AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Poradna

MVDr. Alena Vaníčková, PhD.

MVDr. Alena Vaníčková, PhD.

a.v@aromafauna.eu

29.11.2019 Podávat ENDOPARAZIN s antibiotiky?:
Dobrý den, jsem velkým fanouškem Vašich produktů jak pro zvířata, tak pro lidi. Chtěla bych Vás prosím poprosit o dvě rady: 1) jak odčervit našeho 9letého čivaváka s váhou 3 kg 2) náš 9letý čivavák má teplotu 39,6 (na veterině když mu brali krev, tak byla celkem v pořádku, akorát měl zvýšené .....-taže prý nějaký zánět v těle). Píchají mu antibiotika. Mohu mu prosím v této situaci nějak pomoc nějakým Vaším produktem či nějak jinak? Děkuji moc. S pozdravem Šárka K., Kroměříž

Odpověď:
Vážená paní Šárko, přípravek ENDOPARAZIN působí proti střevním parazitům, osvědčil se proti škrkavkám i tasemnicím. Podává se v dávce 1 kapka na 7 kg živé hmotnosti po dobu 7 dní, nakapejte na granule či maso (zvíře si však na novou chuť bude chvíli zvykat). Zejména při napadení tasemnicemi lze dávku zvýšit na 3 kapky na 7 kg živé váhy – pro Vašeho pejska lze tedy bez obav použít jako denní dávku 1 kapku. Po týdenní přestávce je možné kůru opět zopakovat. Pejsek by měl mít přístup k dostatku vody. Provádíme dle potřeby, většinou 4x ročně. S podáním bych počkala, až pejsek nebude mít zdravotní problémy a bude dokončena antibiotická léčba. Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

29.11.2019 Výskyt trudníka (původce demodikózy):
Dobrý den, pořizujeme si štěňátko z útulku a bylo nám sděleno, že se u nich objevil trudník. Co bychom mohli použít z vašich výrobku? Děkuji Nekutová

Odpověď:
Dobrý den, jen pro upřesnění – trudník (tedy původce demodikózy) se objevil u psů v útulku nebo přímo u Vašeho štěněte? Trudník se přenáší na štěňata od matky v brzkém období po porodu, ne při kontaktu s dalšími psy. Pokud se tedy onemocnění vyskytlo u jiných zvířat, nemusí být Váš pejsek nutně nakažen. Trudník může být běžnou součástí kožní mikroflóry a onemocnění se projeví při oslabení organismu jiným onemocněním, při snížené imunitě nebo např. po vakcinaci. Pokud má Vaše štěňátko nějaké kožní změny, ani to nemusí znamenat, že se nutně jedná o demodikózu a je potřeba řádné diagnostiky od ošetřujícího veterinárního lékaře. Z našich přípravků lze při demodikóze využít mycí olej HY-NEDEMOD a balzám NEDEMOD na postižená místa, pro podporu imunity pak přípravek IMUNOFAUNA. Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

22.11.2019 Kolaps průdušnice:
Dobrý den, naše fenka trpí na kolaps průdušnice, který z éterických olejů by byl vhodný k ulehčení dýchání a zmírnění příznaků. Děkuji

Odpověď:
Vážená paní Věro, použitím éterických olejů lze podpořit dýchací systém psů při kolapsu průdušnice, i když k vyléčení samozřejmě nepomohou, to by byla otázka chirurgického zákroku. Éterické oleje mohou pomoci tlumit kašel, působí protizánětlivě a antimikrobiálně (u postižených psů je zvýšené riziko rozvoje infekce). V literatuře jsou pro tento účel doporučovány eukalyptus, borovice, bazalka, copaiba, levandule, rozmarýn (celkově podporuje imunitu) a vetiver. Využít můžete i směs éterických olejů ATEMOL a AROMECLIMA či nosní olej FAUNA RINIS. Éterické oleje lze kápnout do pelíšku, na hračku nebo použít do difuzéru. Při potížích lze směs éterických olejů AROMECLIMA podat i vnitřně v dávce 1 kapka maximálně 5x denně, zpočátku podáváme menší dávku (např. v medu nebo nakapat na pamlsek). Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

