AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Poradna

MVDr. Alena Vaníčková, PhD.

MVDr. Alena Vaníčková, PhD.

a.v@aromafauna.eu

7.9.2020 Polyneuropatie u feny:
Dobrý den, fenka (9 let, 14 kg), 2 roky má cukrovku, dáváme Letrox na štítnou žlázu, teď týden má polyneuropatii, na zadní nohy nevstane vůbec, neexistují na to žádné léky, prosím o radu, co na zlepšení imunity nebo přímo na polyneuropatii. Děkuji

Odpověď:
Vážená paní Gabrielo, co se týče polyneuropatie, nemohu Vám bohužel doporučit žádný produkt – jedná se o poškození nervů v důsledku zvýšené hladiny cukru v krvi. Pro podporu imunity je vhodný přípravek IMUNOFAUNA. Obávám se ale, že ke zlepšení stavu poškozených nervů nepřispěje… S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

26.8.2020 Fauna Spot u štěněte:
Dobrý den. Máme doma dvouměsíční štěňátko a zvažují zakoupit přípravek fauna spot proti blechám a klíšťatům. Je možné přípravek aplikovat i na štěňátka? Nebo jen na dospělé psy. Děkuji moc za odpověď Iva H.

Odpověď:
Vážená paní Ivo, ano, pro takto staré štěně můžete FAUNA SPOT použít. Dávkování je uvedeno na webových stránkách: https://eshop.aromafauna.eu/fauna-spot . Přípravek sestává pouze z éterických a rostlinných olejů, nemusíte se tedy po aplikaci ani obávat např. kontaktu pejska a dětí. Aplikujte spíše ráno, některé éterické oleje mají povzbuzující účinek a v případě aplikace večer by mohlo být štěně více „řádit“. Účinnost po aplikaci je cca 2-3 týdny. Pokud pejska koupete, je vhodné podpořit účinky mycími oleji, např. HY-FLEA nebo HY-INSI. Pokud naopak pejska myjete šampóny (což obecně nedoporučujeme), účinek se snižuje. Šampony odmývají ochranný kožní film, na který jsou navíc éterické oleje s repelentními účinky navázané. Budu ráda za informace, jak jste s našimi produkty spokojená. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

26.8.2020 Kožní roztoči u kočky:
Dobrý den , máme doma v domě britskou kočku. Kočka má krmivo pro alergické kočky, vždy jsme ji krmili kvalitně. Její 5 let. Váží necelé 4 kg a poslední dva roky se neustále potýkáme s kožními roztoči. Na měsíc či dva zabere léčba spotem u veterináře. Hledám nějaké přírodní a dlouhodobé řešení. Děkuji předem za odpověď. Jana Š.

Odpověď:
Dobrý den, děkuji za doplnění. Bude se tedy jednat o dravčíkovitost (cheyletielózu), způsobenou roztočem, který žije na povrchu kůže. Nějakou dobu může on nebo jeho vajíčka přežívat i v prostředí, ale hlavní je přenos mezi zvířaty. Dravčíků existuje více druhů a mohou parazitovat na různých druzích zvířat, přičemž některá zvířata, která roztoče přenáší, nemusí mít žádné kožní projevy. Nemáte doma ještě nějaké další zvíře, třeba králíka? To by mohlo být nosičem bez příznaků, díky kterému se potíže vracejí. Možný je samozřejmě i přenos mezi kočkami, pokud má kočka přístup ven. Potřeba je zajistit i ošetření domácnosti (pelíšek, pohovka, kočičí domečky, ….) – např. pomocí desinfekčního přípravku FAUNA DESINF. Vyskytnout se může i svědivá vyrážky u člověka, která je způsobena alergickou reakcí na roztoče. Pokud kočka snáší koupel, je vhodné denně použít mycí olej HY-NEDEMOD nebo HY-FLEA nebo formou koupele aplikovat FELL BALZAM ANTIPARAZIN. Pokud kočka mytí nemá v oblibě, lze vyzkoušet FAUNA SPOT (opakovat aplikaci po 2 týdnech). Vhodná je kombinace koupele nebo spotu a INSI SPRAY (aplikovat denně, pozor na oči). Pokud se vyskytují vylysalá místa, lze je mazat balzámem NEDEMOD. Jedná se o přípravky na bázi éterických a rostlinných olejů, nemusíte se tedy po aplikaci obávat kontaktu s lidskou kůží nebo s dětmi. INSI SPRAY je lihový přípravek. Je potřeba ošetřit všechna zvířata v domácnosti, neboť zdrojem mohou být i jednici bez příznaků. Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

