AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Ježek bělobřichý (Atelerix albiventris)

10.12.2019

Ježek bělobřichý (Atelerix albiventris)

Tento nenáročný domácí mazlíček pochází z afrického kontinentu. U nás si získává postupně stále větší popularitu. Dorůstá cca 400 g a dožívá se kolem 4 let. Ježek většinu dne prospí, protože je to noční tvor. Aktivní začíná být až navečer, i to je individuální. Někteří jedinci ožívají právě už navečer a jiní až kolem půlnoci. Jejich povaha bývá nejvíce podobná kočkám – nezávislá a svobodomyslná. Proto potřebuje od svého budoucího majitele velké pochopení, co svým chováním chce říci. Ježek se vám pak dokáže oddat a plně důvěřovat. Doporučuje se chovat ježky jednotlivě. Když už si ježka domů pořídíte, musíte mu věnovat dostatek času. Dokud je ještě malý, určitě ho každý den berte do rukou. Spokojený ježek položí bodliny a tak ho jemně podeberte do dlaní. Píchá pouze v případě, pokud se cítí v nebezpečí. Někteří si na pomoc berou rukavici nebo ručník. Tento kus látky, ze kterého vás bude cítit, mu klidně ponechte, ať mu připomíná neustále váš pach. Ježek má omezené vidění, zato výborný čich a sluch, který je až v ultrazvukovém rozsahu. Bodliny několikrát za život vymění, proto se nelekněte, když se objeví volně ležet. V tomto období může být i malinko nervózní nebo nevrlý. Zajímavostí je, že při seznamování s cizími pachy, začne ježek slinit a hází si slinu na bodliny. Proto nemějte obavy, že jde o nějaký záchvat.

 

Nejvhodnější ubikací je plastový box nebo skleněné terárium o velikosti od 80 cm délky. Klec je nevhodná, protože ježek nesmí být v průvanu – může to pro něj být smrtelné. Boxy dokáží udržet přijatelnou teplotu pro zvířata, která by měla být okolo 24°C. Na dno doporučuji papírovou podestýlku, ve které se ježci rádi zahrabávají. Základní výbavou je domeček, který může být plastový, dřevěný nebo i látkový. Samozřejmostí je miska na krmení a vodu. Napáječku bych vynechala, protože si o ni můžou zlomit zoubky. Do rohu se vkládá záchod pro hlodavce, do kterého můžete použít stelivo pro kočky. Pro zábavu nejvíce využijí kolotoč pro ježky, je to talíř na běhání, který nemá díry a drátování, pro bezpečnost zvířete. Nejlepší pohyb je, když ho necháte proběhnout na volno po pokoji – vždy pod dohledem.

 

Ježek se nedá nijak vycvičit, pouze ze zkušeností víme, že se dá naučit na záchod.

Ježek je hmyzožravec, proto jsou nejvhodnější potravou mouční červi a zophobasi. V dnešní době jsou již v obchodech dostupné kompletní granule pro ježky a červi se podávají pouze jako pamlsek. Jinak běžnou stravou jsou i granule pro koťata, kapsičky, paštiky a veškeré pamlsky pro ně. Pro zpestření jim můžete podávat vařené kuřecí nebo krůtí maso. Vyvarujte se jim podávat např. ořechy, mrkev, hrozny, citrusy, sušené ovoce, syrové maso, mléko.

 

Jelikož má ježek ve stravě červy, doporučuji mu 1x za půl roku podat přípravek PAPENDO, který pomáhá při napadení vnitřními parazity. Pokud objevíte u ježka na čumáčku nebo nožičkách stroupky, může se jednat o svrab. Pak doporučuji aplikovat mycí olej HY – NEDEMOD v kombinaci s krémem NEDEMOD, které obsahují účinné složky i proti svrabu. Nutné je vše řádně vydezinfikovat, box umyjte přípravkem AROMA SANITOL a veškerou výbavu vystříkejte přípravkem FAUNA DESINF, který již neoplachujte. Tento přípravek můžete použít i při čištění ran.

 

Šárka Kapuciánová