AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Poradna

MVDr. Alena Vaníčková, PhD.

MVDr. Alena Vaníčková, PhD.

a.v@aromafauna.eu

16.1.2020 Výtok z očí u králíka:
Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu, jaký přípravek by jste mi doporučila. Mám doma 2 letého zakrslého králíčka a dost často mu teče z očí a má je zarudlé. Většinou chodíme k veterináři na antibiotickou injekci a mastičku, ale ráda bych vyzkoušela i něco přírodního. :) Děkuji Kristýna K.

Odpověď:
Vážená paní Kristýno, v současnosti bohužel nemáme v sortimentu přípravek pro ošetřování očí. Pro podporu imunity u králíků mohu doporučit přípravek IMUNOFAUNA, na seno nebo jiné krmivo lze nakapat pár kapek směsi éterických olejů CANDIÖL mj. podporující trávení. Samozřejmostí by mělo být očkování proti moru králíků a myxomatóze. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

16.1.2020 ENDOPARAZIN:
Dobrý den paní Vaníčková. Obracím se na vás po konzultaci s paní Lukonchik. Loni v listopadu jsem poprvé vyzkoušela na svého psa přípravek Endoparazin. Pes má 3 roky, je zdravý, na barfu. Bydlíme na sídlišti, a bohužel zatím jsme každý rok museli řešit parazity. Neodčervuji pravidelně, když se mi něco nezdá, nebo 2x ročně nosím vzorky na koprologii. Pes váží cca 16 kg, dostal 2 kapky přípravku. Bylo mu viditelně špatně, a dostal vodnatý a hodně intenzivní průjem. Mám 2 malé děti, a je moc obtěžující běhat se psem co hodinu ven, a ještě to mnohokrát ven ani nestihl ☹ Můžete mi prosím poradit, jak psa bezpečně a hlavně šetrně odčervit? Nevím zda existuje jiný přípravek nebo jiný způsob odčervení. Každopádně po této zkušenosti se mi už s tímto přípravkem nechce moc experimentovat. Existuje něco, co bych mu mohla dávat průběžně třeba 2x ročně pár týdnů a podpořilo by to jeho zažívání a odolnost vůči vnitřním parazitům? Nerada bych mu dávala klasické tabletky na odčervení. Děkuji za pomoc, Anikó F.

Odpověď:
Vážená paní Anikó, stejně, jako tomu je u jiných běžných přípravků, může se stát, že někteří jedinci ENDOPARAZIN hůře snáší. S takovouto prudkou reakcí jsem se však nesetkala – s tímto přípravkem jsou spokojeni i spolupracující veterináři. Uvedené dávkování je v pořádku (pes by mohl dostat i 3 kapky denně). Je otázkou, jestli se nejednalo o jiný důvod, který načasováním odpovídal podání ENDOPARAZINu. V současnosti Vám bohužel z našich přípravků nemohu nabídnout jinou alternativu, ale chystáme se vytvořit jinou směs s použitím méně aromatických éterických olejů, která by byla pro zvířata příjemnější. Pokud budete mít zájem, mohu Vám zaslat vzorek, až bude k dispozici. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

16.1.2020 Intimní hygiena u koně:
Dobrý den, prosím Vás o radu na téma koně a "intimní hygiena". Máme valáška, kterého trápí kvasinky na intimních partiích. Problémem u něj je, že je v tomto směru špatně ošetřovatelný, protože koně nelze donutit, aby svoji chloubu vysunul na požádání, aby bylo možno jej omýt a očistit.... Naopak - v okamžiku, kdy učiníme pokus, třeba při močení, okamžitě přeruší a bleskurychle zasune.... Takže se situace vždy řešila pouze vymytím páchnoucího hnusu z šourku slabounkým roztokem hypermanganu. Za poslední dobu jsme si hodně zvykli používat Vaše přípravky a např. změna zubní hygieny u mně osobně přinesla ohromující výsledky. Proto bych ráda i vlekoucí se koňský problém řešila touto cestou. Prostudovala jsem si příspěvky v poradně, ty se však týkají ženských problémů. Proto se z opatrnosti ptám - je savec jako savec? Můžeme i na býložravce-kluka aplikovat přípravky Candisan a Femishea tak, že bychom šourek omyli vlažnou vodou a zevnitř potírali těmito přípravky, aniž bychom nějak uškodili? Děkuji Vám za odpověď a za čas, který jí věnujete.... A vlastně i za to, že jste! :) S pozdravem Hana T.