22.11.2019 Falešná březost:
Dobrý večer, četla jsem Vas článek na snížení příznaků falešné březosti, kde je doporučená Šalvěj extra rozmíchaná v pupálkovém oleji (https://www.aromafauna.eu/nase-produkty/pro-psy/vase-zkusenosti-psi/falešná-březost[2]) Je prosím možné tyto přípravky u Vas sehnat. Nedaří se mi najít šalvěj extra, nacházím pouze muškátovou šalvěj. Mohla bych poprosit o radu? 28.11.jdeme s fenkou na operaci nohou a ráda bych, aby ji faleška do té doby trošku odpadla. Jsme pouze ve stádiu nateklejších cecíků, jinak žádné větší projevy psychické ani fyzické. Je jí 11 měsíců, je to její první faleška po prvním hárání. Mazat tvaroh na bříško vůbec nepomáhá :(. V případě, že byste produkty měli skladem, kdy je možné je co nejdříve obdržet :)? Mockrát děkuji za Váš čas a radu. Krásný večer Dvořáková R.

Odpověď:
Vážená paní Dvořáková, posílám informace ohledně zmírnění příznaků falešné březosti u fen. Postup máme ověřený od chovatelů, budu však ráda i za zaslání zprávy s Vašimi zkušenostmi. Dobu falešné březosti lze zkrátit a její příznaky zmírnit prostřednictvím účinků éterických olejů. Vhodné je s jejich aplikací začít co nejdříve po zjištění projevů. Nutné je samozřejmě zjistit, zda se nejedná o skutečnou březost. Do 10 ml pupalkového oleje přidáme 150 kapek éterického oleje z muškátové šalvěje. Tuto směs feně dáváme polknout 3-5x denně po 1-2 kapkách. Při akutním depresivním stavu podáváme např. na kostku chleba 1 kapku samotné muškátové šalvěje. Pokud se v mléčné žláze tvoří mléko, potíráme bradavky klasickou šalvějí (éterický olej z šalvěje lékařské) v pupalkovém či mandlovém oleji (v koncentraci 5 %). Feně dopřejte dostatek pohybu a aktivity, která ji zabaví. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

21.11.2019 Bulka na ocase:
Dobrý den, chtěla bych se poradit ohledně mého psa. Mám velkého krásného psa Maca rasy Tosa-Inu. Jezdíme s nim na výstavy a je docela úspěšný ( to jen pro informaci). Je to vítací typ a stalo se to, že si naráží konec ocasu o rohy, dveře, stěny.... Došlo to tak daleko, že se mu na předposledním článku udělala stále prokrvená bobule a při sebemenším ťuknutí krvácí. ( Samozřejmě jak s ním vrtí je vše postříkané). Veterinář hrozí amputací posledních článků

Odpověď:
Vážená Paní Martino, chovatelé psů se stejnými problémy využívají s úspěchem Vámi zmíněný způsob ochrany/bandáže. Ohledně amputace – záleží, jak stav zhodnotí ošetřující veterinář, tedy zda např. nejsou obratle zasaženy infekcí nebo se nerozvinula rozsáhlejší nekróza. Z našich přípravků je pro péči o ránu vhodný hojivý HELP BALZAM, podporuje hojení a obsahuje éterické oleje s antimikrobiálním účinkem. Před použitím balzámu ránu zakápněte éterickým olejem z levandule – působí antibakteriálně a pomáhá zastavit krvácení. V případě zájmu Vám můžeme zaslat k vyzkoušení i hojivý balzám, který mícháme pro pacienty trpícími hlubokými infekcemi (není v nabídce e-shopu)… Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

14.11.2019 Endoparazin aplikace a dávkování:
Dobrý den, potřebovala bych poradit,zda mohu veter. přípravky /Caniverm-tbl. - kočce nesedí a nebo Broadline Profender -kapky apl. na srst/,nahradit Endoparazinem? Pokud ano,jak mám dávkovat a jak často. Kočička má volnost venku a zároveň je s námi i doma. Děkuji

