AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

VODNÍ ŽELVY

17.09.2019

VODNÍ ŽELVY

Než si pořídíte vodní želvičku, potřebujete pár dobrých rad. Musíte si uvědomit, že toto zvířátko nebude klasickým ochočeným domácím mazlíčkem. Dožívají se vysokého věku a neplatí řeči „v malým prostoru vám nevyroste“, dorůstají totiž až 25 cm po celé délce krunýře.

 

Jsou to živočichové, které můžeme ubytovat v akvateráriích (želváriích) nebo v přírodním jezírku na zahradě. Ve druhém případě doporučuji zamezit přístup ven z jezírka, aby vám želva neutekla ze zahrady. Vhodné želvárium by mělo být dostupné jak na plavání, potápění, tak i na slunění na souši. Proto vybavení může být z poskládané břidlice, kamenů, které utvoří schody do vody a na souš. Živé rostliny nejsou příliš vhodné, protože je želvy svojí velikostí zničí nebo okoušou. Nedílnou součástí je technická výbava, která spočívá z výkonného filtru, topítka do vody (25-27 °C) a zdroje UV světla pro vytváření vitamínu D3 v těle.

 

A co mají želvičky nejraději k snědku? Maso. Abyste předcházeli nečistotám z potravy, prodávají se granule, které mají už vyvážený poměr vitamínů a minerálů. Milují mražené i sušené patentky, nitěnky, garnáty, rybičky. Můžete podávat i rybí filé, krůtí maso, hovězí srdíčko, živé červy. Velice důležitou součástí jídelníčku je vápník, proto můžete přidávat i sépiovou kost. Z rostlin milují kabombu, růžkatec, ptačinec, jetel, pak výrazné ovoce jako jsou švestky, jahody, třešně.

 

Co dělat, pokud želvička odmítá potravu? První, co zkontrolujte, je zdroj tepla, který je důležitý pro trávení. Pokud stále zvíře nežere, tak doporučujeme aplikovat přípravek PAPENDO na detoxikaci organismu. Nejčastější období je na konci léta, kdy se začínají zkracovat dny. Posílit imunitu můžete přípravkem IMUNOFAUNA, který přidejte do krmiva. Nevhodnou stravou se u mladých želviček může objevit problém oteklých očních víček, což je projev zejména nedostatku vitamínu A. Dostatkem vitamínu D a vápníku předejdete onemocnění krunýře – křivici. Snížení teploty souvisí také s nachlazením, které se projeví rýmou a slzením, pak nakapejte FAUNA RINIS na nos. Plísně a houby se šíří sporami a projevují se rezavými a bílými skvrnami na krunýři. Po napadení okamžitě použijte MYCOS BALZAM nebo připravte vodní lázeň ze směsi mycího oleje HY-NEUTRAL s levandulovým éterickým olejem. Nejčastější používaný éterický olej přidávaný do lázně je také ten z čajovníku, jalovce, borovice, šalvějí (mají antibakteriální účinky a šalvěj působí i proti salmonelám).

 

Proto je důležitá i pravidelná dezinfekce prostředí, na kterou doporučujeme 1x za 14 dní AROMA SANITOL v kombinaci s FAUNA DESINFem. K likvidaci vodního kamene použijte ORANGE ACIDOL, který pak důkladně opláchněte!

 

Šárka Kapuciánová