AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Poradna

MVDr. Alena Vaníčková, PhD.

MVDr. Alena Vaníčková, PhD.

a.v@aromafauna.eu

8.8.2019 Endoparazin u želvy pardálí:
Vážená paní doktorko, obracím se na Vás s velkou prosbou o radu. Naše pětiletá želva pardálí má dle výsledků parazitologického vyšetření Oxyurida +++, Ascaridida +, cysty bičíkovců, +++ (v příloze posílám celou zprávu). Dříve, než bychom přistoupili k přeléčení pomocí běžného léčiva, chtěla jsem se zeptat, zda by v tomto případě nebylo účinné, nebo dokonce účinnější, využít Endoparazin. O použití pro želvu jsem bohužel zatím nikde nečetla a přiznám se, že ani nevím, jak bych to do ní "dostala", ale stejně mi to nedá, abych se alespoň nezeptala. Inspiroval mě článek z časopisu pana Hadka v čísle 1/19 o tom, jak využívat aromaterapii u terarijních zvířat. Myslíte, že by mohl být Endoparazin vhodný na zbavení parazitů i pro tak malá zvířata, jako jsou želvy? Pokud ano, poradila byste (dle těch výsledků z parazitologického vyšetření) dávkování? Díky za Váš čas Olga Skůpová

Odpověď:
Vážená Paní Skůpová, děkuji Vám za zajímavý dotaz, nicméně Vás nepotěším – s aplikací ENDOPARAZINu máme zkušenosti pouze u savců. Plazi jsou tak různorodá skupina, že Vám bohužel nejsem schopna říci, v jakých dávkách by pro konkrétní druhy byl prospěšný a účinný. I u želv je použitelný dietetický přípravek PAPENDO obsahující éterické oleje s antiparazitárním účinkem. Jedná se o doplnění jídelníčku, k úplnému odčervení by tedy nedošlo. U želv jsou naše přípravky využitelné zejména při kožních problémech, při vnějších parazitech či mohou být nápomocny např. při infekcích dýchacích cest. Osvědčily se koupele s použitím mycího oleje HY-NEUTRAL doplněného éterickým olejem z šalvěje, která se vyznačuje širokým spektrem antibakteriálního působení. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

8.8.2019 Zánět tlustého střeva:
Dobry den, chtěla jsem se zeptat, máme černého ruského teriéra. Minulý měsíc mel zánět tlustého střeva, dávali mu tablety, antibiotika. Ve stolici měl hleny, vše se dalo do pořádku a teď by měl užívat endoparazin na odčervení. Dnes jsem mu dala 7 kapek a všimla jsem si, že má opět ve stolici hlen. Mohu pokračovat v užívání endoparazinu? Mám strach, aby mu to neublížilo. Přeci je tam česnek. Děkuji za info. S pozdravem Hrabcová

Odpověď:
Vážená paní Hrabcová, hlen ve stolici může mít řadu příčin – kromě zánětu střeva, přítomnosti střevních parazitů či střevní infekce se může jednat např. i o reakci na změnu krmiva. Předpokládám, že pes měl při předchozím řešení střevní infekce i upravené krmení. Podávání ENDOPARAZINu v normálním dávkování v tomto stavu zvířeti neublíží, spíše pomůže trávení upravit (obsažené éterické oleje mají antiparazitární i antibakteriální účinky). Éterické oleje mohou zvýšit produkci hlenu, nemělo by se však jednat o velké množství pozorovatelné např. při infekci. Vhodné je při střevních problémech doplnit stravu o probiotika. Kdyby potíže nepolevovaly či se např. objevila krev ve stolici, je na místě určitě opět navštívit veterináře. V případě infekce střeva však máme pozitivní ohlasy na směs éterických olejů CANDIÖL, která se dá podávat dlouhodoběji. Dávkování: 2x denně 15 kapek na 70 kg živé váhy, k ředění lze používat např. pupalkový olej. Pokud má pejsek kolem 50 kg, vychází jedna dávka na cca 11 kapek. U takto velkého psa můžete kapat do želatinové tobolky a podat v pamlsku – v sýru nebo paštice. Budu moc ráda za informace, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

