AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Poradna

MVDr. Alena Vaníčková, PhD.

MVDr. Alena Vaníčková, PhD.

a.v@aromafauna.eu

16.3.2018 POSÍLENÍ OBRANYSCHOPNOSTI MORČETE:
Dobrý den, ráda bych se zeptala na dávkování IMUNOFAUNY na posílení imunity u morčátka. Má dýchací potíže a antibiotika. Dá se to dávkovat přímo do tlamičky? A kolik kapek? Potřebuje nakopnout imunitu. Moc dekuji Mirka K.

Odpověď:
Vážená paní Mirko, pro morčata je dávkování přípravku IMUNOFAUNA následující: 1 kapka na 3 kg váhy 3x denně nebo 4-5 kapek na 0,5 l vody. Dávku lze zvýšit i 3x, můžete tedy podávat jednu kapku do tlamičky nebo nařeďte v malém objemu vody a příslušný objem dle váhy morčete do tlamičky aplikujte např. injekční stříkačkou. Preventivní kúra by měla trvat měsíc, poté je třeba užívání přerušit na jeden až dva týdny. Při infekcích dýchacího aparátu můžete využít i ATEMOL – směs éterických olejů (nakapat pár kapek na podestýlku). Obsahuje např. mateřídoušku, která působí pozitivně při zánětech. Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

26.2.2018 VEGANSKÁ KOSMETIKA:
Dobrý den, o víkendu jsem se dostala do střetu s Vaší řadou Aromafauna. Začala jsem zjišťovat další informace kolem, proč chtít začít používat Vaši kosmetiku nejen pro pejska, ale i pro sebe. Nikde jsem ale nenašla pro mě docela důležitou informaci o testování nových výrobků. Jak, prosím, probíhá u Vás proces testování, než vypustíte nový produkt do světa? Taky předpokládám, že když je kosmetika čistě bylinková, že neobsahuje žádné živočišné produkty a dalo by se tak říct, že je veganská... Je tomu tak? Předem velice děkuji za odpověď a přeji hezký den Katka H.

Odpověď:
Vážená paní H., kosmetické výrobky jsou založeny zejména na kombinaci rostlinných olejů a másel a širokého spektra éterických olejů. Éterické oleje jsou vyráběny vždy z rostlin, nejedná se o syntetické sloučeniny (toto je z hlediska jejich působení na lidský i zvířecí organismus zásadní). Využívána je i řada dalších složek (např. vitamíny), některé výrobky mají lihový základ. Složení každého výrobku naleznete vždy na stránkách e-shopů http://eshop.karelhadek.eu/ a https://eshop.aromafauna.eu/ v odstavci označeném INCI. Ingredience pocházejí od ověřených dodavatelů. Recepturu nových výrobků vytváříme na základě našich znalostí účinků éterických olejů. Při ověřování jejich působení spolupracujeme s veterináři (např. zda ušní olej působí proti ušnímu svrabu) či se zájemci, kteří se nám ozývají s určitým problémem. Co se týče „veganské“ kosmetiky – nejsem si úplně jistá, co tento termín přesně vystihuje… V některých výrobcích používáme lanolin, jenž je vyráběn z ovčí vlny. Využíván je i včelí vosk, tedy produkt včel. Obě látky jsou tedy živočišným produktem a nevím, do jaké míry je pro Vás přítomnost těchto složek problematická. Pokud byste měla další dotazy, neváhejte se na mne obrátit. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

6.2.2018 OBAVY JSOU ZBYTEČNÉ:
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na bezpečnost účinků mycího oleje HY-FLEA. Je u něj uvedeno, že obsahuje oleje, které působí na rozmnožovací systém blech a ty nejsou schopny se množit. Mohou se tyto účinky stejným způsobem projevit i u psa a osob, které s ním přijdou do styku? Mohou nějakým způsobem zasáhnout do reprodukční schopnosti psa a okolí? Děkuji Hana Turčáni

Odpověď:
Pěkný den paní Turčáni, Přípravek je bezpečný pro lidi i zvířata. Tyto projevy byly prokázány pouze u nízkých živočichů-blech a jim podobných parazitů. Použité oleje jsou používány k masážím lidí a ve východních zemích jsou používány k detoxikacím organismu. S pozdravem Michaela Švorcová

