AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Výchova psů

Syndrom vyhoření a speciálně vycvičení psi

23.05.2017

Poruchou obecně známou jako syndrom vyhoření (CFS), je ohrožen každý jedinec, který se po dlouhou dobu soustředěně zabývá nějakým úkolem, bez rozčlenění tohoto úkolu na dílčí cíle, jejich postupného dosahování a z toho plynoucího uspokojení.

přečíst článek

Jak odnaučit psa tahání na vodítku

30.06.2016

Nejdřív se na to podívejme z druhé strany, jak se pes tahání na vodítku naučí? Pramení to z psí přirozenosti a rozdílných rychlosti pohybu vpřed člověka a psa - pes by sám šel tak aspoň 7 km/h, člověk mnohem míň. A téměř každý pes se těší na procházku. Je to jedna ze základních psích potřeb, každý den se svou smečkou někam jít vpřed, obhlédnout teritorium.

přečíst článek

Jak v praxi fungují práva lidí s asistenčními psy.

30.06.2016

V polovině dubna tohoto roku vydala ombudsmanka prohlášení, v kterém vyjádřila snahu o přijetí zákona, který by souhrnně upravil práva osob se zdravotním postižením, využívajících psa se speciálním výcvikem. Přínosem takového zákona by byla především úplná vymahatelnost práv majitelů asistenčních psů, i soudní cestou. Při četbě té zprávy nás napadlo - jaká je vlastně současná praxe života se speciálně vycvičeným psem, na veřejnosti?

přečíst článek

Nepolidšťujte svého psa II

14.01.2016

V první části článku „Nepolidšťujte svého psa“ ve Vozíčkáři 2/2012 jsem naznačil, na čem postavit správný vztah člověka a spokojeného psa. Dnes se pokusím krátce vysvětlit, jak se se psem domluvit tak, aby pro něj byla komunikace srozumitelná a pes mohl snadno vyplňovat vaši vůli.

přečíst článek

Nepolidšťujte svého psa.

14.01.2016

Máte rádi svého čtyřnohého kamaráda? Nebo ho naprosto nezřízeně milujete? Pokud vás to naplňuje ve vzájemném vztahu a máte pocit, že víc už nemůžete udělat ani pro svého psího přítele, vězte, že to tak není. Vzájemná láska může naplnit váš vztah z lidské strany, ale pokud byste se na totéž zeptali psa, dozvěděli byste se, že nad lásku staví důvěru a respekt. Zasloužený oboustranný respekt a důvěru ve správné rozhodování vůdce. Troufám si tvrdit, že je pro psy jsou tyto parametry tak důležité, že pes pouze milovaný bez pocitu respektu a důvěry k majiteli, může být velice nešťastný. Naproti tomu pes, který má vztah ke psovodovi založený na respektu a důvěře bez lásky, může být naprosto v pohodě.

přečíst článek

Co není noční můrou trenéra asistenčních psů

14.01.2016

Když chodíme po městě s pejsky označenými dečkou „ve výcviku“, lidé se s námi často dávají do řeči, obdivují práci pejsků i práci naší, a většina z nich se po chvíli zeptá, jak se nakonec dokážeme s vychovaným a vycvičeným psem rozloučit a předat ho klientovi? To že by oni nesvedli, to by nedokázali, mít mladého psa tři čtvrti roku u sebe, pracovat s ním, zvyknout si na něj, sžít se s ním a pak se ho vzdát. Když dostanu takovýhle dotaz, vždycky znovu mi na chvilku bleskne hlavou, jestli přece jen nemají pravdu, jestli mě to občas netrápí víc, než je zdrávo. Ale nakonec jim znovu vysvětlím, jak je to doopravdy.

přečíst článek

Nácvik přivolání na dlouhém vodítku

14.01.2016

V prvním čísle loňského ročníku Vozíčkáře jsem psal o tom, jak stavět základy přivolání psa na výchově a dobrém vzájemném vztahu. Jenže tak hezky jednoduše to často nefunguje v náročnějších situacích, kdy je pes zaujatý něčím jiným, novým a zajímavějším, než je psovod. Nebo.jsou případy, kdy se z nějakého důvodu vybudování pevného vzájemného vztahu úplně dobře nepodaří. V té chvíli musí přijít na řadu opravdový cílený výcvik přivolání, pokračování jen výchovou by už asi nestačilo. Jednou z možností, jak dopřát psovi na procházkách dostatek volnosti a při tom ho mít neustále pod kontrolou a přivolání zlepšovat, je nácvik přivolání na dlouhém vodítku.

přečíst článek

Základy dobrého přivolání

14.01.2016

Přivolání volně se pohybujícího psa zpět k psovodovi je možná nejdůležitějším úkonem, který se v komunikaci mezi psovodem a jeho psem vyskytuje. Pro hodně majitelů psů je taky akcí nejobávanější, protože sotva psi trochu odrostou štěněčímu věku a začnou se víc zajímat o podněty z okolí, postupně přestanou na volání psovodů reagovat a oni pak nevědí, co s tím. Takový pes skončí buď jako neřízeně poletující střela, přičemž jeho majitel doufá, že ho na konci procházky nějak uloví a připne na vodítko, nebo jako pes po celý život vláčený na delším či kratším vodítku, a každá procházka je nekonečnou tahanicí a bojem. Ani jedna z možností určitě není dobrá.

přečíst článek

Obvyklé problémy čerstvých majitelů asistenčních psů

14.01.2016

Majitelé asistenčních psů se v prvních měsících společného soužití s novým společníkem běžně setkávají s různými problémy. Některé jsou specifické pro určitou dvojici, jiné se běžně opakují téměř u každého. Pojďme se blíž podívat na několik z těch obvyklých.

přečíst článek

Nejen, že se psi nikdy neperou doopravdy

14.01.2016

Na článek „Psi se nikdy neperou doopravdy“ v prosincovém čísle Vozíčkáře, mi přišlo dost ohlasů. Ozývali se neznámí lidé po přečtení článku v časopisu, i moji známí, kteří čtou vozíčkáře na webu. Většina z nich se mnou moc nesouhlasila a nejvíc asi ti, kteří mají se psy letité zkušenosti. Hledali různé skuliny a výmluvy, ale nikdo z nich mi nezdůvodnil, proč by přirozené chování psů mělo vypadat jinak. Proto, abych uvedl zmíněný článek na pravou míru, musím se o tématu ještě trochu rozepsat.

přečíst článek