AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Poradna

MVDr. Alena Vaníčková, PhD.

MVDr. Alena Vaníčková, PhD.

a.v@aromafauna.eu

5.2.2019 Lymfom a éterické oleje:
Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně léčby lymfomu u psa. Pejsek zatím užívá kortikoidy. Existuje nějaký aromaterapeutický přípravek, který by mu mohl pomoci? Mockrát děkuji za Vaši odpověď. S přátelským pozdravem Kateřina Č.

Odpověď:
Vážená Paní Kateřino, v případě onkologického onemocnění je určitě nezbytné respektovat pokyny ošetřujícího veterinárního lékaře. Z éterických olejů je svými pozitivními účinky při některých onkologických onemocněních známý ten ze zeravu západního (Thuja occidentalis). Lze jej tedy pro podporu protinádorové léčby využít. Používejte jej opravdu v nízkých dávkách, tento éterický olej je ve vyšších dávkách toxický. Podávejte vnitřně v dávkování 1 kapka na 70 kg živé váhy 2x denně. K ředění je ideální použít pupalkový olej. (Např. pokud pejsek váží 10 kg, odměřte si 7 lžiček pupalkového oleje, v němž rozmícháte 1 kapku éterického oleje ze zeravu. Z této směsi pak podáte jednu lžičku 2x denně). S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

5.2.2019 Kožní plíseň:
Dobrý den paní doktorko, obracím se na Vás s prosbou o radu, jaké přípravky jsou vhodné pro pejska (Kavalír King Charles španěl - 5 let), kterému byla diagnostikována kožní plíseň. Byla předepsána antibiotika a neteř vystřídala několik šamponů, ale stav se nijak nezlepšil. V srsti se stále tvoří velké shluky tvrdých ostrůvků "lupů". Ještě se chci zeptat, zda je to přenosné na člověka - neteř má tříletou holčičku. Děkuji za odpověď. Tw.

Odpověď:
Vážená Paní Tw., co se týče plísňových infekcí kůže, mohu Vám doporučit MYCOS BALZAM, který obsahuje složky účinné právě při těchto problémech. Je potřeba jej aplikovat 2x denně, a to dlouhodobě (i měsíc až dva). Pro umývání srsti a případných krust můžete použít mycí olej HY-NEUTRAL smíchaný se směsí éterických olejů CANDISAN (v cca 5% koncentraci – to je 15 až 20 kapek na 10 ml mycího oleje). Diagnóza byla stanovena na základě nějakého laboratorního vyšetření? Pro léčby mykotických/plísňových infekcí jsou určeny jiné přípravky, než jsou antibiotika. Nerada bych Vás strašila, nicméně někteří původci plísňových onemocnění kůže jsou přenosní i na člověka a mohou rovněž způsobovat kožní změny. MYCOS BALZAM je použitelný i u lidí s těmito potížemi. Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly, případně pokud můžete zaslat fotografie případu před a po využití našich výrobků. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

28.1.2019 Endoparazin pro kočku:
Dobrý deň, môžete mi dať info koľko kvapiek Endoparazinu denne mám dávať pre ročnú 3, 1/2 kg mačičku?

Odpověď:
Vážená Paní Dagmar, směs éterických olejů ENDOPARAZIN podáváme v dávce 1 až 2 kapky na cca 7 kg živé hmotnosti po dobu 7 dní (pro Vaši kočičku tedy 1 kapka denně). Rozmíchejte třeba v paštice či taveném sýru. Obsažené éterické oleje z česneku či tymiánu se osvědčily proti škrkavkám i tasemnicím, u lidí úspěšně pomáhají při nakažení roupy. Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

25.1.2019 Nádor na játrech u koucoura:
Dobrý den, obracíme se na Vás o radu týkající se našeho desetiletého domácího kocourka. Lékař-veterinář mu v lednu zjistil nádor na játrech, neřekl zda zhoubný či nikoliv, ale prý se u koček neoperuje. Kocourek ztratil na váze (nyní váží necelé 4 kg), ale zatím žere dietní stravu doporučenou veterinářem, čistí se, vrní a občas si i hraje. Prosíme o radu, zda by mu pomohl Váš přípravek Papendo na podporu trávení a v jakém množství ho použít. Zázraky se občas dějí a každý čas prodloužený pro život zvířátka by nás potěšil. Moc Vám předem děkujeme za odpověď a případnou radu. Stanislava A.C., Praha

Odpověď:
Vážená Paní Stanislavo, PAPENDO je dietetický veterinární přípravek vhodný k podpoře trávení. Určitě jej tedy můžete u svého kocourka použít. Některé složky éterických olejů lehce dráždí střevo, čímž podporují produkci hlenu, který brání uchycení parazitů či nežádoucích bakterií. Zároveň dochází ke stimulaci tvorby trávicích šťáv a tím ke zlepšení trávení. Podávejte denně do krmiva, 1 – 3 kapky na 400 g hmotnosti zvířete. Pro podporu imunity nabízíme přípravek IMUNOFAUNA. Extrakt je vhodné nakapat do napáječky nebo misky s vodou. Dávkování: 1 kapka přípravku na 4 kg hmotnosti zvířete 3x denně po dobu jednoho měsíce. Kúru lze opakovat i třikrát, vždy s týdenní až dvoutýdenní přestávkou. Přeji, ať se má kocourek co nejdéle k světu a užijete si s ním ještě spoustu zábavy. Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

25.1.2019 Krev v moči:
Dobrý den, prosím o radu - mám kočku 9 let, která močí krev. Lékař diagnostikoval krystaly v moči, které při vylučování dráždí močovou trubici a proto krev v moči. Již 2x dostala antibiotika a má speciální žrádlo, ale problém stále přetrvává. Můžete mi prosím poradit, zda by bylo řešení vašimi výrobky. Děkuji a přeji pěkný den, Romana Š.