9.11.2017 Škůdci v teráriu:
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli neposkytujete nějaký přípravek proti roztočům, který by byl šetrný k pavoukům. Mám totiž problém se sklípkanem. Celé terárium je totiž plné větších bílých roztočů. Zkoušel jsem už substrát vypéct, ale po týdnu se tam objevili znovu. Chtěl bych nějaký prostředek, kterým bych se zbavil roztočů, ale aby pavouk zůstal naživu. Předem mockrát děkuji za odpověď. S pozdravem a přáním hezkého dne Jan L.

Odpověď:
Vážený pane Jane, ráda bych pomohla s řešením Vašeho problému, ale s takovouto situací nemám zkušenosti. Zřejmě by se mohlo jednat o chvostoskoky, což je primitivní hmyz. Mohou se vyskytovat v květináčích s rostlinami, ale i v substrátu terárií. Esenciální oleje, které používáme v našich výrobcích, působí na hmyz i roztoče. Pavouci jsou roztočům příbuzní, naše desinfekční prostředky by na ně tedy mohly působit negativně. Možností by bylo použití přípravku FAUNA DESINF. Pokud byste substrát ošetřil bez přítomnosti pavouka, nechal působit v uzavřené nádobě alespoň 24 hodin, pak nechal před přidáním do terária 12 hodin vyvětrat. Jedno stříknutí je na 1 m2. Jak jsem ale psala výše, se snášenlivostí u pavouků opravdu bohužel nemáme zkušenosti… S pozdravem MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

18.10.2017 ANDULKY A POLYOMAVIROZA:
Dobrý den, vyskytl se nám problém v chovu andulek. Loni jeden mladý pták, letos již víc - nerostou jim letky a jen poskakují. Až dnes jsem na internetu našla, že je to zřejmě francouzské pelichání – polyomaviroza. Ptáky, co poskakovali bez letek jsme dali z voliery pryč, taky jsme odstranili budky s vejci. Bohužel ještě ve dvou budkách jsou už opeřená mláďata. Dostávají míchanou vajíčkovou směs plus zrní i naklíčené a vitamínový doplněk roboran pro ptáky. Vaše přípravky používáme celá rodina, včetně psa, tak mě napadlo, jestli by nebyl vhodný i nějaký přípravek na tento problém. Prý je to neléčitelné a radí všechny ptáky utratit. Doma mám z aromky: ENDOPARAZIN, FAUNA SPOT, INSEKTIN, THYMICON, FAUNA DESINF (zbytek asi 50 ml),ELEUTHEROCOCCOVÝ EXTRAKT, ATEMOL a čistič ORANGE-SANITOL - nešlo-by jako rychlá první pomoc použít něco z toho? Děkuji za odpověď. Lenka Mládková

Odpověď:
Vážená paní Mládková, bez potvrzení pomocí laboratorního vyšetření takto na dálku nelze diagnózu stanovit a je určitě na místě kontaktovat veterinárního lékaře, který se v otázce exotických ptáků orientuje, a poradí Vám ohledně dalšího postupu ve Vašem chovu. Dle popsaných příznaků se může opravdu jednat i o polyomavirovou infekci či cirkovirovou infekci papoušků. Polyomavirová infekce může probíhat pod různým obrazem-od úhynů mláďat přes výskyt Vámi popsaných problémů s opeřením až po nosičství bez jakýchkoli příznaků. Nosiči jsou zdrojem nákazy pro další ptáky, neboť produkují virus ať již trusem nebo v péřovém prachu. Proti onemocnění v současné době neexistuje léčba. Virus může dlouhou dobu přežívat v prostředí a být přenášen i kontaminovanými předměty či krmivem. Postižení ptáci by se určitě neměli dále zařazovat do chovu. Mohu Vám alespoň doporučit přípravek FAUNA DESINF, u kterého je v neředěné formě prokázán virucidní účinek (stejně jako u přípravku THYMICON). Pokud desinfikujete předměty či chovatelské pomůcky, ideální je je po desinfikování uzavřít na 12 až 24 hodin do sáčku. Standardně je v literatuře doporučována desinfekce 5% chornanem sodným (savo). Hygiena je zásadní při boji (nejen) s tímto onemocněním. Virus zřejmě postihuje i imunitu zvířete, vhodné je tedy použít přípravek IMUNO FAUNA (ptákům je aplikován do pitné vody, 2 až 3 kapky na 0,5 l). Z našich výrobků pro papoušky slouží ještě FAUNA PARROT pro ošetřování peří proti škubání a PAPENDO k podpoře trávení (s antiparazitárními účinky). S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

