Rýma je u koček velmi časté onemocnění. Nemá však jednoho konkrétního původce, proto mluvíme o tzv. komplexu kočičí rýmy.
Zvíře se většinou nejdříve nakazí virovým onemocněním, jako je kočičí herpesvirus nebo kalicivirus, následně se pak na poškozené sliznici uchytí bakterie (stafylokoky, streptokoky, …). Mezi bakteriální původce patří zejména Bordetella bronchiseptica, ale i Chlamydophila felis a Mycoplasma felis. Závažná může být rýma zejména u koťat, ale naopak i u starých zvířat. V takovém případě je na místě vyhledat veterináře. U dospělých zvířat v dobré kondici onemocnění probíhá jen jako mírné nachlazení.
Nemocné kočce je třeba poskytnout klid, teplo, kvalitní potravu a dostatek vody. Imunitu podpoříte třeba přípravkem IMUNOFAUNA s obsahem eleuterokokového kořene, mateřídoušky a saturejky.
U koček při rýmě pozorujeme výtok z nosu (vodnatý, při bakteriální infekci i hnisavý). Viry, které mají rýmu na svědomí, způsobují i zánět spojivek a poškození rohovky (herpesviry), ale také záněty v tlamičce, kdy dojde až ke sloupnutí sliznice (kaliciviry). Kočky kýchají, jsou apatické, nemají chuť k žrádlu, můžeme vidět výhřez třetího víčka. Zvířata mají oči slepené sekretem, zaschlé krusty se tvoří i u čumáku.
K přenosu dochází zejména přímým kontaktem mezi zvířaty, úlohu hrají i bacilonosiči – tedy jedinci, kteří jsou klinicky zdraví, ale přitom vylučují virus. Snadněji se infekce samozřejmě šíří v chovech s více zvířaty. K nakažení člověka nedochází.
Proti kalicivirové i herpesvirové infekci koček je běžně dostupná vakcína. Vakcinace je možná i proti chlamydióze. Kočka se po vakcinaci sice může nakazit, díky vytvořeným protilátkám však infekce probíhá bez příznaků nebo s pouze mírnými projevy. Kočka však může viry vylučovat (i když kratší dobu) a být zdrojem pro ty nevakcinované.
Léčbu naordinovanou veterinářem můžeme podpořit i pomocí éterických olejů. Využít lze nosní olej FAUNA RINIS obsahující éterický olej z heřmánku. Pokud kočka snáší vůni éterického oleje, můžete do difuzéru nebo do pelíšku nakapat éterický olej z mateřídoušky, fenyklu, dobromysli, heřmánku nebo kopaivy.
· Kvalitní a pestré krmení bez zbytečných umělých složek, barviv, konzervantů, s vyváženým poměrem kvalitních tuků, bílkovin i sacharidů, vitamínů a minerálů.
· Vyhovující hygienické podmínky
· Kvalitní sociální život a možnost odpovídající aktivity
· Imunitu snižuje dlouhodobý stres
· Obranyschopnost klesá s věkem – myslete na to při péči o zvířecí seniory