21.8.2020 Značkování v domě:
dobrý den paní Vaníčková,chtěla jsem se zeptat,jestli je nějaký přípravek,který by zabránil značkování močí kocoura v domě..děkuji mnohokrát za radu.s přáním hezkého večera Dominika S.

Odpověď:
Vážená paní Dominiko, pro tento účel mohu z našeho sortimentu doporučit přípravek URINSTOP. Jedná se o lihový přípravek obsahující pro zvířata chuťově a čichově nepříjemné éterické oleje (pepř, skořice, ...), stříká se tedy na místa, která zvířata okusují nebo značkují. Složky nejsou pro zvířata zdravotně závadné. Pozor ale při aplikaci např. na lakovaný nábytek (kvůli obsahu lihu by mohlo dojít k jeho poškození). Budu ráda za informace, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

17.8.2020 Různorodé alergie u psa:
Dobry den, já Vás zdravím Mam takovou prosbičku mám zde pejska, pohybový aparát jsme dali tak nějak dohromady. Ale pejsek trpí na alergie, vše možné. Zasílám informace z poslední lékařské zprávy. Mohu Vás poprosit o nějaký výběr produktu.? Děkuji moc, Mandát

Odpověď:
Dobrý den, také Vás zdravím! Kromě zánětů na oblasti trupu mohou poukazovat i předpokládám opakující se záněty v meziprstí a v uších na dermatitidu spojenou s potravinovou alergií nebo s atopickou dermatitidou. Bakterie a kvasinky se pak uchycují v těchto místech, ale nejsou prvotní příčinou problémů. Nevíte, jestli se nějak zkoumala právě potravinová alergie (hypoalergení krmivo, vylučovat z krmiva různé alergeny, kožní testy, rozbor krve) nebo atopická dermatitida? Netrpí nějakým dalším souběžným onemocněním? Přípravky pro péči o kůži doporučím, pomohou zmírnit projevy, ale pokud je např. pes krmen krmivem, v němž je složka, na kterou je citlivý, příčina se nevyřeší. - FELL BALZAM ANTIPARAZIN - použít lze v případě výrazných projevů i bez oplachu (návod viz web:https://eshop.aromafauna.eu/fell-balzam-antiparazin), používat 1-2x denně. Vhodná kombinace s pokožku zklidňujícím mycím olejem HY-DERMAL (mýt obden nebo dle potřeby). - pro ekzém v meziprstí, i v případě kvasinek: MYCOS BALZAM - pokud aktuálně netrpí zánětem ucha, preventivně FAUNA OTIS, při kvasinkách CANDIEAR. - obecně při zánětech a dermatitidách vhodné doplnit stravu o nenasycené omega-3 a 6 mastné kyseliny. Výborný je pupalkový olej LZS (1 čajová lžička denně) - v případě citlivosti na roztoče zvýšit péči např. o pelíšky, gauče, koberce (možno ošetřit FAUNA DESINF, přikrýt nějakou pokrývkou pro intenzivnější působení. Budu určitě ráda za informace, jak se pejskův zdravotní stav vyvíjí. Pěkný den, A. Vaníčková

