Článek

Bylinky a rostlinné oleje jako skvělý přírodní doplněk BARFu

Psi
Strava
Iva Šimonková

Krmíte svého psa systémem BARF? Zjistěte s námi, jaké rostlinné oleje a bylinky jsou vhodným přírodním doplněním tohoto způsobu krmení!

O barfování neboli krmení syrovou stravou jste už jistě slyšeli. Tento způsob krmení má své odpůrce, ale i zastánce. My se v tomto článku budeme věnovat především jeho příznivcům. Pokud už barfujete nebo o tom teprve uvažujete, jistě víte, že se BARF skládá ze:

-syrového masa všeho druhu (hovězí, drůbeží, rybí, …)

-syrových kostí

- zeleniny a ovoce

-příloh typu rýže, těstoviny

-vitamíno-minerálních doplňků (jogurt, tvaroh, med, oříšky, vejce, bylinky, olej)

Právě zmíněným doplňkům se budeme v tomto článku věnovat. Jak je používat a k čemu jsou vlastně dobré? Začněme u rostlinných olejů... můžete je najít i v nabídce aromakh.cz. Rostlinné oleje mají blahodárný vliv na fungování těla, ale některé lze využít cíleně. Při pravidelném podávání mají pozitivní vliv na srst, jiné snižují cholesterol. Hodnotu pro organismus mají v tomto směru oleje lisované za studena.

Osvědčenými přírodními doplňky při barfování jsou i přípravky kombinující právě prospěšnost rostlinných olejů s těmi esenciálními, tzv. rostlinnými silicemi. Zkuste denní porci BARFU doplnit o IMUNOFAUNU se saturejkou a mateřídouškou nebo PAPENDO s rýžovým olejem pro podporu trávení!

PUPALKOVÝ OLEJ může mít blahodárný vliv na funkci jater. Díky obsahu nenasycených omega mastných kyselin má také pozitivní efekt při zánětlivých onemocněních kůže a působí na kvalitu srsti. Podporuje hormonální rovnováhu. 

LNĚNÝ OLEJ má taktéž pozitivní vliv na pokožku a srst. Používá se při dermatologických problémech i jako prevence srdečních chorob. Je vhodný u březích fen i mláďat, protože obsahuje omega-3 a 6 nenasycené mastné kyseliny. Jeho účinky oceníte zejména při extrémní sportovní zátěži (canicross, agility).

BRUTNÁKOVÝ OLEJ je nejbohatším zdrojem nutričně důležité kyseliny gama-linolenové. Přidává se do krmné dávky zejména při dermatologických potížích, např. při kožních projevech alergie či u atopiků. Pro zlepšení stavu pokožky se sklony k ekzémům, svědění a šupinatění můžete podávat 1-2 čajové lžičky (dle dalších podávaných doplňků a dle váhy zvířete).

KONOPNÝ OLEJ se vyznačuje vysokým obsahem železa, hořčíku, manganu, vitamínů prospěšných organismu a omega-3 nenasycených mastných kyselin. Je výborným antioxidantem a zdrojem energie.

MANDLOVÝ OLEJ obsahuje vitamín A, E a minerály jako draslík, hořčík. Díky svému složení je výborným antioxidantem. Do stravy se přidává pro podporu imunity a trávicího systému. Pomáhá v boji s vysokým cholesterolem a zmírňuje riziko kardiovaskulárních onemocnění.

OLEJ Z RÝŽOVÝCH KLÍČKŮ, další výborný doplněk stravy obsahující důležité vitamíny a složky, které snižují hladinu cholesterolu. Pravidelné přidávání 1-2 lžiček do krmiva může mít pozitivní vliv na svalovou tkáň, což opět ocení fyzicky zatěžovaná zvířata.

OLEJ Z VLAŠSKÝCH OŘECHŮ, rostlinný olej s vysokým obsahem vitamínů, minerálů a nenasycených mastných kyselin.Má blahodárný vliv na imunitní systém i střevní mikroflóru. Přispívá ke zkvalitnění srsti. Je známý i svými protiplísňovými účinky.

Rostlinné oleje dokážou obohatit každou porci barfu o důležité složky, které pomáhají fungování těla, zlepšení srsti. Dalšími doplňky stravy, které by neměly scházet, jsou bylinky, které napomáhají trávení, podporují imunitu.

Které bylinky použít pro BARF?

ROZMARÝN - bylinka s charakteristickou vůní, která při vnitřním užití působí proti kolikám, zmírňuje plynatost a žaludeční nevolnost. Zvyšuje chuť k jídlu.

TYMIÁN - účinný proti střevním parazitům a nadýmání.

MEDUŇKA - pro zklidnění a harmonizaci organismu. Kromě jiného také posiluje srdeční činnost.

SATUREJKA - bylinka ceněná pro své antibakteriální, protiplísňové a protivirové účinky, využívaná při infekcích dýchacího systému.

FENYKL - doporučujeme při ztrátě chuti k jídlu, podporuje trávení. Má zklidňující a antiseptické účinky.

MÁTA - nenahraditelná při zažívacích potížích, nadýmání, nevolnosti. Nepoužíváme ji však v době březosti a laktace.

DOBROMYSL (OREGÁNO) - bylinka příznivě působí při střevních potížích, má blahodárný vliv na zažívání psa.

ŠÍPEK – pomáhá při onemocnění močového traktu, je ceněný pro vysoký obsah vitamínu C.

ČESNEK - sice nepatří mezi bylinky, ale i tak ho sem zařadíme. Obsahuje totiž složky, které působí proti plísním a odstraňuje parazity ve střevech. Navíc snižuje cholesterol.

OSTROPESTŘEC- úžasná bylinka, která výrazně přispívá jaterní činnosti a má silné detoxikační účinky.

Místo sušených bylinek můžete použít i koncentrované esenciální oleje, ale v takovém případě používejte pouze oleje potravinářské kvality. Ideální je kombinace rostlinných a esenciálních olejů.

Pro více informací o používání éterických olejů se můžete obrátit na naši odbornou poradnu.