroidů je vhodné vysazení provádět postupným snižováním dávky. Vzhledem k uvedeným komplikacím je tedy potřeba konzultovat změnu léčby, např. podávání nesteroidních antiflogistik. Ohledně užívání reishi a bylinek v takovém případě bohužel nemám konkrétní zkušenosti, nicméně reishi opravdu je doporučována. Doporučila bych Vám ve Vašem okolí vyhledat pracoviště zabývající se fyzioterapií zvířat či akupunkturou – tyto metody mohou pejskovi pomoci. Při fyzioterapii jsou využitelné i přípravky Aromafauny… Z éterických olejů lze pro zlepšení stavu využít borovicový, který podporuje kůru nadledvin. Může tak pomoci snížit dávky podávaných kortikoidů. Podáváme vnitřně 1 kapku 2x denně, ideálně v pupalkovém oleji, který také podporuje endokrinní žlázy (vždy v objemu poloviny čajové lžičky). Éterický olej můžete i kápnout do pelíšku nebo do náprsenky pejska. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

5.9.2019 Co použít proti značkování psů:
Dobrý den, existuje prosím nějaký postřik, který by psy odrazoval od přeznačkovávání se v bytě? Sešlo se nám v bytě více psů, jeden začal čůrat na rohy a ostatní se začaly přidávat a už je to nekonečné, psů se u nás střídá velké množství - návštěvy a dočasná péče jako pomoc pro útulek a nestíháme uklízet. Děkuji

Odpověď:
Vážená paní Jaromíro, pro takovéto případy mohu doporučit přípravek URINSTOP. Obsažené éterické oleje ze skořicové kůry a černého pepře mohou zvíře silně odpuzovat od takto ošetřených předmětů. Přípravek má trpkou hořkou chuť, složky však nejsou při olíznutí zdraví škodlivé. Použití: Přípravek nastříkejte na místo, které chcete chránit před okusováním či značkováním zvířaty. Je možné jej aplikovat na zdivo, PVC, textil, koberce, dřevo atd. U silně lakovaného dřeva (jako je starší historický nábytek) doporučujeme opatrnost, jelikož přípravek obsahuje líh. Budu ráda za informace, zda Vám byla rada užitečná. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

5.9.2019 Ochrnutí po kastraci:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je vhodný preparát Fauna Thermol pro králíka, kterého den po kastraci trefilo a ochrnul na všechny čtyři končetiny? Případně jaký postup nebo produkt použít pro takto nemocné zvíře? Moc děkuji za odpověď. S přáním hezkého dne Zemanová M.

Odpověď:
Vážená paní Zemanová, přípravek FAUNA THERMOL lze k masážím v rámci rehabilitace pohybového aparátu použít – prokrvuje tkáně a pomáhá tlumit bolest. Nicméně se obávám, že pokud jsou potíže způsobeny poškozením např. přímo mozku, nemusí být rehabilitace úspěšná… S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Pošlete nám dotaz