AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Poradna

MVDr. Alena Vaníčková, PhD.

MVDr. Alena Vaníčková, PhD.

a.v@aromafauna.eu

7.4.2020 Mycí oleje pro hydromasážní koupeli:
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či sú vaše olejové šampóny vhodné na liečbu kožných ochorení pomocou hydromasážnych kúpeľov. Mala by som záujem o ich použitie v salóne. Poprípade, či by ste mi mohli odporučiť nejaké vaše produkty Ďakujem a zostávam s pozdravom Dominika H.

Odpověď:
Vážená paní Dominiko, v našem sortimentu naleznete pro mytí psů tzv. mycí oleje, což je pro pokožku zdravější alternativa šampónů. Dlouhodobé používání přípravků s obsahem tenzidů (tedy i šamponů) může být příčinou různých kosmetických poškození i zdravotních problémů (lupy, svědivost, vypadávání srsti), jelikož je odmýván i kožní ochranný film. Mycí oleje neodmašťují pokožku ani srst a ta je díky tomu přirozeně lesklá. Ačkoliv se jedná o olej, srst není mastná a nepramínkuje, i rychleji schne. Do vany se pro koupel přidává cca 1 polévková lžíce mycího oleje (15 ml). Je však vzhledem k olejovité konzistenci potřeba upravit postup čištění hydromasážní vany. Při zánětech a pro citlivou pokožku je vhodný mycí olej HY-DERMAL. Pro Vás by mohl být ideální HY-NEUTRAL, mycí olej bez přidaných éterických olejů. Přidáním libovolného éterického oleje si můžete míchat vlastní, individuální receptury. Pro koupele používáme 1 až 10% ředění éterických olejů v mycím oleji (dle druhu éterického oleje). Při kožních potížích lze využít např. směs éterických olejů REPTIDERM, při kvasinkových infekcích CANDISAN. Zasílám odkaz na náš katalog, kde naleznete typy k použití přípravků AROMAFAUNA (https://www.aromafauna.eu/o-nas/ke-stazeni - Katalog Aromafauna) a odkaz na náš časopis (https://www.aromafauna.eu/casopis). Co se týče kožních onemocnění, mohly by Vás ještě zajímat hojivé balzámy, pro masáže i masážní přípravky. V případě jakýchkoli dalších dotazů se na mne neváhejte obrátit. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

7.4.2020 Ochrana koně před parazity:
Dobrý den, na Vašich stránkách máte několik přípravků proti parazitům. Chtěla bych se zeptat na doporučení, který přípravek (přípravky) zvolit pro mého koníka. Je to starší kobylka (18) let českého teplokrevníka, která je přes den na pastvě. vzhledem k pastvině a okolním lesům koník trpí od jara do podzimu nejen na otravné mouchy v očích, komáry, ale i klíšťata. Prosím případně i o radu jak přípravek nejlépe na koníka aplikovat. Velmi děkuji za info a přeji hlavně zdraví v dnešních dnech, S pozdravem A. Franková

Odpověď:
Vážená paní Franková, zasílám postup aplikace přípravků pro koně: Použijte směs éterických olejů INSEKTIN, který lze aplikovat buď přímo na srst nebo přidávat do olejů či lihových základů. Mezi součásti směsi patří např. eukalyptový a citronelový éterický olej. Levandulový olej pak působí nejen repelentně, ale i protizánětlivě. V případě ošetření koní je vhodné použít jako základ FAUNA LECITOL N a ředit tak, aby INSEKTIN tvořil 20 % směsi. Jeden díl vzniklé směsi smíchaný s 9 díly vody pak aplikujte na srst. Ideální je aplikaci opakovat po 3 dnech až týdnu, dle aktuální situace (mytí, zmoknutí, …). Je ale možné na srst použít i přímo neředěnou směs INSEKTINU s LECITOLem pro intenzivnější působení. Na postroj atd. pak můžete nakapat i směsi obsahující éterické oleje s repelentním působením (REPELIN, TROPFINOL, GELSINEX, INSEKTIN), neaplikujte však v blízkosti očí. Vyzkoušejte nejdříve, zda není materiál postroje, na který éterické oleje aplikujete, nějak poškozován. Pokud byste potřebovala další rady, neváhejte se na mne obrátit. Budu ráda i za informace, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

