Hřebíček z čeledi myrtovitých vyniká svojí typicky příjemnou aromatickou vůní, díky které se stal jedním z nejoblíbenějších koření.
Hřebíčkovec kořenný (Syzygium aromaticum/Eugenia caryophyllus)
Bohatou vůni hřebíčku lze cítit na velkou vzdálenost, je příjemná, hřejivá a ze všech aromatických látek patří mezi nejvíce povzbuzující. Jeho hřejivý účinek zvyšuje „oheň“ v žaludku, má dobrý vliv na trávení, stimuluje krevní oběh a podporuje funkci jater. Hřebíčková silice je účinným stimulantem pro plíce a žaludek, rozptyluje horečku, dezinfikuje lymfatické tkáně, znamenitě tlumí citlivost a bolestivost zubního nervu, podporuje libido, chuť k jídlu a prokrvení.
Vyvinutá, avšak ještě nerozvitá květní poupata (Caryophylli flos) se sbírají v době, kdy jejich spodní část začíná měnit barvu ze zelené v karmínovou. V této době má nejvíce aromatických látek.
Strom hřebíčkovec kořenný rostl původně na indonéských ostrovech, přičemž domácí je pravděpodobně na Molukách (Ostrovy koření), kde dodnes rostou nejstarší a nejkvalitnější hřebíčkovce. Postupně se rozšířil i do dalších oblastí světa s tropickým klimatem.
Vyniká velkým množstvím silice, která obsahuje 85-95 % fenolů, z nichž nejvýznamnější je EUGENOL s malou příměsí ACETYLEUGENOLU.
Hřebíček nachází uplatnění v ajurvédské medicíně, čínské medicíně a v zubním lékařství. Je využíván ve formě tinktury, oleje nebo jako koření. Vyniká svou chutí a příjemnou vůní. Silice uvolňuje křeče hladkých svalů trávicí trubice. Koření zlepšuje chuť k jídlu a vylučování trávicích enzymů, přičemž pomáhá normalizovat střevní mikroflóru. Hřebíček pomáhá při zažívání, omezuje křeče, ulevuje při nadýmání a při průjmu. Při bolesti zubů si můžete ústa vypláchnout hřebíčkovou tinkturou nebo potřít bolestivou oblast éterickým olejem.
Hřebíček má obrovské spektrum účinků, které mohou pomoci při různých potížích i zvířatům. Jelikož se jedná o velmi aromatické a výrazně hřejivé koření, je potřeba jej ale využívat s mírou a rozvahou. To platí zvláště o éterickém oleji, který přináší jeho účinky ještě koncentrovanější. Používáme jej vždy ve vysokém ředění. Výjimkou je lokální použití při bolesti zubů, kdy lze olej použít ředěný v rostlinném oleji na 25-50 %. Aplikujeme jen malinké množství na problematické místo, např. pomocí čisticí tyčinky na uši. Hřebíčkový olej pomáhá protizánětlivým efektem a svou schopností tlumit bolest do doby, než např. zvíře ošetří profesionál.
Známé jsou jeho repelentní účinky proti komárům i klíšťatům. Prokázána je i účinnost proti roztočům způsobujícím svrab. Je možnou složkou přírodních antiparazitárních přípravků. Proto je důležitou součástí spotu pro malá zvířata KANUSPOT, mycího oleje na srst při výskytu parazitů HY-INSI či krému pro péči o pokožku se svrabem NEDEMOD. Přidali jsme jej i do směsi esenciálních olejů GELSINEX a likvidátoru pachu GELSINEX SPRAY, které obsahují i další esenciální oleje z bylinek odpuzujících hmyz.
Dalšími indikacemi pro použití u zvířat jsou také bradavice. U koní je díky silným antimikrobiálním, levurocidním a antimykotickým účinkům hřebíčkový olej výborný do přípravků pro péči o problematická kopyta se sklonem k hnilobě. Není proto divu, že je i součástí přípravku HOOFINOL CARE pro péči o podlomy a kopyta při hnilobě.
U koní je dobře tolerováno i perorální podání hřebíčku.
Laboratorními vyšetřeními byla prokázána účinnost silice proti původci vápenatění včelího plodu a moru včelího plodu.
Dávkování sušeného hřebíčku pro malá zvířata: 25-300 mg/kg živé hmotnosti. Nebo vytvořte nálev: 5 g sušeného hřebíčku na hrnek nálevu. 50 až 100 ml nálevu/10 kg živé hmotnosti podávejte denně do krmení.
Varování:
Éterický olej silně prokrvuje a je dráždivý na pokožku. Používejte ho s opatrností a vždy zředěný v olejovém základu. Nepoužívejte ho na citlivou a podrážděnou pokožku. Nedoporučuje se používat ho v těhotenství a malých dětí.
Zajímáte se o účinky bylin a jejich možné využití v běžném životě nebo při zdravotních obtížích Vás a Vašich domácích mazlíčků? Spoustu zajímavých informací naleznete na našich webových stránkách našeho HERBÁŘE.
PharmDr. Vendula Víchová
MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.