Odpověď:
Vážená Paní Romano, uvedenými zdravotními potížemi bohužel v současnosti trpí velké procento chovaných koček. Na vině je nekvalitní krmivo, nedostatečný příjem vody, nedostatek pohybu či stres. Veterinární lékař jistě zohlednil způsob léčby dle druhu krystalů v moči (nejčastěji oxaláty nebo struvity). Kromě vhodné stravy je důležité, aby kočka více pila. Některé kočky si s vodou rády hrají a pijí tekoucí vodu, pokud necháte chvíli puštěný kohoutek. Existují i fontánky pro kočky, ze kterých také rády pijí. Při zánětech močového měchýře je možné využít i účinků éterických olejů, zejména jalovcového a čajovníkového, které se mj. vyznačují i silnými antibakteriálními vlastnostmi. Dávkování: jalovcový EO 2 x denně 0,5-1 kapka po dobu 6 týdnů. Jalovcový olej je vhodné přidat do kapsičky, paštiky, masa, případně do pupalkového oleje. Důležité je opravdu podávat hodně tekutin. Na místě je i posílení imunity. Vhodný je přípravek IMUNOFAUNA obsahující eleutherococcový kořen. Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

15.1.2019 Olizování a okusování pacek:
Dobrý den, prosím o radu. Mám dvouletou fenku, která si v posledních měsících líže a lehce vykousává prostory mezi bříšky na tlapkách. Poslední dobou to dělá ve větší intenzitě. Místo jsou jen lehce zarudlá, žádné stopy krve, žádné strupy. Zkouším odvary z řepíku. Mám pocit, že po nich se jí to trošku zklidňuje, ale i přesto, to není zdaleka ono.Chtěla jsem Vás poprosit o nějakou radu - bylinku či mast na přírodní bázi, zda máte s něčím zkušenost. Předem Vám děkuji za odpověď. Příjemný den, N.T.

Odpověď:
Vážená paní Nelo, v případě, že se jedná o bakteriální zánět či infekci způsobenou kvasinkami či kožními plísněmi, doporučila bych Vám přípravek MYCOS BALZAM. Obsažené éterické oleje z mateřídoušky a čajovníku jsou známé svými silnými antibakteriálními i antimykotickými účinky. Díky vysokému podílu lanolínu se nemísí s vodou a nedochází k očištění balzámu zvířetem při olizování a přípravek dobře drží na postižené kůži, chrání před vlhkostí. Ošetřování bývá dlouhodobé. Postižené místo natírejte 1× denně. K omývání při odstraňování případných krust můžete využít mycí olej HY-DERMAL, určený pro zklidnění zánětlivé pokožky, nebo HY-WASCH PADS, určený přímo pro umývání tlapek. V meziprstí se vyskytují i případy demodikózy. V takovém případě uvedené přípravky nebudou zcela účinné. Pomocný přípravek pro ošetření kůže s demodikózou však budeme mít již brzy k prodeji. Uvedené projevy také mohou být spojeny i s alergiemi, např. na krmivo. Při přetrvávajících problémech by toto pak bylo potřeba řešit s veterinářem. Budu ráda za informaci, zda přípravek Vašemu pejskovi pomohl. Oceníme i poskytnutí fotografií – nejlépe před a po následné aplikaci (pro ukázku působení dalším chovatelům). S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

3.1.2019 ENDOPARAZIN pro holuby:
Dobrý večer ,prosím o radu jak podávat kapky ENDOPARAZIN na odčervení poštovních holubů. Nevím s čím mohu kapky rozmíchat aby se mohly podávat přes krmení,do vody prý nejsou vhodné. Vím,že pro lidi mají tyto kapky velký přínos,ale u ptáků nemáme vyzkoušeno. Prosila bych určit dávkování a dobu podávání jak na prevenci tak i na začervení. Moc děkuji V.

