Éterický olej z rozmarýnu se používá v aromaterapii a při masážích pro snížení únavy a nervového napětí...
Rosmarinus officinalis
Rozmarýna, rozmarýnek, svatební květina… i pod těmito lidovými názvy se skrývá rozmarýn lékařský. Rodové latinské jméno „Rosmarinus“ znamená mořská rosa.
Rostlinu znali již ve starém Egyptě. Řekové a Římané ji považovali za posvátnou bylinu a staří Řekové ji zasvětili bohyni lásky Afroditě. Studenti nosili při vyučování na hlavě rozmarýnový věneček pro zlepšení paměti. Například v rakouském Štýrsku se o inteligentních lidech dodnes říká, že mají „rozmarýn na hlavě“.
Roste v teplých a suchých oblastech kolem Středozemního moře, kde má dostatek slunečních paprsků po celý rok. Má osvěžující bylinné aroma, jež dodává energii, povzbuzuje chuť k jídlu, ale i do života. V zemích kolem Středomoří je rozmarýn kořením, které se nejvíce používá při grilování masa. Tuto oblíbenou bylinu lze ale pěstovat na zahradě i v našich podmínkách. Na zimu je však potřeba ji ze zahrady přemístit a chránit před zmrznutím. Rozmarýn vysazený na okraji zelinářské zahrady odpuzuje nežádoucí škůdce hmyzí říše. Naopak včelky jeho květy milují.
Éterický olej z rozmarýnu se používá v aromaterapii a při masážích pro snížení únavy a nervového napětí. Jeho hlavními složkami jsou kafr, cineol, borneol, pinen, kamfen či verbenon. Prohřívá a povzbuzuje duševní činnost. Rozproudí krevní oběh a povzbudí fyziologické funkce. Rozmarýn podporuje prokrvení těla, zvyšuje koncentraci a posiluje paměť. Pomáhá při revmatických potížích a uvolňuje ztuhlé svaly i klouby. Odstraňuje také pocit chladu v končetinách. Posiluje přirozenou obranyschopnost organismu. Byl zjištěn jeho významný protizánětlivý a dezinfekční účinek. Patří mezi účinné přírodní antioxidanty. Podporuje trávení.
Rozmarýn má v péči o zvířata velmi široké využití, používaný je zejména ve směsích s dalšími éterickými oleji a bylinami než vyloženě samotný. Opatrnost je doporučována u mláďat, v klasicky používaných koncentracích však zdravotní riziko nepředstavuje.
Dokáže zvířata nabudit, pomáhá při úzkostech.
Výborné jsou jeho repelentní a výrazné antimikrobiální účinky, i proto jej naleznete jako součást receptury šetrných lecitinových emulzí pro dezinfekci rukou DESISTRONG a DESICITRO.
Vykazuje synergii s některými antibiotiky, tzn. zvyšuje jejich účinnost. Nasnadě je jeho využití v místech s vysokými koncentracemi zvířat – v útulcích, veterinárních nemocnicích či chovatelských stanicích, kde odpařování rozmarýnového éterického oleje může pomáhat snižovat infekční tlak a přenos respiračních infekcí přenosných vzduchem. Zároveň tlumí kašel. Tyto účinky využívá směs éterických olejů INSPI FREE pro podporu dýchacího systému.
Při přidávání do krmení zvířatům bylo zjištěno nižší vylučování salmonel, omezuje i množení klostridií.
Při lokálním použití na kůži způsobuje prohřátí, prokrvení, hodí se tedy při fyzioterapii jako součást masážních přípravků pro poúrazové stavy, pro ztuhlé a bolestivé klouby. Masáž s kapkou rozmarýnového esenciálního oleje v masážním oleji je skvělá pro povzbuzení starých a apatických zvířat, která tak mohou opět získat chuť k aktivitě. Používá se i u zvířecích seniorů trpících neuropatiemi. Je proto účinnou složkou v našem prohřívacím masážním oleji pro zvířata FAUNA THERMOL.
Prokázán je účinek proti bakteriím rozvíjejícím zubní kaz, proto byl zařazen do zubního oleje FAUNA DENTOL pro péči o ústní dutinu zvířat.
Podporuje růst chlupů, což ocení zejména chovatelé výstavních zvířat. Navíc krásně zvýrazní pigmenty chlupu. Už je vám tedy určitě jasné, proč byl zařazen jako složka přípravku FELLEOL, tekutého vosku pro úpravu srsti zvířat.
Zajímáte se o účinky bylin a jejich možné využití v běžném životě nebo při zdravotních obtížích Vás a Vašich domácích mazlíčků? Spoustu zajímavých informací naleznete na našich webových stránkách našeho HERBÁŘE.
MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.
PharmDr. Vendula Víchová