AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Poradna

MVDr. Alena Vaníčková, PhD.

MVDr. Alena Vaníčková, PhD.

a.v@aromafauna.eu

23.7.2020 Přípravky pro koťata proti klíšťatům:
Prosím poraďte nám přípravek proti klíšťatům pro asi devítitýdenní kotě nalezence. Zatím více přebývá doma, ale ze zahrady vždy naše kočky klíšťata přinášela.Nechceme to řešit protiklíšťovým obojkem, protože poslední naše kočička zřejmě po něm onemocněla a umřela.Děkuji za odpověď.S pozdravem E.Škopová

Odpověď:
Vážená paní Škopová, z našich přípravků bych pro kotě doporučovala použít 1-2x týdně mycí olej HY-INSI nebo HY-FLEA. Návod k použití naleznete zde: https://eshop.aromafauna.eu/hy-flea Je možné použít i aplikaci bez oplachu, kdy lze mycí olej naředit 1:2 s teplou vodou a nastříkat přímo do srsti. Oblíbený je také lihový přípravek INSI-SPRAY, který se nastříká do srsti vždy před pobytem venku (pozor na oči). Bonusem je, že jej můžete použít i jako repelent pro sebe, obsahuje pouze ethanol a éterické oleje. V nabídce máme i spot, který účinkuje 2-3 týdny, pro kotě by však byl příliš aromatický. Svou výrazností nevyhovuje ani některým dospělým kočkám, to je třeba případně vyzkoušet. Momentálně vytváříme nový spot pro kočky, k dispozici by měl být pro příští sezónu… Budu ráda za informace, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

22.7.2020 Kulhání u psa:
Dobrý den,náš pes kříženec labradora ,entlebušského salašnického psa,3,5 roku kulhá v klidu na levou přední nohu.Ráno chvilku kulhá než se protánne,přes den jsme v práci,tak leží,odpoledne jdeme na procházku,je v pohodě,ale večer,když si lehne a pak jde třeba na balkon,tak zase kulhá.Snažíme se omezit házení balonem...,užívá geloren,trvá to už víc než měsíc.Byli jsme u veterináře,nařídil klid,který jsme dodržovali,ale je to stejné,prosím o radu,děkuji Plesníková

Odpověď:
Vážená paní Plesníková, zjistilo se, které místo na noze je pro psa bolestivé? Pokud problémy přetrvávají, bylo by zřejmě potřeba provést RTG vyšetření pro zjištěná případných změn na kostech a kloubech a dle toho následně postupovat. Může se jednat o přechodný následek nějakého menšího zranění nebo naopak již o degenerativní zněny např. vlivem dysplazie loketního kloubu. Z našich přípravků Vám momentálně mohu doporučit masážní přípravek FAUNA THERMOL (https://eshop.aromafauna.eu/fauna-thermol), který díky obsaženým éterickým olejům může pomoci od bolesti. Vmasírujte do oblasti bolestivosti 1-2x denně. Pozor, aby se masážní přípravek nedostal do očí nebo k čenichu psa. Přípravek ale neřeší příčinu kulhání, tu je nejprve třeba odhalit. Budu ráda za informace, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

7.7.2020 Zánětlivé boule u kočky III.:
Dobrý den, zmíněné dovyšetření již bylo provedeno, výsledek Vám zasílám v příloze. Před tímto dovyšetřením jsem byl ještě na vyšetření na klinice HK Vet v Hradci Králové, tam bylo provedeno ultrazvukové vyšetření na vyloučení nádorů na vnitřních orgánech, což bylo následně vyloučeno. Z dovyšetření vyplývá, že se jedná o mastocytomy. Podle paní doktorky, není léčba možná a doporučuje kočku uspat. Chtěl bych kočce alespoň co nejvíce to půjde prodloužit život, ale ne s nějakým trápením se atd. Jako největší problém vidím svědění na nádorech, ty si v podstatě každý den rozškrábe do krve a tím je zde riziko dalších zánětů zejména v této době, kdy je plno much atd. Předem děkuji. S pozdravem M. Fišer

Odpověď:
Dobrý den, pane Fišere, V tom případě bych Vám doporučovala použít zmíněné přípravky FELL BALZAM ANTIPARAZIN (neředěný bez oplachu) nebo MULTIF BALZAM, které obsahují éterické oleje s protizánětlivým a uklidňujícím účinkem a mohly by kočce od svědění ulevit… S pozdravem, A. Vaníčková

7.7.2020 Zánětlivé boule u kočky II.:
Dobry den paní Vaníčková, V příloze Vám zasílám foto kočky a pro info zprávu z laboratorního rozboru a antibiotika, které nyní užívá (1/4 prášku 2 x denně). První boule se vytvořila na podzim 2019, myslím si, že na místě. Kde bylo přichyceno klíště. Přes zimu se objevily další. Od ledna 2020 řešíme s veterinářkou. Testy na svrab byly negativní. Nejprve byly aplikovány antibiotika injekcí a to 2x po 14 dnech, poté injekce kortikoidů. Ani jedna z předchozích medikací nezabrala a I nadále docházelo k zhoršení. Určitě se nejedná o následky poranění. Předem děkuji. M. Fišer