18.10.2017 ČMELÍK KUŘÍ U SLEPIC:
Dobrý den, ráda bych s Vámi zkonzultovala, jaký prostředek od Vás použít na chovné slepičky na parazity a to konktrétně na čmelíky? Mohu Fauna spot? Nebo něco jiného? Předem děkuji za odpověď a jsem s pozdravem Kropáčová

Odpověď:
Vážená Paní Kropáčová, při potížích se čmelíky můžete využít i veterinární přípravky z řady Aromafauna. Čmelík kuří (Dermanyssus gallinae) je roztoč (stejně jako klíště), který se živí krví. Napadá nejen ptáky, ale příležitostně i jiná zvířata či dokonce člověka. Při sání může přenášet infekční onemocnění, např. salmonelózu. Nosnicím se v důsledku ztráty krve zhoršuje jejich výživný stav a tím klesá i snáška. Čmelíci jsou aktivní v noci, přes den jsou ukrytí v různých škvírách, hnízdech atd. Do kurníku jej zpravidla zavlečou divocí ptáci. Důležité je nejen použití přípravků repelentních, které čmelíky odpuzují, ale i akaricidních, které je hubí. Ošetřit je třeba nejen zvířata samotná, ale i prostředí, kde se čmelíci ukrývají. Je prokázán repelentní i akaricidní efekt esenciálních olejů-zejména levandulového a tymiánového. Účinné jsou proti všem stadiím tohoto parazita. Na slepice aplikujeme veterinární přípravek FAUNA PARROT. Jedná se o koncentrovaný přípravek a je nutno jej před použitím ředit. 20 ml FAUNA PARROT nalijeme do 100 – 200 ml lahvičky s rozprašovačem, doplníme vodou, protřepeme a aplikujeme na celý povrch těla drůbeže. Nanášíme nejen na peří, ale i pod křídla a na holá místa. Po aplikaci FAUNA PARROT bude peří slepice mastné, proto je vhodné cca 2x do týdne aplikovat FAUNA DESINF. Pro desinfekci kurníku použijte FAUNA DESINF. Před desinfekcí musí být povrch očištěn od nečistot. Ošetření drůbeže a její ubikace provádíme 2 – 3x týdně. Dle zkušeností našich zákazníků je prospěšné drůbeži podat zároveň buď dietetický veterinární přípravek PAPENDO, nebo směs éterických olejů ENDOPARAZIN, kterou naši klienti přidávají do krmiva. Oba prostředky obsahují složky známé svým účinkem na vnitřní parazity. Při boji s vnějšími parazity pomáhá, pokud mají slepice možnost popelení. Budu ráda za informaci, zda Vám naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

18.10.2017 ZTRÁTA CHLUPŮ U KOČKY:
Dobrý den, naší kočce v podbřišku vypadaly chlupy. Zpočátku jsme byli chovatelkou uklidněni, že se to někdy stává kočkám po kastraci, ale nyní se to rozšiřuje a poslední dva dny se kočka všude neustále oblizuje. Je pravda, že jsem opomněla odčervení. Napište mi prosím, co by z vašich preparátů mohlo pomoci. /kočka je sibiřská a nekoupe se/ Děkuji Lenka Mádrová

