Článek

Herbář: Eleuterokok ostnitý

Univerzální
Aromaterapie
PharmDr. Vendula Víchová

Sibiřský ženšen, všehojovec, čertův kořen, kan jang – lidové názvy pro eleuterok, bylinu svými účinky podobnou ženšenu.

Eleutherococcus senticosus

Je důležitou rostlinou tradiční čínské medicíny, kde je znám jako posilovač životní energie „čchi“. Jedná se o adaptogen se silnými povzbuzujícími účinky, zvyšuje obranyschopnost organismu a odolnost vůči stresu, má antivirový a antibakteriální efekt.
Hlavními účinnými látkami kořenů je velká skupina tzv. eleuterosidů, které působí adaptogeně (protistresově).

Roste na území východního Ruska, severovýchodní Číny, Japonska a Koreje, kde nejčastěji tvoří podrost smíšených lesů ve vyšších nadmořských výškách.

Používán je převážně kořen, ale v oblastech původního výskytu se využívají i jiné části. Užívá se ve formě tinktur nebo odvaru. Ze sušeného kořene se vyrábí i vynikající hojivá mast.
Vedle ženšenu je jednou z nejdůležitějších tonizujících bylin současnosti. Zlepšuje celkový metabolismus, zejména metabolismus krevního cukru, upravuje krevní tlak, snižuje a odbourává krevní cholesterol. Vykazuje výrazný imunostimulační vliv.

Použití eleuterokoku u zvířat

Eleuterokok ostnitý má pozitivní účinky i na zdraví zvířat. Je možné jej využít pro koně, psy, kočky, králíky i jiné drobné domácí mazlíčky. Slouží jako podpora organismu při onemocněních a zánětlivých stavech, při vyčerpání, při rekonvalescenci po úrazech a operačních zákrocích. Pomáhá také při regeneraci po náročné fyzické aktivitě. Podporuje chuť k jídlu. Zřejmě díky obsaženým polysachyridům a eleutherosidu vykazuje imunostimulační účinky. Saponiny jsou zodpovědné za antioxidační efekt.

Je možné jej použít pro stará zvířata pro celkovou podporu zdravotního stavu.

U králíků byl zjištěn pozitivní efekt na střevní mikroflóru při společném podávání s probiotiky.

Vhodné je podávat jej i před plánovanou vakcinací nebo před náročnou fyzickou aktivitou.

Eleuterokokový extrakt doplněný o saturejku a mateřídoušku je hlavní složkou schváleného veterinárního přípravku IMUNOFAUNA pro podporu imunity zvířat.

Eleuterokok pomáhá i koním

Jako podporu imunity můžete použít i přímo samotný pomletý kořen eleuterokoku. Ten lze přimíchat např. do koňského müsli. Koním do váhy 500 kg přidejte cca 10 až 20 g denně, koním nad 500 kg cca 20 až 30 g. Tento objem lze také povařit a koni podávat nálev. Pokud je ochotný sežrat i zbylý kořen z luhování, můžete tento zbytek zkrmit.

Eleuterokok je vhodné podávat i před plánovanou vakcinací. Jako adaptogen je výborný pro koně při nemoci, chronických potížích, v období stresu, při změně prostředí nebo jako podporu při přepravě.

Zajímáte se o účinky bylin a jejich možné využití v běžném životě nebo při zdravotních obtížích Vás a Vašich domácích mazlíčků? Spoustu zajímavých informací naleznete na našich webových stránkách našeho HERBÁŘE.


PharmDr. Vendula Víchová

MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.