17.8.2020 Cushingův syndrom:
Obracím se na Vás s prosbou o pomoc. Mám téměř 13ti letou fenku plemene Border kolie. Minulý týden jí byla diagnostikována nemoc zvaná Cushingův syndrom, onemocnění nadledvinek. Dle laboratorních testů má i špatnou funkci ledvin a kolísavý cukr (nejdříve vysoký a poté abnormálně nízký). Nicméně veterinářka mi navrhla léčbu lékem zvaným Vetoryl, avšak mne i zároveň odradila, protože tento lék má spousty nežádoucích účinků. Fenka má dle mého nemoc v počátku, protože nemá žádné uvedené příznaky, kromě občasného počůrání se doma. Je tedy náhodou, že jsme na onemocnění přišli včas. Dle vet. máme tedy prozatím čas s léčbou a nasazením léku Vetoryl. A proč vám píši, objevila jsem ještě jeden lék, přírodní bylinné kapky, odkaz zde: https://www.happytails.cz/specialni-produkty-pro-psi/adrenal-harmony-gold-for-dog-cushings-59ml (https://www.happytails.cz/specialni-produkty-pro-psi/adrenal-harmony-gold-for-dog-cushings-59ml) Chtěla jsem Vás požádat o radu, zda není na trhu nějaký podobný preparát, případně zda by nebyl možný "nějak" namíchat? Jsem laik, této problematice nerozumím. Bohužel léčba Vetorylem vyjde měsíčně na cca 2000,-/Kč, což je pro mě v momentální době dost velká částka (jsem na rodičovské dovolené a nemám žádný vedlejší příjem) a zároveň se obávám nežádoucích účinků. Ráda bych ovšem fence pomohla, ať s funkcí nadledvin, případně i ledvin (tam mě napadl Ostropestřec). Mnohokrát děkuji za Váš čas a vaši pomoc! S přáním krásného večera, vaše stálá zákaznice Iveta Š.

Odpověď:
Vážená paní Iveto, u starších psů dochází k této hormonální poruše většinou na základě chybné regulace z mozku nebo vlivem nádorové změny na nadledvině. Pokud se nejedná o možnost, kdy lze nádor na nadledvině operovat, je pes léčen symptomaticky – tedy tak, aby došlo ke zmírnění příznaků. Škála projevů je široká a má různou intenzitu. Zvýšenou hladinou hormonu kortizolu je ovlivňována řada orgánů – dochází k žíznivosti a následně k častému močení, nápadná je zvýšená chuť k jídlu, svalová slabost, povislé břicho, ztráta srsti na trupu a změna kvality kůže. S uvedenými kapkami přímo zkušenost nemám, podle složení bylin však mohou určitě ke zmírnění projevů napomáhat. Zásadní je udržet určitou kvalitu života pejska. Pokud se rozhodnete vyzkoušet uvedený produkt, můžete jednak sama pozorovat vliv na psa, veterinářka pak může efekt zhodnotit ze svého pohledu a pomocí vyšetření a následně rozhodnout, jaká léčba je potřeba. Jak sama píšete – Vetoryl sám není bez možných vedlejších účinků. Co se týče éterických olejů, mohou být pro podporu zdravotního stavu při Cusching. syndromu využity např. kvalitní éterické oleje z kadidlovníku (Boswellia carterii) nebo z fenyklu, 1-2 kapky denně, podávat spíše ráno. Je možné také využít přípravek IMUNOFAUNA pro posílení imunity. Přeji, ať si pejsek ještě užije co možná nejvíce pohodový život. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

17.8.2020 Anální žlázy u psa:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat co byste doporučili mému psovi na anální žlázky? Často se kouše u kořene ocasu a občas i sáňkuje. Několikrát jsme již byli na vymáčknutí žlázek, ale pro něj je to dost bolestivé, a tak hledám jinou alternativu. Má hypoalergenní kvalitní granule a přidávám lososový olej,pohybu má také dost. Tak nevím kde je chyba. Děkuji za odpověď, s pozdravem Nimčová