Odpověď:
Vážená paní Mádrová, ztráta chlupů může být u koček způsobena širokou škálou příčin a pro zvolení přípravku, který by mohl Vaší kočce pomoci, je třeba znát co nejpřesnější diagnózu. Může se jednat o následek alergické reakce či přecitlivělosti na složku krmiva, olizování, napadení parazity, příčinou mohou být i hormonální poruchy, bakteriální či mykotické infekce, atd. Pro zklidnění kůže a omezení svědění je vhodný např. FEEL BALZAM ANTIPRAZIN. Balzám obsahuje složky s antimikrobiálními a antimykotickými účinky. V případě (nejen) plísňových infekcí je možnost využít mastnější balzám s antimykotickým účinkem MYCOS BALZAM. Regeneračně působí i MULTIF BALZAM k ošetření zánětlivých změn na kůži. Přípravky se používají 1-2x denně. Při onemocnění kůže má pozitivní efekt i doplnění stravy o polynenasycené omega-3 a 6 mastné kyseliny-výborný je pupalkový olej (v dávkování půl čajové lžičky jednou až dvakrát denně). Ten lze doplnit i fenyklovým esenciálním olejem. 3 až 4 kapky fenyklového oleje smíchejte s 20 ml pupalkového oleje a této směsi podávejte 5 až 10 kapek denně). Na základě přesnější diagnózy od veterinárního lékaře bychom mohli výběr přípravků lépe zaměřit. Budu ráda za informaci, zda Vám naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

18.10.2017 VŠENKY U MORČAT:
Dobrý den, chci se zeptat s přípravky od Karla Hádka mám zkušenosti, ale s přípravky s Fauny nikoliv. Máme morče a v srsti má hýbající se tečky-tyčinky tělové barvy. Nevím, zda to jsou všenky, či vši nebo nějaký jiný parazit, prosím tedy o info. Jaký přípravek by byl vhodný? Myslela jsem třeba HY-FLEA. děkuji za info. Petra Malíková.

Odpověď:
Vážená paní Malíková, s největší pravděpodobností se opravdu jedná o všenky, což je u morčat relativně běžný vnější parazit. Odpovídá vzhled parazitů obrázku, který zasílám v příloze? Z našich výrobků je možné využít mycí oleje HY nebo Hy Insi, které proti těmto ektoparazitům působí. Před nanesením oleje je důležité srst důkladně namočit a opláchnout, aby nabobtnala a lépe se následně zbavila nečistot. Množství 2-5 ml oleje naředíme do 100 ml vody, protřepeme a následně aplikujeme do hodně mokré srsti směrem od hřbetu. Provedeme masáž a srst opláchneme vlažnou vodou. Zpočátku je vhodné aplikaci opakovat denně. Budu ráda za informaci, zda přípravky Vašim zvířátkům pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

18.10.2017 ZAPÁCHAJÍCÍ PES:
Dobrý den, prosím o radu. Mám doma velkého tříletého psa a poslední cca rok je velmi cítit. Koupeme jej tak jednou až dvakrát za půl roku speciálními přípravky od veterinářky - jsou to šampony na citlivou kůži, jelikož měl problémy s dermatitidou. Ale i po vykoupání už za několik hodin opět zapáchal. Nyní je ale jeho kůže naprosto zdravá a stejnak vylučuje opravdu nesnesitelný zápach - ale venku se mi nikdy v ničem nevyválel. Již si s tím nevím rady. Dostala jsem doporučení na Vaše přípravky, že pejsci po jejich použití krásně voní klidně i 14 dní. Mám tedy prosbu o doporučení nějakého výrobku, který by byl vhodný na citlivou pokožku, a i zajistil provonění našeho pejska. Předem mnohokrát děkuji Zengová

