AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Psoun prériový

15.10.2019

Psoun prériový

Psoun prériový je denní hlodavec, který je specifický v projevu – štěkání. Jeho název sice spoustě lidí přijde podobný psovi, ale není to tak. Pochází z prérie Severní Ameriky od Kanady až po Mexiko. Váží kolem 1 kg, dorůstá až 30 cm a dožívá se kolem 8 let. Je to velice společenské zvíře, které žije v přírodě ve smečkách. Pokud se rozhodnete pořídit psouna, musíte mu nahradit smečku. Věnovat se mu co nejvíce, aby se necítil osamocen. Psouni se rádi mezi sebou mazlí a opečovávají, proto se s ním mazlete! Zejména samci však mohou být v období říje agresivní a umí pořádně pokousat – není to tedy zvířátko vhodné pro děti. I když působí velice roztomile, jeho chov není jednoduchý, proto si jeho pořízení opravdu promyslete.

 

Vhodné je pořídit pevnou klec o rozměrech alespoň 100 x 100 x 150 cm, pro dostatečný pohyb psouna. Z vlastní zkušenosti doporučuji dvířka zabezpečit karabinou nebo zámečkem! Na dno preferuji dřevěné pelety, které nepráší a nelétají z klece. Miska a napáječka je samozřejmostí, vhodný je i záchod, do kterého se používají steliva pro kočky. Díky své učenlivosti rychle pochopí funkci záchodu. Důležitou součástí je dřevěný domeček, který využije jako úkryt. Doporučujeme z velké části vybavit klec nebo voliéru průlezkami, větvemi pro lezení, sítěmi pro šplhání, závěsnými látkovými houpačkami. Na podporu hlodání je důležité mít dostatek dřevěných hraček, tím se i zvíře dostatečně zabaví. Pokud se psouny rozhodnete chovat ve venkovním výběhu, nezapomeňte, že jeho přirozenou činností je vyhrabávat rozsáhlé nory. Výběh by proto měl mít dostatečně hluboko vybetonované dno.

 

Psoun je velice vybíravý ve stravě. Potřebuje pestrou potravu, která se skládá především ze sena, trávy, oddenků, keříků a různých květů. Mezi oblíbenou zeleninu patří hlávkový salát, mrkev, zelí a z ovoce především jablka a ostatní sezónní plody. Z nabízených směsí v obchodech pak doporučuji směsi nebo kompletní granule pro činčily. Dodržujte určenou denní dávku, protože můžou rychle ztloustnout – trpí obezitou.

 

Zajímavosti z přírody: Základem pro psouna je rodina. Skládá se z jednoho samce, několika samiček a jejich mláďat. Skupinu, která stráží okolí a doupata, tvoří několik rodin. Jejich chování pak tvoří štěkání, výskoky, cenění zubů a ježení srsti na ocase. Pokud se dva psouni z různých rodin potkají, pozdraví se polibkem a očichají se.

 

Čištění klece provádějte pravidelně, můžete tak předejít různým parazitům. Na omytí klece použijte AROMA SANITOL, který vám provoní i vaši domácnost příjemnou vůní pomerančů. FAUNA DESINF doporučuji aplikovat přímo na dřevěnou výbavu klecí, poté už nemusíte oplachovat. Tento přípravek můžete použít i na vydezinfikování rány přímo na zvíře. Pokud vám bude psoun zanechávat nepříjemnou pachovou stopu doporučuji přípravek REMY ALCHEMY nastříkat do steliva. Nebo do vzduchu aplikujte osvěžovače OREEGO TOMMY nebo TOMCAT TOMMY.

 

Šárka Kapuciánová