Odpověď:
Vážená paní Nimčová, někteří psi trpí problémy s análními váčky, i pokud se snažíme o všechna preventivní opatření, jako je hlavně kvalitní krmivo. Zejména menší plemena jsou k těmto potížím predisponována. V těchto případech se osvědčil přípravek MULTIF BALZAM, kterým 1-2x denně potírejte danou oblast, je možnost i z balzámu vytvořit čípek. V případě rozvinutí zánětu či výraznějších problémů je samozřejmě třeba vyhledat veterináře. Podrobnější článek k tomuto tématu naleznete na odkazu: https://www.aromafauna.eu/clanky/aromka-jako-pomocnik-pri-potizich-s-paranalnimi-vacky-u-psu Budu ráda za informace, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

4.8.2020 Atopická dermatitida:
Dobry den, chcela by som sa opytat ohladom kožného problému môjho zlatého retrievera. Asi pred dvoma rokmi sa jej objavilo červene zafarbenie koze a srsti na hrudníku.Jeden veterinar povedal ze je to alergia na žrádlo a druhý alergia na trávu alebo pel.Casom jej to ustúpilo ale celkom nevymizlo.Neskrabala sa nezvyčajne tak som sa tým akosi nezaoberala. Minulého roku sa jej to objavilo aj pod papulou a nevymizlo a na jednej strane to dost zápacha.Vsimla som si ze ma tak isto sčervenanu pokožku a srsť aj okolo genitálii. Kazdy den pozorujem ze si to škriabe a vylyzuje sa viac ako inokedy. Vedeli by ste mi možno poradiť o co sa jedna a co na to vyskúšať?Zijem v zahraničí a mam taký pocit ze tu ide veterinarovi iba o to aby predal co najdrahšie granule. Za vašu odpoved vopred dakujem. S pozdravom, Andrea

Odpověď:
Vážená paní Andreo, lokalizace změn opravdu odpovídá buď atopické dermatitidě nebo alergii na krmivo. Bohužel pouze na základě vnějších projevů nelze diagnózu přesně určit. Druh alergenů, které zvířeti vadí, lze zjistit na základě kožních testů nebo případně vyšetřením krve. U alergie na krmivo se objevují kožní změny také okolo řitního otvoru, i když to samozřejmě není 100% měřítko. Psí organismus může ale takto reagovat např. právě na látky v prostředí – pyly, roztoče, na čistící prostředky v domácnosti atd. Je u kožních projevů patrná sezónnost, např. dochází ke zklidnění v zimě? (což by mohlo poukazovat na pyly a trávy). Případně se zamyslete, zda jste před objevením problémů neměnila fence krmivo, nezačala podávat nějaké nové pamlsky nebo doma nezačala používat nějaké nové čistící prostředky atd. Velmi pozitivní efekt při alergických i atopických dermatitidách má doplnění stravy o polynenasycené omega-3 a 6 mastné kyseliny (výborný je pupalkový olej v dávce 1 až 2 čajové lžičky denně - https://eshop.aromafauna.eu/pupalkovu-olej). Následující přípravky mohou pomoci tlumit projevy na kůži, pokud však bude zvíře v kontaktu s alergenem, k dráždění bude docházet dále (konkrétní alergeny může prozradit právě speciální vyšetření u veterináře, jak jsem uváděla výše): - mycí olej HY-DERMAL obsahující meduňkový olej, který je vhodný pro citlivou pokožku. Využít můžete i mycí olej HY-FLEA, který zároveň působí proti vnějším parazitům. Ideální je používat cca obden. Návod na použití mycích olejů naleznete zde: https://www.youtube.com/watch?v=51EwvouT4-E&feature=emb_title - Pro zklidnění kůže a omezení svědění je vhodný dobře aplikovatelný FEEL BALZAM ANTIPARAZIN. Balzám obsahuje složky s antimikrobiálními a antimykotickými účinky, což pomáhá zamezit sekundární kvasinkové či bakteriální infekci, která může dermatitidu komplikovat. Lze jej aplikovat přímo bez oplachu (pro intenzivnější působení), s oplachem nebo při mytí, dle toho, jak bude vyhovovat (https://eshop.aromafauna.eu/fell-balzam-antiparazin). - V případě, že je třeba omezit alergeny, jimiž jsou plísně a roztoči, kteří mohou být spouštěči reakce, je vhodné pro ošetření pelíšků, gaučů, hraček a chovných prostor použít desinfekční přípravek FAUNA DESINF. Budu ráda za informace, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