Odpověď:
Vážená paní Hanko, i při péči o koně můžete určitě využít přípravky obsahující éterické oleje. Koně obecně na aromaterapii reagují velmi dobře. V tomto případě mohu doporučit používání mycího oleje a 1x denně předkožku vymýt (pro omývání smícháme 10 ml mycího oleje s 200 ml vody). Je možné využít HY-DERMAL, který má protizánětlivé účinky. Vhodnější by bylo vytvořit si vlastní směs mycího oleje HY-NEUTRAL a směsi éterických olejů CANDISAN, která působí proti kvasinkám. Do 100 ml HY-NEUTRAL přidejte 5 ml CANDISANu (tedy 5% koncentrace, pokud nemáte odměrku, lze v lékárně zakoupit malou injekční stříkačku pro odměření). Následně oblast promažte balzámem MULTIF BALZAM nebo INTIMISS. Vhodné je podávat vnitřně také směs éterických olejů CANDIÖL. Dávkování: po dobu až 6 týdnů v dávce 3-5 želatinových tobolek denně (v jedné tobolce 15 kapek). Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

13.1.2020 PAPENDO u štěněte:
Dobrý den, 9.1.2020 jsem si přivezla 2 měsíční štěňátko Japan china. Řeším další odčervení,které podle chovatelky mělo být 11.1., chtěla bych zkusit odčervovat přírodně,mám koupený přípravek Papendo, ale prosím o radu,jestli dávka 1-3 gtt na 400g je myšlena jednorázově nebo se má opakovat? Chovatelka odčervovala Banminth paste v termínech: 25.11.2019,12.12.2019, 28.12.2019. 1.očkování proběhlo 8.1.2020, další termín očkování je 29.1.2020. Belinka se narodila 9.11.2019. Budu moc vděčná za radu, jak postupovat. Helena S.

Odpověď:
Vážená paní Heleno, přípravek PAPENDO je vhodný pro podporu trávení a přirozené mikroflóry střeva a obsahuje i éterické oleje s antiparazitárními účinky, nejsou však v takové koncentraci, aby působily jako klasické odčervení. Přípravek podáváme 1-2 týdny, v případě střevních problémů i dlouhodoběji. Pro odčervení doporučujeme směs éterických olejů ENDOPARAZIN. Podává se v dávce 1 kapka na 7 kg živé hmotnosti po dobu 7 dní, nakapat na granule či maso (zvíře si však na novou chuť bude chvíli zvykat). Při napadení tasemnicemi lze dávku zvýšit na 3 kapky na 7 kg živé váhy. Po týdenní přestávce je možné kůru opět zopakovat. Pejsek by měl mít přístup k dostatku vody. Provádíme dle potřeby, většinou 4x ročně. Vzhledem k velikosti vašeho pejska je však dávkování problematické, můžete si však vytvořit směs např. s pupalkovým olejem a pak podat pejskovi poměrnou část (lze odměřit třeba malou injekční stříkačkou). Kolik nyní štěně váží? V dospělosti pak při váze např. 4 kg již můžete podávat jednu kapku denně. Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

10.1.2020 Irena Zemanova:
Dobrý den, četla jsem, že některé éterické oleje jsou pro kočky jedovaté. O jaké éterické oleje se prosím jedná? Používám je do aromalampy, která je v místnosti, kde je i kočka. Děkuji moc. Irena Z.

