AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Poradna

18.4.2018 KLÍŠŤATA:
Dobrý den, mám fenku JRT 8 let a 8 kg, chtěla bych u ní letos aplikovat přírodní prostředek proti klíšťatům. Poradíte mi prosím, který z těchto přípravku je nejvhodnější? Insektin nebo fauna spot ? Dekuji

Odpověď:
Dobrý den, z našich přípravků mohu díky jejich repelentním účinkům doporučit FAUNA SPOT či INSI SPRAY. Přípravek FAUNA SPOT aplikujeme na místa se zvýšeným výskytem krevního a lymfatického řečiště – slabiny, uši a na místa, kde se nejčastěji klíště uchytí (kořen ocasu, kohoutek). Lehce vetřeme. Vhodné je aplikovat pár kapek i na bříško. Přípravek může přijít do styku s dětskou pokožkou. Účinnost přípravku je cca 3 týdny. Pokud je zvíře koupáno či umýváno, je potřeba preparát aplikovat častěji. INSI SPRAY je repelentně působící přípravek na lihovém základě, který se aplikuje vždy před procházkou na srst (ideálně cca 15 min). Využijete jej i pro vlastní potřeby – lze nastříkat např. na oblečení. Co se týče INSEKTINu, jedná se o směs éterických olejů, kterou lze aplikovat buď přímo do srsti, nebo jej můžete přidat do krémů či olejových základů. Není vhodné používat INSEKTIN přímo na kůži. Pár kapek přípravku lze nakapat např. na obojek či postroj zvířete. Směs má velice silnou aromatickou vůni, proto buďte při jeho aplikaci opatrní. Budu ráda za informaci, zda naše výrobky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

18.4.2018 DRAVČÍCI:
Dobrý deň pani Vaníčková. Prosím vás, chcela by som sa spýtať na všenky. Deti dostali králička od pani domácej, mali sme ho pár dní doma, bol v poriadku, neškrabal sa, živý, hravý.. pani domáca mu urobila v kurníku domček a jak ho tam dali, začal sa škrabať. Včera šla dcéra krmiť králička a na oblečení jej liezlo desiatky maličkých akoby pavúčikov a všetko ju začalo svrbieť.... hneď sa šla okúpať oblečenie sme nechali pre istotu vonku. Dnes ho periem na 90 C. Sú tieto potvorky prenosné na človeka? Ako možem zachrániť králička a sliepky, čím mám prípadne vyčistiť kurníky, aby sme sa zbavili parazitov. Ďakujem veľmi pekne. S pozdravom Monika B.