Odpověď:
Vážená paní Stanislavová, přípravek ENDOPARAZIN působí proti střevním parazitům, osvědčil se proti škrkavkám i tasemnicím. Podává se v dávce 1 až 2 kapky na 7 kg živé hmotnosti po dobu 7 dní, buď do želatinové tobolky (a umístíme do pamlsku – sýra nebo paštiky) nebo nakapejte na granule či jiné krmivo (zvíře si však na novou chuť bude chvíli zvykat). Zvíře by mělo mít přístup k dostatku vody. Provádíme dle potřeby, většinou 4x ročně. Co se týče Vámi zmiňovaných přípravků – Broadline Profender je účinný i jako repelent proti vnějším parazitům, takto ENDOPARAZIN nepůsobí (i když některé složky éterických olejů se vylučují i kůží). Proti vnějším parazitů, lze z naší současné nabídky využít FAUNA SPOT působící až 3 týdny v kombinaci s INSI SPRAY (aplikace vždy před pobytem venku). Nyní vyvíjíme nový, méně aromatický spot, určený zejména pro kočky. Pokud byste měla zájem, můžeme Vám jej zdarma zaslat k odzkoušení (i když to bude již spíše pro příští sezónu). V tom případě bych Vás však poprosila o poskytnutí informací o účinnosti, Vaše pozorování by pro nás bylo velmi užitečné. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

14.11.2019 Stres ze silvestrovských oslav:
Dobrý den, blíží se Silvestr a už dnes mám z něj hrůzu,jak ho se psem zvládneme. Máme desetiletého voříška,který čím je starší,tím hůř snáší rámus v petard a všeho,co bouchá a to i větší dálky. Loni jsme mu dali přípravek veterinární na zklidnění,ale ten na něj zase zapůsobil tak,že jsme mysleli,že o psa přijdeme. Dva dny trvalo,než se vzpamatoval. Teď jsme zkoušeli antistresový obojek, ale ten na psa vůbec nepůsobil. Tak prosím o radu. Odjet nemáme kam,rachot je bohužel ve městech i na vesnicích,pes vycítí,že se něco bude dít už předem. Děkuji.

Odpověď:
Vážená paní Michaelo, pro tento účel mohu doporučit adaptační směs éterických olejů FAUNA HAPPY, s uklidňujícími účinky díky obsaženému pomerančovníku, bazalkovému a tymiánovému oleji. Přípravek byl vytvořen především pro zvířata ve stresu. Použité éterické oleje jsou známé svým působením na emoce, není proto doporučeno podávání po delší časové období, aby nedošlo k ovlivnění přirozených projevů a chování zvířete. Cca 15 minut před stresovou situací je vhodné potřít oblast nad čumákem či náprsenku nebo aplikovat 1 kapku přímo do tlamy. Lze nakapat i do pelíšku nebo na hračku. Při těchto potížích mají chovatelé pozitivní zkušenosti také s Bachovými esencemi pro zvířata, ty však nemáme v naší nabídce. Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

11.11.2019 Ošetření pooperačních jizev:
Dobrý den, dovolila bych si vás poprosit o doporučení. Naše trpasličí jezevčice je 5 den po operaci tumoru v ml. žláze a zároveň po kastraci. Má jizvu po celé délce břicha cca 20 cm s přibližně stejným počtem stehů. Komplikace nejsou, ale ráda bych jí pomohla od svědivosti a lepšímu hojení. Moc prosím o doporučení přípravku, váháme mezi Onrit a Help balzámem. Velice děkuji.

Odpověď:
Pěkný den paní Čiperová, V tomto případě můžete kombinovat. HELP BALZÁM, obsahuje hojivé složky a bude ránu vhodně zakrývat - ošetřovat. Ta bude moci dýchat. ONRITEM můžete ošetřit pokud půjdete do vlhkého místa, nebo budete fenku koupat. Lanolín v balzámu obsažený jizvu vhodně překryje. Po několika hodinách je však potřeba balzám omýt HY olejem na mytí a ošetřit HELP BALZÁMEM. Pokud by se v jizvě objevily hnisavá místa je vhodné použít Levandulový olej přímo do rány. Na podporu imunitního stavu a lepší pohody fenky mohu doporučit extrakt IMUNOFAUNA, 1-3 kapky na 4 kg váhy 3x denně. Aplikovat lze do vody určené k denní spotřebě. Vzhledem k vámi popsané operaci bych doporučila zařadit přípravky na podporu lymfatického systému a fytohormony – sušené byliny nebo doplňky stravy. Přeji Vám i fence mnoho krásných dní Michaela Švorcová