Odpověď:
Vážená paní Ireno, na téma „éterické oleje a kočky“ jsme často dotazováni, proto Vám v odkazech zasílám články a odpovědi, které jsem již v minulosti vypracovala: https://www.aromafauna.eu/nase-produkty/pro-kocky/vase-zkusenosti-kocky/jsou-etericke-oleje-pro-kocky-opravdu-nebezpecne https://www.aromafauna.eu/clanky/kocky-a-etericke-oleje-nazor-veterinarky Samozřejmě je však potřeba zajistit, aby kočka k aromalampě neměla přístup, nebo mít přehled, aby nemohla vodu s éterickými oleji pozřít, což by však díky aromatu zřejmě dobrovolně neudělala. Možné je zvážit použití difuzéru, kdy není kapalina přímo přístupná… V případě dalších dotazů se na mne neváhejte obrátit. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

9.1.2020 Blechy u koťat:
Kočky 2 sourozenci mají už měsíc stále se objevující lysiny s holou kůži na zádech na hřbetu od krku nyní až dolů. Byli jsme teď už u veterináře, říkal, že to je od blech. Jsou to sourozenci a v květnu byly obě kočky (kočka i kocourek) vykastrovány, jestli může jít o slabší imunitu. Mají nyní antibiotika na 14 dní a šamponem čistíme léze. Mohli byste poradit, co použít proti blechám? Máme je venku a občas chodí domů, do chodby i do pokoje teď v zimě se ohřát. Jakou provést dezinfekci a pod. máme ještě další dvě kočky a psa, všichni jsou často spolu. Děkuji za radu a pomoc a doporučení prostředků. Věra V.

Odpověď:
Vážená paní Věro, při zablešení doporučujeme mycí olej HY-FLEA, ideálně používat denně, preventivně pak jedenkrát týdně. Použití mycího oleje HY-FLEA: Před nanesením oleje je důležité srst důkladně namočit a opláchnout, aby nabobtnala a lépe se následně zbavila nečistot. Množství 5–10 ml oleje naředíme do 100 ml vody, protřepeme a následně aplikujeme do hodně mokré srsti směrem od hřbetu. Provedeme masáž a srst opláchneme vlažnou vodou. Lze i naředit mycí olej HY-FLEA 1:2 s teplou vodou a nastříkat přímo do srsti. Účinek mycího oleje můžete ještě podpořit aplikací repelentně působícího přípravku FAUNA SPOT (aplikace 1x za 2 týdny) nebo INSI SPRAY (aplikace denně). Jedním z vývojových stádií blechy je kukla, která je velmi odolná a může zůstat životaschopná i několik měsíců. Je tedy opravdu důležité provádět důkladnou očistu prostor, kde se zvířata pohybují (FAUNA DESINF+AROMA SANITOL). V příloze zasílám i články na toto téma, které byly otisknuty v našem časopise… Budu ráda za informace, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

6.1.2020 Hustý hlen z jedné nosní dírky:
Dobrý den, chci se zeptat, pejsek má rýmu a z jedné dírky mu teče hustý hlen, tak se chci zeptat zda by mu to pomohlo a zda se to může použít i u pejska, který má nemocné srdíčko. Bere Vetmedin 5 mg, Benakor 5mg a Furon. Děkuji Chaloupková

Odpověď:
Vážená paní Chaloupková, přípravek FAUNA RINIS je určen pro podporu dýchacích cest postižených zejména infekcí. Přípravek můžete použít i u pejska s onemocněním srdce. Pokud pozorujete hlen pouze v jedné nosní dírce, nemusí se jednat o běžnou infekci, ale např. o příznak potíží se zubem, následek vniknutí cizího tělesa, projev infekce plísněmi v nosní dutině nebo případně tumoru. Pokud potíže přetrvávají, je potřeba pejska nechat vyšetřit veterinářem. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

6.1.2020 Kvasinková infekce v uších:
Prosím, máte již ušní olej na kvasinky? Po zdravotní kastraci moje čivava trpí na neustálý zánět, vyzkoušeno co šlo, a přišla jsem k tomu o svou veterinářku,které jsem věřila a psa znala od mala. hledám jinou pomoc, poradíte? Hnědý mazlavý sekret zápach. V akutní podobě výtok z očí, třesení hlavou, hnisání váčků u boltců. Děkuji!

