Na jaké onemocnění si dát pozor, pokud chováte zakrslého králíka?
Jaterní kokcidióza je život ohrožující parazitární onemocnění, při němž dochází k postižení jater. Při zjištění klinických projevů je třeba provést léčbu dle pokynů veterinárního lékaře. Pro prevenci v chovu však můžeme využít přípravky IMUNOFAUNA (působící na imunitní systém) či PAPENDO (podporuje trávení a éterické oleje např. z česneku působí i proti parazitům). Eventuálně lze využít směs éterických olejů ENDOSMALL. Podávejte 2 kapky na den např. na tvrdý chleba nebo na seno.
Toto onemocnění způsobují drobní roztoči, kteří umí králíčka velmi potrápit. Díky svému složení je v tomto případě užitečným pomocníkem ušní olej FAUNA OTIS. Obsahuje totiž éterické oleje z tymiánu a čajovníku, které jsou proti roztočům účinné.
V srsti králíků se mohou vyskytnout nezvaní hosté. K ošetření králíka možné využít mycí oleje HY-FLEA nebo HY-INSI, které proti těmto ektoparazitům pomohou. Mycí oleje neovlivňují negativně kůži ani srst – nedochází ke smývání kožního filmu. Koupání se tedy nemusíte obávat. Lze i naředit mycí olej HY-FLEA 1:5 s teplou vodou a nastříkat přímo do srsti. Na místě je použít i desinfekci, např. DESINF.
U králíčka je nápadné frkání, výtok z čumáku. Onemocnění, které způsobuje např. bakterie jménem Pasteurella, může mít za následek i úhyn. Proto je potřeba dbát na správnou hygienu, vhodnou potravu (změny v krmení neprovádět náhle), kvalitní podestýlku a nevystavovat zvířátko stresu. Při péči o příbytek pomůže třeba DESINF s desinfekčními účinky. Imunitní systém podpoříte i přípravkem IMUNOFAUNA. Obsažené éterické oleje z mateřídoušky nebo saturejky působí na dýchací systém velmi pozitivně.
Tyto dvě infekční choroby jsou strašákem při chovu králíků. Obě onemocnění jsou často smrtelná. Své králíčky účinně ochráníte vakcinací. Jelikož k přenosu dochází i pomocí hmyzu, je vhodné používat i přípravky s repelentními účinky – např. INSI SPRAY nebo KANUSPOT.
Ani králíčkům se nevyhýbají plísňová onemocnění kůže. S tímto problémem pomůže MYCOS BALZAM. Postižené místo je třeba mazat dlouhodobě (jeden až dva měsíce), aplikujeme každý den.
Pokud je zvířátko chováno na špinavé podestýlce, určitě mu neprospíváte. Králíci jsou navíc citliví na toxiny z plísní, které se v nekvalitní podestýlce mohou vyskytovat. Při péči o králičí příbytek určitě využijete dezinfekční přípravek DESINF, mikroklima zlepšíte i éterickými oleji, které mají antibakteriální, protivirové či protiplísňové účinky (stačí pár kapek na seno nebo podestýlku). Vhodné jsou CANDIÖL, dobromysl anebo mateřídouška.