7.4.2020 Přípravky na koupání yorkshira:
Dobrý den, mohly byste mi prosím doporučit šampón a kondicionér pro štěně yorka. Děkuji Langerová

Odpověď:
Vážená paní Langerová, v našem sortimentu naleznete pro mytí psů tzv. mycí oleje, což je pro pokožku zdravější alternativa šampónů. Dlouhodobé používání přípravků s obsahem tenzidů (tedy i šamponů) může být příčinou různých kosmetických poškození i zdravotních problémů (lupy, svědivost, vypadávání srsti), jelikož je odmýván i kožní ochranný film. Mycí oleje neodmašťují pokožku ani srst a ta je díky tomu přirozeně lesklá. Ačkoliv se jedná o olej, srst není mastná a nepramínkuje, srst i rychleji schne. Pro štěňata do 3 měsíců je vhodný jemný mycí olej HY-PUPPY, pokud je pejsek starší, máte na výběr např. HY-FLEA (pomáhá odpuzovat blechy a nepříjemný hmyz), HY-INSI (obsahuje éterické oleje s repelentními účinky) či HY-DERMAL (pro citlivou pokožku). Použití: Množství 5–10 ml oleje naředíme do 100 ml vody, protřepeme a následně aplikujeme do hodně mokré srsti směrem od hřbetu. Před nanesením oleje je důležité srst důkladně namočit, aby nabobtnala a lépe se následně zbavila nečistot. U dlouhosrstých plemen olej aplikujeme v řadách a lehce vmasírujeme do srsti a pokožky. Potom srst důkladně opláchneme vlažnou vodou. Pokud by se po opláchnutí vodou srst zdála mastná, doporučujeme použít lihový přípravek určený k ošetření srsti FELL-TONIKUM. Dle zkušeností zákazníků provozujících psí salóny je kombinace mycího oleje s tonikem a případně tekutým voskem FELLEOL plně dostačující pro úpravu i výstavních psů. Budu ráda za informace, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

2.4.2020 Svrab:
Dobrý den,prosím Vás máte nejaký přípravek na svrab u koček?Neustálé s tímto problémem bojujeme. Doma máme Emafauna probiotika.Moc děkuji

Odpověď:
Dobrý den, paní Edito, u venkovních koček je bohužel riziko opětovného nakažení dáno kontaktem s dalšími zvířaty, svrab u koček není zas tak vzácný. Tmavý maz v uších může poukazovat i na ušní svrab. Je tedy vhodné použít ušní olej FAUNA OTIS, který obsahuje složky proti svrabu účinné. Aplikujte 2× denně 1 kapku po dobu 7-10 dní, po týdenní pauze aplikaci opakujte, pokud je potřeba. Dávku lze postupně snížit na 1 kapku denně. Po vymizení příznaků používejte 1–2× týdně. Po nakapání ucho jemně promněte. Pro boj se svrabem na kůži těla je pak určen mycí olej HY-NEDEMOD v kombinaci s balzámem NEDEMOD (pro mazání míst bez osrstění). Mytí provádíme dle potřeby, při potížích jednou denně. 5-10 ml smícháme se 100 ml vody, promícháme a aplikujeme postupně do mokré srsti, omyjeme. Pokud Vaše kočky špatně snáší koupání, lze olej i naředit 1:2 s teplou vodou a nastříkat přímo do srsti a vetřít. Při svrabu je také dobré podávat vnitřně směs éterických olejů ENDOPARAZIN, v dávce 1 kapka pro kočku denně po dobu 7 dní (do pamlsku – sýra nebo paštiky nebo nakapejte na granule či jiné krmivo). Kočky však tento aromatický přípravek konzumují hůře než např. psi, je třeba tedy možnost aplikace vyzkoušet. Budu ráda za informace, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