Odpověď:
Vážená Paní Bútorová, dle Vašeho popisu by se mohlo jednat o napadení dravčíky (cheyletielóza). Tito paraziti jsou přenosní i na člověka. Jedná se o bílé roztoče, nazývané také „chodící lupy“. Dalšími možnými parazity jsou čmelíci, ti jsou však tmaví (https://en.wikipedia.org/wiki/Dermanyssus_gallinae#/media/File:Dermanyssus_gallinae_mite.jpg). Čmelík kuří je roztoč (stejně jako klíště), který se živí krví. Napadá nejen ptáky, ale příležitostně i jiná zvířata či člověka. Důležité je nejen použití přípravků repelentních, které čmelíky odpuzují, ale i akaricidních, které je hubí. Ošetřit je třeba nejen zvířata samotná, ale i prostředí, kde se čmelíci ukrývají. Je prokázán repelentní i akaricidní efekt esenciálních olejů-zejména levandulového a tymiánového. Účinné jsou proti všem stadiím tohoto parazita. Z našich výrobků je k ošetření králíka možné využít mycí oleje HY FLEA nebo HY INSI, které proti těmto ektoparazitům působí. Před nanesením oleje je důležité srst důkladně namočit a opláchnout, aby nabobtnala a lépe se následně zbavila nečistot. Množství 2-5 ml oleje naředíme do 100 ml vody, protřepeme a následně aplikujeme do hodně mokré srsti směrem od hřbetu. Provedeme masáž a srst opláchneme vlažnou vodou. Zpočátku je vhodné aplikaci opakovat denně. Mycí oleje neovlivňují negativně kůži ani srst – nedochází ke smývání kožního filmu. Koupání se tedy nemusíte obávat. Lze i naředit mycí olej HY-FLEA 1:5 s teplou vodou a nastříkat přímo do srsti. Na místě je použít i desinfekci, např. FAUNA DESINF. Uvedený postup je účinný i proti vším, o ty se však zřejmě nebude jednat. Člověka nenapadají. V případě napadení čmelíky na slepice aplikujeme veterinární přípravek FAUNA PARROT. Jedná se o koncentrovaný přípravek a je nutno jej před použitím ředit. 20 ml FAUNA PARROT nalijeme do 100 – 200 ml lahvičky s rozprašovačem, doplníme vodou, protřepeme a aplikujeme na celý povrch těla drůbeže. Nanášíme nejen na peří, ale i pod křídla a na holá místa. Po aplikaci FAUNA PARROT bude peří slepice mastné, proto je vhodné cca 2x do týdne aplikovat FAUNA DESINF. Pro desinfekci kurníku použijte FAUNA DESINF. Před desinfekcí musí být povrch očištěn od nečistot. Ošetření drůbeže a její ubikace provádíme 2 – 3x týdně. Dle zkušeností našich zákazníků je prospěšné drůbeži podat zároveň buď dietetický veterinární přípravek PAPENDO, nebo směs éterických olejů ENDOPARAZIN, kterou naši klienti přidávají do krmiva. Oba prostředky obsahují složky známé svým účinkem na vnitřní parazity. Při boji s vnějšími parazity pomáhá, pokud mají slepice možnost popelení. Budu ráda za informaci, zda přípravky Vašim zvířátkům pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

16.3.2018 OPAKOVANÝ ZÁNĚT UCHA:
Dobrý den, 6let stará fenka má už 4roky potíže s ušima. V období Vánoc jsem jí aplikovala antibiotika doporučená veterinářkou. Po dobrání se veterináře ucho jevilo jako vyléčené bez potíží, mně se nechtělo věřit a taky do čtrnácti dnů se potíže vrátily. Vnitřek ucha má nateklý, při čištění velké množství až černého mazu! Četla jsem pár rad v časopise aromaterapie, a proto Vás oslovují a prosím o radu. Děkuji a mějte se fajn. Zákaznice Jarka

Odpověď:
Vážená Paní Jarko, Nepíšete, o jaké se jedná plemeno - některá plemena jsou k problémům s ušima předurčena díky anatomické stavbě svého boltce (převislé ucho). Vzhledem k trvalým potížím Vaší fenky existuje i možnost, že k rozvoji infekce dochází díky tomu, že je ucho postiženo zánětlivým procesem na základě jiné příčiny - např. alergie na složku potravy, atopické dermatitidy či napadení parazitickými roztoči. Zásadní je tedy vždy zjistit primární příčinu zánětu a tu řešit. Často prospěje zaměřit se celkově na pejskovu stravu a upřednostnit kvalitu… Pro pomoc při péči o uši trpící zánětem mohu z našich přípravků doporučit ušní olej FAUNA OTIS. Čajovníkový, tymiánový, jalovcový i šalvějový éterický olej zajišťují působení proti širokému spektru bakterií i parazitů a pomáhají tlumit zánět. Dávkování: 1-2 kapky 2x denně. Po ustoupení příznaků možné aplikovat 1 kapku do každého ucha pro denní péči a prevenci. Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

16.3.2018 KOŽNÍ PROBLÉMY U STARŠÍHO KOCOURA:
Dobrý den, velmi prosím o radu a doporučení přípravku z vašeho sortimentu. Jedná se o veterinární problém: kastrovaný interiérový kocour domácí, stáří 15let, s ložiskovými kožními svědivými problémy. Léze jsou mnohočetné, bez lokalizační preference, bez ztráty chlupů, nehojící se. Léze většinou stacionární, neměnící se, ale jedno ložisko již s tvorbou granulační tkáně, s permanentní sérosangvinolentní sekrecí. Lokálně podaná ATB mast vede k pouze dočasnému zlepšení stavu, ale kauzálně neřeší problém. Strava kocoura je po několik let stejná, prostředí bytu též beze změn. Kocour plný elánu, veselé aktivní povahy. Moc prosím o radu, zda mu nějak pomoci. Moc děkuji. Monika T.

