AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Poradna

MVDr. Alena Vaníčková, PhD.

MVDr. Alena Vaníčková, PhD.

a.v@aromafauna.eu

29.5.2020 Ušní svrab u králíka:
Dobrý den, již nějakou dobu se s mými 2 zakrslými beránky potýkám s ušním svrabem. Už jsme vyzkoušeli všechno od pipetek za krk po Ivermektin injekčně. Pořídila jsem jim tedy jako poslední naději ušní olej pro nakapání přímo dovnitř, olej HY-NEDEMOD na otření oušek zvenčí (naředěný s vodou) i obě desinfekce AROMA SANITOL a FAUNA DESINF na prostředí. Po pár aplikacích se jim ale začala odlupovat kůže/šupinatět - jeden z nich to v menší míře již měl a veterinářka říkala, že to je projev svrabu.Druhý měl sice také příznaky, kdy si uši drbal, ale kůži na uších měl alespoň na pohled zdravou. Teď to ale spíše vypadá, že jsem jim to zhoršila. Jde o přirozený jev nebo mám raději aplikaci přerušit? S pozdravem Daniela B.

Odpověď:
Vážená paní Danielo, jak dlouho již FAUNA OTIS u králíčků používáte? Obvykle jej doporučujeme používat 10-14 dní, po týdenní přestávce možno opakovat (do každého ucha 1 kapka denně). S příznaky negativních reakcí se nesetkávám. Pokud není reakce výrazná, v aplikaci bych pokračovala. Kůže šupinatí ve kterých místech – zaslala byste mi fotografie? Je zvláštní, že u zvířat nezabral ivermectin, který je proti svrabu účinný (pokud se nejedná o rezistenci). Vykazují králíci příznaky svědění uší? To je pro svrab typické – je otázkou, zda se tedy jedná opravdu o svrab nebo např. o plísňové onemocnění kůže. Diagnóza byla potvrzena parazitologickým vyšetřením? Imunitu lze podpořit přípravkem IMUNOFAUNA. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

25.5.2020 Magdalena Lejčková:
Dobrý den. Prosím, jak podpořit zdraví psa - bullterier, 2 roky, sklony ke vzteku až agresi, svede i kousnout, asi i žárlí na manžela, vzteká se v kleci, zejména když usne a chci ho vyndat,problémů s výchovou bylo více, před rokem 5 týdnů na převýchově, pomohlo částečně, dle mě slabý nervový systém asi geneticky, možná i ADHD, , spíš labilní, jsme jen 2 s manželem. venku velmi přátelský, nekonfliktní, ale pokud má velké emoce, pak se tím přetáhne a doma se vztekne. Je i tedy velmi emotivní. Dáváme už dlouho Pangamin, Zn., chlorellu, kozlík a levandule nám nějak nefungovala. Nějak nevíme, co s tím, kromě další výchovy a výcviku. A pokud by někdo od Vás poradil i s výchovou, na co se zaměřit, budeme rádi. Velmi děkuji za Váš čas!! Lejčková Magdalena

Odpověď:
Vážená paní Magdaleno, v tomto případě bohužel nemohu poradit nic jiného, než s pejskem individuálně pracovat za pomocí odborníků na výcvik a poruchy chování psů. Toto pouze aplikace, i když bylinných přípravků, nenahradí. Podpořit labilního psa ale samozřejmě pomocí éterických olejů můžete (nakapat do pelíšku, případně i na náprsenku). Z těch vhodných by mohla být borovice (u stresovaných zvířat) nebo uklidňující meduňka. Lze použít i již připravenou směs FAUNA HAPPY, tu však nepoužívejte dlouhodobě, tedy ne více než cca 3 měsíce. Práce se psem je ale zásadní. Nevím, odkud pocházíte, ale spolupracujeme např. s panem Mandátem, který se problémovým chováním psů zabývá: https://www.dobrapsiskola.cz/seznam-psich-skol/dobra-psi-skola-zatec/ S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

