AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Poradna

MVDr. Alena Vaníčková, PhD.

MVDr. Alena Vaníčková, PhD.

a.v@aromafauna.eu

26.11.2021 Epilepsie u mladého kocoura:
Dobrý den, paní doktorko, u našeho 1,5 roku starého kocourka byla diagnostikována epilepsie, míva několik intenzivních záchvatů za den, nyní začal brát léky Phenaemaletten. Chtěla jsem se zeptat, zda by mu pomohl nějaký aromaterapetutický přípravek na zmírnění příznaků epilepsie. Děkuji za odpověď

Odpověď:
Vážená Paní Martino, epilepsie je složité a komplikované onemocnění, u každého jedince může být spouštěč různý, proto Vašemu kocourovi bohužel nemohu nabídnout žádné jednoduché řešení. Je na ošetřujícím veterináři, aby určil, jaké je třeba podávat léky a v jakém dávkování. Někdy je nutné dávku léku upravit či zvolit jiný, který zvířeti více vyhovuje. Takto postiženým zvířatům lze pomoci aplikací éterických olejů, které prostřednictvím čichových nervů ovlivňují mozkovou činnost. Jedná se o uklidňující éterické oleje z kadidlovníku, kopaivy, heřmánku římského, meduňky (indicum), růžového dřeva, kozlíku či fenyklu. Kozlík naleznete i v uklidňujícím spreji pro zvířata TOMMY LOVE (https://www.aromakh.cz/aromaticky-uklidnovac-tommy-love.html). Kočky obecně nemají v oblibě levanduli. Uvedené éterické oleje můžete např. nakapat k pelíšku, nakapat na látku a dát kocourovi čichnout nebo nechat volně odpařovat v prostoru. Pokud se éterický olej osvědčí, lze jej i v 1% koncentraci vmasírovat do srsti (např. v mandlovém oleji nebo oleji z vlašských ořechů). Nejedná se však v žádném případě o náhradu léčby. Může se stát, že oleje nebudou vyhovovat a kocour bude vyhledávat místa bez éterických olejů. V tom případě aplikaci ukončete. Budu ráda za informace, zda pro vás byla rada užitečná. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

26.10.2021 Přípravky proti bodalce stájové (pokr.):
Pěkný den paní doktorko, děkuji samozřejmě za odpověď. A ráda v budoucnu vyzkouším. Mohu Vám pak dát zpětnou vazbu. Domnívám se, že u koní s tím máte zkušenost.....? S pozdravem Vanda Křivánková

Odpověď:
Dobrý den, paní Křivánková, co se týče ANTI-IRIX, ten máme ve stájích odzkoušený. Dá se aplikovat na dřevo, hrazení, přehozy. Není určen přímo na koně. Co se týče Gelsinexu, ten přímo u koní vyzkoušený nemáme, ale co se týče létavého hmyzu, osvědčila se směs éterických olejů TROPFINOL (https://www.aromakh.cz/smes-eterickych-oleju-tropfinol.html) - lze jej aplikovat také přímo na koně v 10% koncentraci smíchaný např. s FAUNA LECITOL N. V tomto případě je účinný cca 2 týdny, dle mytí/zmoknutí. Na koně také můžete využít TROPFI SPRAY (https://www.aromakh.cz/tropfi-spray.html), ve kterém je TROPFINOL obsažen. Přípravek je na lihovém základě, proto jej je třeba aplikovat vždy před cestou na pastvu/vycházku. Pěkný den, A. Vaníčková

26.10.2021 Přípravky proti bodalce stájové:
Pěkný den, prosím dá se tento přípravek (Gelsinex) použít i proti mouše bodalce stájové? Děkuji Křivánková

Odpověď:
Dobrý den, paní Křivánková, směs éterických olejů Gelsinex obsahuje éterické oleje z citronely, hřebíčku, skořice a čajovníku, které jsou v rámci silic považované za druhy dobře repelentně působící proti klíšťatům i létavému hmyzu. V tomto ohledu samozřejmě nelze očekávat dlouhodobou účinnost jako u syntetických přípravků. Co se týče much ve stáji, mohu doporučit přípravek ANTI-IRIX (https://www.aromakh.cz/aroma-odpuzovac-hmyzu-anti-irix.html). Budu ráda za informaci, zda pro Vás byla rada užitečná. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