Odpověď:
Vážená paní Moniko, co se týče kožních problémů Vašeho kocoura – ráda bych se zeptala, zda byla stanovena diagnóza veterinárním lékařem, takto na dálku bohužel nemohu příčinu potíží stanovit. Bylo by jistě na místě veterináře navštívit. Musí být zjištěna podrobná anamnéza a provedena následná vyšetření (seškrab, cytologie, biopsie), která mohou pomoci. Vzhledem ke stáří kocoura se může jednat i o nádorové onemocnění, úlohu může hrát postižení ledvin, specifické virové infekce atd. Pro zvolení vhodných přípravků by bylo třeba znát diagnózu… V současné situaci mohu doporučit následující přípravky: - FAUNA DESINF, lihový přípravek obsahující éterické oleje z čajovníku, levandule a tymiánu působící proti širokému spektru bakterií, éterický olej z hřebíčku navíc tlumí bolest. Po aplikaci dochází ke zklidnění pokožky a omezení svědění. - Další možností je MULTIF BALZAM určený k hojení malých ran a hlavně zánětlivých procesů. Působí protizánětlivě a tlumí bolest. - Přípravek IMUNOFAUNA určený k podpoře imunity Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

16.3.2018 PÉČE O ZUBY A HOJENÍ RAN U MORČETE:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na možnost využití HELP BALZAMU nebo jiného produktu na otevřenou ránu u morčete. Máme starší morče s problémy se zuby. Pravidelně podstupuje anastezii a broušení, dvakrát denně užívá Meloxoral 1,5 a momentálně má za sebou dva chirurgické zákroky řešící zánět v oblasti čelisti. Do obou ran jsem použila to, co jsem doma měla k dispozici, směs EO levandule, tea tree a heřmánku v heřmánkovém hydrolátu. Na otlaky na tlapkách používám Tanaderm. Teď bych ráda podpořila doléčení obou ran (jedna skrz do tlamy) a zároveň morče ochránila před vznikem dalšího zánětlivého ložiska. Děkuji za radu, důvěřuji vašim produktům. S pozdravem Lucka K.

Odpověď:
Vážená paní Lucie, k ošetření ran je HELP BALZAM vhodný. Využijete jej i pro ošetření otlaků na tlapkách. Obsahuje totiž lanolin a po aplikaci dobře ulpí. Pro preventivní péči o dutinu ústní můžete u morčete použít zubní olej FAUNA DENTOL. Změny v tlamičce lze zubním olejem potírat pomocí vatové tyčinky, pokud to je prakticky proveditelné. K posílení imunity doporučuji podávat přípravek IMUNOFAUNA obsahující eleutherococcový kořen. Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

16.3.2018 POSÍLENÍ OBRANYSCHOPNOSTI MORČETE:
Dobrý den, ráda bych se zeptala na dávkování IMUNOFAUNY na posílení imunity u morčátka. Má dýchací potíže a antibiotika. Dá se to dávkovat přímo do tlamičky? A kolik kapek? Potřebuje nakopnout imunitu. Moc dekuji Mirka K.

