AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Poradna

MVDr. Alena Vaníčková, PhD.

MVDr. Alena Vaníčková, PhD.

a.v@aromafauna.eu

23.5.2018 ENDOPARAZIN U ŠTĚNĚTE:
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mohu ENDOPARAZIN dát i tříměsíčnímu štěněti border colie. Dostala nějaké tablety, ale červíky má stále. Je vhodné jí dávat jako odměnu psí piškoty? Děkuju za odpověď Lenka B.

Odpověď:
Vážená paní Lenko, ENDOPARAZIN můžete pro Vašeho pejska použít. Předpokládám, že v uvedeném věku má kolem 8 kg? Podávejte v dávce 1 kapka na 7 kg živé hmotnosti (Vašemu pejskovi tedy 1-2 kapky) po dobu 7 dní buď do želatinové tobolky, nebo nakapejte na granule či maso (zvíře si však na novou chuť bude chvíli zvykat). Po týdenní přestávce je možné kůru opět zopakovat. Pejsek by měl mít přístup k dostatku vody. Co se týče psích piškotů – v malém množství by pejskovi neměly vadit, pokud netrpí např. alergií na nějakou jejich složku. Můžete samozřejmě ale zvolit i vhodnější pamlsky vyráběné na základě masa či např. malý kousek tvrdého sýra. Budu ráda za informaci, zda přípravek Vašemu pejskovi pomohl. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

23.5.2018 ZUBNÍ KÁMEN:
Dobrý den, chtěla bych Vás tímto moc poprosit o radu ohledně naší 8letté čivavy, která má vadu mitrální chlopně. Pan doktor nám včera zdůraznil, že pokud má pejsek vadu srdíčka, tak je moc důležité, aby neměl zubní kámen. Prosím poradíte mi, jak mu účinně zubní kámen odstranit? Pokud byste měla nějaké další doporučení, tak Vám budu moc vděčná. S pozdravem Šárka K.

Odpověď:
Vážená paní Šárko, pro péči o zuby Vašeho pejska mohu doporučit zubní olej FAUNA DENTOL. Je vhodný pro odbourávání zubního kamene a k omezení jeho vzniku. Použité éterické oleje z mateřídoušky, rozmarýnu a máty peprné v základu ze slunečnicového a olivového oleje jemně a důkladně ošetřují ústní dutinu. Co se týče onemocnění srdce – přípravek je možné aplikovat i v tomto případě. Přiměřené množství oleje, dle velikosti zvířete, nakapejte přímo do tlamy nebo na kartáček a zuby vyčistěte. Při výskytu zubního kamene naneste olej na vatovou tyčinku a potírejte přímo postižené místo. Dle zkušeností chovatelů se kámen postupně uvolní nebo jej lze jednoduše mechanicky odstranit či odloupnout. Lze využít i přímo éterický olej z šalvěje – opět nakapat na vatovou tyčinku a potřít přímo místo se zubním kamenem. Šalvějový olej je velmi účinný při zánětech dutiny ústní, tedy i dásní. Navíc působí proti širokému spektru bakterií. Při používaní zubního oleje doporučujeme pravidelně odmašťovat zubní kartáček přípravkem FAUNA DESINF. Budu ráda za informaci, zda přípravek Vašemu pejskovi pomohl. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

23.5.2018 KONĚ – SMĚS ODPUZUJÍCÍ OBTÍŽNÝ HMYZ:
Dobrý den, v jednom z článků, které jsem četla ve vašem časopise, jste psali o přípravku, který omezuje množství hmyzu usedajícím na koně. Ráda bych si ho objednala. dekuji za odpověď. Andrea Řepová