14.10.2021 Podpora trávení:
Dobrý den, prosím o radu. Potřebovala bych něco pro koně, na posílení trávení. Občas mu někdo dá něco, co nesmí. (bohužel neovlivníme) Je schvácený, nafouklý, je znát bolest nohou. Má to už po několikáté. Děkuji Fidrová

Odpověď:
Dobrý den, paní Fidrová, píši ohledně Vašeho dotazu na chatu aromahk.cz týkajícího se doporučení přípravku pro koně. Z naší nabídky lze využít směsi éterických olejů pro podporu trávení a přirozené střevní mikroflóry, působí antioxidačně a protizánětlivě. Éterické oleje nakapejte na krmení nebo můžete podávat v želatinových tobolkách. Je třeba, aby zvíře mělo přístup k dostatku napájecí vody. Dávkování pro koně o cca 500 kg (30 kapek éterického oleje  1 ml). Podávejte v daném období vždy jen jednu z vybraných směsí. ANTIOXI (https://www.aromakh.cz/smes-eterickych-oleju-antioxi-na-posileni-imunity.html): 180 kapek/1x den, lze podávat dlouhodoběji, až po dobu 4 týdnů CANDIOL (https://www.aromakh.cz/smes-eterickych-oleju-candiol-pri-travicich-obtizich.html): 120 kapek/den, vhodné rozdělit do 2 až 3 dávek. Lze podávat dlouhodoběji, až po dobu 4 týdnů ENDOPARAZIN (https://www.aromakh.cz/smes-eterickych-oleju-endoparazin.html): cca 2 ml/den, podáváme po dobu 7 dní. Po týdenní přestávce lze kúru zopakovat. Na specializovaných e-shopech s bylinami pro koně naleznete i směsi bylin pro přidávání do krmiva při konkrétních zdravotních potížích. Budu ráda za informace, zda pro Vás byla rada užitečná. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

14.10.2021 Svědění, strupy v srsti:
Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu: Máme pětiletou britskou modrou kočku a zhruba před měsícem se u ní začalo objevovat svědění, poté se v srsti rozšířily strupy, i na místech, kde se neškrábe, jako jsou záda. Strupy jsou spíše suché. Kočka měla v létě blechy, ty jsme ale odstranili. Náš veterinář kočku nejprve doporučil odblešit a následně ji odčervil, nic z toho nepomohlo, tak nasadil Prednisonal, který kočka užívá, ale bez většího efektu (méně se sice škrábe, ale strupy přetrvávají). Kočka obvykle nechodí ven, měla jednou koťata, je sterilizovaná. Budu vděčná za jakoukoli radu, už si trochu zoufáme. Děkuji a přeji pěkný den! Magda H.

Odpověď:
Dobrý den, paní Magdo, bez určení přesné diagnózy lze bohužel hůře doporučovat vhodné přípravky. Měla bych na Vás ještě několik otázek: konkrétní příčina potíží tedy zjištěna nebyla? Bylo provedeno antiparazitární ošetření ale bez zlepšení stavu – svrab byl vyloučen? Bylo vyloučeno plísňové onemocnění kůže? I když plísňové infekce většinou nejsou svědivé, při přidružení bakteriální infekce se již svědění vyskytuje. V jakých oblastech na těle se změny vyskytují, popř. můžete zaslat fotografie? Nedošlo u vaší kočky před rozvojem kožních potíží ke změně krmiva, podávání nových pamlsků nebo např. ke změně úklidového prostředku nebo pracího prášku? V úvahu může připadat alergie na krmivo nebo atopie. Je možné vyzkoušet přechod na hypoalergenní krmivo (alespoň 6 až 8 týdnů) a sledovat, zda nedojde ke zmírnění projevů. Pokud není jasná diagnóza, mohu doporučit přípravky ke zmírnění projevů podráždění kůže: - Při dermatitidě je vhodné doplnit krmivo o nenasycené omega-3 mastné kyseliny, neboť mohou pomoci tlumit zánět. Vhodná je kombinace pupalkového oleje (https://www.aromakh.cz/pupalkovy-olej-lisovany-za-studena.html), který kočkám obvykle chutná, a éterického oleje z kopaivy (https://www.aromakh.cz/etericky-olej-kopaiva.html). Do 100 ml pupalkového oleje přidejte cca 7 kapek kopaivy a řádně protřepte. Denně podávejte polovinu čajové lžičky do krmiva nebo přímo do tlamičky. - Vzhledem k většinou problematickému provádění koupelí u koček lze zvolit aplikaci krému NEDEMOD (https://www.aromakh.cz/krem-nedemod-pro-pokozku-s-vyskytem-koznich-parazitu.html) na postižená místa. Obsahuje protizánětlivé složky a zároveň rostlinné silice účinné proti bakteriím a roztočům. - Pokud by kočka snášela dobře koupele, je vhodný mycí olej HY-DERMAL (https://www.aromakh.cz/myci-olej-hy-dermal-pro-citlivou-pokozku.html) zklidňující zánětlivou pokožku nebo FELL BALZAM ANTIPARAZIN (https://www.aromakh.cz/balzam-fell-balzam-antiparazin-pro-citlivou-pokozku.html) – viz návod k použití uvedený na e-shopu. Budu ráda za informace, zda pro Vás byla rada užitečná. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, PhD.

