AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Činčila vlnatá (Chinchilla lanigera)

11.11.2019

Činčila vlnatá (Chinchilla lanigera)

Žije na severu Chile, kde je už téměř vyhubeným hlodavcem. U nás je oblíbeným druhem, který se daří chovatelům rozmnožovat. Vzhledem vás zaujme velkýma černýma očima, dlouhýma ušima a huňatým ocasem, který má až třetinovou délku těla. Zadní nohy má silné, proto rychle běhá a skáče. Standardní barva srsti je šedá, zajímavé varianty bývají např. bílá, béžová, černá. Srst je hustá a měkká, proto potřebuje zvláštní péči v podobě koupání ve speciálním jemném písku. Jelikož můžou být náchylné ke kožním plísním, je nutné pořídit tento speciální písek v obchodech se zvířaty.

 

Jedná se o noční zvíře, které opouštělo nory za soumraku a shánělo si potravu. Proto berte ohled na jeho aktivitu převážně v noci.

Samice bývají dominantnější, proto na sebe můžou i vrčet a přeznačkovávat si svoje prostředí. Toto se může projevit i v období říje, kdy se takto chovají i k samcům. Činčila bývá březí cca 4 měsíce, následně se narodí již osrstěná 2 - 3 mláďata, která už i vidí. Mláďata jsou samostatná od 3. měsíce věku a dospívají již v 8. měsíci.

Jinak je to velice příjemný společník, který může být chován i samostatně.

Jedná se o všežravce, který se živí hlavně travinami, výhonky, semeny a někdy si uloví i dostupný hmyz. Běžná strava by měla být odlehčená, proto veškeré ovoce a oříšky používejte pouze jako pamlsek nebo odměnu. Základ v současnosti tvoří seno, které by měla mít činčila dostupné po celý den. Pro okusování, hlodání a zábavu mějte vždy nějaké větvičky, dřívka a hračky z pevného bukového dřeva. Aromaterapie Fauna má nově v nabídce dřevěné předměty, na které můžete i aplikovat různé směsi nebo éterické oleje pro různé účely jako např. pro zklidnění, proti stresu, na podporu dýchání nebo jen pro osvěžení vzduchu.

Pro ubytování je vhodná klec o rozměrech 100 x 50 x 100 cm, důležitá je její výška. Součástí výbavy je napáječka, keramická nebo nerezová miska, seník, rohový záchod, koupelna, dřevěná patra, větve. Vyvarovala bych se plastové výbavy, která u činčil dlouho nevydrží. Jako podestýlku na dno doporučuji pelety, protože nebudou lítat z klece při jejich aktivitě. Můžete je smíchat s papírovou podestýlkou s protiplísňovými účinky.

Při pravidelném čištění klece používejte přípravek AROMA SANITOL, který má příjemnou pomerančovou vůni. Pro dezinfekci můžu doporučit také přípravek proti roztočům FAUNA DESINF. Jinak jsou vhodné i osvěžovače vzduchu přímo proti značení u více zvířat doporučuji REMY&ALCHEMY.

 

Šárka Kapuciánová