Odpověď:
Vážená Paní Řepová, proti hmyzu využijete repelentně působící směs éterických olejů INSEKTIN, který lze aplikovat buď přímo na srst nebo přidávat do olejů či lihových základů. Mezi součásti směsi patří např. eukalyptový a citronelový éterický olej. Levandulový olej pak působí nejen repelentně, ale i protizánětlivě. V případě ošetření koní je vhodné použít jako základ FAUNA LECITOL N (olej) a ředit tak, aby INSEKTIN tvořil 20 % směsi. Jeden díl vzniklé směsi smíchaný s 9 díly vody pak aplikujte na srst. Ideální je aplikaci opakovat po 3 dnech až týdnu, dle aktuální situace (mytí, zmoknutí, …). Je možné použít i přímo směs INSEKTINu s lecitolem, pro intenzivnější působení. Budu ráda za informaci, zda naše výrobky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

23.5.2018 KONĚ - LETNÍ VYRÁŽKA:
Dobrý den, prosím vás o radu pro mého koníka, který trpí letní vyrážkou po poštípaní hmyzem. Kožní problém se už začíná rozjíždět a poprosila bych Vás o radu ohledně použití Vašich přípravků. Potřebuji nějaký účinný repelent a taky něco na ošetření boláku na kůži, kde je už srst vypadaná a mokvá to a pak je to naopak moc suché a praská to. Moc vám děkuji za radu a ochotu. S přáním klidného týdne Szemánová.

Odpověď:
Vážená Paní Szemánová, píši ohledně Vašeho dotazu ohledně tzv. letní vyrážky u koní. Důležitý je vyrovnaný příjem minerálních látek a vyvarovat se nadbytku bílkovin a příliš energetického krmiva. Existují i komerční krmné doplňky či směsi určené pro koně trpící letní vyrážkou. Osvědčuje se zejména doplnění potravy o omega 3 nenasycené mastné kyseliny. Pro pomoc s bojem s tímto onemocněním bych Vám doporučila následující přípravky: - Repelentně působící směs éterických olejů INSEKTIN, který lze aplikovat buď přímo na srst nebo přidávat do olejů či lihových základů. Mezi součásti směsi patří např. eukalyptový a citronelový éterický olej. Levandulový olej pak působí nejen repelentně, ale i protizánětlivě. V případě ošetření koní je vhodné použít jako základ FAUNA LECITOL N (olej) a ředit tak, aby Insektin tvořil 20 % směsi. Jeden díl vzniklé směsi smíchaný s 9 díly vody pak aplikujte na srst. Ideální je aplikaci opakovat po 3 dnech až týdnu, dle aktuální situace (mytí, zmoknutí, …). Je možné použít i přímo směs Insektinu s Lecitolem pro intenzivnější působení. - Při rozvoji kožních změn a silném svědění doporučuji použít mycí oleje HY-DERMAL nebo HY-INSI. Druhý jmenovaný se vyznačuje také repelentními účinky. - Na rány způsobené drbáním je vhodný HELP BALZAM nebo MYCOS BALZAM, které kromě podpory hojení působí antisepticky a tlumí otok a bolest. Mycos balzam s vysokým obsahem lanolinu dobře kryje ránu, nemísí se s vodou. Rány je před nanesením nutno očistit a omýt např. výše uvedenými mycími oleji. Budu ráda za zprávu, zda jste naše přípravky využila, a Vašemu koníkovi při boji s letní vyrážkou pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

23.5.2018 ENDOPARAZIN - ODČERVOVACÍ KÚRA:
Dobrý den paní doktorko Vaníčková. Obracím se na vás s dotazem. Před dvěma měsíci jsem odčervoval svého psa – greyhounda ENDOPARAZINEM. Dávku jsem volil 1 kapku na 7 kg - takže 5 kapek 1x denně. Podáváno sedm dní. Pes váží 30 kg. Dnes jsem náhodně v trusu objevil škrkavku. Rád bych proto odčervení zopakoval. Je dávka 5 kapek na 30 kg a den dostatečná? ENDOPARAZIN mám po otevření v chladničce (2 měsíce), to je asi v pořádku. Mnohokrát děkuji za odpověď. Marek Coufal