19.5.2020 Depigmentace čenichu:
Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu, co by pomohlo na dobarvení nosní houby? Jde o fenku havanského psíka s PP, stáří 6 měsíců. Střed čumáku je stále světlý, okolí je černé. Za Vaší radu předem děkuji. S pozdravem, Hana

Odpověď:
Vážená paní Hano, depigmentace čumáku může mít řadu příčin – z těch vážnějších to mohou být některá autoimunitní onemocnění nebo infekce. Pokud pozorujete opravdu pouze úbytek pigmentu bez známek otoku a zánětlivých změn, jedná se většinou o dědičně danou změnu. Určité zlepšení může přinést obohacení potravy o doplňky z řas obsahující i minerály. Je však třeba si z hlediska chovnosti uvědomit, že se tento znak přenáší na potomstvo. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

6.5.2020 Vápenka u andulky:
Dobrý den, koupili jsme nemocnou andulku ve zverimexu .... vápenka. Pomůže přípravek Fauna Parrot? děkuji

Odpověď:
Vážená paní Heleno, při vápence u andulky bohužel FAUNA PARROT nebude nápomocen, je určen k ošetřování peří. Předpokládám, že se u vaší andulky vápenka vyskytuje v okolí zobáku – přípravky, které by obsahovaly éterické oleje v dostatečné koncentraci, není možné použít v této oblasti hlavy (nozdry a oči). Bude tedy opravdu potřeba navštívit veterinárního lékaře. Pokud by se vápenka vyskytovala pouze na nohou, je účinný přípravek HOOFINOL CARE. Vzhledem k tomu, že je primárně určen pro péči o koně, je však k dispozici pouze balení o objemu 30 ml, což byste zřejmě nevyužila. Roztoči způsobující vápenku mohou určitou dobu přežívat i v prostředí – v rámci léčby je tedy potřeba zároveň provádět důkladnou očistu a desinfekci prostor, kde je andulka chována (z naší nabídky lze využít přípravky AROMA SANITOL pro mytí a následně FAUNA DESINF). S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

29.4.2020 Opakované abscesy:
Kočka, trpící na zánět, bere denně 2x ATB. Vyskytující se velké boule na hlavě, jsou rozškrábané a krvacejí. Byly dělány testy na rakovinové bujení, ale nic se neprokázalo. Prokázal se zánět. Moje otázka je, dají se použít nějaké přípravky na zmírnění otoků a zmírnění svědění těch boulí? Mám i foto. Kočka je pod dohledem veterináře, Chrudim. Kočka je kolegy, ptám se já z důvodu zkušeností s kosmetikou Aromafauna. díky za zpětnou vazbu a mějte fajn den. Dvořáčková

Odpověď:
Vážená paní Dvořáčková, mohu poprosit o zaslání fotografie? Nevíte náhodou ještě podrobnosti, jako např. jak rychle se tyto boule vytvořily a jestli bylo prováděno např. parazitilogické vyšetření (svrab) nebo zda se nejedná o venkovního kocoura (jim se tvoří abscesy v důsledku rvaček)? Při přesném určení diagnózy bych mohla lépe zhodnotit, jaké přípravky by byly vhodné. Co se týče protizánětlivého působení a působení proti svědění, bylo by možné využít FELL BALZAM ANTIPARAZIN - použití bez oplachu (1 polévkovou lžíci balzámu smíchat s 300 ml teplé vody. Vzniklou emulzi rovnoměrně vetřít do kůže). Možné je i aplikovat neředěný. https://eshop.aromafauna.eu/fell-balzam-antiparazin Změny by bylo možné promazávat i MULTIF BALZAMem nebo k omývání použít mycí olej HY-DERMAL. Při zánětech je obecně vhodné doplnit stravu o omega-3 a 6 nenasycené mastné kyseliny, ideálně formou např. pupalkového oleje (pro kočku 1 čajová lžička denně). Budu ráda za informace, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

29.4.2020 Přípravek proti kunám:
Obracím se na Vás s dotazem, zda byste něco doporučili, co "smrdí" kunám a dá se použít do auta. Děkuji Helena N.

