AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Zubní olej pro zdravé zuby našich domácích mazlíčků

07.12.2017

Zubní olej pro zdravé zuby našich domácích mazlíčků

Dutinou ústní prochází spoustu mikroorganismů-bakterií, virů, parazitů i plísní. Některé bakterie umí vytvářet zubní plak-tedy biofilm, díky kterému jsou chráněny proti vnějším vlivům, a dobře lpí na povrchu zubu. Za jeho vznikem nestojí jeden konkrétní druh bakterie, ale podílejí se jich až stovky. Po čištění zubů začne plak vznikat prakticky ihned. Plak je hlavním substrátem pro rozvoj zánětu dásní (gingivitis). Pokud dojde k jeho mineralizaci, mluvíme o tzv. zubním kameni. Jeho vznik ovlivňuje pH v dutině ústní, takže i složení krmiva a také žvýkání. Zubní kámen slouží dalším bakteriím jako povrch vhodný k zachycení a dalšímu rozvoji plaku.

 

Pro zdraví zubů a dásní je důležitá vyvážená strava s dostatkem bílkovin, vitamínů a minerálů. Diskutována je však i struktura krmiva. Kromě pravidelného čištění a poskytnutí materiálu ke žvýkání lze proti tvorbě zubního plaku účinně využít i některé éterické oleje a jejich složky, jako jsou thymol, eugenol a eukalyptol.

 

Antibakteriální, protizánětlivé a adstringentní účinky éterických olejů využíváme i v našem zubním oleji určeném nejen pro psy, ale i pro kočky, králíky a koně. FAUNA DENTOL při pravidelném používání napomáhá nejen odbourávání zubního kamene, ale i omezení jeho vzniku. Při krvácivosti a zánětech dásní se při používání zubního oleje velmi rychle projeví zlepšení, s postupem času pak potíže zcela odezní.

 

MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.