AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Burunduk páskovaný (Tamias sibiricus)

04.02.2020

Burunduk páskovaný (Tamias sibiricus)

… je zemní veverka, která je podstatně menší, než ta naše česká. Velmi podobná je americkým zemním veverkám – čipmankům. Burunduk žije divoce původně na území Ruska. V současné době se vyskytuje v Německu, Nizozemsku a Francii, kde byl vysazen a daří se mu rozmnožovat i ve volné přírodě. Žije na pláních, v lesích a horách, kde si v zemi vyhrabává hnízda. V těch pak přespává a uchovává zásoby na zimu, které shromažďuje během celého léta. Žije v koloniích a aktivní je přes den. Ve volné přírodě se dožívá 10 let.

Mladí burunduci se dají rychle ochočit, ale není to zvířátko přímo na mazlení. Jsou velmi zvědaví, temperamentní a nebojácní.

 

 

Pro domácí chov, jako malý mazlíček, je vhodné jedno zvíře.

Klec se doporučuje velká jako pro osmáky a činčily. Základem je miska na krmení, miska nebo napáječka na vodu, průlezky, patra, dřevěné hračky a kolotoč na běhání. Dřevěný nebo látkový domeček nahradí původní noru. V současné době se dají sehnat i rohové toalety pro hlodavce, které vám zaručí větší udržení čistoty. Nejen na toaletu můžete použít dezinfekční přípravek ve spreji FAUNA DESINF. Na pravidelnou čistotu klece a okolí doporučujeme AROMA SANITOL, který zanechává příjemnou vůni. Jako podestýlka se osvědčily dřevěné pelety a štěpky.

Pokud máte zájem o chov v párech, jsou nutné velké voliéry. U venkovních voliér musíte dbát na to, aby byla pod voliérou betonová podlaha nebo jiná zábrana – proti útěku a podhrabání. Místo nory mu nahradí i budka naplněná senem. Při větším počtu zvířat je vhodné použít přípravek k neutralizaci pachů REMY ALCHEMY.

Klece a voliéry by měly obsahovat přírodní materiály, na které můžete aplikovat směsi éterických olejů k různým účelům. V prodeji jsou dřevěné hračky a dekorativní předměty. Směsi éterických olejů se doporučují např. pro zlepšení dýchání, zklidnění při stresu, proti parazitům, nebo jen pro provonění.

Ve specializovaných obchodech již seženete krmivo určené přímo pro veverky. Jsou to především směsi, které obsahují obiloviny, semena a různé druhy oříšků. Zajímavou změnou je strava ve formě klasů, která je zabaví. Ovoce a zelenina by měla být podávána denně. Jen se vyvarujte toho, co nadýmá nás, mohli byste podobné potíže způsobit i jim. Zdroj bílkovin jim zaručí hmyz, který doporučuji podávat pouze 1-2x týdně. Dostatečný přísun minerálů zaručí sépiová kost nebo minerální kámen.

 

Příjemné zážitky s malým akrobatem.

S pozdravem Šárka Kapuciánová