AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

FURO alias ZLODĚJ

13.11.2018

FURO alias ZLODĚJ

Kdo má tohoto banditu doma, moc dobře ví, jak dobře plní podstatu svého jména. Fretka domácí (z lat. putoriu putoriu furo) se stává víc a víc oblíbeným domácím mazlíčkem. Byla vyšlechtěna k norování už v antickém Římě, pak začala sloužit (pro mě dost nepochopitelně) k chovu na kožešiny a jako laboratorní zvíře.

 

Povahově jsou freťule mezi kočkou a psem, připoutají se k vám, ale nikdy vás neposlechnou na slovo. Spíš naopak… povel NE, pro ně znamená „udělej to teď hned“, fuj si vyloží jako „to musím ochutnat“, nesmíš = musím. V jejich přítomnosti se velice rychle naučíte, dávat nohy do vzduchu a nepokládat kabelku na zem. Jakmile jednou zapomenete, visí vám freťule na palci nebo vám prošacuje kabelku a co se jí v ní zalíbí, to si rychlostí světla uklidí do skrýše. Zkrátka dělají čest svému jménu - furo totiž v překladu z latiny znamená zloděj. I jejich charakteristická maska přes oči z nich dělá chlupatého banditu.

 

Průměrně se fretky dožívají 8-10 let, ale hravou a zároveň temperamentní povahu si udržují celý život. Spí téměř dvacet hodin denně, aby nabraly energii na provádění neobyčejných rošťáren. Spousta lidí si myslí, že je fretka jako křeček – dát do klece a tím starost končí. To je velký omyl! Nehledě na to, že jsou jedinci, kteří si myslí, že je fretka hlodavec. Další omyl! Fretka je lasicovitá šelma, tudíž potřebuje lov (v domácím prostředí hru na lov) a hlavně maso, ne zrní. Fretka potřebuje péči – koupat, stříhat drápky, čistit ouška a dostatek pohybu a pozornosti. Právě pozornost si mnohdy vynucuje i kousáním. Každopádně platí to, co u jiných zvířat – netrestejte je rukou a nijak tvrdě. Ztratí k vám důvěru a bude kousat útočně. Jako trest ji stačí vytahat za kožich.

 

Osobně jsem měla tu čest mít tři fretky na jednou – přesněji dvě fretky a freťáka. A byly to ty nejlepší roky plné netradičních zážitků (nehledě na to, že jste za celebritu při každé procházce venku). Ano, fretku, můžete brát i ven. Samozřejmě pokud na ní máte vhodný postroj. Nečekejte, že s ní ujdete několika kilometrovou procházku, půjde spíš o krátké průzkumy okolí. S venčením se vyskytl i první kousavý parazit. Nejdřív jsem freťule koupala v šamponech proti blechám, jenže to se jim ani trochu nelíbilo, navíc se i po koupání drbaly. Na doporučení kamaráda jsem vyzkoušela přípravky Aromafauny a zjistila, že na blechy „fretčí“ působí stejně dobře jako na blechy „psí nebo kočičí“. HY-FLEA a INSEKTIN se u nás velmi rychle zabydlely. Příjemná vůně INSEKTINU navíc zakryje pověstný fretčí pach. Dnes už si hýčkám pouze jednu chlupatou stařešinku Meryett. Na jaře oslaví krásné 9. narozeniny. A jak už to bývá, s věkem přibývají starosti i nemoci. Meryett nikdy netrápilo nic vážnějšího, až při posledním přesrsťování se objevili problémy. V době, kdy měla mít huňatý kožíšek, byl její ocásek stále holý a srst řídká. Z problému jsme se na chvíli dostali prakticky náhodou. Měla jsem doma SHEA BUTTER základní krém smíchaný se SKOŘICOVÝM ÉTERICKÝM OLEJEM. Vždy, když jsem si mazala ruce, promasírovala jsem Meryett srst a ocásek s úmyslem zahřát ji. Světe div se, přibližně tři týdny na to byla z Merinky chlupatá koulička. Bohužel, druhý problém na sebe nenechal dlouho čekat. Huňatý kožíšek jsme si ani nestihli užít a už se Merince objevily lysiny na bocích.

 

Po konzultaci s veterinářkou jsme dospěli k závěru, že by se mohlo jednat o hormonální dysbalanci. *k čemu dochází?

 

Merinka už je v tak vysokém věku, že se neodvažuji ji podrobit vyšetření, kdy by musela být alespoň částečně uspaná. Zároveň nechci její drobné tělíčko dopovat chemií. Důvěru vkládám do PUPÁLKOVÉHO OLEJE a BAZALKOVÉHO ÉO. Držte nám palce, ať se na jaře můžeme chlubit krásným kožíškem.