16.7.2019 Kočky a éterické oleje II:
Dobrý den paní doktorko, moc Vám děkuji za reakci, jsem ráda, že jste mi odpověděla, protože jsem kvůli mým 3 kočičákům už chtěla aromaterapii vzdát. Éterické olejíčky v aromalampě bych chtěla používat pro svoji potřebu, zejména kvůli psychice, celkovému uvolnění, relaxaci a pročištění vzduchu, teď v letních měsících možná i jako přírodní repelent. Rozumím tedy správně, že při odpařování v aromalampě NENÍ ŽÁDNÝ ÉTERICKÝ (KVALITNÍ) OLEJ VYLOŽENĚ ŠKODLIVÝ PRO KOČIČÍ ORGANISMUS? Všude se právě píše, které éterické oleje jsou pro kočky špatné - od mentolových přes citrusové, kořeněné, zahřívací, atd. např. zde (link) https://magazin.biooo.cz/domov/zvirata/bezpecnostni-rady-pro-pouziti-eterickych-oleju-na-zviratech Mám pocit, že tam byly vyjmenovány úplně všechny, o kterých jsem vůbec uvažovala (např. máta, grep, verbena, bergamot, meduňka... ) Skoro nikde už se ale nepíše, jaké jsou pro kočku BEZPEČNÉ anebo dokonce ZDRAVOTNĚ PROSPĚŠNÉ + PRO JEJICH PSYCHIKU. MĚLA BYSTE JEŠTĚ NĚJAKÝ TIP NA NĚJAKÝ TAKOVÝ? (kromě kozlíku?). Sprej s obsahem kozlíku lékařského již máme, a stříkáme s ním hračky. Vyčetla jsem snad jen, že je vhodná růže, heřmánek, a jasmín, a to v podobě květinové vody, kterou již je možné zvíře fyzicky ošetřit, či podávat vnitřně. Předpokládala jsem tedy, že by nemusely tyto 3 druhy vadit i při odpařování v aromalampě. Tím se ale rapidně zúžil výběr olejů, které jsem chtěla použít. Ještě jednou moc děkuji za odpověď a reakci a přeji Vám příjemné prožití léta. Tereza G.

Odpověď:
Vážená Paní Terezo, používání éterických olejů v aromalampě se opravdu vzdávat nemusíte – jak jsem uváděla, je ale vhodné, aby kočky měly přístup do jiného, větraného prostoru, kam by mohly odejít, pokud by chtěly. Éterické oleje jsou použity i v našich přípravcích pro zvířata, včetně koček – určeny jsou zejména pro ošetření kůže. Jedná se o přípravky schválené Ústavem pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv. Složky éterických olejů jsou vstřebatelné kůží a ani po použití přípravků AROMAFAUNA nemáme zprávy o zdravotních problémech u koček. Je samozřejmě jasné, že je potřeba zabránit např. pozření koncentrovaných éterických olejů, využíváme je v koncentraci desetin až jednotek procent, jen výjimečně více. Obecně jsou pro kočky více toxické éterické oleje bohaté na fenoly a terpeny. Zajímavé jsou např. informace z knih a textů americké veterinářky Melissy Shelton, která se užíváním éterických olejů u zvířat intenzivně zabývá. U svých koček, které byly doma vystaveny působení těchto olejů z difuzérů a aromalamp (nejen), po 10 let sledovala jejich zdravotní stav i prostřednictvím vyšetření krve a moči… žádné změny nasvědčující negativnímu působení na zdraví svých koček nezaznamenala - naopak. S éterickými oleji/silicemi jsou kočky v přírodě běžně v kontaktu, jsou součástí siličnatých rostlin. Nejedná se tedy o žádné nově vytvořené syntetické sloučeniny. Doporučuje zajímavou metodu pro zjištění, jaké éterické oleje kočka preferuje – mějte pro kočku nachystané dva kočičí záchodky, jeden běžný, do druhého nakapejte 1-3 kapky vybraného éteráku. Uvidíte, který si pak kočka vybere. Pokud jí bude zvolený druh příjemný, bude preferovat místo, které je jím ošetřeno. U koček bývá oblíbený éterický olej z tymiánu, dobromysli, slaměnky, meduňky, heřmánku, fenyklu, copaiby, zázvoru, myrty, jalovce, anýzu, kadidlovníku, … Známá je i pro kočky oblíbená šanta kočičí – nemělo by se to však s její aplikací přehánět. Budu ráda za informaci, zda jste s našimi výrobky spokojená. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

15.7.2019 Fena - útvary u struků:
Dobrý den, paní veterinářko, naše 12 letá fenka má v oblasti cecíku směrem k podpaží bulku cca 1,5 cm, kolem ostatních cecíků směrem k žebrům 3 bulky velikosti hrášku a u cecíků (cca v blízkosti dělohy) jednu větší spíše květákovitého tvaru velikosti přibližně vlašského ořechu. Prosím o poradu, zda-li byste mi mohla doporučit nějaký preparát z aromafauny pana Hádka, případně kontakt na někoho, kdo by toto uměl vyléčit neoperativní metodou. Děkuji, s pozdravem, Martina J.