Odpověď:
Vážený Pane Coufale, k dalšímu odčervení můžete určitě využít již otevřené balení ENDOPARAZINu, pokud jste jej skladoval v chladu. Při podání antiparazitik dojde k odčervení v dané době, nezabrání novému nakažení. Při nálezu parazitů ve výkalech je tedy potřeba provést odčervení znovu. Dávka 5 kapek je dle našich zkušeností dostačující, při napadení tasemnicemi však může být potřebná dávka vyšší (pro pejska s hmotností 30 kg je možné podat denně 15 kapek). Zvíře musí mít přístup k dostatečnému množství vody. Kúru je možné zopakovat po týdenní přestávce. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

18.4.2018 KLÍŠŤATA:
Dobrý den, mám fenku JRT 8 let a 8 kg, chtěla bych u ní letos aplikovat přírodní prostředek proti klíšťatům. Poradíte mi prosím, který z těchto přípravku je nejvhodnější? Insektin nebo fauna spot ? Dekuji

Odpověď:
Dobrý den, z našich přípravků mohu díky jejich repelentním účinkům doporučit FAUNA SPOT či INSI SPRAY. Přípravek FAUNA SPOT aplikujeme na místa se zvýšeným výskytem krevního a lymfatického řečiště – slabiny, uši a na místa, kde se nejčastěji klíště uchytí (kořen ocasu, kohoutek). Lehce vetřeme. Vhodné je aplikovat pár kapek i na bříško. Přípravek může přijít do styku s dětskou pokožkou. Účinnost přípravku je cca 3 týdny. Pokud je zvíře koupáno či umýváno, je potřeba preparát aplikovat častěji. INSI SPRAY je repelentně působící přípravek na lihovém základě, který se aplikuje vždy před procházkou na srst (ideálně cca 15 min). Využijete jej i pro vlastní potřeby – lze nastříkat např. na oblečení. Co se týče INSEKTINu, jedná se o směs éterických olejů, kterou lze aplikovat buď přímo do srsti, nebo jej můžete přidat do krémů či olejových základů. Není vhodné používat INSEKTIN přímo na kůži. Pár kapek přípravku lze nakapat např. na obojek či postroj zvířete. Směs má velice silnou aromatickou vůni, proto buďte při jeho aplikaci opatrní. Budu ráda za informaci, zda naše výrobky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

18.4.2018 DRAVČÍCI:
Dobrý deň pani Vaníčková. Prosím vás, chcela by som sa spýtať na všenky. Deti dostali králička od pani domácej, mali sme ho pár dní doma, bol v poriadku, neškrabal sa, živý, hravý.. pani domáca mu urobila v kurníku domček a jak ho tam dali, začal sa škrabať. Včera šla dcéra krmiť králička a na oblečení jej liezlo desiatky maličkých akoby pavúčikov a všetko ju začalo svrbieť.... hneď sa šla okúpať oblečenie sme nechali pre istotu vonku. Dnes ho periem na 90 C. Sú tieto potvorky prenosné na človeka? Ako možem zachrániť králička a sliepky, čím mám prípadne vyčistiť kurníky, aby sme sa zbavili parazitov. Ďakujem veľmi pekne. S pozdravom Monika B.