Odpověď:
Vážená paní V. pro ENDOPARAZIN platí ředění 1 kapka na 7 kg živé hmotnosti. K ředění je možné použít pupalkový olej a nanést na zrní. Jelikož se jedná o koncentrovanou směs éterických olejů, je u malých zvířat vhodnější použít PAPENDO, dietetický veterinární přípravek k podpoře trávení. Antiparazitární účinek zajišťují éterické oleje, např. česnekový, tymiánový či jalovcový. Přípravek je vhodné podávat denně do krmiva, a to 1 – 3 kapky na 400 g hmotnosti zvířete, po dobu jednoho měsíce. Dodržení dávkování lze zajistit při individuální aplikaci – nevím však, jak je organizován Váš chov a zda je možné toto kontrolovat. Budu ráda za informace, zda naše výrobky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

19.12.2018 Kalciviroza u kočky:
Dobrý den, mám kočičku která prodělala nejprve kalcivirozu a hned s recidivou způsobenou pasterurelou, rýmy se vůbec nemůžeme zbavit a opět po měsíci bez antibiotik opět zhoršení, opět zvýšená tvorba sekretu na nosní sliznici. Zkusili jsme inhalovat Vincentku a na 2-3 hodiny zlepšení, ale to není mnoho. Můžete mi prosím doporučit něco pro tu naši šmudlinku už jí to trápí půl roku a posun není téměř žádný. J.P.

Odpověď:
Dobrý den, při uvedených zdravotních problémech je možné léčbu podpořit nosním olejem FAUNA RINIS – obsažené éterické oleje mají antibakteriální účinky a působí i proti virům. Imunitu kočičky lze posílit přípravkem IMUNAFAUNA. Jedná se o extrakt z eleutherococcového kořene s mateřídouškovým a saturejkovým éterickým olejem. Mateřídouška působí pozitivně právě při zánětech dýchacího systému. Saturejka má rovněž výrazné antimikrobiální účinky. (Přípravek se užívá ve formě kapek. Extrakt je vhodné nakapat do napáječky nebo misky s vodou. Dávkování: 1 kapka přípravku na 4 kg hmotnosti zvířete 3x denně po dobu jednoho měsíce. Kúru lze opakovat i třikrát, vždy s týdenní až dvoutýdenní přestávkou.) Po antibiotické léčbě je vhodné nasadit probiotika. Pokud dáváte k pití mléko, vysadila bych jej. Budu ráda za informace, zda naše výrobky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

4.12.2018 Onkologické onemocnění část 2.:
Dobrý den, určitě to s veterinárním ošetřujícím lékařem konzultuji. Bohužel, je to člověk, který přírodní medicíně moc nevěří a bere ji jako šarlatánství. Pracuji jako fyzioterapeut psů na veterinární klinice v Praze a s přírodními přípravky mám dlouhodobé a výborné výsledky, vždy ale konzultuji s odborníky neb mi v tomto oboru znalosti dosti pokulhávají. Případ, o kterém jsem Vám psala je pejsek mého velmi dobrého kamaráda, je to border kolie, váží 25 kg. Kdysi jsem s paní Švorcovou obdobný případ konzultovala a doporučila mi ještě tymián a rozmarýn p.o. + borovici jehličí rozetírat do srsti, aby se psovi lépe dýchalo. Myslíte, že je vhodné zařadit i toto? Je možné příp. s vámi konzultovat více pacientů? Děkuji a hezký den, Katka Šponarová

Odpověď:
Vážená Paní Šponarová, v tomto případě bych tedy k podpoře protinádorové léčby zvolila ředění 1 kapka éterického oleje ze zeravu ku 3 lžičkám pupalkového oleje (lze si nachystat i násobky, např. i 30 lžiček pupalkového+10 kapek éterického). Ze směsi pak podáváme jednu lžičku 2x denně. Podpořit organismus můžete zmiňovaným éterickým olejem z borovicového jehličí – má výrazné antimikrobiální vlastnosti, působí pozitivně při infekcích dýchacích cest a podporuje činnost nadledvin. Lze např. rozetřít kapku do srsti náprsenky. Co se týče rozmarýnu – jedná se rovněž o éterický olej obsahující látky působí pozitivně při nádorových onemocněních. Snižuje růst buněk některých nádorů (došlo k zmenšení tumoru) a působí antioxidačne. Dle zkušeností lze podat 2-4 kapky rozmarýnového éterického oleje na den taktéž do pupalkového oleje nebo společně s přípravkem IMUNOFAUNA. Rozmarýn nepodávejte na noc, je silně aktivující. Pokud budete potřebovat další konzultace, ráda pomohu. Poprosila bych Vás, pokud bude následně možné zaslat informace, zda naše přípravky pomohly a jak se případy vyvíjely – zpětná vazba je velice důležitá (i pro vývoj nových přípravků). S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

21.11.2018 Vnitřní paraziti u kotěte:
Dobrý den paní Vaníčková, moc děkuji za odpověď a zároveň se omlouvám za pozdní reakci. Na koťátko už používám fauna spot a po každé aplikaci nám kocourek příjemně voní více jak týden. Chystám se ještě na endoparazin nebo papendo. Jak často je dobré tuto protiparazitovou kúru opakovat? Hezký den, Jana Paříková

Odpověď:
Vážená Paní Jano, odčervování je vhodné provádět čtvrtletně. Záleží i na tom, jaký je infekční tlak (zda je kočka „venkovní“, zda žije ve skupině s dalšími kočkami). Vhodné je samozřejmě odčervení provést i mimo tento interval, pokud jsou ve výkalech zjištěni paraziti. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Pošlete nám dotaz