Odpověď:
Vážená Paní Martino, u takových útvarů je třeba provést vyšetření s cílem zjistit, zda se nejedná o zhoubný nádor. Malý vzorek tkáně je odebrán tzv. biopsií a následně vyšetřen. Ošetřující veterinář pak stanoví léčbu, či zda bude útvary např. pouze sledovat, zda se nezvětšují. Rozhodnutí ohledně operativního řešení tedy závisí na druhu útvaru a nemohu Vám bohužel doporučit nějaký konkrétní přípravek. Pejskovi zatím můžete alespoň podpořit imunitu přípravkem IMUNOFAUNA. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

10.7.2019 Kvasinky v uchu a letní vyrážka:
Dobrý den paní doktorko, děkuji za Váš názor. Foto zašlu. S letní vyrážkou má problém poslední 4 roky ( je mu 11). Zkusili jsme imunovakcinaci - poslední 3 roky, ta viditelně nezabrala. Od loňského léta ho známá akupunkturistka 2x "napíchla" dle ní by příští léto měla vyrážka ustoupit. Letos se svědění dostavilo, vypadala 1/3 hřívy, ocas vykazuje min. svědivost. Po použití mycího oleje a následném ošetření mastí, nyní 2,5 týdne od první aplikace svědění o 80% lepší, chtěla jsem Vám hřívu nafotit před a po, udělám to, ale už lysá místa krásně zarůstají. Můj dotaz směřoval ke kvasinkám - psali jste, že jsou - li přemnožené, může mít alergii. Drobné bílé skvrnky v uších problémem nejsou. Veterináři je viděli. Zpětnou vazbu Vám ráda poskytnu, protože, je neuvěřitelné, jak to Nardovi pomáhá. Zkoušela jsem i přípravky na kopyta, uvidím na příštím strouhání jak dopadne. S pozdravem Andrea J.

Odpověď:
Vážená paní Andreo, i u koni se kvasinkové infekce uší mohou vyskytnout – v uchu se kvasinky běžně vyskytují a mohou se rozvinout při zánětu způsobeném z jiných příčin, tedy i vlivem alergické reakce. Jedná-li se o chronický zánět menšího rozsahu, nemusí být klinicky jasně zřetelné. Veterinář by však prohlídkou vnějšího zvukovodu zánět vnějšího ucha odhalil. Kvasinkové infekce v uchu jsou častějším problémem u psů, kteří jsou např. alergičtí na určitou složku krmiva, roztoče nebo se jedná o atopiky. Často pak mohou být léčeny pouze infekce kvasinkami bez zaměření na prvotní příčinu zánětu. U koní se však o takový častý problém nejedná. Za fotografie týkající se letní vyrážky i ohlasy týkající se přípravků na kopyta Vám budu velmi vděčná. Zdravím Vás, A. Vaníčková

10.7.2019 Kočky a éterické oleje:
Dobrý den, ráda bych se odkázala na článek od paní MVDr. Vaníčkové - ,,Jsou éterické oleje pro kočky opravdu nebezpečné?,, (https://www.aromafauna.eu/nase-produkty/pro-kocky/vase-zkusenosti-kocky/jsou-etericke-oleje-pro-kocky-opravdu-nebezpecne). Vztahuje se toto sdělení i na to, že jsou tyto éterické oleje škodlivé, i když jsou odpařovány v aromalampě a kočka se v místnosti pohybuje ? Moc děkuji za odpověď. Tereza G.

Odpověď:
Vážená paní Terezo, co se týče éterických olejů při odpařování v aromalampě v rámci běžného používání, nehrozí kočkám nebezpečí. Nicméně uvedené éterické oleje jako levandulový či citrusové jim nemusí být příjemné. Pokud je používáte v přítomnosti kočky, měla by mít možnost odejít do jiného, větraného prostoru, pokud by chtěla. Znám však chovatelku, jejíž kočka spává vedle difuzéru s éterickým olejem z levandule… a je úplně spokojená a zdravá. V současnosti máme v sortimentu nově k dispozici osvěžovač vzduchu přímo určený k použití pro kočky – TOMMY LOVE (https://eshop.aromafauna.eu/tommy-love). Obsahuje éterický olej z kozlíku lékařského, který je kočkám velmi příjemný. Může se aplikovat i na hračky, škrabadla apod. Zásadou je vždy používat kvalitní éterické oleje, rozhodně se vyhněte syntetickým náhražkám, které na organismus působí naopak negativně. Také je potřeba zamezit kočce v náhodném pozření éterických olejů. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