Odpověď:
Vážená paní Mirko, pro morčata je dávkování přípravku IMUNOFAUNA následující: 1 kapka na 3 kg váhy 3x denně nebo 4-5 kapek na 0,5 l vody. Dávku lze zvýšit i 3x, můžete tedy podávat jednu kapku do tlamičky nebo nařeďte v malém objemu vody a příslušný objem dle váhy morčete do tlamičky aplikujte např. injekční stříkačkou. Preventivní kúra by měla trvat měsíc, poté je třeba užívání přerušit na jeden až dva týdny. Při infekcích dýchacího aparátu můžete využít i ATEMOL – směs éterických olejů (nakapat pár kapek na podestýlku). Obsahuje např. mateřídoušku, která působí pozitivně při zánětech. Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

26.2.2018 VEGANSKÁ KOSMETIKA:
Dobrý den, o víkendu jsem se dostala do střetu s Vaší řadou Aromafauna. Začala jsem zjišťovat další informace kolem, proč chtít začít používat Vaši kosmetiku nejen pro pejska, ale i pro sebe. Nikde jsem ale nenašla pro mě docela důležitou informaci o testování nových výrobků. Jak, prosím, probíhá u Vás proces testování, než vypustíte nový produkt do světa? Taky předpokládám, že když je kosmetika čistě bylinková, že neobsahuje žádné živočišné produkty a dalo by se tak říct, že je veganská... Je tomu tak? Předem velice děkuji za odpověď a přeji hezký den Katka H.

Odpověď:
Vážená paní H., kosmetické výrobky jsou založeny zejména na kombinaci rostlinných olejů a másel a širokého spektra éterických olejů. Éterické oleje jsou vyráběny vždy z rostlin, nejedná se o syntetické sloučeniny (toto je z hlediska jejich působení na lidský i zvířecí organismus zásadní). Využívána je i řada dalších složek (např. vitamíny), některé výrobky mají lihový základ. Složení každého výrobku naleznete vždy na stránkách e-shopů http://eshop.karelhadek.eu/ a https://eshop.aromafauna.eu/ v odstavci označeném INCI. Ingredience pocházejí od ověřených dodavatelů. Recepturu nových výrobků vytváříme na základě našich znalostí účinků éterických olejů. Při ověřování jejich působení spolupracujeme s veterináři (např. zda ušní olej působí proti ušnímu svrabu) či se zájemci, kteří se nám ozývají s určitým problémem. Co se týče „veganské“ kosmetiky – nejsem si úplně jistá, co tento termín přesně vystihuje… V některých výrobcích používáme lanolin, jenž je vyráběn z ovčí vlny. Využíván je i včelí vosk, tedy produkt včel. Obě látky jsou tedy živočišným produktem a nevím, do jaké míry je pro Vás přítomnost těchto složek problematická. Pokud byste měla další dotazy, neváhejte se na mne obrátit. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

6.2.2018 OBAVY JSOU ZBYTEČNÉ:
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na bezpečnost účinků mycího oleje HY-FLEA. Je u něj uvedeno, že obsahuje oleje, které působí na rozmnožovací systém blech a ty nejsou schopny se množit. Mohou se tyto účinky stejným způsobem projevit i u psa a osob, které s ním přijdou do styku? Mohou nějakým způsobem zasáhnout do reprodukční schopnosti psa a okolí? Děkuji Hana Turčáni

Odpověď:
Pěkný den paní Turčáni, Přípravek je bezpečný pro lidi i zvířata. Tyto projevy byly prokázány pouze u nízkých živočichů-blech a jim podobných parazitů. Použité oleje jsou používány k masážím lidí a ve východních zemích jsou používány k detoxikacím organismu. S pozdravem Michaela Švorcová

9.11.2017 Škůdci v teráriu:
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli neposkytujete nějaký přípravek proti roztočům, který by byl šetrný k pavoukům. Mám totiž problém se sklípkanem. Celé terárium je totiž plné větších bílých roztočů. Zkoušel jsem už substrát vypéct, ale po týdnu se tam objevili znovu. Chtěl bych nějaký prostředek, kterým bych se zbavil roztočů, ale aby pavouk zůstal naživu. Předem mockrát děkuji za odpověď. S pozdravem a přáním hezkého dne Jan L.

