AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Ušní svrab králíků

22.01.2021

Ušní svrab králíků

Svrab je kožní onemocnění způsobované roztoči, kteří žijí na povrchu kůže, někteří si v kůži budují chodbičky. Některé druhy těchto roztočů jsou vázané na konkrétní druhy zvířat, některé mohou žít na více hostitelských druzích. Liší se i podle místa své lokalizace na těle svých obětí (nohy, hřbet, uši, tělo). U králíků je velmi častým parazitem prašivka králičí, lat. Psoroptes cuniculi,způsobující ušní svrab („ušní prašivina“). Onemocnění naštěstí není přenosné na člověka.

Tento původce je zákeřný tím, že ne u každého králíka napadeného tímto parazitem můžeme pozorovat zdravotní potíže. Některá zvířata jsou bezpříznakovými nosiči, díky kterým je ušní svrab zavlečen do zdravého chovu. Prašivka může do chovu ale proniknout i pomocí kontaminovaných pomůcek nebo steliva, roztoč totiž umí i cca měsíc přežívat volně v prostředí. I proto je důležité provádět pravidelný úklid a desinfekci ubikace.

V uších se tvoří rozsáhlé nálepy, které mohou až vyplnit boltec. Jedná se o následek zánětu v důsledku alergické reakce na výkaly roztočů. Pro zvířata je nepříjemné intenzivní svědění, jsou neklidná, potřásají hlavou. Projevy může komplikovat sekundární bakteriální infekce. V těžších případech dojde k rozšíření zánětu až do středního ucha, u králíka se mohou projevovat křeče, drží hlavu nakloněnou na stranu, má porušenou rovnováhu.

V případě intenzivních změn s pacientem určitě zamiřte k veterináři, nevyhnete se celkové aplikaci antiparazitik. Nálepy z uší neodstraňujte, je to pro zvíře velmi bolestivé.

Při mírnějších formách ušním svrabu se osvědčil ušní olej FAUNA OTIS, který obsahuje éterické oleje z tymiánu a čajovníku účinné proti roztočům. Aplikujeme 2× denně 1 kapku po dobu 14 dní, pak dávku snížíme na 1 kapku denně. Vzhledem k riziku přenosu je potřeba ošetřovat všechna zvířata, která jsou v kontaktu s nemocným. Olej je vhodné používat i preventivně, 2× týdně kapku do každého ucha. Při rozsáhlejším postižení ušních boltců je možné využít balzám NEDEMOD, k omývání mycí olej HY-NEDEMOD (nutné provádět velmi šetrně).

Pro udržování hygieny a provádění čištění a desinfekce pomůcek, klecí atd. jsou jasnou volbou přípravky AROMA SANITOL a desinfekční přípravek FAUNA DESINF.

 

MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.