AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

PAPENDO – podpora zdravého trávení pro ptáky a drobné savce

09.03.2020

PAPENDO – podpora zdravého trávení pro ptáky a drobné savce

Potíže se zažíváním mají i drobní ptáci. Díky tomuto problému začala spolupráce s Ing. Janou Kamberskou, dlouholetou chovatelkou papoušků a exotických ptáků. Tato spolupráce dala vzniknout dietetickému veterinárnímu přípravku PAPENDO, schválenému Ústavem pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv. Jedná o směs rostlinných a éterických olejů. Použití je vhodné u opeřenců a u ostatních zvířat nižší váhové kategorie. Podporou střevní činnosti i správné mikroflóry pomáhá zvířatům udržovat zdravé trávení a odolávat náporu střevních infekcí nebo parazitů. Právě antiparazitární účinky má česnekový, tymiánový, hřebíčkový či jalovcový éterický olej. Jak aplikovat? Postačí nakapat na potravu, kousek suchého chleba, piškot. Doporučené dávkování je 1–3 kapky na 400 g váhy. U drobných opeřenců, plazů, hlodavců apod. je třeba dávku zohlednit v rámci doporučeného příjmu tuků pro daný druh.

Základ tvoří rýžový olej, který je vhodným dietetikem.  Rýžový olej má značný hypocholesterolický účinek. V porovnání s ostatními potravinovými oleji pomáhá výrazně snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Tento účinek je přisuzován složkám tokotrienoly a tokoferoly (vitamin E) a oryzanoly. Tyto složky se získávají z rýžových otrub.

Neem, nimba, zederach indický či Azadirachta indica, všemi těmito termíny je nazýván jeden stejný zelený tropický strom, který je v ajurvédské medicíně považován téměř za všelék. Donedávna rostl také ve střední Evropě. Odolnost tohoto stromu vůči hmyzu a nakažlivým nemocem je dokladem jeho léčivých vlastností. Je známý pro své antibakteriální a antivirové účinky, působí protizánětlivě a podporuje imunitu. Neemový olej se v ayurvédské medicíně používá i jako protiparazitární prostředek.

 

MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.