AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Krajta královská

04.11.2019

Krajta královská

Krajta královská se vyskytuje na pobřeží západní a střední Afriky. Jedná se o velmi nenáročného klidného hada, který je vhodný pro úplné začátečníky. Dospělí jedinci dosahují délky zhruba 150 cm, výjimečně i 180 cm. Délka života bývá až 30 let, proto na to myslete při pořizování těchto zvířat. Jedná se o nočního hada, který přes den odpočívá nebo spí v úkrytu. Až navečer vylézá a loví potravu. Krajta je oblíbená i díky svému zbarvení, které je hnědé se žlutými skvrnami. Pokud se cítí v ohrožení, zaujme obrannou pozici – stočení do klubíčka (do míče), proto je její anglický název Ball Python (míčová krajta).

Terárium pořizujte nejlépe v délce od 100 cm, na dno vysypte dřevěné štěpky. Ve výbavě by měly být vhodné úkryty, kameny, větve. Hrubé a ostré části pak pomáhají hadům lépe se svléknout. Určitě bych doporučila misku na koupání – tedy bazén, aby se tam krajta vešla. Teplota v teráriu by se měla pohybovat mezi 25 – 35 °C přes den a v noci může klesnout na pokojovou teplotu cca 20 °C. Hodně se využívají pro hady topné kameny, které vydávají žádanou teplotu. Hadi si rádi přes den zalézají pod tyto kameny. Světlo je důležité, ale nepotřebují žádnou speciální žárovku. V letních měsících si vystačí pouze s denním světlem, v zimě je lepší podpořit teplo i žárovkou. Doporučuji nechat v 1/3 terária chladné místo, aby si had mohl vybrat, kde se bude pohybovat. Hadi nejsou nijak nároční na vlhkost prostředí, ale pokud jim nebude stačit bazének, tak určitě prostředí roste. Převážně v období svlékání. Pro tento účel použijte do vodní lázně přípravek REPTIDERM.

Potrava pro hady je běžně k sehnání v obchodech se zvířaty. Může se stát, že někteří chovatelé podávají mraženou stravu. U většiny, ale převládá potrava živá v podobě myších holátek, myší a potkanů. Malé hady krmíme na začátku každý týden, pak se doba prodlužuje na 1x za 14 dní a dospělému hadu bude stačit krmení 1x za měsíc. Mláďatům můžete přidávat vitamíny a minerály v podobě kaše přímo do úst. Jinak dospělí jedinci nejsou už tak náchylní. Pouze v případě, když se ojediněle objeví „křivice“, což je rachitida – porucha růstu kostí, je důležité přidat zdroj UVB a dostatek vitamínu D, vápníku a fosforu.

Udržení čistoty v teráriu není nijak náročné, protože had se vyprázdní vždy po požití potravy. Bazének je dobré čistit každý den, pokud se objeví vodní kámen, doporučuji použít přípravek ORANGE ACIDOL, který pak důkladně vypláchněte! Pro osvěžení v teráriu aplikujte pár kapek éterického oleje BOROVICE na dřevo uvnitř. AROMA SANITOL používejte pro celoplošné čištění, které stačí 1x za 2 měsíce.

Šárka Kapuciánová