Odpověď:
Vážený pane Jane, ráda bych pomohla s řešením Vašeho problému, ale s takovouto situací nemám zkušenosti. Zřejmě by se mohlo jednat o chvostoskoky, což je primitivní hmyz. Mohou se vyskytovat v květináčích s rostlinami, ale i v substrátu terárií. Esenciální oleje, které používáme v našich výrobcích, působí na hmyz i roztoče. Pavouci jsou roztočům příbuzní, naše desinfekční prostředky by na ně tedy mohly působit negativně. Možností by bylo použití přípravku FAUNA DESINF. Pokud byste substrát ošetřil bez přítomnosti pavouka, nechal působit v uzavřené nádobě alespoň 24 hodin, pak nechal před přidáním do terária 12 hodin vyvětrat. Jedno stříknutí je na 1 m2. Jak jsem ale psala výše, se snášenlivostí u pavouků opravdu bohužel nemáme zkušenosti… S pozdravem MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

18.10.2017 ANDULKY A POLYOMAVIROZA:
Dobrý den, vyskytl se nám problém v chovu andulek. Loni jeden mladý pták, letos již víc - nerostou jim letky a jen poskakují. Až dnes jsem na internetu našla, že je to zřejmě francouzské pelichání – polyomaviroza. Ptáky, co poskakovali bez letek jsme dali z voliery pryč, taky jsme odstranili budky s vejci. Bohužel ještě ve dvou budkách jsou už opeřená mláďata. Dostávají míchanou vajíčkovou směs plus zrní i naklíčené a vitamínový doplněk roboran pro ptáky. Vaše přípravky používáme celá rodina, včetně psa, tak mě napadlo, jestli by nebyl vhodný i nějaký přípravek na tento problém. Prý je to neléčitelné a radí všechny ptáky utratit. Doma mám z aromky: ENDOPARAZIN, FAUNA SPOT, INSEKTIN, THYMICON, FAUNA DESINF (zbytek asi 50 ml),ELEUTHEROCOCCOVÝ EXTRAKT, ATEMOL a čistič ORANGE-SANITOL - nešlo-by jako rychlá první pomoc použít něco z toho? Děkuji za odpověď. Lenka Mládková

Odpověď:
Vážená paní Mládková, bez potvrzení pomocí laboratorního vyšetření takto na dálku nelze diagnózu stanovit a je určitě na místě kontaktovat veterinárního lékaře, který se v otázce exotických ptáků orientuje, a poradí Vám ohledně dalšího postupu ve Vašem chovu. Dle popsaných příznaků se může opravdu jednat i o polyomavirovou infekci či cirkovirovou infekci papoušků. Polyomavirová infekce může probíhat pod různým obrazem-od úhynů mláďat přes výskyt Vámi popsaných problémů s opeřením až po nosičství bez jakýchkoli příznaků. Nosiči jsou zdrojem nákazy pro další ptáky, neboť produkují virus ať již trusem nebo v péřovém prachu. Proti onemocnění v současné době neexistuje léčba. Virus může dlouhou dobu přežívat v prostředí a být přenášen i kontaminovanými předměty či krmivem. Postižení ptáci by se určitě neměli dále zařazovat do chovu. Mohu Vám alespoň doporučit přípravek FAUNA DESINF, u kterého je v neředěné formě prokázán virucidní účinek (stejně jako u přípravku THYMICON). Pokud desinfikujete předměty či chovatelské pomůcky, ideální je je po desinfikování uzavřít na 12 až 24 hodin do sáčku. Standardně je v literatuře doporučována desinfekce 5% chornanem sodným (savo). Hygiena je zásadní při boji (nejen) s tímto onemocněním. Virus zřejmě postihuje i imunitu zvířete, vhodné je tedy použít přípravek IMUNO FAUNA (ptákům je aplikován do pitné vody, 2 až 3 kapky na 0,5 l). Z našich výrobků pro papoušky slouží ještě FAUNA PARROT pro ošetřování peří proti škubání a PAPENDO k podpoře trávení (s antiparazitárními účinky). S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Pošlete nám dotaz