1.4.2020 Ochrana dětí i zvířat před vnějšími parazity:
Dobrý den, prosím moc o radu jaký nejúčinnější repelent a v jakém dávkování použit na našeho ponyho. Potřebuji ochránit jak našeho ponyho, tak 9lettou dcerku, která na něm denně jezdí jak před muchami, muchničkami, tak klíštáky. Dcera před 2 lety prodělala neuroboreliozu s ochrunutím obličeje (původ nevíme-asi komár, možná klíště, které nikdo neviděl). Už bych nechtěla znovu zažít pobyt v nemocnii s ní, lumbální punkci, kapačky a vidět ji jak trpí. Prosím poradíte mi jak našeho 8letého ponyho, 10 lettou čivavu a 9 lettou dcerku chránit před veškerým hmyzem? Děkuji moc. S pozdravem Šárka Kuchařová

Odpověď:
Vážená paní Šárko, předem bych ráda upozornila, že přípravky založené na éterických olejích nebudou mít takovou účinnost jako ty obsahující syntetické složky. Nicméně níže uvedené postupy máme ověřené od řady chovatelů. Díky obsahu éterických olejů/rostlinných silic jako účinných složek nemusíte mít obavy, co se týče kontaktu zvířat s dětmi. Ani při případném olíznutí (zvířaty či dětmi) nehrozí zdravotní nepříjemnosti. Postup vhodný pro koně: Použijte směs éterických olejů INSEKTIN, který lze aplikovat buď přímo na srst nebo přidávat do olejů či lihových základů. Mezi součásti směsi patří např. eukalyptový a citronelový éterický olej. Levandulový olej pak působí nejen repelentně, ale i protizánětlivě. V případě ošetření koní je vhodné použít jako základ FAUNA LECITOL N a ředit tak, aby INSEKTIN tvořil 20 % směsi. Jeden díl vzniklé směsi smíchaný s 9 díly vody pak aplikujte na srst. Ideální je aplikaci opakovat po 3 dnech až týdnu, dle aktuální situace (mytí, zmoknutí, …). Je ale možné na srst použít i přímo neředěnou směs INSEKTINU s LECITOLem pro intenzivnější působení. Psi: Osvědčená je kombinace FAUNA SPOT (aplikace dle návodu po 2-3 týdnech) s INSI SPRAY (lihový přípravek nastříkáme vždy před procházkou, pozor na oči). Pokud pejska koupete, jsou vhodné mycí oleje HY-FLEA nebo HY-INSI (na rozdíl od šamponů není smýván ochranný kožní film a éterické oleje jsou pak v srsti lépe fixovány). Na vodítko, postroj atd. pak můžete nakapat i směsi obsahující éterické oleje s repelentním působením (REPELIN, TROPFINOL, GELSINEX, INSEKTIN). Děti: Osobně mohu doporučit INSI SPRAY. Používám ho i pro sebe i své dva syny, nastříkám před procházkou na oblečení nebo odhalené části těla. S klíšťaty a otravným hmyzem pak nemáme problém. Přípravek příjemně voní. Pokud byste potřebovala další rady, neváhejte se na mne obrátit. Budu ráda i za informace, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

30.3.2020 Aloe vera - jak ho podávat?:
Milá pani doktorka, ďakujem za odpoveď. Nevieme prísť na príčinu šklbania. Zverolekár vylúčil aj vonkajších aj vnútorných parazitov, aj pleseň kože. Náš Senegal dostal Zyrtec, lebo pôsobí tak ako keby ho niečo svrbelo. Stále sa ošipuje a otriasa. Zatiaľ ale po týždni nepozorujeme zlepšenie. dokonca, keď dostal golier, tak ho to vynervovalo, že si poodcvikával (ani nie povytrhával) pierka na krídlach. Dávame mu aj homeopatikum Sedatif, zatiaľ bez efektu (asi týždeň). S tým Aloe som rozmýšľala, či by mu nepomohlo aj natierať kožu. :) S pozdravom Konečná