8.7.2019 Letní vyrážka:
Dobrý den, u mého koně se před 4 lety vyskytla alergie na některý hmyz a traviny. Letní vyrážka. Zakoupila jsem mu u Vás mycí gel a mast, kterou doporučujete. Koník si mytí užívá a pokožka vypadá lépe. Zatím jsme ho myla 5x. Zaujala mě zmínka o kvasinkách v uších v souvislosti s alergiemi. Kůň nevypadá, že by měl s ušima problém. Od 3 let vevnitř boltců má pouze bílé skvrny, které nesouvisí s pigmentací. Mohl by mít zánět v uchu aniž by se to projevovalo? Děkuji za odpověď. S pozdravem Andrea

Odpověď:
Vážená paní Andreo, děkujeme za pozitivní ohlas ohledně péče při letní vyrážce. Co se týče skvrn v uchu – přesná diagnóza určena nebyla? Bylo by možné zaslat fotografie? Mohlo by se jednat o tzv. aurální plaky (zkuste vyhledat fotografie na internetu), což je onemocnění virového původu, u kterého však jasná léčba neexistuje. Vzhledem k tomu, že klinicky změny nezpůsobují problém, neřeší se. S použitím našich přípravků při tomto problému nemám bohužel zkušenosti. Můžete však zkusit ušní olej FAUNA OTIS, který obsahuje éterické oleje, které jsou obecně proti virům účinné, případně vyzkoušejte přípravek MOLUSAN (Karel Hadek - https://eshop.karelhadek.eu/molusan), což je přípravek „lidský“ určený k použití při bradavicích. V současnosti máme v plánu vytvořit přípravek určený pro péči u zvířat, určený právě proti papilomavirům (ty způsobují i zmíněné plaky). Pokud byste měla zájem a byla ochotna nám zaslat zpětnou vazbu ohledně účinnosti, zaslala bych Vám vzorek (zdarma). Byla bych moc ráda za případnou zprávu ohledně účinku přípravků, informace využiji pro další chovatele využívající naše výrobky. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

8.7.2019 Alergie na roztoče:
Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o pomoc, ovšem pokud to bude jen trochu možné. Mám sedmiletou fenu naháče, která od 6-ti měsíců trpní alergií na roztoče domácího, roztoče moučného a hnilobného. Bohužel tuto alergii, kterou léčíme vakcínou, provází bakterie, kterých se zbavuje jen velmi těžko. Zkoušeli jsme homeopatika, zabrala cca na 7 měsíců, také bachovky, které zabraly cca na 1/2 roků, teď ovšem poslední 3 roky se nám nedaří bakterie usměrnit. Dělala se opakovaně rhinoskopie, brala ATB, ale bakterie jsou rezistentní. Vakcínu bere stále. Jedná se o bakterie e-coli a Streptococcus. Fena má samozřejmě ještě problém s kůží, který je běžný u mnoha naháčů. V příloze posílám několik fotek k představě jak sekret z nosu vypadá, v současné době je zabarven do červena Děkuji za Váš čas i případný zájem nám trochu pomoci. H. Kosmanová

Odpověď:
Vážená paní Kocmanová, v současnosti máme pouze jeden přípravek aplikovatelný do čenichu – jedná se o FAUNA RINIS, který obsahuje i éterické oleje, které jsou obecně proti bakteriím účinné (2x denně po jedné kapce do každé nosní dírky). U zvířat i lidí alergických na roztoče máme ale velmi dobré ohlasy na používání desinfekčního přípravku FAUNA DESINF, který působí i proti roztočům a pomůže tak snižovat koncentraci alergenů v domácnosti. Pomocí rozprašovače aplikujte přiměřené množství přípravku na předměty, ale i na pohovku, postele, pelíšky, hračky, … Pro lepší působení dezinfekce doporučujeme po jeho aplikaci ošetřené předměty vložit do plastikového sáčku a uzavřít nebo folií přikrýt. Postel či pohovku po aplikaci zakryjte přikrývkou, aby nedošlo k příliš rychlému odpaření přípravku. Používejte 2x týdně. Pro péči o citlivou kůži naháčů rozhodně doporučuji mycí oleje, ne šampony či jiné tenzidové přípravky narušující kožní film. Pro citlivou kůži je vhodný mycí olej HY-DERMAL. Pro promazávání je pak určen FELLEOL, tekutý vosk, který zároveň poskytuje i určitou ochranu proti slunečnímu záření. Pozitivní efekt při dermatologických problémech má i doplnění stravy o polynenasycené omega-3 a 6 mastné kyseliny (výborný je pupalkový olej, 1 čajová lžička denně). Na lézi na tlapce lze použít hojivý HELP BALZAM, působí protizánětlivě a obsahuje éterické oleje s antimikrobiálním účinkem. Další možností je MYCOS BALZAM, účinný i proti plísňovým a kvasinkovým onemocněním kůže. Pro podporu imunity pak mohu doporučit IMUNOFAUNU. Přidat ji můžete do vody určené k denní spotřebě. Budu moc ráda za informace, zda naše přípravky pomohly (informace pak můžeme využít pro další chovatele). S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