Odpověď:
Vážená Paní Bútorová, dle Vašeho popisu by se mohlo jednat o napadení dravčíky (cheyletielóza). Tito paraziti jsou přenosní i na člověka. Jedná se o bílé roztoče, nazývané také „chodící lupy“. Dalšími možnými parazity jsou čmelíci, ti jsou však tmaví (https://en.wikipedia.org/wiki/Dermanyssus_gallinae#/media/File:Dermanyssus_gallinae_mite.jpg). Čmelík kuří je roztoč (stejně jako klíště), který se živí krví. Napadá nejen ptáky, ale příležitostně i jiná zvířata či člověka. Důležité je nejen použití přípravků repelentních, které čmelíky odpuzují, ale i akaricidních, které je hubí. Ošetřit je třeba nejen zvířata samotná, ale i prostředí, kde se čmelíci ukrývají. Je prokázán repelentní i akaricidní efekt esenciálních olejů-zejména levandulového a tymiánového. Účinné jsou proti všem stadiím tohoto parazita. Z našich výrobků je k ošetření králíka možné využít mycí oleje HY FLEA nebo HY INSI, které proti těmto ektoparazitům působí. Před nanesením oleje je důležité srst důkladně namočit a opláchnout, aby nabobtnala a lépe se následně zbavila nečistot. Množství 2-5 ml oleje naředíme do 100 ml vody, protřepeme a následně aplikujeme do hodně mokré srsti směrem od hřbetu. Provedeme masáž a srst opláchneme vlažnou vodou. Zpočátku je vhodné aplikaci opakovat denně. Mycí oleje neovlivňují negativně kůži ani srst – nedochází ke smývání kožního filmu. Koupání se tedy nemusíte obávat. Lze i naředit mycí olej HY-FLEA 1:5 s teplou vodou a nastříkat přímo do srsti. Na místě je použít i desinfekci, např. FAUNA DESINF. Uvedený postup je účinný i proti vším, o ty se však zřejmě nebude jednat. Člověka nenapadají. V případě napadení čmelíky na slepice aplikujeme veterinární přípravek FAUNA PARROT. Jedná se o koncentrovaný přípravek a je nutno jej před použitím ředit. 20 ml FAUNA PARROT nalijeme do 100 – 200 ml lahvičky s rozprašovačem, doplníme vodou, protřepeme a aplikujeme na celý povrch těla drůbeže. Nanášíme nejen na peří, ale i pod křídla a na holá místa. Po aplikaci FAUNA PARROT bude peří slepice mastné, proto je vhodné cca 2x do týdne aplikovat FAUNA DESINF. Pro desinfekci kurníku použijte FAUNA DESINF. Před desinfekcí musí být povrch očištěn od nečistot. Ošetření drůbeže a její ubikace provádíme 2 – 3x týdně. Dle zkušeností našich zákazníků je prospěšné drůbeži podat zároveň buď dietetický veterinární přípravek PAPENDO, nebo směs éterických olejů ENDOPARAZIN, kterou naši klienti přidávají do krmiva. Oba prostředky obsahují složky známé svým účinkem na vnitřní parazity. Při boji s vnějšími parazity pomáhá, pokud mají slepice možnost popelení. Budu ráda za informaci, zda přípravky Vašim zvířátkům pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

16.3.2018 OPAKOVANÝ ZÁNĚT UCHA:
Dobrý den, 6let stará fenka má už 4roky potíže s ušima. V období Vánoc jsem jí aplikovala antibiotika doporučená veterinářkou. Po dobrání se veterináře ucho jevilo jako vyléčené bez potíží, mně se nechtělo věřit a taky do čtrnácti dnů se potíže vrátily. Vnitřek ucha má nateklý, při čištění velké množství až černého mazu! Četla jsem pár rad v časopise aromaterapie, a proto Vás oslovují a prosím o radu. Děkuji a mějte se fajn. Zákaznice Jarka

Odpověď:
Vážená Paní Jarko, Nepíšete, o jaké se jedná plemeno - některá plemena jsou k problémům s ušima předurčena díky anatomické stavbě svého boltce (převislé ucho). Vzhledem k trvalým potížím Vaší fenky existuje i možnost, že k rozvoji infekce dochází díky tomu, že je ucho postiženo zánětlivým procesem na základě jiné příčiny - např. alergie na složku potravy, atopické dermatitidy či napadení parazitickými roztoči. Zásadní je tedy vždy zjistit primární příčinu zánětu a tu řešit. Často prospěje zaměřit se celkově na pejskovu stravu a upřednostnit kvalitu… Pro pomoc při péči o uši trpící zánětem mohu z našich přípravků doporučit ušní olej FAUNA OTIS. Čajovníkový, tymiánový, jalovcový i šalvějový éterický olej zajišťují působení proti širokému spektru bakterií i parazitů a pomáhají tlumit zánět. Dávkování: 1-2 kapky 2x denně. Po ustoupení příznaků možné aplikovat 1 kapku do každého ucha pro denní péči a prevenci. Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