Odpověď:
Dobrý den, pane Fišere, v přiložené zprávě týkající se histopatologického vyšetření je jako závěr uvedeno, že je potřeba provést dovyšetření (použít zvláštní barvení vyšetřované tkáně), aby mohlo být rozlišeno, zda se jedná o nádorové bujení nebo o reakci na infekci např. mykobakteriemi nebo plísněmi. Bylo další vyšetření prováděno nebo máte jen tuto zprávu? Následná léčba, kterou zvolí ošetřující veterinář, se samozřejmě v těchto případech liší. Aplikace antibiotik je účinná v rámci sekundární infekce způsobené určitými bakteriemi, které kožní změny komplikují. Pokud by se jednalo o novotvar (nádorové bujení) nebo infekci mykobakteriemi, mohu Vám z našeho sortimentu doporučit pro podporu imunity přípravek IMUNOFAUNA nebo pupalkový olej, jak jsem uváděla. V případě, že jsou změny svědivé, může se stav zlepšit po aplikaci FELL BALZAM ANTIPARAZIN (použít neředěný bez oplachu) nebo MULTIF BALZAM, jak jsem uváděla v minulém mailu. V případě plísňových onemocnění se osvědčilo změny dlouhodobě mazat MYCOS BALZAMem. Jedná se ale o podpůrná opatření, která pomáhají s řešením kožních projevů. V případě nádorové změny samotnou příčinu ale samozřejmě neřeší. S pozdravem, A. Vaníčková MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D. AROMATERAPIE FAUNA s.r.o.

7.7.2020 Zánětlivé boule u kočky I.:
Kočka, trpící na zánět, bere denně 2x ATB. Vyskytující se velké boule na hlavě, jsou rozškrábané a krvácejí. Byly dělány testy na rakovinové bujení, ale nic se neprokázalo. Prokázal se zánět. Moje otázka je, dají se použít nějaké přípravky na zmírnění otoků a zmírnění svědění těch boulí? Mám i foto. Kočka je pod dohledem veterináře, Chrudim. Kočka je kolegy, ptám se já z důvodu zkušeností s kosmetikou Aromafauna. Díky za zpětnou vazbu a mějte fajn den. Dvořáčková

Odpověď:
Vážená paní Dvořáčková, mohu poprosit o zaslání fotografie? Nevíte náhodou ještě podrobnosti, jako např. jak rychle se tyto boule vytvořily a jestli bylo prováděno např. parazitilogické vyšetření (svrab) nebo zda se nejedná o venkovního kocoura (jim se tvoří abscesy v důsledku rvaček)? Při přesném určení diagnózy bych mohla lépe zhodnotit, jaké přípravky by byly vhodné. Co se týče protizánětlivého působení a působení proti svědění, bylo by možné využít FELL BALZAM ANTIPARAZIN - použití bez oplachu (1 polévkovou lžíci balzámu smíchat s 300 ml teplé vody. Vzniklou emulzi rovnoměrně vetřít do kůže). Možné je i aplikovat neředěný. https://eshop.aromafauna.eu/fell-balzam-antiparazin. Změny by bylo možné promazávat i MULTIF BALZAMem nebo k omývání použít mycí olej HY-DERMAL. Při zánětech je obecně vhodné doplnit stravu o omega-3 a 6 nenasycené mastné kyseliny, ideálně formou např. pupalkového oleje (pro kočku 1 čajová lžička denně). Budu ráda za informace, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

29.6.2020 Přípravky pro aplikaci na lysiny:
Dobrý den,mohli by jste mi prosím poradit ohledně červené lysinky na pysku a na loktu u mého křížence (12 kg)? Co byste doporučili? Neustále si to škrábe. S pozdravem Eliška N.

Odpověď:
Vážená paní Eliško, pokud by byla přesně známá příčina změn (např. bakteriální, plísňové nebo parazitární onemocnění), mohla bych Vám lépe poradit, jaké přípravky vybrat. V případě změn na pysku by bylo vhodné zvolit MYCOS BALZAM, obsahuje éterické oleje s antimikrobiálními účinky a díky obsahu lanolinu dobře ulpí na kůži a pejsek si ho méně snadno olíže. Co se týče lysiny na lokti, vyzkoušejte také MYCOS BALZAM, je účinný i při plísňových onemocněních. Aplikujte 2x denně, dlouhodobě. Pokud by se jednalo o změny způsobené kožními parazity, byl by vhodnější balzám NEDEMOD. Budu ráda za informace, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

29.6.2020 Péče při zubním kameni:
Dobrý den, prosím Vás o radu, který olejový přípravek je vhodnější pro ošetřování již hodně zkaženého zubu ( poslední stolička) psa. Ve hře je operace, protože bakteriální zánět způsobil již i další komplikaci, ale fence je již 11 let, lze se ještě použitím přípravku(ů) operaci vyhnout a ulevit pejskovi? Zubní kámen dráždí dáseň a způsobuje nadměrné slinění. Z uvedených výrobků se mi líbí Fauna Oral pro obsah šalvěje, podle charakteristiky by však byl vhodnější Fauna Dentol. Případně je možné připravit i jinou kombinaci? Děkuji Vám za pomoc při výběru a přeji pěkné dny. Eva D.