Odpověď:
Vážená paní Heleno, s problémem s kunami Vám bohužel v rámci našeho sortimentu moc nepomohu. Vím, že se na trhu vyskytuje přípravek obsahující éterické oleje z máty, pelargonie a skořice. Samostatně je ale nelze použít, mohlo by dojít k poškození plastů, na které je aplikujete. V úvahu by přicházel ještě náš přípravek URINSTOP, používaný v domácnosti proti okusování předmětů psy nebo kočkami. Obsažené éterické oleje ze skořicové kůry a černého pepře mohou zvíře silně odpuzovat od takto ošetřených předmětů. Přípravek má trpkou hořkou chuť. Je však na lihovém základě, proto předpokládám, že by se v autě po aplikaci vlivem zahřátí motoru rychle odpařil a působil by jen krátkodobě. Přeji, ať brzo naleznete vhodné řešení. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

24.4.2020 Přípravky proti blechám:
Dobrý den, potřebovala bych přípravek proti blechám a klíšťatům na psy a kočky, můžete mi prosím pomocí s výběrem? Také bych uvítala doporučení, jak a jak často přípravek aplikovat. V návodu je uvedeno, že nemá přijít na kůži. Mám ho tedy s něčím ředit a nanášet na srst rozprašovačem? Také prosím o doporučení množství, kolik ml bych měla objednat. Máme 2 psy, křížence jezevčíka cca 15 kg, jednu kočku s delší srstí a jednoho krátkosrstého kocoura, oba cca 4 kg. Předem moc děkuji za zprávu, hezký den Zuzana K.

Odpověď:
Vážená paní Zuzano, při zablešení psů i koček doporučujeme mycí olej HY-FLEA, ideálně používat denně, preventivně pak jedenkrát týdně. Použití mycího oleje HY-FLEA: Před nanesením oleje je důležité srst důkladně namočit a opláchnout, aby nabobtnala a lépe se následně zbavila nečistot. Množství 5–10 ml oleje naředíme do 100 ml vody, protřepeme a následně aplikujeme do hodně mokré srsti směrem od hřbetu. Provedeme masáž a srst opláchneme vlažnou vodou. Lze i naředit mycí olej HY-FLEA 1:2 s teplou vodou a nastříkat přímo do srsti. Účinek mycího oleje můžete ještě podpořit aplikací repelentně působícího přípravku FAUNA SPOT (aplikace 1x za 2 týdny) nebo INSI SPRAY (aplikace denně). Jedním z vývojových stádií blechy je kukla, která je velmi odolná a může zůstat životaschopná i několik měsíců. Pokud se již blechy vyskytnou, je opravdu důležité provádět důkladnou očistu prostor, kde se zvířata pohybují (FAUNA DESINF+AROMA SANITOL). Pro obranu proti klíšťatům jsou vhodné výše uvedené FAUNA SPOT a INSI SPRAY. INSI SPRAY je přípravek na lihovém základě a je potřeba ho aplikovat před každým pobytem venku. Využijete ho však i pro sebe nebo své děti – nastříkáte na kůži nebo oblečení (obsahuje pouze líh a rostlinné silice bez syntetických pesticidů apod.). FAUNA SPOT aplikujte dle dávkování – viz naše webové stránky: https://eshop.aromafauna.eu/fauna-spot). Nakapejte a vetřete do srsti na zádech, kohoutku, břichu a slabinách a okolo krku). Aplikaci lze opakovat i po týdnu. Zvíře není potřeba po aplikaci izolovat od dětí apod. Je určen pro psy i kočky, nicméně pro některé kočky může být příliš aromatický. Nyní vyvíjíme i další, méně aromatický přípravek pro kočky a menší zvířata. Pokud budete chtít, dám Vám vědět, až bude v prodeji. Budu ráda za informace, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