27.6.2019 Jiřina Jindrová:
Dobrý den. Mohu se zeptat, zda není v aromaterapii něco, co by se dalo použít na léčení sarkoidů u koní? Mazaní, krmné doplňky.... Děkuji Jiřina J.

Odpověď:
Vážená paní Jiřino, sarkoidy mohou mít několik forem, které se liší i svou závažností, je tedy vždy na rozhodnutí veterináře, jaký postup zvolit. Různé formy mohou být i různě citlivé na určitou léčbu. Úlohu při rozvoji hrají zřejmě viry. Zajímavý článek i ohledně postupů léčby najdete např. na těchto webových stránkách: http://www.equichannel.cz/v-sedle-sarkoidy. Je tedy potřeba se zaměřit i na doplňky stravy podporující imunitu. Bohužel nemám zkušenost s využitím éterických olejů při této diagnóze, nicméně v zahraniční literatuře jsem zjistila, že je v těchto případech s úspěchem využíván zejména éterický olej z kadidlovníku (https://eshop.aromafauna.eu/kadidlovnik-eo) a túje (https://eshop.aromafauna.eu/tuje-eo), dále i hřebíčku, bergamotu a mrkvového semena. Z éterického oleje z kadidlovníku vytvořte cca 10% směs s mandlovým olejem (tj. 35 kapek na 10 ml) a natírejte 2x denně. U túje zvolte nižší koncentraci, cca 2% (60-70 kapek na 100 ml mandlového oleje). V případě zájmu můžeme zaslat směs z uvedených éterických olejů, abyste nemusela kupovat všechny složky zvlášť. Vhodné je zároveň podávat vnitřně ENDOPARAZIN, směs éterických olejů, která má široké spektrum antimikrobiálního působení. ENDOPARAZIN podáváme po dobu jednoho týdne v dávce 1 kapka na 7 kg živé hmotnosti (nakapeme na chleba či seno nebo podáme v želatinové tobolce). Po týdenní přestávce lze kúru zopakovat. Je možné využít i CANDIÖL, podáváme po dobu až 6 týdnů v dávce 3-5 tobolek denně, v jedné tobolce 15 kapek. Důležitý je dostatečný příjem tekutin. Budu ráda za informace, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

13.6.2019 Kvasinky na packách:
Dobrý den, chci se zeptat, má kamarádka má momentálně kojící fenu Lhasa Apso, u které se vyskytly kvasinky na packách. Už se to u ní dříve projevilo a veterinář jí na to podal jakýsi šampon, který sice pomohl, ale nelze aplikovat při kojení. Proto se chci zeptat, zda ji můžu doporučit MYCOS BALZAM? Děkuji za odpověď. Šárka K.

Odpověď:
Dobrý den Šárko, pro ošetřování tlapek je vhodný MYCOS BALZAM, obsahuje složky účinné proti kvasinkám a je možné jej aplikovat při březosti i v době kojení. Pro omývání je možné použít mycí olej HY-NEUTRAL, do kterého přidáme směs éterických olejů CANDISAN v 10% koncentraci, případně HY-WASH PADS. Někdy je prvotní příčinou těchto problémů např. alergie na krmivo či atopická dermatitida a kvasinky následně infikují kůži již postiženou zánětem. Možná by tedy bylo vhodné se zaměřit i na stravu apod. Při kožních problémech obecně je prospěšné podávání omega-3 a 6 nenasycených mastných kyselin (např. pupalkový olej, 1 čajová lžička denně). Budu ráda za informace, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Pošlete nám dotaz