Článek

Jak se starat o kopyta svého koně

Koně
Srst a kůže
MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Tymián, čajovník, túje, hřebíček, ... tyto i další esenciální oleje dokážou působit proti plísním, bakteriím a pomohou vám v denní péči o kopyta i v boji s hnilobou.

Udržet kopyta zdravá je zásadní pro každého chovatele koní. Stav rohoviny ovlivňuje hlavně péče o kopyta ve spojení s odpovídající zoohygienou. Důležitý je dostatek pohybu a správné krmení.

Pečujte o kopyta svých koní s pomocí bylinek!

Proč nevyužít antimikrobiálních účinků rostlinných silic/esenciálních olejů? Hřebíček, tymián, lavandin či čajovník působí účinně proti plísním i bakteriím. Jejich výhodou oproti dehtu je příjemná vůně i aplikace.

Postup denní péče o kopyta

·      Kopyta omyjte a mechanicky očistěte od bahna a dalších nečistot, osušte.

·      Dezinfekce chodila přípravkem HOOFINOL RAPID, který se osvědčil i u kopyt trpících hnilobou (v těžších případech vložte do kopytní rýhy gázu napuštěnou přípravkem, zabandážujte). Výsledky nám chovatelé hlásí i v případech urputných a dlouhotrvajících případů hniloby kopyt.

·      Na kopyto trpící hnilobou aplikujte mast na kopyta HOOFINOL CARE do kopytních rýh. Díky lanolinu do postižené oblasti neproniká vlhkost. Zpočátku používejte 1 až 2× denně, později obden.

·      Kopytní stěnu štětcem natírejte mazáním na kopyta HOOFINOL BALM – tento řidší přípravek pro denní péči o kopytní stěnu zlepšuje stav rohoviny a pružnost, chrání proti vysychání a prasklinám.

A jak na podlomy?

Podlom je postižení kůže a rozvoj zánětu z různých příčin, zejména v oblasti spěnky. Pro řešení podlomů se osvědčila právě mast na kopyta a podlomy HOOFINOL CARE na bázi silice z tymiánu, hřebíčku, čajovníku a lavandinu. Hodí se také pro ošetřování ran a kůže kolem korunky a na patkách.

Pokud Váš kůň trpí hnilobou kopyt, mrkněte na náš článek Hniloba kopyt – rozlučte se s ní!, kde se tomuto problému věnujeme podrobněji…