Odpověď:
Dobrý den, pro pomoc při zánětech uší způsobených kvasinkami již máme k dispozici ušní olej CANDIEAR. Dávkování: Při potížích je nutno nastavit dávkování na 1–2 kapky 1‑2× denně po dobu 7–10 dní. Po týdenní přestávce pokračujeme v aplikaci dle potřeby a místní reakce. Pro preventivní použití aplikujte 1× týdně 1–2 kapky do ucha. Prvotní příčinou těchto problémů však bývá např. alergie (na krmivo, pyly) či atopická dermatitida. Při těchto problémech obecně je prospěšné podávání omega-3 a 6 nenasycených mastných kyselin (např. pupalkový olej, půl čajové lžičky denně). Pro posílení imunity lze využít přípravek IMUNOFAUNA. Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

18.12.2019 Ušní svrab u kočky:
Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, zda se dá cca určit doba léčby u svrabu u koček. Mám kočičku, má již 19 let a poslední měsíce ji trápí (dle mého úsudku) ušní svrab. Zakoupila jsem již druhé balení, tentokrát větší 20ml, olejíček do uší FAUNA OTIS. Kočička si již uši neškrábe až do krve, také tak netřese hlavou jako dřív, ale stále ji z uší vypadávají kousky snad mazu, vypadá to jako stroupky, ale už to nemá jen černou či šedou barvu, ale někdy i bílošedou. Při jen slabě silnějším doteku se kousky rozmažou. Každý den uklízím místa, kde spala, také dezinfikuji sprejem FAUNA DESIFN, ale částice vypadávají z uší pořád. Vzhledem k věku kočky a její povaze bohužel nechci zrovna navštívit veterináře, je klidná, ale doma, jinak vysloveně šílí. I samotná aplikace kapek je každý den boj. Myslíte, že třeba po dalším užívání, například další měsíc v kuse se to ještě zlepší, nebo je návštěva veterináře nutná. Jsem bohužel přesvědčena, že u veterináře dostane nějakou "chemickou" kapku mezi lopatky, nebo antibiotika, apd., a tím bych ji nerada zatěžovala. Děkuji za jakoukoli zprávu. Přeji krásný den a příjemné svátky. S pozdravem, Kateřina B.

Odpověď:
Vážená paní Kateřino, pokud již ušní olej používáte takto dlouhodobě a nedochází k dalšímu zlepšení, bude potřeba opravdu navštívit veterináře, který stanoví, zda se v uchu nerozvinula bakteriální nebo kvasinková infekce. I vzhledem k věku může mít již kočka sníženou imunitu a bude potřeba radikálnější léčba. Imunitu lze podpořit přípravkem IMUNOFAUNA. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

18.12.2019 Králičí mor:
Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda lze přírodní cestou podpořit odolnost králíků (chovaných na maso) proti králičímu moru. Do vody přidávám okyselovaci prostředek, eleuterokok a směs EO z Aromafauny na imunitu. Po dobu 5ti let jsem měla chov v pořádku a nyní během 48 hodin mi uhynuly 3 kusy tříměsíčních králiků a jejich 4leta mamina. Ještě zbylo 5 mladých. Ale mám obavy, že půjde pryč vše. Neočkuji. Děkuji za odpověď. Jolana Brunátová

Odpověď:
Vážená paní Jolano, na průběh infekčních onemocnění má u každého jedince vliv tělesná kondice i stav imunity, nicméně virus moru králíků je tak agresivní, odolný a snadno se šíří, že chov lze účinně ochránit prakticky jen vakcinací. Úlohu při šíření má totiž i hmyz, a to třeba i mouchy, které byly v kontaktu např. s uhynulým králíkem. Pokud není chov vakcinovaný, šíří se infekce velmi rychle a je fatální pro většinu zvířat starších 2 měsíců (i když nyní se v České republice vyskytuje i infekce novým typem viru, která probíhá mírněji, vnímaví jsou však králíci od 2 týdnů). Přípravky, o kterých píšete, jsou pro podporu zdraví u králíků určitě vhodné, lze je doplnit i směsí éterických olejů CANDIÖL, kterou lze kápnout na seno či krmení pro podporu trávení. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Pošlete nám dotaz