Odpověď:
Dobrý den, existují i přípravky s aloe pro vnější aplikaci, ale pokud jsou vyloučeni paraziti či plísně, tak bych jeho využití viděla spíše opravdu v podávání v potravě, kdy papouškovi pomůže obsahem pozitivně působících složek, jako jsou vitamíny, minerály, antioxidanty atd. Z režimových opatření, které jsem uváděla v minulém mailu jste nějaké změny prováděli? (aby se papoušek nenudil apod.) Zřejmě by bylo vhodné i kontaktovat chovatele-specialistu na daný druh papouška, který Vám může s chovem pomoci, protože se opravdu může jednat o důsledek ne úplně vhodných podmínek chovu či nesprávného krmení. Co se týče svědění – z našich přípravků by bylo možné použít mycí oleje HY-DERMAL (zklidňující pro citlivou, svědivou nebo zánětlivou pokožku) nebo HY-NEDEMOD, který má i složky působící proti vnějším parazitům. Oleje přidáme do koupele – cca 2 ml na 10 l vody. Je možné je použít i bezoplachově pro intenzivnější působení– nařeďte 1 díl mycího oleje + 4 díly vody a použijte přímo na kůži. Použijte ideálně 2x denně. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

30.3.2020 Kožní potíže u morčete:
Vážená paní doktorko, chtěla bych Vás poprosit o radu, jak správně postupovat. Naše 4 leté morče trápí nějaký kožní problém, často se škrábe. Žádné blechy nebo jiné breberky jsme v kožíšku nespatřili. V současné situaci se s ní nechystáme k veterináři (navíc jsme řešili závažný zdravotní stav druhého chovaného morčete, který bohužel skončil jeho uspáním). Rozhodla jsem se proto zakoupit mycí olej proti parazitům Hy - insy. Morčátko není na koupání zvyklé, proto bych mu nerada způsobila nějaký šok. Stačí namočit srst, vmasírovat a opláchnout vodou? Jak často tuto proceduru opakovat? Dále jsem objednala i přípravek Papendo, abychom případně eliminovali i vnitřní parazity, morče mělo i průjem po mokřejší stravě, kterou jsme vysadili a problém zatím zmizel. Poté co přišla o svoji parťačku - sestru se jí snažíme hodně věnovat a ráda bych, aby se dostala do dobré kondice. Přeji Vám v těchto dnech hlavně pevné zdraví. S pozdravem J. Kučerová

Odpověď:
Dobrý den, paní Jano, běžný postup použití u našich mycích olejů je smíchat množství 5–10 ml oleje ve 100 ml vody, protřepeme a následně aplikujeme do hodně mokré srsti směrem od hřbetu. Před nanesením oleje je důležité srst důkladně namočit, aby nabobtnala. Potom srst důkladně opláchneme vlažnou vodou. Je však možná i bezoplachová metoda, kdy smícháte jeden díl mycího oleje se 4 díly vody a vmasítujete do srsti a kůže. Při problémech opakujte ideálně denně. Co se týče PAPENDA, nejedná se o klasický odčervovací, ale spíše dietetický přípravek, podporuje tedy trávení a střevní mikroflóru, čímž zvyšuje odolnost zvířete. Obsahuje však i určité množství antiparazitárně působících éterických olejů, k odčervení na úrovni klasických přípravků ale nedochází. Nezapomeňte na doplnění stravy o vitamín C, který máme také v nabídce. Pro morče je životně důležitý a na rozdíl od jiných zvířat si jej neumí v těle samo vytvořit. Dávkování: 0,5 g vitamínu C (což odpovídá obsahu ¼ čajové lžičky) rozmíchat v 10 ml vody, z roztoku pak denně nakapeme 30 kapek (1 ml) do pitné vody. Vitamín C se poměrně rychle rozkládá, nevyužitý roztok skladujte v temnu a chladu, větší objemy dopředu nepřipravujte. Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

24.3.2020 Vyškubávání peří u papouška:
Pekný deň prajem, nás papagáj si vytrháva perie. Zatiaľ mu zverolekár nenašiel žiadnu pricinu. Pred mesiacom sme ho začali kúpať vo Vašom prípravku parrot. Veľmi mu to pomohlo. Takmer sa cely operil. Perie si však zase vyšklbal. Kúpeme ho v parrote ďalej. Správa sa však tak ako keby ho niečo svrbelo. Na internete som sa Dočítala že by mohol pomôcť gél z aloe. Chcela by som sa Vás spýtať na názor, či by mohlo byt na svrbenie aloe od Vás na tento účel pouzite, pripadne nejaký iný prípravok. Dakujem S pozdravom, Renáta K.

