AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Éterické oleje v chovu plazů – zkušenosti ze zahraničí

15.06.2020

Éterické oleje v chovu plazů – zkušenosti ze zahraničí

Éterické oleje v chovu plazů – zkušenosti ze zahraničí

 

Pro načerpání inspirace jsem se rozhodla trochu „zagooglit“ a zjistit, jaké jsou v zahraničí zkušenosti s používáním éterických olejů u plazů. Moje očekávání se nenaplnila – moc odkazů na mne z vyhledávače nevykouklo a těch užitečných bylo opravdu jen pár. Ale na několik průkopníků jsem přeci jen narazila. Zajímavé jsou třeba webové stránky i knihy vydané americkou veterinární lékařkou Melissou Shelton či webovky zaměřené přímo na využití éterických olejů u plazů. Vždy je samozřejmostí použití těchto olejů ve vysoké kvalitě a nízké koncentraci (plazi jsou přeci jen většinou drobná zvířata).

 

I plazi trpí infekcemi dýchacího systému virového, bakteriálního nebo plísňového původu. Pokud necháme v teráriu nebo akvateráriu odpařit pár kapek éterického oleje, plazům určitě neuškodíme – naopak! Účinné molekuly se uvolní do vzduchu a působí proti mikrobům. Používané jsou hlavně levandule, heřmánek, kadidlo, ale i dobromysl, tymián, hřebíček, rozmarýn nebo eukalyptus.

Heřmánek, levandule a kadidlo jsou vychvalovány i u kožních infekcí. Jako nosný olej se hodí mandlový, ale i neemový olej, který má sám antibakteriální účinky a působí proti roztočům a jiným vnějším parazitům. Při plísňových onemocnění krunýře suchozemských želv výborně působí směs rozmarýnu a dobromysli v nosném oleji. Levandule v kombinaci s éterickým olejem z kadidlovníku se zas osvědčila při kožních infekcí u želv.

Proti roztočům, kteří napadají kůži ještěrů, chovatelé oceňují éterický olej z čajovníku. Používat jej je nutné v nosném rostlinném oleji v nízké koncentraci (maximálně 1 %).

Zajímavá je studie o používání dobromyslového éterického oleje u agam vousatých trpících kokcidiózou. Kokcidie jsou parazitičtí prvoci žijící ve střevech, způsobují střevní onemocnění hlavně u mláďat. Následkem je jejich špatné prospívání. Éterický olej nezpůsobil úplné vymýcení kokcidií ze střev, nicméně mláďata, která ve stravě dostávala malé množství tohoto oleje, lépe přibývala na váze. Dobromyslový éterický olej způsobuje u savců zlepšení stavu střevní mikroflóry, podporuje pozitivní střevní bakterie a potlačuje řadu patogenů – obdobně tak zřejmě působí i u plazů.

 

MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.