23.4.2020 Svrab u koček III.:
Dobrý večer, jak dlouho se může Hy-Nedemod používat? Používám ho v postřiku na srst pro kočku třetí den. Vždy před nanesením kočku vyčešu. Srst je mastnáMám používat denně po dobu asi kolika dnů nebo ob den? Do uší kapu kapky Fauna -Otis. Mladší kocour si postřik líže. Děkuji za odpověď

Odpověď:
Dobrý den, paní Edito, ideální je postřik používat denně, pokud je kočka již mastná, umyjte ji pouze samotnou vodou. Mycí olej se odmyje. Pokud je problém způsoben svrabem, zlepšení stavu byste měla zaznamenat během týdne až 10 dní (což platí i pro aplikaci ušního oleje). Pokud se kočka olizuje, nehrozí jí nebezpečí – přípravek je složen z rostlinných olejů potravinové kvality (mandlový, olivový, sójový, …) a rostlinných silic, které v tomto objemu neohrozí zdraví zvířete (některé naopak např. povzbuzují trávení). S pozdravem, A. Vaníčková

23.4.2020 Svrab u koček II.:
Dobrý den, kočky mají drobně v uších tmavý maz, ale spíše mají lupy nebo šupiny po srsti. Už byly přeléčeny Advocate a Efipro spot-on.Vždy na měsíc zmizí a pak se znovu objeví svrab. Tak to trvá od ledna, protože chodí ven. Pelíšky pereme a dezinfikujeme. Již jim nechci dávat žádné chemické preparáty. Děkuji Edita V.

Odpověď:
Dobrý den, paní Edito, u venkovních koček je bohužel riziko opětovného nakažení dáno kontaktem s dalšími zvířaty, svrab u koček není zas tak vzácný. Tmavý maz v uších může poukazovat i na ušní svrab. Je tedy vhodné použít ušní olej FAUNA OTIS, který obsahuje složky proti svrabu účinné. Aplikujte 2× denně 1 kapku po dobu 7-10 dní, po týdenní pauze aplikaci opakujte, pokud je potřeba. Dávku lze postupně snížit na 1 kapku denně. Po vymizení příznaků používejte 1–2× týdně. Po nakapání ucho jemně promněte. Pro boj se svrabem na kůži těla je pak určen mycí olej HY-NEDEMOD v kombinaci s balzámem NEDEMOD (pro mazání míst bez osrstění). Mytí provádíme dle potřeby, při potížích jednou denně. 5-10 ml smícháme se 100 ml vody, promícháme a aplikujeme postupně do mokré srsti, omyjeme. Pokud Vaše kočky špatně snáší koupání, lze olej i naředit 1:2 s teplou vodou a nastříkat přímo do srsti a vetřít. Při svrabu je také dobré podávat vnitřně směs éterických olejů ENDOPARAZIN, v dávce 1 kapka pro kočku denně po dobu 7 dní (do pamlsku – sýra nebo paštiky nebo nakapejte na granule či jiné krmivo). Kočky však tento aromatický přípravek konzumují hůře než např. psi, je třeba tedy možnost aplikace vyzkoušet. Budu ráda za informace, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

23.4.2020 Svrab u koček I.:
Dobrý den, prosím Vás máte nějaký přípravek na svrab u koček? Neustálé s tímto problémem bojujeme. Doma máme Emafauna probiotika. Moc děkuji Edita V.

Odpověď:
Dobrý den, jen pro upřesnění k Vašemu dotazu - jedná se o ušní svrab nebo v jakých místech na těle se svrab vyskytuje? S pozdravem, Alena Vaníčková MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D. AROMATERAPIE FAUNA s.r.o.

Pošlete nám dotaz