28.7.2020 Endoparazin u štěněte:
Dobrý den, mohu použít ENDOPARAZIN a FAUNA SPOT u dvouměsíčního štěněte?

Odpověď:
Dobrý den, píši ohledně Vašeho dotazu na použití přípravků AROMAFAUNA u dvouměsíčního štěněte. FAUNA SPOT lze použít, obsahuje pouze éterické a rostlinné oleje. Způsob aplikace a dávkování naleznete na stránkách e-shopu (https://eshop.aromafauna.eu/fauna-spot). Účinek trvá cca 3 týdny, pokud např. štěně nekoupete v šamponech. Ty odmývají kožní film, na který jsou éterické oleje fixovány. Pro mytí jsou vhodnější k pokožce šetrné mycí oleje, např. HY-INSI nebo HY-FLEA, které navíc také obsahují éterické oleje s repelentním účinkem. U ENDOPARAZINu je dávkování 1 či 2 kapky/7 kg živé váhy. Záleží tedy, kolik štěně váží. Případně lze použít k ředění pro menší dávku pupalkový olej. Doba podávání je týden, po týdenní přestávce lze případně opakovat. ENDOPARAZIN lze nakapat na krmení nebo pamlsek (paštika, sýr), vzhledem k aromatu si však zvíře musí na přípravek zvyknout. Pokud to velikost pejska dovolí, lze kapat i do želatinové tobolky a tu podat opět třeba v paštice nebo jiném pamlsku. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

28.7.2020 Suchá místa na kůži:
Dobrý den, mám velký problém s kůží u domácí kočičky. Máme doma asi 6-ti letou Rugdoolku a v posledním čtvrt roce má na kůži suchá místa se strupy. Veterinářka si moc neví rady. Prý snad nějaká alergie... Kočička se ale nijak intenzivně neškrabe, spíše nám to vadí při hlazení. Je pravidelně odčervovaná, má kvalitní stravu, vyčesáváme srst. Zkoušela jsem na suchá místa Betadinu a arganový olej i levanduli extra...Mohli byste prosím poradit z vaší kosmetiky pro zvířátka nebo i pro lidi, co by na to mohlo pomoci? Moc děkuji za radu. Jinak vaši kosmetiku používám i s rodinou a jsme velmi spokojeni. S pozdravem Markéta Dulová

Odpověď:
Vážená paní Markéto, lépe bych mohla přípravky doporučit při známé diagnóze. Pokud by problémy přetrvávaly, bylo by možná na místě provést např. biopsii kůže. Následné histopatologické vyšetření by při určení diagnózy mohlo pomoci. Vyzkoušet lze hojivé balzámy obsahující éterické oleje s regeneračními, protizánětlivými a antimikrobiálními účinky, např. přípravek NEDEMOD nebo MULTIF BALZAM. Změny promazávejte 2x denně. Péči by bylo vhodné doplnit i mycím olejem HY-DERMAL pro citlivou pokožku – záleží však, jak Vaše kočka snáší koupele. Při dermatologických potížích se také osvědčilo obohatit potravu o nenasycené omega-3 a 6 mastné kyseliny, ideálně např. formou pupalkového oleje (polovina čajové lžičky denně). Ten máme také v nabídce. Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Pošlete nám dotaz