Rostlinná složka má v psím jídelníčku své místo. Byliny a rostliny byly vždy součástí psí stravy.
Pes je svým založením masožravec, o tom není pochyb. I když i pes a jeho zažívání ušlo během domestikace určitým vývojem, stále platí, že je pro něj krmení syrovým masem společně s dalšími doplňky to nejpřirozenější. Systém krmení BARF klade požadavky na vyváženost složení krmné dávky a nutnost dodržování správné hygieny při práci se syrovým masem.
Rostlinná složka má však v psím jídelníčku také své místo. Byliny a rostliny byly vždy součástí psí stravy. Ne, že by se vlk někde vyložené pásl – ale ze své kořisti, tedy většinou býložravců, často žral i náplň jejich žaludku a střev. Známé je pojídání trávy při zažívacích potížích. Prospěšné jsou i antiparazitární účinky některých bylin. Určitě ale platí, že převádění psů na veganské krmivo lze považovat za týrání.
Před zařazením bylinek se přesvědčte, že jsou pro psy opravdu vhodné. Ne každá rostlina toto splňuje a určitě nelze považovat za bezpečné vše, co má rád člověk. Známá je nebezpečnost např. cibulovin.
HEŘMÁNEK – velmi jemná bylinka, vhodná i při zažívacích potížích štěňat a při nadýmání a křečích. Podávejte ve formě čaje, přidejte lžíci do krmení. Nepřidávejte do napájecí vody - zvířeti může vadit nový pach a vodu nebude příjímat.
TYMIÁN - účinný proti střevním parazitům a nadýmání. Stačí malinká špetka sušené byliny pro zamíchání do krmiva. Podávat lze i přímo esenciální olej z tymiánu, pokud je potravinářské kvality. Doporučená denní dávka pro vnitřní podání při střevní nebo respirační infekci je 1 kapka na 20 kg rozmíchaná v rostlinném oleji, ideálně pupalkovém nebo brutnákovém. Podávejte v tobolce nebo na pamlsku.
MEDUŇKA - pro zklidnění a harmonizaci organismu. Kromě jiného také posiluje srdeční činnost. Tlumí křeče při zažívacích potížích a stimuluje správné trávení. Meduňka je prakticky univerzální bylinka i v rámci péče o zvířata. Sušenou ji lze přidávat do krmení i malým zvířatům v dávce 25 až 300 mg/kg živé hmotnosti denně.
SATUREJKA - bylinka ceněná pro své antibakteriální, protiplísňové a protivirové účinky.
FENYKL - doporučujeme při ztrátě chuti k jídlu, podporuje trávení. Má zklidňující a antiseptické účinky.
MÁTA PEPRNÁ - nenahraditelná při zažívacích potížích, nadýmání, nevolnosti. Nepoužíváme ji však v době březosti a laktace.
DOBROMYSL (OREGÁNO) - bylinka příznivě působí při střevních potížích, má blahodárný vliv na zažívání psa, působí protizánětlivě a antimikrobiálně. Podporuje přirozenou střevní mikroflóru
ŠÍPEK – pomáhá při onemocnění močového traktu, je ceněný pro vysoký obsah vitamínu C.
OSTROPESTŘEC- úžasná bylinka, která výrazně přispívá jaterní činnosti a má silné detoxikační účinky.
KURKUMA – stimulace trávení, působí protizánětlivě
ZÁZVOR – Zázvor je velmi dobře využitelný pro podporu trávení zvířat, při nadýmání, průjmu i zácpě, podporuje apetit při nechutenství a zvyšuje aktivitu žaludku. Stabilizuje správnou motilitu střev, podporuje vylučování trávicích šťáv. Sušený lze podávat malým zvířatům v dávce 15-200 mg/kg živé hmotnosti.
ANÝZ – při nadýmání a střevních potížích
ROZMARÝN - bylinka s charakteristickou vůní, která při vnitřním užití působí proti kolikám, zmírňuje plynatost a žaludeční nevolnost. Zvyšuje chuť k jídlu. Není však vhodný při záchvatech, epilepsii.
Bylinný extrakt PAPENDO ke zlepšení trávení usnadňující detoxikaci organismu pro psy, kočky, drobné savce i ptáky. Díky hřebíčku, šalvěji a jalovci podporuje zažívání.
Základ tvoří rýžový olej, který je vhodným dietetikem.