Odpověď:
Vážená paní Renáto, jsem ráda, že přípravek FAUNA PARROT pomohl. Jen pro upřesnění zasílám postup při aplikaci: Pomocí rozprašovače aplikujte na peří opeřence směs 100–200 ml vody a 20 ml přípravku. Postačí 2 dávky rozprašovače. Při akutním problému aplikujte 1–2× denně na peří ptáka. V průběhu 2–3 týdnů může dojít k úplnému zamezení vyškubávání peří a k vytváření peří nového. I v této fázi nepřestávejte s aplikací. Přípravek aplikujeme i nadále. Po větším opeření používání přípravku omezujeme, používáme 1× denně a následně 2× týdně. Obsažené éterické oleje z tymiánu, čajovníku a šalvěje mají účinky i proti vnějším parazitům (všenky, roztoči), které mohou svědění způsobovat. Škubání peří však může být způsobeno řadou dalších příčin, proto je vhodné papouška nechat vyšetřit a konzultovat tyto potíže se specialistou na exotické ptáky. Může se jednat o psychické problémy způsobené stresem, náhlou změnou v jeho životě, nudou – nemá při osamocení co pozorovat, nedostatkem pohybu mino klec, nedostatkem stimulů (nudí se, nemá dostatečné vybavení příbytku, aby se zabavil), je osamocený nebo ho naopak stresují jiní papoušci, se kterými je chován. Dalšími příčinami může být nevhodné krmení, nedostatek vitamínů a minerálů. Problémem může být i příliš nízká vlhkost vzduchu. Některé druhy papoušků se rády koupou a je vhodné jim tuto možnost poskytnout. Při dermatitidách a svědění může pomoci i přidávat do krmení pupalkový olej (obsahuje omega 3- a 6 nenasycené mastné kyseliny). Dávkování však závisí na druhu a velikosti papouška a je potřeba jej probrat s odborníkem na chov exotů. Ohledně aloe vera – přípravky, které jej obsahují, jsou opravdu velmi chváleny jak chovateli, tak veterináři. Obsahuje řadu podstatných vitamínů, minerálů i dalších zdraví prospěšných složek. Osvědčuje se u ptáků, kteří se škubou, ale také obecně při onemocněních nebo preventivně pro zlepšení kondice. Zlepšuje se hnízdění a odchov mláďat. Myslím, že by bylo možné využít produkt ALOE VERA GEL/ŠŤÁVA neředěná (https://eshop.karelhadek.eu/aloe-vera-gel-stava) – nezaměňte s koncentrovaným výrobkem. Obsahuje pouze šťávu z aloe vera, kyselinu askorbovou (vitamín C), sorban sodný a benzoan sodný, jeho složení tedy odpovídá šťávám určeným pro opeřence. Dávkování je doporučováno do vody: 3 ml na 1 dcl vody u malých papoušků, 5 ml na 1 dcl vody u středních papoušků a 10 ml na 1 dcl vody u velkých papoušků, ideálně vždy alespoň po týden v měsíci. I při vyšší koncentraci nedochází k „předávkování“. Chovateli je udáváno i dávkování přímo na krmivo nebo pamlsek (piškot): pro velké ary dva piškoty - na každý 1-2 ml šťávy denně, papoušci velikosti žaka nebo amazoňana 1-2 ml denně, malým papouškům do 0,5-1 ml denně. K dávkování lze využít třeba malou injekční stříkačku, kterou zakoupíte v lékárně. Pro podporu psychické pohody lze papouškovi např. na nějaký dřevěný předmět v kleci kápnout směs éterických olejů FAUNA HAPPY. Dále lze papouškovi přidat do krmení 1-2 kapky třezalkového macerátu denně (https://eshop.karelhadek.eu/trezalkovy-olej-w10). Budu ráda za informaci, zda byla moje rada užitečná. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