Odpověď:
Vážená Paní Zengová, k Vašemu dotazu týkajícímu se zápachu pejska-v úvahu připadá řada příčin. Zápach nemusí nutně vycházet přímo ze srsti, někdy může být způsoben problémem s análními váčky, zánětem uší, zápachem z tlamy atd. Pokud však pochází přímo ze srsti, může se jednat i o důsledek nevyvážené stravy, zánětu či o projev alergie, kdy dochází ke změnám ve fungování mazových žláz. Z našich výrobků bych doporučila HY DERMAL-mycí olej na srst. Obsahuje meduňkový olej, který je vhodný pro citlivou pokožku. Pomoci může také dobře aplikovatelný FEEL BALZAM ANTIPRAZIN pro zklidnění kůže a omezení svědění. Balzám obsahuje složky s antimikrobiálními a antimykotickými účinky (díky esenciálním olejům z tymiánu, čajovníku či hřebíčku) a je vhodný při projevech seborhoické dermatitidy. Balzám lze používat i na mytí pokožky a srsti místo mycích olejů. Zpočátku doporučujeme častější používání (i denně). Pro zmírnění zvířecího zápachu je určen přípravek FAUNA SPOT. Lze jej použít i ke zmírnění bolesti a otoku po štípnutí hmyzem. Éterické oleje navíc mohou na hmyz a jiné parazity působit odpudivě. Při zápachu z tlamy je vhodný přípravek FAUNA ORAL nebo FAUNA DENTOL pro péči o zuby. Při onemocnění kůže má pozitivní efekt i doplnění stravy o polynenasycené omega-3 a 6 mastné kyseliny-výborně působí pupalkový olej (v dávkování půl až jedna čajová lžička jednou až dvakrát denně). Určitě je vhodné se zaměřit na pejskovu stravu celkově. Budu ráda za informaci, zda naše výrobky pejskovi pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

4.9.2017 Fence (Boston terier, 6 měsíců) diagnostikovali roztoče demodex.:
Dobrý den, naší fence (Boston terier, 6 měsíců) diagnostikovali roztoče demodex. Máme ji koupat jednou týdně v přípravku Neostomosan, ale stále se drbe a vypadává jí srst. Prý je to dlouhodobá léčba, která se nemusí jen tak vyléčit, nebo se celý život vrací. Dále jsme byli upozorněni, že náš pes má oslabenou imunitu, což se projevuje alergickými reakcemi na kůži. Ráda bych vyzkoušela vaše přípravky na ošetření srsti, včetně něčeho na posílení imunity kůže. Jen nevím, které přípravky jsou pro to nejvhodnější. Imunofauna nebo pupalkový olej? A jaké je dávkování podle věku/ váhy? Děkuji moc za radu. S pozdravem Ivana K.

Odpověď:
Vážená paní Ivano, demodikóza je skutečně frustrující onemocnění jak pro nemocného psa, tak pro majitele i veterináře. Onemocnění někdy opravdu vyžaduje celoživotní terapii. U Vašeho pejska veterinář diagnostikoval generalizovanou formu (tj. forma postihující rozsáhlejší oblast kůže)? Z čeho vychází porucha imunity Vašeho pejska? Parazit Demodex je běžnou součástí kožní mikroflóry a klinicky se projeví právě při narušení rovnováhy a při snížení imunity hostitele. Je tedy potřeba řešit i příčinu poruchy imunity, pokud to lze. Demodex náleží mezi roztoče, je citlivý zejména na ESENCIÁLNÍ OLEJE Z HŘEBÍČKU, LEVANDULE, TEA TREE, CITRONELY, ZEDERACHU INDICKÉHO, ŠALVĚJE, YLANG-YLANG, KASIE ČI CITRONOVÉ TRÁVY. Z našich přípravků je vhodný mycí olej HY FLEA. K mazání postižených míst pak použijte dobře aplikovatelný FELL BALZAM ANTIPARAZIN, který kůži zklidní. Balzám zároveň obsahuje složky s antimikrobiálními a antimykotickými účinky, což pomáhá zamezit sekundární kvasinkové či bakteriální infekci, která se může vyskytnout jako komplikace. K posílení imunity doporučuji pejskovi podávat přípravek IMUNOFAUNA obsahující eleutherococcový kořen. Přípravek se přidává do vody (1 kapka na 4 kg živé hmotnosti 3× denně, měsíční kúru lze opakovat i třikrát s týdenní až dvoutýdenní přestávkou). Při onemocnění kůže má pozitivní efekt i doplnění stravy o polynenasycené omega-3 a 6 mastné kyseliny – výborný je právě pupalkový olej (v dávkování půl až jedna čajová lžička jednou až dvakrát denně). Aktuálně se chystáme uvést na trh přípravek určený přímo pro zvířata postižená demodikózou. Pokud máte zájem, mohu Vás informovat, až bude dostupný. Budu ráda za informaci, zda Vám naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Pošlete nám dotaz