16.3.2018 KOŽNÍ PROBLÉMY U STARŠÍHO KOCOURA:
Dobrý den, velmi prosím o radu a doporučení přípravku z vašeho sortimentu. Jedná se o veterinární problém: kastrovaný interiérový kocour domácí, stáří 15let, s ložiskovými kožními svědivými problémy. Léze jsou mnohočetné, bez lokalizační preference, bez ztráty chlupů, nehojící se. Léze většinou stacionární, neměnící se, ale jedno ložisko již s tvorbou granulační tkáně, s permanentní sérosangvinolentní sekrecí. Lokálně podaná ATB mast vede k pouze dočasnému zlepšení stavu, ale kauzálně neřeší problém. Strava kocoura je po několik let stejná, prostředí bytu též beze změn. Kocour plný elánu, veselé aktivní povahy. Moc prosím o radu, zda mu nějak pomoci. Moc děkuji. Monika T.

Odpověď:
Vážená paní Moniko, co se týče kožních problémů Vašeho kocoura – ráda bych se zeptala, zda byla stanovena diagnóza veterinárním lékařem, takto na dálku bohužel nemohu příčinu potíží stanovit. Bylo by jistě na místě veterináře navštívit. Musí být zjištěna podrobná anamnéza a provedena následná vyšetření (seškrab, cytologie, biopsie), která mohou pomoci. Vzhledem ke stáří kocoura se může jednat i o nádorové onemocnění, úlohu může hrát postižení ledvin, specifické virové infekce atd. Pro zvolení vhodných přípravků by bylo třeba znát diagnózu… V současné situaci mohu doporučit následující přípravky: - FAUNA DESINF, lihový přípravek obsahující éterické oleje z čajovníku, levandule a tymiánu působící proti širokému spektru bakterií, éterický olej z hřebíčku navíc tlumí bolest. Po aplikaci dochází ke zklidnění pokožky a omezení svědění. - Další možností je MULTIF BALZAM určený k hojení malých ran a hlavně zánětlivých procesů. Působí protizánětlivě a tlumí bolest. - Přípravek IMUNOFAUNA určený k podpoře imunity Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

16.3.2018 PÉČE O ZUBY A HOJENÍ RAN U MORČETE:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na možnost využití HELP BALZAMU nebo jiného produktu na otevřenou ránu u morčete. Máme starší morče s problémy se zuby. Pravidelně podstupuje anastezii a broušení, dvakrát denně užívá Meloxoral 1,5 a momentálně má za sebou dva chirurgické zákroky řešící zánět v oblasti čelisti. Do obou ran jsem použila to, co jsem doma měla k dispozici, směs EO levandule, tea tree a heřmánku v heřmánkovém hydrolátu. Na otlaky na tlapkách používám Tanaderm. Teď bych ráda podpořila doléčení obou ran (jedna skrz do tlamy) a zároveň morče ochránila před vznikem dalšího zánětlivého ložiska. Děkuji za radu, důvěřuji vašim produktům. S pozdravem Lucka K.

Odpověď:
Vážená paní Lucie, k ošetření ran je HELP BALZAM vhodný. Využijete jej i pro ošetření otlaků na tlapkách. Obsahuje totiž lanolin a po aplikaci dobře ulpí. Pro preventivní péči o dutinu ústní můžete u morčete použít zubní olej FAUNA DENTOL. Změny v tlamičce lze zubním olejem potírat pomocí vatové tyčinky, pokud to je prakticky proveditelné. K posílení imunity doporučuji podávat přípravek IMUNOFAUNA obsahující eleutherococcový kořen. Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Pošlete nám dotaz