11.11.2019 Lysiny u štěněte:
Dobrý den, potřebuji poradit ohledně aromafauny, mám doma štěně 10 týdenní a už jsem si ho donesla s kožním parazitem, má sem tam maličké lysinky a udělá se pupínek s hnisem, poté stroupek a poté to odpadne, lysinky se dělají vcelku dost, váží cca 7,5 kg, jako dospělá by měla mít kolem 25 kg, můžete mi poradit přípravky a dávkovaní?? Nejspíš to má na celý život, ale chci jí to ulehčit a určitě ne chemií. Děkuji moc za odpověď. V. Prochazkova

Odpověď:
Vážená Paní Procházková, škála kožních onemocnění je široká a bohužel pouze na základě popisu nelze určit diagnózu. Může se jednat např. o demodikózu, ale i o jiná kožní onemocnění, např. bakteriální či vrozená onemocnění kůže. Je tedy určitě vhodné navštívit veterináře. Při napadení kožními parazity se osvědčilo použití mycího oleje HY-NEDEMOD v kombinaci s balzámem NEDEMOD. Před nanesením mycího oleje je důležité srst důkladně namočit. Množství 2-5 ml oleje naředíme do 100 ml vody, protřepeme a následně aplikujeme do hodně mokré srsti směrem od hřbetu. Provedeme masáž a srst opláchneme vlažnou vodou. Zpočátku je vhodné aplikaci opakovat denně. Video s postupem při mytí mycím olejem naleznete na odkazu https://www.youtube.com/watch?time_continue=9&v=51EwvouT4-E&feature=emb_logo. Balzám NEDEMOD pak použijte na změněná místa bez srsti, zároveň zklidní pokožku. Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly, či za zaslání fotografií dokumentující daný případ (pomůže nám to v rámci poradny pro další chovatele). S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

29.10.2019 Likvidace klíšťat:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně likvidace klíšťat,jaký je vlastně ideální způsob jejich likvidace.Mám kočičku a běžně vyndám tak 15 klíšťat,dávám je do nádoby s čistou vodou,co nejdříve je utopit,dávat je všechny na papír je risk,protože neustále běhají sem a tam,jen nevím co potom s tou nádobou včetně utopených klíšťat,asi není moc ideální obsah této nádoby vylít do WC. Hodně se píše o způsobu odstraňování klíšťat, ale co potom s tou jejich likvidací. Ještě bych se chtěla zeptat,zda-li elektronický časopis AROMAFAUNA vychází také v tištěné podobě a mnohokrát děkuji za jeho vznik,úžasné informace.Děkuji za odpověď. S pozdravem a přáním hezkého dne Kratochvílová

Odpověď:
Vážená Paní Kratochvílová, máte pravdu, že o této fázi boje s klíšťaty se mnoho informací nevyskytuje. Je potřeba mít na paměti, že klíště je potenciálně infekční materiál, a podle toho s ním jednat. Vytažení klíštěte bychom měli provádět v ochranných rukavicích, místo na kůži před i po vytažení vydesinfikovat. Desinfikujte i nástroj určený k vytažení klíštěte. Doporučená likvidace je spláchnutí např. v ubrousku do WC nebo spálení na nehořlavém podkladu. Uvádíte, že se často potřebujete zbavit většího počtu – pro tento účel může být vhodné si připravit do malé nádobky líh či lihovou desinfekci, v níž dojde k usmrcení klíšťat (na rozdíl od vody) a následně je opět třeba spláchnout. Nevhodné je rozhodně rozdrcení klíštěte nebo rozmáčknutí mezi nehty – právě z důvodu infekčnosti. Při vytahování není vhodná aplikace olejů, což bylo někdy dříve doporučováno. U koček mohu jako přípravek s obsahem repelentně působících éterických olejů doporučit FAUNA SPOT, v blízké době máme v úmyslu na trh uvést i méně aromatický spot zejména pro kočky a malá zvířata. Jsem ráda, že se Vám líbí náš nový časopis – v současnosti zatím vydávání tištěné verze neplánujeme… což se však časem v případě většího zájmu může změnit  S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Pošlete nám dotaz