14.10.2021 Blechy u kočky:
Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu, který z Vašich přípravků by byl nejvhodnější na “odblešení” kočky. Použila jsem, ač nerada spot Frontline, ale efekt nebyl zdaleka takový, jak jsem očekávala. Ráda bych použila přírodní preparát, nechci kočku zatěžovat chemií. Dále mám prosbu o radu, který z Vašich přípravků by byl vhodný na potlačení svědění po bleším, či komářím štípnutí. Moc Vám děkuji za odpověď, s pozdravem a přáním pěkného dne Jarmila Č.

Odpověď:
Vážená paní Jarmilo, štípance po bleším nebo komářím štípnutím lze zakápnout přímo neředěným éterickým olejem z kopaivy (https://www.aromakh.cz/etericky-olej-kopaiva.html) nebo levandule lékařské (https://www.aromakh.cz/etericky-olej-levandule-extra.html). Pokud se jedná o větší plochy na těle, použijte neředěný FELL BALZAM ANTIPARAZIN (https://www.aromakh.cz/balzam-fell-balzam-antiparazin-pro-citlivou-pokozku.html). Ohledně odblešení – Vaše kočka aktuálně blechy má nebo hledáte repelent jako prevenci? Preventivně lze použít FAUNA SPOT (https://www.aromakh.cz/pripravek-fauna-spot-s-deodoracnim-ucinkem.html). Nicméně pro některé kočky je celkem aromatický. Dávkování naleznete na uvedeném webovém odkazu. Spot pro kočky z méně aromatických surovin aktuálně vyvíjíme a měl by být v prodeji příští rok. Pokud je kočka již zablešená, osvědčený je mycí olej HY-FLEA. U většiny koček je ale pravidelné denní koupání problematické. Lze tedy naředit mycí olej HY-FLEA 1:2 s teplou vodou, po protřepání nastříkat a vetřít přímo do srsti. Vhodná je denní aplikace po dobu 14 dní. Srst bude mastnější a bude potřeba kočku stejně občas umýt. Účinek mycího oleje podpoříte aplikací repelentně působícího přípravku INSI SPRAY. Některá stádia blechy se vyskytují a přežívají volně v prostředí a domácnosti. Po zakuklení vydrží životaschopná i několik měsíců. Proto je třeba zaměřit se i na hygienu prostředí, kde zvíře žije, důkladně čistit pelíšky, koberce, gauč, …. K tomu je vhodný přípravek THYMI SPRAY nebo FAUNA DESINF. Budu ráda za informace, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

21.9.2021 Přípravky proti blechám:
Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu, který z Vašich přípravků by byl nejvhodnější na “odblešení” kočky. Použila jsem, ač nerada spot Frontline, ale efekt nebyl zdaleka takový, jak jsem očekávala. Ráda bych použila přírodní preparát, nechci kočku zatěžovat chemií. Dále mám prosbu o radu, který z Vašich přípravků by byl vhodný na potlačení svědění po bleším, či komářím štípnutí. Moc Vám děkuji za odpověď, s pozdravem a přáním pěkného dne Jarmila Č.