24.3.2020 Vyškubávání peří u slepic:
Dobrý den, marně ve vaší nabídce hledám orange acidol - znamená to, že už ho nevyrábíte? Je to můj opravdu velmi oblíbený pomocník při úklidu všech problematických míst našich koupelen. Mohu mít ještě jeden ´záludnější´dotaz. Letos na jaře jsme si pořídili mladé slepičky. Bohužel se ukázalo, že projevují určitě kanibalské sklony a navzájem si vyzobávají peří. Dvě z nich mají holé nejen zadečky, ale už i krk a část křídel. Myslíme, že stravu mají hodně pestrou, pohybu taktéž dostatek, kurník zbrusu nový - domácí výroba. Dočetli jsme se, že by mohly trpět čmelíky, ale ty jsme nikde neobjevili. Napadá vás nějaký přípravek, kterým bychom jim mohli tato místa ošetřit? Předem moc díky za odpověď. S pozdravem a přáním především pevného zdraví i hodně sil. Pavla U.

Odpověď:
Vážená paní Pavlo, příčin kanibalismu u drůbeže je řada (nevyvážené krmivo, nedostatek minerálů, stres - třeba i jen málo prostoru u krmítka a následné soupeření). Pokud se vyskytne, zvířata se ho většinou těžko odnaučí. Co se však týče čmelíků – na slepicích je opravdu nemusíte přímo objevit. Sají krev v noci a přes den jsou zalezlí v různých škvírách a úkrytech v kurníku. Tento roztoč napadá nejen ptáky, ale příležitostně i jiná zvířata či dokonce člověka. Při sání může přenášet infekční onemocnění, např. salmonelózu. Nosnicím se v důsledku ztráty krve zhoršuje jejich výživný stav a tím klesá i snáška. Ošetřit je třeba nejen zvířata samotná, ale i prostředí, kde se čmelíci ukrývají. Na slepice aplikujeme veterinární přípravek FAUNA PARROT. Jedná se o koncentrovaný přípravek a je nutno jej před použitím ředit. 20 ml FAUNA PARROT nalijeme do 100 – 200 ml lahvičky s rozprašovačem, doplníme vodou, protřepeme a aplikujeme na celý povrch těla drůbeže. Nanášíme nejen na peří, ale i pod křídla a na holá místa. Po aplikaci FAUNA PARROT bude peří slepice mastné, proto je vhodné cca 2x do týdne aplikovat FAUNA DESINF. Pro desinfekci kurníku použijte FAUNA DESINF. Před desinfekcí musí být povrch očištěn od nečistot. Ošetření drůbeže a její ubikace provádíme 2 – 3x týdně. Dle zkušeností našich zákazníků je prospěšné drůbeži podat zároveň buď dietetický veterinární přípravek PAPENDO, nebo směs éterických olejů ENDOPARAZIN, kterou naši klienti přidávají do krmiva. Oba prostředky obsahují složky známé svým účinkem na vnitřní parazity. Při boji s vnějšími parazity pomáhá, pokud mají slepice možnost popelení. Budu ráda za informaci, zda Vám naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

11.3.2020 Podpora imunity:
Prosím o doporučení na celkovou detoxikaci organismu nebo na posílení imunity, moje fenka (naháč velký) je alergická na prachové roztoče, na moučného roztoče a na pyly, alergie je ve sliznicích nosu, projevuje se výtokem sekretu . léčeno i vakcínami, bohužel. Potřebuji jen něco na jarní detoxikaci organismu, a posílení imunity. Děkuji a přeji příjemný den Hana K.

Odpověď:
Vážená paní Hano, kromě přípravku pro podporu imunity IMUNOFAUNA lze využít i přímo směs éterických olejů CANDIÖL (dávkování: 1 kapka na 5 kg živé váhy, můžete kapat do želatinové tobolky a podat v pamlsku – v sýru nebo paštice). Lze podávat i dlouhodoběji. Zvíře musí mít neustálý přístup k vodě. Ještě bych se Vás ráda zeptala – pokud si dobře vzpomínám, loni jsem Vám v rámci poradny posílala odpověď ohledně přípravků použitelných při chovu naháčů. Využila jste například nějaké přípravky pro péči o kůži? Budu případně ráda za informace o zkušenostech s našimi výrobky. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Pošlete nám dotaz