Odpověď:
Vážená paní Evo, při potížích v ústní dutině, pro pomoc s odbouráním zubního kamene nebo jako prevence proti němu a při zánětech dásní je vhodný FAUNA DENTOL. I v něm je obsažen éterický olej z šalvěje lékařské. Nicméně pokud je již zub zkažený, tato změna je nevratná. Jestliže veterinář určil, že je třeba zub vytrhnout, ani zubní olej nepomůže. Je ale vhodné jej podávat po operaci, kdy napomůže zhojení (éterické oleje působí protizánětlivě, podporují hojení a mají také antimikrobiální účinky). Podávejte půl až čajovou lžičku denně, dle velikosti psa. Po operaci můžete i 2x denně. Při případném výskytu zubního kamene na dalších zubech naneste vždy denně olej na vatovou tyčinku a potírejte přímo postižené místo. Časem kámen změkne a lze ho sloupnou nehtem nebo dřevěnou špachtličkou. Přeji, ať je pejsek v pořádku. Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

17.6.2020 Blechy u německého ovčáka:
Dobrý den, prosím o radu. Mám štěně německého ovčáka (3 měsíce) a dnes ráno jsem mu našla blešky. Prosím mohla byste mi poradit jaké přípravky mám použít, abych je zlikvidovala? Jsem zastáncem přírodních přípravků a proto volím tuto cestu. Děkuji Vám za odborné rady. Moc mi to pomůže Jitka M.

Odpověď:
Vážená paní Jitko, zasílám postup, jak při výskytu blech můžete využít přípravky AROMAFAUNA. Doporučujeme mycí olej HY-FLEA, ideálně používat denně, preventivně pak jedenkrát týdně. Použití mycího oleje HY-FLEA: Před nanesením oleje je důležité srst důkladně namočit a opláchnout, aby nabobtnala a lépe se následně zbavila nečistot. Množství 5–10 ml oleje naředíme do 100 ml vody, protřepeme a následně aplikujeme do hodně mokré srsti směrem od hřbetu. Provedeme masáž a srst opláchneme vlažnou vodou. Lze i naředit mycí olej HY-FLEA 1:2 s teplou vodou a nastříkat přímo do srsti. Pokud nejste zvyklá používat mycí oleje, na následujícím odkazu se můžete podívat na video s návodem: https://www.youtube.com/watch?v=51EwvouT4-E&feature=emb_title Účinek mycího oleje je vhodné podpořit aplikací repelentně působícího přípravku FAUNA SPOT (aplikace 1x za 2 týdny). Jedním z vývojových stádií blechy je kukla, která je velmi odolná a může zůstat životaschopná i několik měsíců. Pokud se již blechy vyskytnou, je opravdu důležité provádět důkladnou očistu prostor, kde se zvířata pohybují (FAUNA DESINF+AROMA SANITOL). Budu ráda za informace, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

17.6.2020 Přetrvávající všenky u slepic:
Dobrý den paní Vaníčková, mám zde zákaznici, která má problém s všenkami u slepic. Na poradně jsem se dočetla, že doporučujete parrot, ale prozatím jsou stále opelichané a nezabírá to. Kurník vystříkala desinfem. Myslíte, že by bylo něco účinnější. Já s tou drůbeží nemám tolik zkušeností a nebo má nadále používat parrot 40ml. Nemám tušení na kolik slepic je to používané a aplikuje již 3 týdny. Děkuji za konzultaci Zámečníková

Odpověď:
Dobrý den, paní Zámečníková, pokud FAUNA PARROT nepůsobí, použila bych přímo FAUNA DESINF nebo THYMI SPRAY, jednou denně prostříkat peří. Jedná se o lihové přípravky, pozor na oči. Je potřeba důkladná hygiena chovných prostor. Na všenky a čmelíky je vhodné použít křemelinu – na internetu paní jistě nalezne mnoho produktů. Ideální je ji přidat do venkovního popeliště nebo i aplikovat do peří. Některé formy křemeliny jsou určeny i pro sanaci ploch. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

11.6.2020 Zácpa u dokrmovaného kotěte:
Dobrý den, prosím o radu jak pomoci malému nalezenému koťátku (nyní asi 3-4 týdny) kterému dáváme kotěcí mléčko, ale mám po něm zácpu a zatím nic nepomáhá, ani homeopatika

Odpověď:
Vážená paní Jano, u dokrmovaných koťat je toto bohužel poměrně častý problém. Určitě je potřeba po každém krmení masírovat bříško (směrem k pánvi), což napomáhá vyprazdňování. Tuto činnost jinak obstarává matka kotěte. Při krmení je potřeba pravidelnost, stálé intervaly. Některým chovatelům se osvědčuje podávat koťatům heřmánkový čaj s glukopurem. Možností je také vyzkoušet jinou značku mléka pro odchov koťat, jiné mléko může vyhovovat více… S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Pošlete nám dotaz