Aromaterapie může být dobrým pomocníkem a jedním z dílčích opatření i pro koně trpící dušností.
Esenciální oleje prospívají dýchacímu systému svými schopnostmi tlumit zánět, působí antimikrobiálně, antioxidačně, dokážou tlumit křeče, rozšiřují dýchací cesty, a tak usnadňují dýchání, mírní kašel. Některé působí sekretolyticky.
Společně s léčbou naordinovanou veterinářem lze zvířeti ulevit s pomocí bylin. Aromaterapie může být dobrým pomocníkem a jedním z dílčích opatření i pro koně trpící rekurentní obstrukcí dýchacích cest - RAO (z angl. Recurrent airway obstruction, dříve popisováno jako chronická obstrukční choroba plic – COPD). Jedná se o chronické onemocnění dýchacího systému u koní zahrnující různě intenzivní zánět a zúžení průdušek rozvíjející se zřejmě na základě alergické reakce na alergeny z prostředí (prach, plísně, seno, …). Koně kašlou, obtížně a zrychleně dýchají, mají ztížený výdech, mohou mít výtok z nozder, mají potíže při zátěži.
Při tomto onemocnění je třeba řešit i zoohygienické a mikroklimatické podmínky v chovu a režim koně. Pomáhá pobyt na čerstvém vzduchu, bezprašné stelivo nebo speciální dieta a krmné doplňky.
Pozitivní efekt při dušnosti a kašli přinášejí éterické oleje z TYMIÁNU nebo DOBROMYSLI (široké spektrum antimikrobiálních účinků, působí protizánětlivě), EUKALYPTUS GLOBULUS nebo CITRIODORA (pomáhá při alergiích, rozšiřuje dýchací cesty), BOROVICE (uklidňuje, stimuluje funkci nadledvin), MÁTY PEPRNÉ, YZOPU, … U kobyl je vhodné využít i BAZALKOVÝ a PELARGONIOVÝ éterický olej.
Kromě inhalace je vhodné využít natírání krku ředěnými éterickými oleji v kombinaci s vnitřním podáním.
Podávejte EUKALYPTOVÝ éterický olej nebo směs éterických olejů ATEMOL 3x denně po 5 kapkách (na pamlsek, cukr či do medu).
BOROVICOVÝ a EUKALYPTOVÝ olej použijte v olejovém základu pro mazání spodní oblasti krku (oblast trachey) a hřbetu nosu (ne přímo u nozder). Používáme koncentraci 3-5 % (tj. 90 až 150 kapek éterických olejů celkem na 100 ml nosného média). Ideální pro ředění je mandlový olej nebo olej z vlašských ořechů.
PELARGONIOVÝ nebo BAZALKOVÝ éterický olej lze použít ve 20-25% koncentraci opět v olejovém nebo masťovém základu(tj. 20-25 ml na 100 ml ). Směs používejte opět k mazání oblasti krku.
Využijte speciální doplňky krmení, zvyšte příjem antioxidantů a omega-3 a 6 nenasycených mastných kyselin, např. formou LNĚNÉHO, KONOPNÉHO nebo PUPALKOVÉHO OLEJE lisovaného za studena, doplněného o éterický olej z KOPAIVY (denní dávka kopaivy: 1 kapka/50 kg hmotnosti zvířete). Výborné účinky má také OLEJ Z ČERNUCHY/ČERNÉHO KMÍNU.
Pokud u koní s aromaterapií začínáte, využijte zpočátku nižší koncentrace. Používaný éterický olej nařeďte v nosném oleji, kápněte do dlaní a nechte koně přičichnout. Nebo nechte koně přičichnout např. k víčku od daného oleje. Sledujte jeho reakci. Většinu koní tyto látky zajímají, někdy je olizují. V případě negativní reakce, odvracení se, klopení uší, agresivity v aplikaci nepokračujte. Při použití se vyhněte oblasti očí a genitálií.
Nabídku aromaterapeutických přípravků vhodných pro koně, založených na kvalitních éterických olejích, objevíte ZDE.