Odpověď:
Vážená paní Jarmilo, štípance po bleším nebo komářím štípnutím lze zakápnout přímo neředěným éterickým olejem z kopaivy (https://www.aromakh.cz/etericky-olej-kopaiva.html) nebo levandule lékařské (https://www.aromakh.cz/etericky-olej-levandule-extra.html). Pokud se jedná o větší plochy na těle, použijte neředěný FELL BALZAM ANTIPARAZIN (https://www.aromakh.cz/balzam-fell-balzam-antiparazin-pro-citlivou-pokozku.html). Ohledně odblešení – Vaše kočka aktuálně blechy má nebo hledáte repelent jako prevenci? Preventivně lze použít FAUNA SPOT (https://www.aromakh.cz/pripravek-fauna-spot-s-deodoracnim-ucinkem.html). Nicméně pro některé kočky je celkem aromatický. Dávkování naleznete na uvedeném webovém odkazu. Spot pro kočky z méně aromatických surovin aktuálně vyvíjíme a měl by být v prodeji příští rok. Pokud je kočka již zablešená, osvědčený je mycí olej HY-FLEA. U většiny koček je ale pravidelné denní koupání problematické. Lze tedy naředit mycí olej HY-FLEA 1:2 s teplou vodou, po protřepání nastříkat a vetřít přímo do srsti. Vhodná je denní aplikace po dobu 14 dní. Srst bude mastnější a bude potřeba kočku stejně občas umýt. Účinek mycího oleje podpoříte aplikací repelentně působícího přípravku INSI SPRAY. Některá stádia blechy se vyskytují a přežívají volně v prostředí a domácnosti. Po zakuklení vydrží životaschopná i několik měsíců. Proto je třeba zaměřit se i na hygienu prostředí, kde zvíře žije, důkladně čistit pelíšky, koberce, gauč, …. K tomu je vhodný přípravek THYMI SPRAY nebo FAUNA DESINF. Budu ráda za informace, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

15.9.2021 Opakované ušní záněty u kočky:
Dobrý den, paní doktorko, chceme poprosit o radu ohledně problémů s ouškem naší dvouleté kočičky. Je nalezenec, léčba svrabu, dále ušních zánětů smíšeného původu antibiotiky a kortikoidy. Jedno ouško vyléčeno hned, ve druhém se záněty opakovaly. Podezření na polyp, v 10 měsících při kastraci důkladná endoskopická kontrola, polyp vyloučen, v narkóze aplikace nějakého léčivého gelu přímo do ucha, antibiotika, čištění. Po 3 měsících obrovský zánět, výtok z ucha, kočička najednou nakláněla hlavu a úplně zavírala oko, diagnostikován polyp více než 1 cm, operace. Čištění na veterině i doma, antibiotika a kortikoidy asi měsíc s informací, že polypy mají tendenci se vracet a pokud by se tak stalo, tak na veterině provedou ablaci ucha. Čistili jsme i přes velký strach a odpor naší kočičky preventivně tak 1x za měsíc komerčním přípravkem (z veteriny) a kapali roztok s koloidním stříbrem (schváleno vet). Situace se snad stabilizovala. Ale stále máme pocit, že se asi držíme „zuby nehty”, kočička si ouško škrábe, občas vytřepe kousek hnědého mazu nebo kapku tekutiny. Ouško má lehounký odér, ale je cítit, jen když je člověk velmi blízko jejímu uchu. Nechá si ho podrbat, promnout, takže jí asi nebolí, ale možná svědí. Chtěli bychom poradit, jestli můžeme nějak podpořit obnovení zdravého prostředí uvnitř ouška po tolika zásazích do organismu a odstranit další případný zánět nějakým přírodním prostředkem? Nechceme hned běžet na veterinu pro další antibiotika, ne-li hůř :-(. Kočička má kvalitní stravu s vysokým obsahem masa, bez obilovin, snažíme se i o její psychickou pohodu. Po zákroku a čištění už se velmi bála (bohužel i nás) a naříkala. Čištění (proplachování) ouška už bytostně nesnáší, takže jí ho nechceme zbytečně provádět něčím, co se v minulosti možná úplně neosvědčilo. Viděla jsem, že na webu Aromafauna jsou přírodní přípravky i pro tento účel, ale nejsme si jisti, jaký (-é) v jejím případě zvolit, jestli jen lokálně do ouška nebo i něco dalšího? Ještě možná informaci pro Vás, že jde o levé ouško a ona má vrozenou vadu zorničky na levém očičku, nedovírá se jí na přímém světle úplně zornička, takže přivírá oko, v šeru a tmě má reakci normální (dle veterináře to ale nemá s uchem souvislost). Velmi děkujeme za radu a přejeme Vám krásný den. Martina B.

Odpověď:
Dobrý den, paní Martino, pro „udržovací“ denní péči o ucho je vhodný ušní olej FAUNA OTIS (https://www.aromakh.cz/usni-olej-fauna-otis-pri-potizich-s-vnejsim-uchem.html). Je používán právě chovateli zvířat se sklonem k zánětům uší. Obsažené éterické oleje se vyznačují protizánětlivými, antimikrobiálními a regeneračními účinky a mohou pomoci bojovat proti rozvoji zánětu. Jedná se o schválený veterinární přípravek. V případě rozvinutého polypu však k jeho vyřešení nepomůže a je třeba řešit chirurgicky. Dávkování: kápněte do ucha 2x denně jednu kapku po dobu 14 dní, po zlepšení možné jednu kapu denně či obden. Ucho lehce promněte. Pro podporu imunity lze zvolit přípravek IMUNOFAUNA (https://www.aromakh.cz/pripravek-imunofauna-k-posileni-obranyschopnosti.html). Co se týče změn na oku – pokud se jedná o vrozenou vadu, nemusí mít tyto projevy se zánětem v uchu souvislost. Odlišnosti ve tvaru nebo velikosti zorničky nebo pokleslé víčko se mohou objevovat při polypech ve středním uchu nebo při nazofaryngeálních polypech. Budu ráda za informace, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

13.9.2021 Křeče u štěněte:
Dobrý den, pejsek má i 5 hodinové křeče, propíná se do luku na obě strany, no hrůza. Doktoři neví, co se děje. Je to pejsek od kamarádky, yorkšírský terier 3 měsíční štěňátko. Kdyby šlo nějak pomoci radou a produktem...děkuji E. Poštulková

Odpověď:
Dobrý den, paní Poštulková, záchvaty mohou mít původ v poškození mozku nebo vývojové vadě, vznikají i na základě onemocnění jiných orgánů, např. jater, ledvin… V takto vážném případě je určitě nutné vyhledat nejlépe specialistu-neurologa. Při záchvatech mohou rostlinné silice pomoci svými zklidňujícími schopnostmi díky tomu, že prostřednictvím čichových nervů ovlivňují mozkovou činnost. Lze je např. nakapat zvířeti do náprsenky, do pelíšku, na látku nebo hračku a dát zvířeti čichat. Lze také v neutrálním oleji (mandlový, z vlašských ořechů, …) vytvořit s éterickým olejem směs o 1% koncentraci a provést lehkou masáž. Nejedná se ale určitě o náhradu léčby. Může se stát, že oleje nebudou psovi vyhovovat a bude se jim vyhýbat. V tom případě je potřeba aplikaci ukončit. Vhodné jsou uklidňující éterické oleje: levandule či lavandin, spajk, římský heřmánek, kadidlovník, kopaiva, meduňka, růžové dřevo (palisandr). Nevhodné: bazalka, fenykl, yzop, rozmarýn, šalvěj, libavka. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

13.9.2021 Podpora trávení u kočky:
Dobrý den, mám starší kočičku cca 13 let. Má horší trávení. Chtěla jsem se zeptat zda by byli nějaké kapičky na podporu trávení, lepší zažívání a případně něco proti běžným parazitům. Je to kočka domácí, ven nechodí. Děkuji za odpověď J. Pertlikova

Odpověď:
Vážená paní Julie, pro podporu trávení máme v našem sortimentu dietetický přípravek PAPENDO, který je kočkami dobře přijímán (https://www.aromakh.cz/dieteticky-pripravek-papendo-pro-podporu-traveni.html). Jedná se o veterinární přípravek schválený ÚSKVBL. Obsahuje i éterické oleje s antiparazitárními účinky, v obsažené dávce však ke klasickému odčervení nedochází. Aktuálně přímo k odčervení koček v nabídce žádný přípravek nemáme. Nabízená směs éterických olejů ENDOPARAZIN je totiž pro kočky velmi výrazná, musí se podávat v tobolkách. Je však otázkou, zda je u kočky celkové odčervení potřeba, pokud ven vůbec nechodí. K podpoře imunity u starých zvířat je vhodný také přípravek IMUNOFAUNA podávaný do vody. Oba produkty lze podávat po dobu jednoho měsíce, kúru opakujte čtvrtletně. Budu ráda za informace, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Pošlete nám dotaz